REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są przyczyny wypadków drogowych w Polsce?

Według raportu „Wypadki drogowe w 2015 roku” w zeszłym roku na polskich drogach zdarzyło się 32 967 wypadków drogowych. Jakie są ich główne przyczyny? Czy Polacy są źle wyszkoleni?

Jak prawidłowo reagować za kierownicą na silne podmuchy wiatru?

Według danych Policji w ubiegłym roku aż 11 760 wypadków było spowodowanych silnym wiatrem, zachmurzeniem i opadami deszczu. W jaki sposób kierowca powinien zareagować na silny podmuch wiatru. Jak się zachować, gdy zaskoczy nas podczas jazdy nawałnica?

W jaki sposób środki psychoaktywne wpływają na kierującego?

Alkohol, narkotyki i inne psychoaktywne środki nie są zalecane dla kierujących pojazdami. Choć w przeszłości nielegalnie stosowali je kierowcy Formuły 1, uważane są one za szkodliwe. Dlaczego?

Osoba niesłysząca może być kierowcą!

W czasach kiedy prawie każdy z nas ma prawo jazdy, także osoby niesłyszące coraz częściej chcą prowadzić samochód. Czy jest to jednak możliwe?

REKLAMA

Agresja drogowa – czym jest to zjawisko?

Agresja drogowa to zjawisko coraz powszechniejsze w wielu regionach Europy. Jaka jest jej definicja i jak ją zwalczać?

Alergia a jazda samochodem - porady

Alergia u kierowcy może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Nie tylko ogranicza koncentrację, ale zaburza także pole widzenia kierowcy, uniemożliwiając mu prawidłową ocenę sytuacji na drodze. Jak sobie radzić zatem z alergią?

Czym jest sprawność kierowcy?

Sprawność kierowcy uzależniona jest od szeregu czynników. Ważna jest nie tylko jego osobowość i temperament, ale również cechy psychomotoryczne czy psychofizyczne. Co jeszcze definiuje to jakimi kierowcami jesteśmy?

Jak pomóc ofiarom wypadku?

Znajomość udzielania pomocy ofiarom wypadków jest przydatna nie tylko na drodze. O czym powinniśmy pamiętać, jeśli znajdziemy się w kryzysowej sytuacji?

REKLAMA

Parking - najbardziej wymagające miejsce dla kierowcy?

Aż 30% uszkodzeń pojazdów powstaje na parkingach! Takie wnioski płyną z badań, na które powołuje się Toyota!

Na czym polega Defensive Driving?

Co raz częściej słyszymy o nowym trendzie wśród kierowców, którzy wdrażają nowy styl jazdy tzw. Defensive Driving. Na czym on polega? Jakie są jego główne założenia?

Koniec fotoradarów w rękach straży miejskich nie oznacza pożegnania z ostrzegaczami

1 stycznia 2016 r. fotoradary straży miejskich i gminnych zniknęły z ulic w efekcie zmian przepisów. Czy spowoduje to spadek popularności aplikacji pozwalających kierowcom na ostrzeganie się przed kontrolami prędkości? Wygląda na to, że nie.

W jaki sposób można zmiejszyć ryzyko jazdy po wpływem alkoholu?

Czy są metody pozwalające zmniejszyć ryzyko kierowania autem pod wpływem alkoholu? Jak przekonują psycholodzy wszystko zaczyna się w głowie kierowcy,.

Zimowy stroj kierowcy - co może przeszkadzać w jeździe?

Odpowiedni strój za kierownicą auta nie ogranicza ruchów kierowcy i pozwala na wygodną obserwację sytuacji na drodze. Jakie elementy ubioru mogą zagrażać bezpieczeństwu jazdy?

Co odciąga uwagę kierowcy od sytuacji na drodze?

Badania dotyczące powodów niskiej koncentracji kierowców na drodze prowadzone są od lat. Niektóre z tych wniosków są na tyle zaskakujące, że warto przyjrzeć się im bliżej.

Efekt domina w ruchu drogowym

Według najnowszych badań jednym z najniebezpieczniejszych zjawisk w ruchu drogowym jest tzw. efekt domina. Na czym polega? Na tym, że kierowcy bezmyślnie dają się podpuszczać!

Jak udzielić pierwszej pomocy w wypadku samochodowym?

Liczba zabitych w wypadkach samochodowych w Polsce z każdym rokiem maleje. Mimo to ofiar mogłoby być mniej, gdyby więcej kierowców potrafiło udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Motointegrator sprawdził poziom wiedzy polskich kierowców na temat udzielanie pierwszej pomocy. Oto wyniki jego quizu.

Na ile odblaski poprawiają bezpieczeństwo pieszych?

Według aktualnych przepisów drogowych piesie mają obowiązek poruszania się po drogach po zmierzchu będąc wyposażonym w elementy odblaskowe na ubraniu. Czy i w jakim stopniu odblaski mogą poprawić bezpieczeństwo pieszych na drogach?

