REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Refakturowanie usługi transportu

Refakturowanie usługi transportu – jak ustalić dzień jej wykonania
Refakturowanie usługi transportu – jak ustalić dzień jej wykonania
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W przypadku wystawiania refaktury dotyczącej usługi transportowej przedsiębiorcy zazwyczaj mają wątpliwości, jaki dzień winien być wskazany jako data wykonania refakturowanej usługi.

Przedsiębiorca często refakturuje usługi transportu towarów wykonywanego na terytorium kraju na rzecz innych firm polskich. W niemal każdym przypadku wystawiania refaktury dotyczącej usługi transportowej ma wątpliwości jaki dzień winien być wskazany jako data wykonania refakturowanej usługi, a w konsekwencji powstają problemy z wyznaczeniem daty powstania obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Refakturowanie - co to jest?

REKLAMA

Refakturowanie usług jest praktyką często spotykaną w obrocie gospodarczym, która polega na przeniesieniu kosztów nabytej przez pośrednika usługi, na jej faktycznego beneficjenta. Jako usługę stanowiącą popularny przedmiot refakturowania można wskazać usługę transportu. Istota refakturowania została wyrażona w art. 8 ust. 2 a ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej „ustawą o VAT”), którego wprowadzenie w życie z dniem 1 kwietnia 2011 r. stanowiło implementację regulacji art. 28 Dyrektywy 2006/112/WE .

Zgodnie z art. 8 ust. 2 a ustawy o VAT, jeżeli podatnik działa we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Na podstawie przytoczonego przepisu można przyjąć zatem fikcję, iż nabyta przez pośrednika usługa transportu stanowiąca przedmiot refakturowania, będzie świadczona zarówno przez podmiot dokonujący transportu na rzecz pośrednika, jak również, że to pośrednik wystawiający refakturę wykonuje usługę transportu na rzecz jej rzeczywistego beneficjenta. W wyniku takiego rozumienia, jedna usługa transportu mająca faktycznie miejsce, na gruncie ustawy o VAT identyfikowana jest jako dwie odrębne usługi transportu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Refakturowanie - powstanie obowiązku podatkowego

REKLAMA

Problematyczną kwestię może stanowić określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu refakturowanej usługi. Aby dokonać prawidłowego ustalenia momentu powstania obowiązku podatkowego konieczne jest również wskazanie momentu, w którym refakturowana usługa została wykonana.

Jako moment wykonania usługi transportu należy co do zasady przyjąć dzień w którym faktycznie wykonany został transport. Na potwierdzenie przedstawionego stanowiska można przytoczyć interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 sierpnia 2012 r. (sygn. IPTPP2/443-393/12-5/KW) w której stwierdzono: „(...) należy zauważyć, że za datę wykonania usługi, o której mowa w powołanych powyżej przepisach, odsprzedawanej innemu podmiotowi, należy uznać dzień, w którym ta usługa faktycznie się zakończyła, a nie jak twierdzi Wnioskodawca – dzień wystawienia refaktury”.

Tak więc w przypadku refakturowania usługi transportowej dniem jej wykonania będzie data w której świadczenie usługi transportowej zostało faktycznie zakończone.

W przypadku usług transportowych ustawa o VAT przewiduje odstępstwa od ogólnej zasady dotyczącej powstawania obowiązku podatkowego i stanowi, iż obowiązek podatkowy z tytułu usług transportowych powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30. dnia, licząc od dnia wykonania usługi, co wynika z art. 19 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT. Zatem, istotny z punktu widzenia powstania obowiązku podatkowych dla usługi transportu jest moment jej wykonania i uiszczenia za nią zapłaty, ponieważ posiadając informację o dacie wykonania usługi transportowej i dacie zapłaty można określić moment powstania obowiązku podatkowego.

Refakturowanie usługi transportu traktowane jest na gruncie ustawy o VAT jako świadczenie usługi transportu, dlatego też moment powstania obowiązku podatkowego winien zostać wskazany na podstawie przytoczonych powyżej szczegółowych regulacji dotyczących usługi transportu. Co za tym idzie, należy stwierdzić, iż w przypadku refakturowania usługi transportu wykonywanej na terytorium kraju, jako moment powstania obowiązku podatkowego należy wskazać dzień otrzymania całości lub części zapłaty za ową usługę, lecz obowiązek podatkowy dla refakturowej usługi powinien być wykazany nie później jednak niż 30 dnia licząc od dnia w którym usługa transportu faktycznie została wykonana.

Tekst: Piotr Paszek, doradca podatkowy w ECDDP Sp. z o.o., Tomasz Kolarczyk, młodszy konsultant podatkowy w ECDDP Sp. z o.o.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowa Dacia Spring to elektryk i jedno z najtańszych aut na rynku w Polsce!

Marka zaprezentowała cennik nowej Dacii Spring. Ten startuje od 76 900 zł. Przy tej cenie Spring jest nie tylko najtańszym elektrykiem w Polsce. To także jeden z najtańszych fabrycznie nowych samochodów w kraju.

Nawet 100 tys. zł za każdego pasażera na gapę. Tyle kosztuje przewóz nielegalnych imigrantów do Wielkiej Brytanii

Nawet 50 tys. zł za każdego nielegalnego imigranta. Tyle zapłaci zarówno kierowca, jak i jego pracodawca. Co gorsze, drakońską karę może zapłacić także ten przewoźnik, który przewiezie "pasażera" nieświadomie. Choć jest sposób na zmniejszenie kary.

Umowa leasingu tylko na piśmie? To już przeszłość. No może prawie... Czy zmieni się też kwestia wykupu auta?

Umowę leasingu musi być spisana na piśmie. Pod rygorem nieważności. Takie przepisy obowiązują od 24 lat. I teraz mogą się zmienić. Pojawił się projekt ustawy, który zezwoli na elektroniczne zawieranie takich umów. To oznacza sporo większą wygodę transakcji.

Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

REKLAMA

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

REKLAMA

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

REKLAMA