REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Poduszka powietrzna dla motocyklisty - rodzaje zabezpieczeń

Poduszka powietrzna w Hondzie Gold Wing spełnia swoją rolę. Pomaga w tym masywna konstrukcja motocykla i pozycja kierowcy za kierownicą.
Poduszka powietrzna w Hondzie Gold Wing spełnia swoją rolę. Pomaga w tym masywna konstrukcja motocykla i pozycja kierowcy za kierownicą.
ADAC

REKLAMA

REKLAMA

Na rynku występuje kilka rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa motocyklistów. Choć nie gwarantują przeżycia wypadku to w sposób zdecydowany zwiększają prawdopodobieństwo, że tak się stanie.

Poduszka powietrzna w motocyklu

Pierwsze próby w Europie z wprowadzeniem poduszki powietrznej do motocykla sięgają 1986 roku i firmy BMW, która eksperymentowała z modelem R 1100. Później swój projekt przedstawiła Honda we flagowym krążowniku szos czyli Gold Wingu i od 2007 roku standardowo wyposaża ten model w poduszkę powietrzną.

REKLAMA

Zobacz też: Automatyczna skrzynia biegów w motocyklach Hondy

Poduszka powietrzna w kasku

Poduszka powietrzna w kasku to system podobny do rozwiązania Hans stosowanego m.in. w Formule 1, a kilka lat temu znalazł zastosowanie w motocyklach. Komputer systemu APC umieszczony został pod siedzeniem jednośladu. Za pomocą odpowiednio rozmieszczonych czujników monitoruje co dzieje się z motocyklistą podczas jazdy. W razie grożącemu kierowcy upadku, błyskawicznie napompowany zostaje powietrzny kołnierz, chroniący kręgi szyjne motocyklisty. Cena ok. 600 Euro

Kamizelka powietrzna

Według badań m.in. automobilklubu ADAC jednym z najskuteczniejszych rozwiązań chroniących motocyklistę w trakcie wypadku jest kamizelka Dainese D-air Street. Zespół komór powietrznych w kamizelce Dair Street napełnia się w czasie 45 milisekund, co pozwala znacznie złagodzić skutki samego uderzenia w inny pojazd, a nie tylko upadku kierowcy jednośladu. Mankamentem systemu jest konieczność wyposażenia pojazdu w zestaw czujników oraz sterownik z modułem aktywującym poduszkę powietrzną. Cena ok. 1200 Euro

Zobacz też: Nowa Honda CRF250M

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inną kamizelką chroniącą kierowcę jednośladu w trakcie wypadku jest Helite AirNest Jacket. Zakładana na strój motocyklowy wymaga tylko przymocowania za pomocą specjalnej linki do motocykla. W chwili wypadku linka ulega zerwaniu, aktywując tym samym poduszkę powietrzną. Wadą w porównaniu do Dainese D-air Street jest dłuższy czas reakcji – 280 milisekund to oznacza, że w chwili uderzenia o auto nie zdąrzy się otworzyć. Zabezpieczy jednak ciało przed skutkami uderzenia o ziemię. Cena ok. 550 Euro.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA