BlaBlaCar - najważniejsze fakty
REKLAMA
REKLAMA
Wspólne przejazdy z BlaBlaCar szturmem zdobywają serca podróżujących ludzi w Polsce i w Europie. Skorzystało z nich dotąd ponad 3 miliony Europejczyków. Wspólny przejazd rusza średnio co 4,7 sekundy, a razem pokonanych zostało już ponad 3 miliardy kilometrów. Co to jest i na czym polega ich fenomen?
REKLAMA
BlaBlaCar w Europie
Od początku działalności serwisu, czyli od 2008 r. do społeczności dołączyło ponad 3 miliony osób, które obecnie miesięcznie realizują ponad 600 tysięcy wspólnych przejazdów. W sumie przejechano dotąd ponad 3 miliardy kilometrów, średnia długość trasy wynosiła 342 km, a łącznie na wspólnych przejazdach kierowcy zaoszczędzili ponad 250 milionów euro.
Zobacz też: Wspólny przejazd to paliwo za 2 zł/litr
BlaBlaCar w Polsce
Serwis BlaBlaCar swoją działalność w Polsce rozpoczął w listopadzie 2012 i w ciągu zaledwie sześciu miesięcy pozyskał dziesiątki tysięcy użytkowników. Miesięcznie wspólnie przejeżdżanych jest ok. 1,6 miliona km, a kierowcy oszczędzają łącznie około miliona złotych. W każdy weekend kierowcy oferują pasażerom około 10 tysięcy miejsc w swoich samochodach, a przeciętna długość trasy wynosi 255 km.
Założenia serwisu
Kierowcy określają szczegóły podróży, którą zamierzają odbyć oraz sugerowaną cenę. Automatyczny kalkulator cen pomaga kierowcy ustalić kwotę, jaką pasażer ma zapłacić za skorzystanie z przejazdu. Ceny ograniczone są tak, żeby kierowca mógł pokryć wyłącznie koszty związane z przejazdem, bez osiągania zysku. Ustalona przez kierowcę cena nie podlega negocjacjom, więc pasażerowi łatwiej zaplanować wydatki, a sama transakcja jest przejrzysta dla obu stron. Pasażerowie mogą szukać konkretnego przejazdu i sami zadecydować, ile chcą za niego zapłacić. Dzięki szczegółowemu formularzowi, już na etapie przygotowań do podróży, wybierają osobę o podobnych zainteresowaniach i nawykach.
Zobacz też: Podróż przez BlaBlaCar, jak to działa?
Pewność i bezpieczeństwo
Zbudowanie wzajemnego zaufania użytkowników jest możliwe dzięki systemowi wzajemnej weryfikacji. Zarówno kierowcy jak i pasażerowie po zakończonej podróży wystawiają sobie oceny. Od października 2011 r. do października 2012 r. o 253 proc. wrosła liczba publikowanych ocen. Nic zatem dziwnego, że według badań przeprowadzonych we Francji w 2012 r., 63 proc. badanych chętnie dzieliłoby podróż samochodem, gdyby miało taką możliwość. Z kolei 81 proc. badanych podkreśla, że dzielenie się polepsza im samopoczucie. W te wyniki dobrze wpisują się odpowiedzi uczestników dużego festiwalu muzycznego w Polsce, uzyskane w 2011 r. Otóż, 80 proc. ankietowanych chętnie podwiozłoby lub dałoby się podwieźć na festiwal samochodem, jeśli byłaby taka możliwość.
Źródło: materiały prasowe firmy BlaBaCar.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.