Mandat za jazdę na skuterze a prawo jazdy na samochód – konsekwencje
REKLAMA
REKLAMA
Kategoria AM
REKLAMA
Według przepisów dotyczących kierujących pojazdami aktualnymi do 19 stycznia 2013 roku osoby, które skończyły 18 lat mogły kierować motorowerem (czyli pojazdem z silnikiem o poj. skokowej mniejsze niż 50 cm3) bez posiadania żadnych specjalnych uprawnień. Po 19 stycznia 2013 roku na mocy nowej ustawy trzeba już posiadać prawo jazdy kat. AM (jeśli osoba skończyła 18 lat po 19 stycznia).
W związku z tym, że wiele osób posiada motorower i porusza się na nim bez uprawnień sądzi, że nic im nie grozi. Nie można bowiem stracić uprawnień, których się de facto nie nabyło. Niestety sytuacja wygląda trochę inaczej.
Zobacz też: Jak zredukować liczbę punktów karnych? Kiedy, gdzie i za ile można to zrobić?
Jazda na skuterze a utrata prawa jazdy na samochód
Osoba, która popełnia wykroczenie drogowego otrzymuje konkretną liczbę punktów karnych. Jeśli posiada np. prawo jazdy kat. B to punkty karne otrzymane za nieprzepisową jazdę na skuterze (a dokładnie motorowerze) trafiają na konto danej osoby. Jeśli przekroczy ona limit 24 pkt to zostanie skierowana na egzamin sprawdzający jazdę… samochodem. Jeśli go nie zaliczy, to straci uprawnienia do kierowania autem! Sytuacja taka będzie mieć miejsce nawet wtedy, jeśli kierowca w ogóle nie korzysta z samochodu! Jeśli łamie przepisy na motorowerze to straci uprawnienia na inne kategorie prawa jazdy (jeśli nie zda egzaminu).
Zobacz też: Zdałeś egzamin na prawo jazdy? Odbierzesz je za 6 lat!
Punkty karne są przypisane kierowcy
Tak więc nie jest prawdą, że nieprzepisowa jazda na motorowerze grozi jedynie sankcjami finansowymi. Jeśli do danego wykroczenia są przypisane punkty karne, a my posiadamy prawo jazdy innej kategorii to nasze konto jest nimi obciążane. Nie ma bowiem czegoś takiego jak indywidualne konto dla każdej kategorii pojazdów. Przepisy o ruchu drogowym muszą być respektowane przez wszystkich kierowców.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.