REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refakturowanie usługi transportu

Refakturowanie usługi transportu – jak ustalić dzień jej wykonania
Refakturowanie usługi transportu – jak ustalić dzień jej wykonania
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku wystawiania refaktury dotyczącej usługi transportowej przedsiębiorcy zazwyczaj mają wątpliwości, jaki dzień winien być wskazany jako data wykonania refakturowanej usługi.

Przedsiębiorca często refakturuje usługi transportu towarów wykonywanego na terytorium kraju na rzecz innych firm polskich. W niemal każdym przypadku wystawiania refaktury dotyczącej usługi transportowej ma wątpliwości jaki dzień winien być wskazany jako data wykonania refakturowanej usługi, a w konsekwencji powstają problemy z wyznaczeniem daty powstania obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Refakturowanie - co to jest?

REKLAMA

Refakturowanie usług jest praktyką często spotykaną w obrocie gospodarczym, która polega na przeniesieniu kosztów nabytej przez pośrednika usługi, na jej faktycznego beneficjenta. Jako usługę stanowiącą popularny przedmiot refakturowania można wskazać usługę transportu. Istota refakturowania została wyrażona w art. 8 ust. 2 a ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej „ustawą o VAT”), którego wprowadzenie w życie z dniem 1 kwietnia 2011 r. stanowiło implementację regulacji art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE .

Zgodnie z art. 8 ust. 2 a ustawy o VAT, jeżeli podatnik działa we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Na podstawie przytoczonego przepisu można przyjąć zatem fikcję, iż nabyta przez pośrednika usługa transportu stanowiąca przedmiot refakturowania, będzie świadczona zarówno przez podmiot dokonujący transportu na rzecz pośrednika, jak również, że to pośrednik wystawiający refakturę wykonuje usługę transportu na rzecz jej rzeczywistego beneficjenta. W wyniku takiego rozumienia, jedna usługa transportu mająca faktycznie miejsce, na gruncie ustawy o VAT identyfikowana jest jako dwie odrębne usługi transportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Refakturowanie - powstanie obowiązku podatkowego

REKLAMA

Problematyczną kwestię może stanowić określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu refakturowanej usługi. Aby dokonać prawidłowego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego konieczne jest również wskazanie momentu, w którym refakturowana usługa została wykonana.

Jako moment wykonania usługi transportu należy co do zasady przyjąć dzień w którym faktycznie wykonany został transport. Na potwierdzenie przedstawionego stanowiska można przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 sierpnia 2012 r. (sygn. IPTPP2/443-393/12-5/KW) w której stwierdzono: „(...) należy zauważyć, że za datę wykonania usługi, o której mowa w powołanych powyżej przepisach, odsprzedawanej innemu podmiotowi, należy uznać dzień, w którym ta usługa faktycznie się zakończyła, a nie jak twierdzi Wnioskodawca – dzień wystawienia refaktury”.

Tak więc w przypadku refakturowania usługi transportowej dniem jej wykonania będzie data w której świadczenie usługi transportowej zostało faktycznie zakończone.

W przypadku usług transportowych ustawa o VAT przewiduje odstępstwa od ogólnej zasady dotyczącej powstawania obowiązku podatkowego i stanowi, iż obowiązek podatkowy z tytułu usług transportowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi, co wynika z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT. Zatem, istotny z punktu widzenia powstania obowiązku podatkowych dla usługi transportu jest moment jej wykonania i uiszczenia za nią zapłaty, ponieważ posiadając informację o dacie wykonania usługi transportowej i dacie zapłaty można określić moment powstania obowiązku podatkowego.

