REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Test Volvo V60 R-Design D4: bądź wyrazisty

Tomasz Korniejew

REKLAMA

REKLAMA

Volvo V60 w odmianie D4 dysponuje mocą 163 KM i napędem na cztery koła. Jak na auto okraszone poważnie wyglądającym pakietem R-Design z osiemnastocalowymi felgami ze stopów lekkich moc maksymalna wywołuje lekkie rozczarowanie. Czy słusznie?

Wygląd V60 z pakietem R-Design powala. Rusza nawet największych ignorantów motoryzacyjnych, największych prześmiewców estetyki, fanów złego ubioru, kiepskich fryzur i niskiej kultury osobistej. Nawet oni nie pozostają zazwyczaj obojętni wobec wdzięków tak wyglądającego kombi Volvo.

REKLAMA

Przypatrzmy się tej kipiącej dynamiką stylizacji ze sprytnie wyprowadzonymi końcówkami wydechu po bokach tylnego zderzaka. Spójrzmy na osiemnastocalowe obręcze kół z oponami grubości kartki papieru. Doskonałego efektu nie są nawet w stanie zepsuć wyglądające tandetnie boczne lusterka w kolorze srebrnym.

Zobacz też: Test Ford Focus ST kombi: Gdy rozwiązaniem jest kompromis

Volvo V60 R-Design – wnętrze

Sportowymi akcentami przedziału pasażerskiego opisywanego Volvo V60 są aluminiowe nakładki na pedały oraz aluminiowe wykończenie kierownicy i konsoli centralne.

Reszta tablicy przyrządów jest taka sama, jak w pozostałych odmianach V60, czyli porządnie spasowana, przejrzysta i wykonana z tworzyw wysokiej jakości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przedział pasażerski V60 jest stosunkowo mało przestronny. Przednie fotele są wygodne, aczkolwiek nie tak bardzo jak w poprzedniej generacji modelu. Na tylnej kanapie wysocy pasażerowie będą narzekać na małą ilość miejsca na głową. To efekt nisko poprowadzonej linii dachu. Bagażnik V60 ma skromną pojemność, jedynie 430 l.

Zobacz też: Test Audi A3 1,8 TFSI 180 KM S-Tronic: Auto na każdą okazję

Volvo V60 D4 AWD - napęd/układ jezdny

REKLAMA

Turbodoładowana, wysokoprężna jednostka napędowa o pojemności 2,4 l rozwijająca moc maksymalną 163 KM przy 4000 obr./min i imponujący maksymalny moment obrotowy 420 Nm w zakresie od 1500 do 3250 obr./min jest sprawnym źródłem napędu dla ważącego 1527 kg Volvo. Według danych producenta auto rozpędza się od 0 do 100 km/h w 10,4 s, a prędkość maksymalna z jaką może pojechać to 215 km/h.

Naturalnie patrząc na wyglądającą sportowo linię nadwozia Volvo V60 R-Design, a następnie na dane techniczne można się poczuć rozczarowanym. Ale już po przejechaniu kilku pierwszych kilometrów rozczarowanie znika. Potężny moment obrotowy sprawia, że samochód żwawo przyspiesza od dolnych zakresów obrotów. Napęd na obie osie ułatwia start na śliskiej nawierzchni, co tylko potęguje pozytywne odczucia względem dynamiki, a dodatkowym uprzyjemniaczem podróży jest szlachetny dźwięk pięciocylindrowego diesla. Z kolei sześciobiegowy automat działa bardzo sprawnie wykazując jedynie minimalne opóźnienia w reakcji na gaz.

Volvo V60 2.4 D4 AWD zaskakuje niskim spalaniem. Jeżdżąc spokojnie, w ruchu miejskim bez problemu można uzyskać wynik zużycia paliwa na poziomie 9,5 l/100 km, a podczas jazdy w trasie nawet nieco powyżej 6 l/100 km.

Zobacz też: Test Volvo V40: Supernowy

Dzięki dużemu momentowi obrotowemu Volvo V60 D4 świetnie sprawuje się podczas jazdy z prędkościami powyżej 130 km/h. Po pierwsze samochód nawet z pełnym obciążeniem ochoczo przyspiesza, gdy zajdzie potrzeba wyprzedzenia, a po drugie dzięki odpowiedniemu zestopniowaniu skrzyni biegów i jednostce o sporej pojemności  w samochodzie nadal jest stosunkowo cicho.

REKLAMA

Układ kierowniczy Volvo S60 nie jest tak precyzyjny jak konkurentów z Niemiec, ale nie można mu zarzucić „gumowatości”. Został ustawiony w taki sposób, który podpasuje większości prowadzących. Nie stawia zbyt dużego oporu, ale pozwala na odpowiednie wyczucie auta.

Zawieszenie zestrojono stosunkowo tardo, co ma swoje zalety, ale w połączeniu z oponami o niskim profilu komfort tłumienia nierówności w opisywanym V60 odbiegał od ideału. Warto mieć to na uwadze wybierając pakiet R-Design.

Zobacz też: Test Volvo S60 T6: Auto do ruszania spod świateł

Podsumowanie testu Volvo V60 D4 AWD

Volvo V60 R-Design z opisywaną jednostką napędową jest dostępne od  150 800 zł., co biorąc pod uwagę atuty samochodu i image marki jest ceną na średnim poziomie. Ale z widocznym pakietem R-Design cena rośnie do 172 600 zł. W skład pakietu R-Design oprócz efektownych dodatków stylizacyjnych wchodzi m.in. tapicerka częściowo wykonana ze skóry.

Ponadto wspomniana wersja V60 D4 jest wyposażona standardowo m.in. w dwustrefową automatyczną klimatyzację, sportowe zawieszenie, napęd na obie osie czy automatyczną skrzynię biegów o szeregu systemów bezpieczeństwa nie wspominając. Biorąc pod uwagę wyposażenie, sprawną jednostkę napędową, napęd na obie osie, przyzwoity automat i piękny wygląd, V60 D4 AWD jest ciekawą alternatywą dla niemieckich produktów w tej klasie.

Zobacz też: Volvo V50 D3: prestiżowy i uniwersalny

Volvo V60 D4 AWD 2.4/163 KM dane techniczne:

Volvo V60 D4 2.4/163 KM AWD R-Design
Typ silnika turbodiesel
Pojemność  2400 cm3
Układ cylindrów/zawory R5/26
Maksymalna moc 163 KM/4000 obr./min.
Maksymalny moment obrotowy 420 Nm/1500-3250 obr./min.
Napęd 4x4
Skrzynia biegów aut. 6-bieg
Pojemność bagażnika 430 l
Wymiary (dł./szer./wys.) 462,8/189,9/148,4 cm
Rozstaw osi 277,5 cm
V-max 215 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h 10,4 s.
Zużycie paliwa* 8,6/5,2/6,4 l/100 km
Cena od 150 800 zł
*miasto/trasa/cykl mieszany

Volvo V60 D5 R-Design AWD
Fot. Moto.wieszjak.pl
Volvo V60 D5 R-Design AWD
Fot. Moto.wieszjak.pl
Volvo V60 D5 R-Design AWD
Fot. Moto.wieszjak.pl
Volvo V60 D5 R-Design AWD
Fot. Moto.wieszjak.pl
Volvo V60 D5 R-Design AWD
Fot. Moto.wieszjak.pl
Volvo V60 D5 R-Design AWD
Fot. Moto.wieszjak.pl
Volvo V60 D5 R-Design AWD
Fot. Moto.wieszjak.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA