Ubiór kierowcy - w czym prowadzić samochód?
REKLAMA
REKLAMA
Obuwie do jazdy autem
Najistotniejszym elementem ubioru kierowcy jest dobrze dobrane obuwie. Kobiety powinny zrezygnować z butów na obcasie, ponieważ istnieje ryzyko zablokowania się stopy w trakcie wykonywania gwałtownego manewru hamowania. Również mężczyźni powinni zwrócić uwagę na to, co zakładają na swoje stopy. Najlepsze wyczucie samochodu, a dokładnie pedałów, zapewnią buty na cienkiej podeszwie. Gama tego typu obuwia jest szeroka, ale jeśli zależy nam na jak najlepszym rozwiązaniu, to warto skupić się na butach kartingowych. Są one wyższe dzięki czemu dobrze zabezpieczają kostki przed kontuzją a ich materiał (najczęściej dobrej jakości zamsz) pozwala stopom oddychać. Również specjalnie zaprojektowana podeszwa ogranicza ryzyko uślizgu stopy. Poza tym, większość markowych modeli takich firm jak Sparco, Sabelt, OMP czy Alpinestars, jest odpornych na oleje silnikowe i paliwa, dzięki czemu nie ma obawy o ich przedwczesne zużycie czy zniszczenie na stacji paliw czy u mechanika. Poza tym można te buty wykorzystywać także w amatorskich przejazdach kartami na torze kartingowym.
REKLAMA
Zobacz też: Jazda nocą - zasady
Odzież wierzchnia do jazdy autem
Ubranie kierowcy powinno zapewniać mu pełną swobodę ruchów, dlatego wykluczyć należy m.in. wszelkie obcisłe kurtki. Ograniczają one ruchy ramion i zmuszają do użycia znacznie większej siły w trakcie manewrowania kierownicą. Również spodnie powinny być luźne, głównie w obrębie bioder i krocza. Bardzo ważnym aspektem jest to, aby materiały, z których wykonano naszą garderobę były dobrej jakości (tzn. naturalne czyli bawełna, len, wełna, jedwab). Ciuchy, których podstawą jest poliester to jedne z najgorszych produktów, bowiem ten sztuczny materiał nie przepuszcza powietrza. Unikać należy także odzieży wykonanej ze sztucznego jedwabiu (czyli wiskozy), nylonu i włókien akrylowych.
Rękawiczki do jazdy samochodem
Niezwykle rzadkim widokiem jest kierowca prowadzący pojazd w rękawiczkach. Dawniej znacznie częściej można się było spotkać z taką sytuacją. Wiązało się to m.in. z rodzajem materiałów jakich używano do wykonania kierownic samochodowych (głównie drewno i metal). Nie zapewniały one dobrego chwytu kierownicy, a same układy kierownicze nie posiadały wspomagania. Powodowało to trudności w manewrowaniu pojazdem, bo ręce po prostu się ześlizgiwały z koła kierowniczego. Warto jednak nawet dziś zaopatrzyć się w rękawiczki wykonane z cienkiej, ale wysokogatunkowej skóry. Ułatwiają one wykonywanie gwałtownych manewrów za kierownicą i zapewniają większą pewność prowadzenia.
Zobacz też: Jaka jest zalecana technika jazdy podczas dni słonecznych?
Okulary do jazdy autem
Dobre okulary przeciwsłoneczne pozwalają wykorzystywać je dwojako. Przede wszystkim minimalizują refleksy świetlne i ograniczają ryzyko olśnienia słonecznego. Oczy nie męczą się nawet w ciągu kilkugodzinnej jazdy autem, a kierowca jest w stanie szybciej zareagować na potencjalne zagrożenie na drodze. Drugą zaletą dobrych okularów jest możliwość wykorzystywania ich do jazdy nocą. Dzięki specjalnym soczewką niwelują problem oślepiania przez reflektory innych aut i rozjaśniają zacienione miejsca na drodze i jej poboczu. Choć nie gwarantują, że zobaczymy wszystko, to znacząco powiększają obszar skutecznego widzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.