REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refakturowanie usługi transportu

Refakturowanie usługi transportu – jak ustalić dzień jej wykonania
Refakturowanie usługi transportu – jak ustalić dzień jej wykonania
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku wystawiania refaktury dotyczącej usługi transportowej przedsiębiorcy zazwyczaj mają wątpliwości, jaki dzień winien być wskazany jako data wykonania refakturowanej usługi.

Przedsiębiorca często refakturuje usługi transportu towarów wykonywanego na terytorium kraju na rzecz innych firm polskich. W niemal każdym przypadku wystawiania refaktury dotyczącej usługi transportowej ma wątpliwości jaki dzień winien być wskazany jako data wykonania refakturowanej usługi, a w konsekwencji powstają problemy z wyznaczeniem daty powstania obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Refakturowanie - co to jest?

REKLAMA

Refakturowanie usług jest praktyką często spotykaną w obrocie gospodarczym, która polega na przeniesieniu kosztów nabytej przez pośrednika usługi, na jej faktycznego beneficjenta. Jako usługę stanowiącą popularny przedmiot refakturowania można wskazać usługę transportu. Istota refakturowania została wyrażona w art. 8 ust. 2 a ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej „ustawą o VAT”), którego wprowadzenie w życie z dniem 1 kwietnia 2011 r. stanowiło implementację regulacji art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE .

Zgodnie z art. 8 ust. 2 a ustawy o VAT, jeżeli podatnik działa we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Na podstawie przytoczonego przepisu można przyjąć zatem fikcję, iż nabyta przez pośrednika usługa transportu stanowiąca przedmiot refakturowania, będzie świadczona zarówno przez podmiot dokonujący transportu na rzecz pośrednika, jak również, że to pośrednik wystawiający refakturę wykonuje usługę transportu na rzecz jej rzeczywistego beneficjenta. W wyniku takiego rozumienia, jedna usługa transportu mająca faktycznie miejsce, na gruncie ustawy o VAT identyfikowana jest jako dwie odrębne usługi transportu.

Refakturowanie - powstanie obowiązku podatkowego

REKLAMA

Problematyczną kwestię może stanowić określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu refakturowanej usługi. Aby dokonać prawidłowego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego konieczne jest również wskazanie momentu, w którym refakturowana usługa została wykonana.

Jako moment wykonania usługi transportu należy co do zasady przyjąć dzień w którym faktycznie wykonany został transport. Na potwierdzenie przedstawionego stanowiska można przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 sierpnia 2012 r. (sygn. IPTPP2/443-393/12-5/KW) w której stwierdzono: „(...) należy zauważyć, że za datę wykonania usługi, o której mowa w powołanych powyżej przepisach, odsprzedawanej innemu podmiotowi, należy uznać dzień, w którym ta usługa faktycznie się zakończyła, a nie jak twierdzi Wnioskodawca – dzień wystawienia refaktury”.

Tak więc w przypadku refakturowania usługi transportowej dniem jej wykonania będzie data w której świadczenie usługi transportowej zostało faktycznie zakończone.

W przypadku usług transportowych ustawa o VAT przewiduje odstępstwa od ogólnej zasady dotyczącej powstawania obowiązku podatkowego i stanowi, iż obowiązek podatkowy z tytułu usług transportowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi, co wynika z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT. Zatem, istotny z punktu widzenia powstania obowiązku podatkowych dla usługi transportu jest moment jej wykonania i uiszczenia za nią zapłaty, ponieważ posiadając informację o dacie wykonania usługi transportowej i dacie zapłaty można określić moment powstania obowiązku podatkowego.

Refakturowanie usługi transportu traktowane jest na gruncie ustawy o VAT jako świadczenie usługi transportu, dlatego też moment powstania obowiązku podatkowego winien zostać wskazany na podstawie przytoczonych powyżej szczegółowych regulacji dotyczących usługi transportu. Co za tym idzie, należy stwierdzić, iż w przypadku refakturowania usługi transportu wykonywanej na terytorium kraju, jako moment powstania obowiązku podatkowego należy wskazać dzień otrzymania całości lub części zapłaty za ową usługę, lecz obowiązek podatkowy dla refakturowej usługi powinien być wykazany nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia w którym usługa transportu faktycznie została wykonana.

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

  Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

  Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

  Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

  Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

  Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

  Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

  Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

  REKLAMA

  Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

  Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

  Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

  Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

  Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

  Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

  Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

  Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

  REKLAMA

  Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

  Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

  Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

  Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

  REKLAMA