Wpływ grypy na zdolność prowadzenia samochodu

Kierowca mocno przeziębiony lub chory na grypę stwarza niemalże takie samo zagrożenie w ruchu drogowym, jak kierowca będący pod wpływem alkoholu.

Główne zagrożenia na drodze w okresie jesieni

Jesień to szczególnie zdradliwa pora roku dla kierowców. Lokalnie pojawiające się przymrozki, zalegające na drogach liście drzew, mgły ograniczające widoczność. Jak ustrzec się niebezpieczeństwa podróżując autem w okresie jesieni?

Powstaje pierwszy ośrodek doskonalenia techniki jazdy w Warmińsko-Mazurskiem

Wraz z wejściem w życie nowych przepisów (4 stycznia 2016 r.), świeżo upieczeni kierowcy będą musieli przejść obowiązkowe szkolenie m.in. z techniki jazdy w jednym z ośrodków doskonalenia techniki jazdy. W woj. Warmińsko-Mazurskiem, nad Śniardwami powstaje pierwszy tego typu ośrodek w regionie.

Jak zdobyć większe umiejętności za kierownicą auta?

Umiejętność prowadzenia pojazdu wartość poprawić z każdym dniem. Oprócz zwykłej jazdy, warto także zastanowić się nad dodatkowym kursem doskonalącym określoną technikę jazdy.

Metody poprawy jakości dróg i poziomu ich bezpieczeństwa

Jakość infrastruktury drogowej w Polsce ulega nieustannej poprawie, ale nadal większość dróg reprezentuje dość przeciętny poziom bezpieczeństwa. W jaki sposób można poprawić na nich poziom bezpieczeństwa? Okazuje się, że są na to bardzo ciekawe metody.

Jazda w deszczu - jak dojechać bezpiecznie?

Nadchodzi jesień, a wraz z nią częste opady deszczu. Jak zatem zachować się w trakcie jazdy autem w złych warunkach pogodowych?

Jak wrócić z imprezy autem będą w stanie nietrzeźwości?

Powrót samochodem w stanie nietrzeźwości to dobry pomysł pod jednym warunkiem - że osoba nietrzeźwa nie będzie prowadzić. Jak zatem to zrobić?

Prawidłowe utrzymywanie auta w pasie jezdni

Umiejętność utrzymywania auta w pasie drogi jest szczególnie ważna na wąskich, lokalnych drogach gminnych. Jakie zachowywać się za kierownicą by zawsze trafić w środek pasa?

Jak zapanować nad autem w czasie deszczu?

Jazda na mokrej nawierzchni jest co najmniej tak samo niebezpieczna jak jazda na lodzie. Co gorsza kierowcy lekceważą deszczową aurę, nie zdając sobie sprawy z realnego ryzyka jakie ona niesie.

Jak działa aplikacja forDrivers?

Aplikacja forDrivers ma celu nagradzać przepisową jazdę kierowców. W zależności od stylu jazdy kierowcy i respektowania przez niego przepisów ruchu drogowego będzie otrzymywał on określoną ilość punktów, które później będzie mógł wymienić na nagrody.

Jak przygotować się do powrotu z wakacji?

Koniec sierpnia to okres wzmożonego ruchu na drogach. Co kierowca powinien dodatkowo uwzględnić w swojej podróży, aby zakończyła się ona bezpiecznie?

System nagradzania kierowców za bezpieczną jazdę forDrivers

Nagradzanie kierowców za bezpieczną jazdę jaką zaproponowali twórcy aplikacji forDrivers to nowy sposób na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Czy ten ciekawy i niesztampowy pomysł na dotarcie do wyobraźni kierowców i ograniczenie liczby zdarzeń drogowych ma rację bytu w naszym kraju? Na czym dokładnie ma on polegać?

Koniec wakacji: kierowco uważaj na dzieci

Zbliżając się do przejść dla pieszych czy szkół, kierowcy powinni zwracać baczną uwagę na dzieci znajdujące się w ich pobliżu. W przeciwieństwie do dorosłych, ich zachowania są bardziej gwałtowne a świadomość niebezpieczeństwa dużo niższa.

Jaki jesteś typem kierowcy?

Wyniki ogólnoeuropejskich badań kierowców przeprowadzonych przez Grupę Goodyear i LSE pozwoliły wyodrębnić kilka typów kierowców, jakich możemy spotkać na drodze. Zobacz do jakiej grupy należysz Ty!

Podróż samochodem w upale

Wysokie temperatury powietrza ograniczają sprawność kierowców i elementów samochodu. Jak sobie radzić z upałem za kierownicą oraz, na które elementy samochodu zwrócić uwagę, gdy wybieramy się w podróż a na zewnątrz temperatura przekracza 30 stopni Celcjusza.

Dlaczego rozgrzany asfalt jest niebezpieczny?

Wysokie temperatury powodują, że asfalt na drodze zmienia swoją konsystencję, a tym samym i właściwości. Kierowcy często nie zdają sobie sprawy z zagrożenia jakie temu zjawisku towarzyszy.

Jak radzić sobie z upałem za kierownicą?

Upał nie jest sprzymierzeńcem kierowcy. Podwyższona temperatura powietrza jest m.in. pośrednią przyczyną poddenerwowania i nadmiernego zmęczenia.

Do czego służy pobocze?

Do czego służy pobocze? Odpowiedź na to z pozoru banalne pytanie sprawia kłopot większości zmotoryzowanych. Czy na poboczu można się zatrzymywać? Jeżeli tak, to w jakich przypadkach?

Autonomiczne samochody jeżdżą sprawniej niż prowadzone przez kierowców

Jeśli mieliście jeszcze jakieś wątpliwości dotyczące tego, czy samojeżdżące auta mogą poruszać się sprawniej od pojazdów prowadzonych przez ludzi, to Audi je rozwiało. Na torze Sonoma Raceway w Kalifornii naszpikowany elektroniką model RS 7 zanotował czasy okrążeń lepsze od uzyskiwanych przez kierowców sportowych.

Technika jazdy podczas i po nawałnicy

Warunki klimatyczne występujące na terenie Polski sprzyjają powstawaniu w okresie letnim nawałnic, obwitych i nagłych opadów deszczu. Jak jeździć w trakcie i po nawałnicy?

Limity prędkości na polskich drogach

Jaka jest dopuszczalna prędkość na polskich autostradach? Czy na obszarze zabudowanych obowiązuje bezwzględne ograniczenie prędkości do 50 km/h?

Liczba wypadków na przejazdach kolejowych w Polsce

Spada liczba wypadków na przejazdach kolejowych w Polsce. W porównaniu do pierwszego półrocza 2014 r., w pierwszym półroczu 2015 r. ich liczba zmniejszyła się o 11 %.

Dlaczego odpowiednia pozycja za kierownicą jest tak ważna?

Pasy bezpieczeństwa na niewiele się zdadzą w aucie, jeśli kierowca nie zajmie prawidłowej pozycji za kierownicą. Jak zatem zrobić to poprawnie i skutecznie?

Najważniejsze zasady jazdy bezpiecznego rowerzysty

Jak powinien zachowywać rowerzysta na drodze, aby zminimalizować ryzyko wypadku z jego udziałem? Jakie zachowania na drodze są szczególnie niebezpiecznie?

Bezpieczna podróż na wakacje: wskazówki i rady

Początek wakacji to czas wzmożonego ruchu na drogach. O czym należy pamiętać za kierownicą auta, aby bezpiecznie dojechać do upragnionego celu podróży?

Jak bezpiecznie jeździć w deszczu?

Opady deszczu są szczególnie niebezpieczne dla kierowców, bowiem zalegająca na drodze woda, obniża tarcie pomiędzy oponą a nawierzchnią obniżając tym samym siłę hamowania auta oraz jego stabilność. Na co zwrócić powinien mniej doświadczony kierowca, aby bezpiecznie dojechać do celu?

Niewyspany kierowca to pijany kierowca?

Wielu, zwłaszcza młodych kierowców bagatelizuje kwestię odpowiedniej ilości snu przed podróżą. Tymczasem niewyspany kierowca, ma opóźniony czas reakcji analogiczny do kierowcy, który znajduje się pod wpływem alkoholu. Jak sobie radzić z sennością za kierownicą?

Nocna jazda rowerem - potencjalne zagrożenia

Nocna jazda rowerem jest szczególnie niebezpieczna z uwagi na ograniczoną widoczność. Źle oświetlony rowerzysta jest słabo widoczny dla kierowcy, przez co ryzyko kolizji wyraźnie wzrasta.

Jak wydostać się z tonącego samochodu?

Jak wydostać się z tonącego samochodu? Wbrew pozorom znajomość techniki wychodzenia z tonącego pojazdu może się przydać każdemu kierowcy. Na co zwrócić uwagę?

Jak uniknąć potrącenia pieszego?

Potrącenia pieszych to jedne z najczęstszych wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Jak można ograniczyć skalę tego niebezpiecznego zjawiska?

Agresywnie jeżdżą niedoświadczeni kierowcy

Jeszcze nie wiadomo, czy zaostrzenie kar wpłynie na poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce. Poważnym problemem mającym znaczny wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, wciąż pozostaje marna jakość szkolenia kierowców w Polsce.

Jak rodzice mogą kontrolować styl jazdy swoich dzieci?

Kontrola rodzicielska w samochodzie to jedna z metod zapanowania nad młodym i niepokornym kierowcom. Jak działa system, który pozwala z większym spokojem przekazać auto młodemu kierowcy?

Wpływ problemów z zasypianiem na prowadzenie pojazdu

Według informacji Szkoły Jazdy Renault, badania wykazują, że kierowcy, którzy mają problemy z zasypianiem są dwa razy bardziej narażeni na śmierć w wypadku drogowym niż ci, którzy takich problemów nie mają.

REKLAMA