REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przyczyny wypadków na autostradach

Autostrady uchodzą za jeden z bezpieczniejszych i szybszych kanałów transportu. Nie mamy ich w Polsce za wiele, a tempo budowy kolejnych odcinków często pozostawia wiele do życzenia. Autostrady nie są jednak strefami wolnymi od wypadków czy kolizji. Sprawdź, gdzie i w jakich sytuacjach warto zachować szczególną ostrożność.

Kto powoduje więcej wypadków, rowerzyści czy kierowcy aut?

Rowerzystom i kierowcom trudno wypracować sposób na harmonijne i bezpieczne funkcjonowanie na drogach. Zbyt wolne tempo powstawania ścieżek rowerowych powoduje, że nadal spora grupa rowerzystów porusza się po jezdniach. Ta sytuacja sprzyja dużej ilości zdarzeń drogowych z udziałem rowerzystów.

Jak zabezpieczyć auto przed postępującą korozją i wilgocią?

W okresie wiosennym panują idealne warunki do tego, aby korozja postępowała i niszczyła różne elementy naszego pojazdu. Warto zabezpieczyć i unieszkodliwić ogniska korozji, a także zabezpieczyć niektóre elementy preparatami antykorozyjnymi.

Co zrobić po zakupie auta z przekręconym licznikiem przebiegu?

Przekręcanie liczników w autach przed sprzedażą to bardzo popularna praktyka stosowana nie tylko w komisach samochodowych, ale także wśród prywatnych sprzedawców. Co zrobić po zakupie auta z przekręconym licznikiem przebiegu?

REKLAMA

Czy warto kupić samochód po taksówce?

Samochód, który penił rolę taksówki charakteryzuje duży przebieg. Nie zawsze jednak trzeba rezygnować z jego zakupu, bowiem bardzo często jego stan jest naprawdę dobry. Jak to możliwe?

Zakup samochodu hybrydowego - kiedy się zwróci?

Nadwyżka w cenie przy zakupie auta hybrydowego na rynku amerykańskim zwraca się już po 4-5 latach. W polskich realiach zwrot może nastąpić szybciej. Czy zakup hybrydy się opłaca?

Kategoria prawa jazdy AM - kogo obowiązuje

Nowa kategoria prawa jazdy AM umożliwia prowadzenie skutera lub motoroweru osobom, które przed 19 stycznia 2013 r. nie skończyły 18 lat i nie miały karty motorowerowej. Co z pozostałymi?

Wymiana silnika na używany

Wymiana silnika na nowy to ostateczność. Jeśli motor uległ jednak poważnej awarii lub z innego powodu nie nadaje się już do użytku i wymaga generalnego remontu warto zastanowić się nad zakupem używanego silnika. Przeszczep używanej jednostki napędowej to znacznie tańsze rozwiązanie, niż generalny remont.

REKLAMA

Jak rozpoznać auto po taksówce?

Większość osób poszukujących używanego auta rezygnuje z zakupu egzemplarzy służących jako taksówki z uwagi na ich duży przebieg. Jak zatem rozpoznać samochód taksówkę?

Odliczenia VAT na podstawie e-faktur

Wraz z wzrostem popularności e-faktur narosło wiele wątpliwości, co do sposobu ich przesyłania oraz przechowywania w kontekście prawa do odliczenia podatku VAT.

Dostawa artykułów spożywczych na statek powietrzny – stawka VAT

Czy w odniesieniu do realizowanych dostaw artykułów spożywczych na rzecz firmy oferującej międzynarodowe loty czarterowe znajduje zastosowanie stawka podatku VAT w wysokości 0%?

Zaciski hamulcowe: regenerować czy wymienić na nowe?

Jeśli okresowy przegląd techniczny wykaże, że z zacisku hamulcowego wycieka płyn, to bezzwłocznie należy się tym zająć. Z takiej sytuacji są dwa wyjścia; wymiana zacisku na nowy, lub jego regeneracja.

Podróże promowe z autem dla niepełnosprawnych pasażerów

Turystyka osób niepełnosprawnych coraz bardziej się rozwija. Współczesna infrastruktura oferuje wiele udogodnień dla turystów z ograniczoną mobilnością. Różne środki transportu w tym także promy przygotowały kilka udogodnień dla pasażerów poruszających się na wózkach inwalidzkich lub wymagających specjalnej pomocy podczas przeprawy promowej.

Płyny eksploatacyjne. Co warto o nich wiedzieć?

Olej silnikowy, płyn chłodniczy i płyn hamulcowy to najważniejsze płyny eksploatacyjne krążące w układach każdego auta. To od ich stanu zależy bezpieczeństwo i bezproblemowa eksploatacja silnika. Co warto wiedzieć o płynach eksploatacyjnych?

Kiedy ubezpieczenie OC zostanie przedłużone automatycznie?

Dzięki zmianom w przepisach dotyczących ubezpieczenia OC, nie ma już możliwości wpadnięcia w pułapkę podwójnego ubezpieczenia. Poniżej podpowiadamy, kiedy polisa automatycznie się przedłuża, a kiedy wygasa.

Jakie uszkodzenia może spowodować dziura w drodze?

Wczesną wiosną niektóre odcinki polskich dróg ilością dziur zawstydzają sery szwajcarskie. W tym okresie wyjątkowo łatwo można uszkodzić swoje auto. Jakie elementy są najbardziej narażone na uszkodzenia?

Jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Ceny używanych części są znacznie niższe niż tych oferowanych w ASO. Na rynku dostępne są też części pochodzące z tzw. anglików. Warto wiedzieć, jakie części z anglików pasują do aut z kierownicą po lewej stronie.

Jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie?

Rynek używanych części samochodowych ciągle się powiększa, a nieuczciwi handlarze szukają sposobów na szybki zarobek. Podpowiadamy jakie części z anglików nie pasują do aut z kierownicą po lewej stronie.

Jakich płynów eksploatacyjnych potrzebuje auto?

O konieczności wymiany oleju silnikowego pamięta większość kierowców, jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że ważnych płynów eksploatacyjnych jest znacznie więcej. Aby auto było sprawne i bezpieczne należy czasem wymieniać także oleje przekładniowe, płyny hamulcowe i sprzęgłowe, chłodziwa i płyny do układów wspomagania.

Jak uzyskać odszkodowanie za uszkodzenie auta po wjechaniu w wyrwę w drodze?

Uszkodzenie felgi czy opony to jedne z mniej poważnych konsekwencji wjechania w wyrwę w drodze. Często dochodzi do uszkodzenia układu kierowniczego, zawieszenia i karoserii auta. Podpowiadamy jak uzyskać odszkodowanie po wjechaniu w wyrwę w jezdni.

Drogi o układzie pasów 2+1. Czy to się sprawdza?

Jednym z rozwiązań inżynieryjnych, które mają za zadanie podnieść poziom bezpieczeństwa na polskich drogach jest tzw. przekrój 2+1 pasowy. Taki rodzaj drogi ma zredukować liczbę wypadków będących konsekwencją nieprawidłowego wyprzedzania.

Jak działa Haldex 5?

Piąta generacja napędu Haldex rozdziela napęd pomiędzy przednią a tylną osią. W porównaniu do Haldexa 4, w którym na tylną oś mogło trafić do 85% momentu obrotowego, w najnowszej wersji na tylne koła może trafić aż 100% momentu obr.

Czym różni się świeca zapłonowa przeznaczona do silników z instalacją LPG od zwykłej?

W przypadku silników zasilanych gazem LPG układ wtryskowy jest znacznie bardziej obciążony, niż w silnikach zasilanych benzyną. Jak wybrać właściwe świece zapłonowe do silników zasilanych LPG?

Niemieccy offroaderzy pokochali Isuzu D-Max

Nowy ISUZU D-Max został wybrany ulubionym samochodem w swojej klasie: najlepszy importowany pickup 4x4. Popularna nagroda „Vehicle of the year 2013” magazynu AUTO BILD ALLRAD ponownie dowodzi, że nowy ISUZU D-Max został dobrze przygotowany do walki z konkurencją.

Polska motoryzacja: rynek samochodów maleje, a rynek części rośnie

W 2008 r. w Polsce produkcja aut osiągnęła pułap blisko 1 mln, aby w ubiegłym roku skurczyć się o jedną trzecią. Zupełnie odwrotnie jest na rynku części i akcesoriów samochodowych, gdzie w ciągu pięciu lat dynamika wzrostu wyniosła ponad 50%. Tak dobry wynik został wypracowany, mimo że, jak wynika z prognoz Exact Systems, w całym 2012 r. wartość tego sektora spadła o ok. 5% r/r i wynosi ok. 49 mld zł.

Historia motoryzacji: Volkswagen California kończy 25 lat

Volkswagen Samochody Użytkowe świętuje 25-te urodziny Volkswagena Californii. Z urodzinami zbiegł się także jubileusz produkcyjny: w ciągu 25 lat wyprodukowanych zostało 100.000 egzemplarzy tego modelu. Z historią kultowego kampera – od T3 przez T4 po aktualnego T5 – można zapoznać się na stoisku Volkswagena w hali 7. Na targach nie zabrakło także przodków Californii: T1 i T2.

Diodowe reflektory Audi obniżają zużycie paliwa

Reflektory diodowe w zauważalny sposób obniżają zużycie paliwa. Właśnie dlatego Komisja Europejska nadała temu rozwiązaniu oficjalny certyfikat.

Zabezpieczenie antykorozyjne podwozia po zimie - krok po kroku

W jaki sposób solidnie zabezpieczyć auto przed niszczącym działaniem soli i wody? Przede wszystkim warto wykonać antykorozyjne zabezpieczenie jego podwozia. Pozwoli to wydłużyć żywotność pojazdu i zachować blachy pojazdu w dobrym stanie.

Samochód służbowy - korzyści i obowiązki

Przywilej posiadania służbowego samochodu dostępny jest dla nielicznych. Pracownicy zapominają często o tym, że jest on nie tylko swoistym dodatkiem do wynagrodzenia, ale także obowiązkiem. O czym należy pamiętać posiadając auto służbowe?

Nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku - konsekwencje

Konsekwencje niedzielenia pomocy ofiarom wypadku są bardzo poważne. Lepiej jest próbować pomóc niż pomocy zaniechać.

Z tymi silnikami mogą być problemy: BMW 2.0d N47

Silnik BMW o oznaczeniu N47 w chwili swojego rynkowego debiutu był jedną z najlepszych konstrukcji tego typu na rynku. Z małej pojemności skokowej osiągał moc od 116 KM do 218 KM. Najbardziej poszukiwana jest jego 177-konna odmiana. Niestety silnik N47 okazuje się bardzo kosztowną w serwisowaniu jednostką napędową.

Bankowozy jednak bez VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł, że od samochodów leasingowych z sejfem w bagażniku (bankowozów) można odliczać pełną stawkę podatku VAT.

Samochód służbowy - obowiązki użytkownika

Samochód służbowy jest traktowany przez pracodawców jako dodatkowy bonus dla pracownika. Tymczasem z użytkowaniem auta służbowego wiążą się obowiązki.

Nieudzielenie pomocy ofiarom zdarzenia. Co za to grozi?

Nie wszyscy z nas wiedzą, że za nieudzielenie pomocy ofiarom wypadku grozi kara. Konsekwencje ucieczki z miejsca zdarzenia są poważniejsze aniżeli mogło by się to wydawać.

Autostrady w Polsce - statystyka wypadków samochodowych

Autostrady to najszybszy i najbezpieczniejszy rodzaj dróg służący przemieszczaniu się ludzi. Niestety również i na nich dochodzi do wypadków samochodowych, także tych śmiertelnych. Oto statystyka wypadków samochodowych mających miejsce na polskich autostradach w 2012 roku.

Czujniki zużycia klocków hamulcowych -potrafią zawieść

Czujniki zużycia klocków hamulcowych pozwalają zapobiec sytuacji, w której auto straci zupełną zdolność do zatrzymania się. Niestety, nie można im bezgranicznie ufać i to z kilku powodów.