Refakturowanie usługi transportu traktowane jest na gruncie ustawy o VAT jako świadczenie usługi transportu, dlatego też moment powstania obowiązku podatkowego winien zostać wskazany na podstawie przytoczonych powyżej szczegółowych regulacji dotyczących usługi transportu. Co za tym idzie, należy stwierdzić, iż w przypadku refakturowania usługi transportu wykonywanej na terytorium kraju, jako moment powstania obowiązku podatkowego należy wskazać dzień otrzymania całości lub części zapłaty za ową usługę, lecz obowiązek podatkowy dla refakturowej usługi powinien być wykazany nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia w którym usługa transportu faktycznie została wykonana.

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

Odcinkowe pomiary prędkości nielegalne? Sprawdzamy. Co grozi kierowcom i kiedy mogą nie przyjąć mandatu?

Odcinkowe pomiary prędkości to coraz popularniejszy w Polsce sposób na wychwytywanie i karanie kierowców, którzy nie przestrzegają przepisów prawa o ruchu drogowym w zakresie dopuszczalnych prędkości. Nowe urządzenia rejestrujące, służące do automatycznej kontroli średniej prędkości na wyznaczonym odcinku drogi, wyrastają jak grzyby po deszczu, a wraz z nimi mnożą się pytania kierowców o legalność tej formy pomiarów prędkości. Jak się okazuje – wątpliwości te są uzasadnione.

Nowa funkcja dla kierowców. Google Maps wprowadza aktualizację

Mapy Google są na bieżąco udoskonalane. Google często wprowadza nowe, przydatne funkcje, w tym wiele udogodnień dla kierowców. Tym razem na użytkowników czekają aż dwie nowości. Na czym polegają te nowe funkcje Google Maps? Dowiesz się z tego artykułu.

Ten dokument będzie mógł mieć już 17-latek. Zaskakująca propozycja ministerstwa

Posiadanie prawa jazdy to dla wielu bardzo ważna kwestia. Możliwość prowadzenia samochodu przynosi wiele korzyści, zarówno w życiu codziennym i zawodowym. Coraz częściej z wybranych kategorii prawa jazdy (takich jak AM czy B1) korzystają już 14- czy 16-latkowie. Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmiany w dostępie do prawa jazdy kat. B. Czego one dotyczą? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

REKLAMA

KGP: 103 519 interwencji, 401 wypadków drogowych, 35 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała dane z ostatniego tygodnia dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci od poniedziałku do niedzieli przeprowadzili 103 519 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 375 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Kierowco, uważaj na to! Nowe przepisy przewidują konfiskatę pojazdu

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało zaostrzenie kar za wjazd do lasu w miejscach niedozwolonych. Nowe przepisy znacząco zwiększyłyby kary za tego typu wykroczenia. Na co warto uważać, by uniknąć kłopotów i wysokiego mandatu? Kiedy kierowca mógłby stracić pojazd?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy?

Na drogach pojawią się młodsi kierowcy? Wszystko na to wskazuje, bo ministerstwo infrastruktury poinformowało, że jest już gotowy projekt zmian pozwalający uzyskać prawo jazdy siedemnastolatkom.

Pierwszy przepadek pojazdu. Zapadł prawomocny wyrok

W Skierniewicach zapadł pierwszy w kraju prawomocny wyrok orzekający przepadek pojazdu, którego kierowca miał ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie. Chodzi o przepisy, które weszły w życie 14 marca 2024 r. Kierująca miała ponad 2 promile.

REKLAMA

Rozszerzenie strefy płatnego parkowania w Warszawie 3 lutego 2025 r.? Radni zadecydują już w najbliższy czwartek

W czwartek, 29 sierpnia warszawscy radni mają zadecydować, czy strefa płatnego parkowania niestrzeżonego w Warszawie zostanie rozszerzona. Zgodnie z projektem ustawy, rozszerzenie granic strefy płatnego parkowania niestrzeżonego ma nastąpić 3 lutego 2025 r. 

QUIZ Dopasuj model do marki samochodu. 12/12 tylko dla fanów motoryzacji
Dopasujesz poprawnie model do marki? Pytania dotyczą także modeli i marek, które już nie są produkowane.

REKLAMA