REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Używany Volkswagen Phaeton (2002 - 2016) – wady i zalety

Bartłomiej Jakubiec
Volkswagen Phaeton
Volkswagen Phaeton
newspress.co.uk

REKLAMA

REKLAMA

Volkswagen Phaeton, mimo iż nie osiągnął rynkowego sukcesu stanowi ciekawą alternatywę w gronie luksusowych limuzyn. W porównaniu do klasowych rywali używanego Phaetona cechuje trwałość i relatywnie niska cena.

Debiutujący w 2002 roku Volkswagen Phaeton był najbardziej luksusowym modelem w całej historii firmy. Powstał pod rządami Ferdinanda Piecha, któremu przyświecała idea stworzenia najbardziej zaawansowanej technicznie limuzyny segmentu F. Wyzwanie było ogromne – Phaeton musiał konkurować z Mercedesem klasy S W220, BMW serii 7 E65 i Audi A8 D3. Auto z Wolfsburga miało przekonać klientów stonowaną linią nadwozia, bogatym wyposażeniem, a przede wszystkim ceną niższą od konkurentów. W praktyce okazało się, że przywiązanie klientów do marek „Premium” było zbyt silne. Choć sprzedaż modelu była poniżej oczekiwań Volkswagen konsekwentnie modernizował auto. Łącznie przeprowadzono aż 3 faceliftingi.

REKLAMA

Zobacz też: Używane limuzyny premium za 50 000 zł

Używany Volkswagen Phaeton (2002 - ) – wygląd zewnętrzny i wnętrze

Auto w podstawowej odmianie (standardowy rozstaw osi) mierzyło 5055 mm, od 2010 roku 5059 mm. Dostępna była także wersja przedłużana LONG z rozstawem osi i długością całkowitą powiększoną o 12 cm. Wygląd zewnętrzny auta przypomina nieco Passata B5 w wersji XXL. Linie są eleganckie, a zarazem dyskretne. Niewprawne oko może pomylić Phaetona z mniejszym „bratem”. Przedział pasażerski podobnie jak w innych autach segmentu nie pozostawia wiele do życzenia. Zastosowano materiały najwyższej jakości. Spasowanie jest idealne, a dzięki bardzo dużej wytrzymałości skrętnej nadwozia do uszu pasażerów nie dostają się żadne trzaski. Deska rozdzielcza jest prosta i elegancka. Wyposażenie auta obejmowało telefon, nawigację satelitarną z 7-calowym wyświetlaczem, telewizor, podgrzewane i wentylowane fotele, czterostrefową klimatyzację ochładzającą wnętrze pojazdu bez odczuwalnego podmuchu powietrza, system kontroli wilgotności powietrza, fotele z 12 lub 18-punktową regulacją, skórzaną tapicerkę i pneumatyczne zawieszenia Airmotion. W 2007 roku zaprezentowano auto po face liftingu. Zastosowano lampy z technologią diod LED, nowe zderzaki, system multimedialny z nawigacją i  czytnikiem DVD oraz tempomat adaptacyjny. Rok później ponownie wprowadzono zmiany, które objęły wprowadzony wcześniej system multimedialny - zwiększono rozmiar pamięci do 30GB, wprowadzono szybki mobilny Internet w technologii UMTS, kamerę cofania oraz ceramiczne hamulce w topowej wersji. W 2010 roku przeprowadzono trzeci facelifting w ramach, którego zmieniono atrapę chłodnicy, zamontowano nowe reflektory biksenonowe doświetlające zakręty, światła przeciwmgielne w technologii LED oraz zestaw głośnomówiący. Auto od początku produkcji, bez względu na rozstaw osi, można było skonfigurować w wersji 4 lub 5-cio osobowej.

Zobacz też: Audi A8 vs. Mercedes-Benz S-klasse W220

Używany Volkswagen Phaeton (2002 - ) - technika

Na początku produkcji model oferowany był z 3 silnikami benzynowymi i jednym silnikiem diesla. Gama silników benzynowych składała się z: motoru 3.2 V6 (241 KM), 4.2 V8 (335 KM) oraz 6.0 W12 (420 KM). Jedyny silnik diesla miał pojemność 4.9 litra V10 i moc 313 KM. Najsłabszy silnik był seryjnie łączony z manualną skrzynią biegów i napędzał przednią oś. Pozostałe jednostki seryjnie dysponowały napędem na 4 koła 4Motion – bliźniaczy z napędem Audi wykorzystującym mechanizmy różnicowe Torsen, oraz posiadały automatyczne skrzynie biegów. W 2005 roku wycofano diesla V10 i zastąpiono go jednostką V6 o pojemności 3 litrów i mocy od 225 do 240 KM.  Ciekawostkę stanowi fakt, że innowacyjny system klimatyzacji testowano w bardzo trudnych warunkach. Auto musiało (w wersji W12) przez 24 godziny poruszać się bez przerwy (poza tankowaniem) z prędkością 300 km / h w temperaturze zewnętrznej sięgającej 50 ˚C utrzymując przy tym temperaturę 22 ˚C wewnątrz. Auto standardowo wyposażone było w pneumatyczne zawieszenie.

Zobacz też: Zawieszenie pneumatyczne – czy jest bardziej awaryjne od konwencjonalnego?

Używany Volkswagen Phaeton (2002 - ) - słabe strony

Ze względu na niewielką popularność modelu ciężko jest określić typowe usterki tego modelu. Z raportu DEKRY, którego wycinek przedstawiamy poniżej wynika, że w kategorii aut segmentu F, o przebiegu 100 – 150 tysięcy kilometrów używany Volkswagen Phaeton wypada ponadprzeciętnie dobrze.

Rodzaj usterki

Eegzemplarze z usterką (Phaeton)

Egzemplarze z usterką (segment F)

Układ kierowniczy

5,1 %

11,8 %

Silnik z osprzętem

6,7 %

7,0 %

Karoseria i wnętrze

2,5 %

2,2 %

Układ hamulcowy

6,2 %

8,6 %

Układ elektryczny

13,3 %

14,3 %

Ze względu na naszpikowanie systemami wspomagania kierowcy najczęściej awariom ulega układ elektryczny. Wpływ masy widać także na przykładzie zużycia elementów układu hamulcowego i zawieszenia. Często wymianom podlegają tarcze i klocki hamulcowe oraz wahacze zawieszenia. Cena wahacza wynosi (w zależności od producenta) od 200 do 1000 zł. Najwięcej problemów, sprawiał silnik wysokoprężny o pojemności 4,9 litra – oznaczenie 5.0 V10 TDI. Został wycofany w 2005 roku, a jego miejsce zastąpił 3.0 V6 TDI, znany między innymi z Audi A4,A6 i A8. Ze względu na mniejsze rozmiary i mniejszą liczbę cylindrów jego obsługa serwisowa jest  mniej pracochłonna i tańsza. Wszystkie silniki są paliwożerne. Diesle zużywają średnio 9-13 litrów ON na każde przejechane 100 kilometrów, natomiast silniki benzynowe od 12,5 do nawet 20 litrów (wersja W12). Alternatywą jest założenie instalacji gazowej. Co ciekawe, według użytkowników silnik V8 zasilany LPG zużywa mniej paliwa niż motor V6. Koszt założenia instalacji gazowej jest wysoki i w zależności od komponentów i liczby cylindrów silnika waha się od 3000 do nawet 6000 zł.

Ceny części:

  • Tarcza hamulcowa przednia Bosch – od 400 zł
  • Klocki hamulcowe przednie Ferodo – od 500 zł
  • Tarcza hamulcowa tylna Bosch – od 200 zł
  • Klocki hamulcowe tylne Ferodo – od 250 zł

Zobacz też: Jak wybrać luksusowe auto?

Używany Volkswagen Phaeton (2002 - ) - podsumowanie

Używany Volkswagen Phaeton stanowi ciekawą alternatywę dla niemieckiej konkurencji w segmencie aut luksusowych. Ze względu na niską podaż ceny są atrakcyjne. Wykonanie i wyposażenie auta stoi na najwyższym poziomie. Ze względu na bardzo wysokie koszty obsługi lepiej zrezygnować z silników 5.0 V10 TDI oraz 6.0 W12. Osobom zależącym na możliwie najekonomiczniejszym wariancie polecić można silnik 3.0 V6 TDI. Motor ten dostępny jest w modelach Audi, dzięki temu znalezienie części zamiennych nie będzie stanowiło problemu, a naprawy silnika można zlecić niezależnemu serwisowi. Dla wielbicieli silników benzynowych godny polecenia wydaje się być silnik 4.2 V8 znany z modelu Audi A8. Silnik ten dobrze znosi zasilanie LPG. Bez względu na wybór wersji silnikowej należy spodziewać się wysokich kosztów utrzymania. Skomplikowane usterki naprawimy jedynie w autoryzowanych serwisach mających dostęp do narzędzi przeznaczonych do tego modelu. Poszukując tak luksusowego i rzadkiego auta należy dokładnie sprawdzać historię serwisową oglądanego egzemplarza.

Ceny modelu w porównaniu do konkurencji (w tys. złotych)

Rocznik / model

Volkswagen Phaeton

Audi A8 (D3)

BMW serii 7 (E65)

Mercedes klasy S (W220/W221)

2003

40 - 60

40 - 60

35 - 70

30 - 80

2005

50 - 70

55 - 90

50 - 100

50 - 100

2007

60 - 80

70 - 140

70 - 150

80 - 200

Volkswagen Phaeton
newspress.co.uk
Volkswagen Phaeton
Volkswagen Phaeton
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA

    Miesiącami szukano sprawcy dziurawienia opon. Odkrycie, kto za tym stoi było zaskakujące

    We włoskim miasteczku od kilku miesięcy szukano sprawcy dziurawienia opon w samochodach. Odkrycia dokonano dzięki nagraniom z kamer monitoringu. Okazało się, że był to pies. Jak to się stało, że zniszczył tyle samochodów?

    Nowy Opel Corsa Hybrid. MHEV pojedzie nawet kilometr na samym prądzie

    Opel Corsa po liftingu po raz pierwszy w historii modelu otrzymał lekką hybrydę. MHEV w niemieckim hatchbacku może mieć 100 lub 136 koni mocy. A to nie koniec dobrych informacji na temat tego auta.

    Opony całoroczne a zimowe. Które są lepsze?

    Opony na zimę to opony zimowe? Dziś to już nie jest takie oczywiste. Zwłaszcza że na rynku pojawił się szereg opon całorocznych. Czy wielosezonówka może stanowić realną alternatywę?

    Mandat za jazdę nieodśnieżonym samochodem w 2023 r. Kara może być liczona w tysiącach

    Jazda nieodśnieżonym samochodem stanowi wykroczenie. A w 2023 r. na kierowców czeka wyjątkowo surowa kara. Bo gdy policjanci zaczną podliczać kolejne składowe wykroczenia, uzbiera się kilka tysięcy złotych. Ładna sumka!

    REKLAMA

    Płatność za paliwo samochodem, czyli aplikacja Skody Pay to Fuel

    Płatność za paliwo samochodem to nowy pomysł Skody. Kierowca po zatankowaniu pojazdu może uruchomić aplikację Pay to Fuel, wsiąść do auta i po prostu odjechać. Płatność dokona się automatycznie i w pełni zdalnie. Jak działa ten system? I jakie są jego wymagania?

    Ukrainiec ukarany za brak prawa jazdy. Choć prawo jazdy miał...

    Ukrainiec został ukarany przez polski sąd za brak prawa jazdy. Dokument wydany w Ukrainie posiadał, ale ten stracił ważność. To jednak mogło nie mieć znaczenia w świetle ustawy przedłużającej jego ważność w Polsce. Tego sąd jednak nie sprawdził. RPO wystąpił z kasacją.

    REKLAMA