Przygotowanie motocykla do sezonu w 10 krokach

Sezon motocyklowy za pasem. Już najwyższy czas, by miłośnicy jednośladów przygotowali swoje motocykle do sezonu. Zanim ruszymy motocyklem w trasę warto sprawdzić jego stan techniczny. Poniżej prezentujemy dziesięć kroków, o których warto pamiętać zanim wyjedziemy w pierwszą trasę.

HFO-1234yf - toksyczny czynnik chłodniczy w Twoim samochodzie

Nowy czynnik chłodniczy HFO-1234yf stosowany w układach klimatyzacji jest silnie toksyczny i trujący, a mimo to większość koncernów samochodowych zdecydowała się na jego użycie. Dlaczego Komisja Europejska nakazała jego stosowanie, mimo gwałtownej fali krytyki kierowanej pod adresem nowego czynnika?

Pozostawianie psa w samochodzie

Pozostawianie psa w samochodzie, zwłaszcza w okresie wiosenno letnim jest bardzo ryzykowne z punktu widzenia zdrowia zwierzęcia. Można też za to dostać mandat.

Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej - zalety, wady i cena

Instalacja wtrysku gazu w fazie ciekłej do silników wyposażonych w bezpośredni wtrysk benzyny uważana jest za najrozsądniejszy sposób ograniczenia wydatków związanych z paliwem. Czym różni się od pozostałych systemów zasilania silników gazem LPG?

Badanie alkomatem, a palenie papierosów

Wynik badania alkomatem może zostać zafałszowany przez wiele czynników. Na wynik badania alkomatem ma wpływ nawet palenie papierosów.

Zastaw skarbowy na samochodzie

Zakup samochodu z ustanowionym zastawem skarbowym jest możliwy, ale jednocześnie niezwykle ryzykowny.

GM dofinansuje fabryki Opla w Europie

Dzięki dofinansowaniu przez koncern General Motors fabryk Opla w Europie zyska branża logistyczna.

Wycieraczki listwowe - czym się różnią od klasycznych wycieraczek?

Wycieraczki listwowe stosowane są obecnie w wielu nowych autach. Czy warto zainstalować je w starszym samochodzie, wyposażonym w klasyczne wycieraczki? Jakie są zalety tzw. listwówek?

Gwarancja na lakier i perforację nadwozia – jak je wyegzekwować?

Przy wyborze nowego auta duże znaczenie klienci przywiązują do gwarancji jaką objęty jest dany model. W przypadku gwarancji mechanicznej sprawa jest zazwyczaj klarowna. Gorzej sprawy się mają jeśli zechcemy zareklamować np. wykwity rdzy na naszym pojeździe. Dlaczego?

Brak prawa jazdy, a odszkodowanie z OC

Czy w przypadku braku dokumentu prawa jazdy, ubezpieczyciel pociągnie kierującego do odpowiedzialności przy wypłacie odszkodowania OC? A co w przypadku, gdy kierujący w ogóle nie ma prawa jazdy i jest uczestnikiem kolizji?

Jazda autostradą – główne zagrożenia

Mimo że autostrady należą do najbezpieczniejszych dróg w Polsce, trzeba pamiętać, że również na nich dochodzi do tragicznych zdarzeń. Oto przegląd największych zagrożeń z jakimi trzeba się liczyć na autostradzie.

Koszty ubezpieczenia OC maleją, gdzie jest haczyk?

Koszty ubezpieczenia OC w 2013 r. maleją i to mimo zapowiedzi ubezpieczycieli o rychłych podwyżkach. Średnia składka OC jest obecnie o 133 zł niższa niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Wspólna podróż przez internet

Popularność serwisów społecznościowych łączących właścicieli samochodów z poszukującymi środków transportu podróżnikami rośnie w lawinowym tempie. Jak odbywa się szukanie towarzyszy podróży przez internet?

O czym pamiętać robiąc wiosenny przegląd samochodu

Wraz z nadejściem wiosny warto dokładnie przyjrzeć się kondycji technicznej samochodu, którym się poruszamy. Nawet drobne jego usterki mogą negatywnie odbić się zarówno na naszym bezpieczeństwie jak i na kondycji naszego portfela.

REKLAMA