REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezpieczeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozmowa przez telefon i jej wpływ na bezpieczeństwo jazdy

Rozmowa przez telefon odwraca uwagę kierowcy do sytuacji na drodze i zwiększa ryzyko wypadku. Dlaczego kierowca nie jest w stanie bacznie obserwować drogi w czasie rozmowy?

Dlaczego kobieta wolniej spala alkohol?

Kobieta, która jest czynnym kierowcą, powinna z większą ostrożnością podchodzić do spożywania alkoholu. Płeć piękną wolniej spala alkohol przez co jego podwyższony poziom we krwi utrzymuje się przez znacznie dłuższy czas niż ma to miejsce u mężczyzn. Jakie inne zagrożenia dla kobiet stanowi nadużywania alkoholu?

Ile traci społeczeństwo na każdej ofiarze wypadku samochodowego?

Konsekwencje wypadków samochodowych są wyraźnie odczuwalne w gospodarce danego kraju. Z tego powodu tak ważny wydaje się temat zwiększenia bezpieczeństwa na polskich drogach.

Dlaczego warto zaciągać hamulec ręczny?

Nawet jeśli samochód stoi na równym podłożu, warto zaciągnąć hamulec postojowy. Nawyk jego używania okazuje się bardzo pomocny w codziennej eksploatacji.

REKLAMA

Lęk przed prowadzeniem samochodu: amaksofobia

Okazuje się, że strach przed prowadzeniem samochodu doczekał się nawet swojej nazwy - amaksofobii. Jakie są jej objawy? Jak ją rozpoznać?

Co grozi za ścinanie zakrętów na drodze?

Pokonywanie zakrętów przez ich wierzchołek, popularnie nazywane ścinaniem zakrętów, jest nielegalne. Kierowca ma bowiem obowiązek utrzymywania auta w wyznaczonym pasie ruchu.

Objawy syndromu Mad Max u kierowcy: jak rozpoznać?

Agresywne zachowanie za kierownicą to efekt nadmiernego stresu i życia w ciągłym pośpiechu. Lekarze tego typu stan określają mianem syndromu Mad Max. Na czym on polega?

Jak bezpiecznie prowadzić samochód na drodze?

Prawidłowa technika jazdy, uwzględniająca prędkość pojazdu, dużą dozę cierpliwości i opanowania oraz przewidywanie zachowań innych kierowców to podstawy bezpiecznej jazdy samochodem. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę w czasie podróży?

REKLAMA

Wpływ bagażu i masy na prowadzenie samochodu

Jak zmieni się zachowanie pojazdu gdy zostanie on obciążony bagażem? O czym pamiętać jeśli masa pojazdu ulegnie zwiększeniu?

Grypa: jaki ma wpływ na prowadzenie samochodu?

Prowadzenie samochodu mając grypę wyraźnie ogranicza zdolności psychomotoryczne kierowcy. Dlaczego nie warto prowadzić samochodu będąc chorym?

Gdzie można ustawiać progi zwalniające?

Czemu na niektórych ulicach montowane są progi zwalniające? Czy rzeczywiście spełniają rolę spowalniaczy ruchu, czy może kierowcy nauczyli się je innorować?

Pieszy rozmawiający przez telefon - za co grozi mu mandat?

Potrącenie pieszego nie zawsze następujęz winy kierowcy auta. Bardzo często jest to wina samych pieszych, którzy zajęci rozmową wchodzą nierozważnie na przejście dla pieszych. Co grozi za takie zachowanie?

Korzystanie z telefonu podczas jazdy: porady

Akwaplanacja - co to jest, jak sobie z nią radzić?

Zjawisko akwaplanacji to poślizg będący efektem dostania się między oponę a drogę warstwy wody. Jak sobie radzić z tego typu poślizgiem?

Taksówki przekażą informację o sytuacji na drogach

Taksówki to nie tylko środek transportu. To także gęsta sieć drogowych zwiadowców, kórych warto wykorzystać do rozpowszechniania informacji o zdarzeniach na drogach.

Czy okulary przeciwsłoneczne są potrzebne kierowcy?

Okulary słoneczne nie są zbędnym gadżetem, poprawiającym jedynie wizerunek kierowcy. Znacznie ograniczają ryzyko oślepienia przez słońce. Zwłaszcza jesienią i zimą, gdy słońce świeci nisko.

Rozmowa przez telefon i jej wpływ na kierowcę

Kierowca, który prowadząc auto rozmawia jednocześnie przez telefon zachowuje się na drodze podobnie jak ten, będący pod wpływem alkoholu. Jak to możliwe?

Dlaczego używanie zestawu głośnomówiącego jest niebezpieczne?

Używanie zestawu głośnomówiącego w trakcie jazdy autem jest prawie równie niebezpieczne co klasyczna rozmowa przez słuchawkę telefonu. Mimo że obie ręce kierowca ma na kierownicy, to nie koncentruje się on w pełni na tym, co dzieje się na drodze.

Jaki wpływ na bepieczeństwo jazdy mają zalegające na drodze liście?

Jesień to trudny okres dla kierowców. Krótszy dzień, częste mgły i opady nie sprzyjają bezpieczeństwu jazdy. Wyjąkowo niebezpieczne są także zalegające na drodze liście z drzew. Dlaczego?

Wpływ dźwięku na prowadzenie samochodu

Dźwięk silnika ma wpływ na kierowcę i prędkość do jakiej rozpędza samochód. Okazuje się, że na rozpędzanie samochodu przez kierowcę ma również wpływ muzyka.

Droga do szkoły będzie bezpieczniejsza!

Aby podróż dzieci do szkoła była bezpieczna muszą one posiadać elementarna wiedzę o prawidłowym zachowania na drodze. Jak im ją przekazać? O czym rozmawiać z dziećmi?

Czym grozi przeciążenie dachu samochodu

Bagażniki dachowe zyskują coraz większą popularność wśród polskich kierowców. Niestety mało, który miłośnik przewożenia bagaży na dachu zawraca sobie głowę sprawdzeniem wagi pakunków. Czym grozi przeciążenie dachu samochodu?

Czy można jechać za pojazdem uprzywilejowanym?

Jak się zachować w przypadku, gdy słyszymy zbliżający się pojazd uprzywilejowany? Czy zawsze należy się bezwzględnie zatrzymać, gdy zbliża się do nas samochód pędzący na sygnale?

Bezpieczeństwo ruchu podczas remontów dróg

Firmy budowlane wykorzystują najnowszą technikę, by odpowiednio zabezpieczyć remontowane odcinki dróg. Jakie rozwiązania wspomagające bezpieczeństwo ruchu drogowego stosuje się współcześnie na remontowanych odcinkach?

Prawidłowe ustawienie zagłówka

Prawidłowe ustawienie zagłówka ma kluczowe znaczenie dla ochrony kręgosłupa podczas kolizji drogowych i wypadków. Prawidłowo ustawiony o jedną czwartą zmniejsza ryzyko wystąpienia urazu w przypadku uderzenia w tył samochodu.

Potrącenie dziecka: kto jest najczęściej temu winny?

Niebezpieczeństwo związane z potrąceniem dziecka wyraźnie wzrasta wraz z początkiem roku szkolnego. Co jest przyczyną tego problemu? Jak mu zapobiegać?

Bezpieczny prowrót dziecka ze szkoły

O tym, czy nasze dzieci bezpiecznie wrócą ze szkoły do domu decyduje nie tylko znajomość przepisów i zasad ruchu drogowego. W dużej mierze wpływ na bezpieczeństwo podróży dzieci ma to, jak poranek rozplanują rodzice.

Prawidłowe zachowanie rowerzysty na drodze

Coraz więcej osób przesiada się z samochodów czy autobusów na rowery. Jest szybciej i taniej. O czym powinien jednak pamiętać każdy rowerzysta aby nie doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji na drodze?

Wypadki z udziałem rowerzystów - liczba, przyczyny, sposoby zapobiegania

Analiza wypadków z udziałem rowerzystów pozwala zauważyć, że do większości z nich dochodzi z winy kierowców aut. W 2013 roku cykliści byli ofiarami ponad 4 400 wypadków drogowych. Sami spowodowali ponad 1 700. Co jest najczęstszą przyczyną wypadków z udziałem rowerzystów?

Co zrobić gdy dojdzie do wypadku samochodowego?

Wypadek samochodowy, kolizja a nawet awaria auta potrafią wywołać na tyle dużą dawkę stresu, aby zakłócić racjonalne myślenie kierowcy. Zamiast wpadać w panikę powinien on wiedzieć jak postępować na wypadek takiego zdarzenia.

Burza i rozgrzany asfalt czyli jazda autem latem

Latem warunki do jazdy autem potrafią być bardzo trudne. Nawet w słoneczny dzień warunki do jazdy bywają niezwykle trudne i niebezpieczne. O czym trzeba pamiętać jeżdżąc samochodem w trakcie lata?

Pieszy na drodze - o czym powienien pamiętać?

Bezpieczeństwo pieszych na drodze jest zależne nie tylko od nich samych ale i od kierowców. O czym powinni pamiętać?

Jakie są rodzaje kierowców?

Istnieje kilka typów kierowców. Każdego cechuje inny temperament, styl jazdy i umiejętności. Oto jakich kierowców można spotkać na drogach.

Ile jest w Polsce przejazdów kolejowych? Jak uniknąć na nich wypadku?

Przejazdy kolejowe cieszą się w Polsce złą sławą. Jako miejsca ludzkich tragedii budzą uzasadniony strach. O czym należy pamiętać zbliżając się do przejazdu kolejowego? Jak pokonać go bezpiecznie?

Kiedy zdarza się najwięcej wypadków na drogach?

Wbrew obiegowej opinii, najwięcej wypadków na drogach zdarza się w okresach najlepszych warunków atmosferycznych. Piękna pogoda i długi dzień ośmielają kierowców do przekraczania granic zdrowego rozsądku.

Kierowca pijany, czy chory na cukrzycę?

Samochód jadący "wężykiem" nie musi być prowadzony przez pijanego kierowcę. Często tego typu sytuacje są spowodowane chorobą. Jak odróżnić kierowcę, który zasłabł z powodu cukrzycy od kierowcy prowadzącego pod wpływem alkoholu?

Jak ustawić fotel kierowcy?

Podczas ustawiania fotela kierowcy należy wziąć pod uwagę nie tylko własną wygodę, lecz również zwrócić uwagę na przebieg pasów bezpieczeństwa i odległość od koła kierownicy.

Osoby starsze za kierownicą - jaki wpływ na bezpieczeństwo ma wiek kierowcy?

Wiek kierowcy ma niebagatelny wpływ na jego styl jazdy. Z jednej strony nabiera on doświadczenia, z drugiej jego organizm traci na witalności. Kiedy należy zrezygnować z jazdy samochodem, aby nie stwarzać niepotrzebnego niebezpieczeństwa na drodze?

Znak STOP - jak się zachować?

Okazuje się, że połowa kierowców nie zatrzymuje się przed znakiem STOP. Tymczasem, w ten sposób są oznaczane skrzyżowania lub przejazdy kolejowe szczególnie niebezpieczne.

Jazda autem w czasie upału - jak sobie z nią radzić?

Upał nie sprzyja bezpieczeństwu na drogach. Jak sobie radzić z wysokimi temperaturami podczas jazdy autem?

Czy można być za mocno skoncentrowanym za kierownicą auta?

Okazuje się, że zbyt silna koncentracja kierowcy na sytuacji na drodze może stwarzać niebezpieczeństwo. Dlaczego?

Przejazd kolejowy - jak go bezpiecznie pokonać?

Z pozoru prosty manewr jakim jest przejechanie przejazdu kolejowego okazuje tym ostatnim dla prawie 40 polskich kierowców. O czym należy pamiętać zbliżając się do przejazdu kolejowego?

Trójkąt ostrzegawczy - jak go prawidłowo ustawić?

W razie unieruchomienia auta na drodzie koniecznie trzeba ustawić trójkąt ostrzegawczy. Jak to zrobić prawidłowo?

Wyprostowana pozycja za kierownicą - dlaczego jest najlepsza?

Pozycja za kierownicą wpływa na szybkość reakcji kierowcy, jego zmęczenie lub sprawność manewrowania. Jak należy dobrać tę najwłaściwszą?

Przewożenie bagażu autem bez zabiezpieczenia

Nawet małe przedmioty luźno ułożone w aucie mogą stanowić niebezpieczeństwo dla osób podróżujących w pojeździe. Gwałtowne hamowanie nawet z prędkości 50 km/h może zakończyć się poważnymi obrażeniami. Dlaczego?

Co piąty kierowca goli się za kierownicą auta?!

Golenie się za kierownicą czy robienie makijażu to prosty sposób aby wpędzić się w duże problemy. Dlaczego?

Dlaczego nie można prowadzić auta będąc głodnym?

Głodny kierowca to zły kierowca. Dlaczego? Bowiem zaczyna wykonywać czynności zagrażające bezpieczeństwu jazdy oraz znacznie szybciej rośnie jego zmęczenie.

Świadomy rowerzysta - o czym musi pamiętać wsiadając na rower?

Aby czuć się bezpieczniej w trakcie jazdy rowerem warto aby rowerzysta zwrócił uwagę na kilka rzeczy, zwłaszcza tych odnoszących się jego obowiązków na drodze.

Crash testy - jakie organizacje na świecie je przeprowadzają?

Chcąc ocenić poziom bezpieczeństwa danego modelu auta warto sprawdzić wyniki jakie osiągnął w kilku testach zderzeniowych na świecie. Jakie organizacje zajmują się badaniem zachowania auta w trakcie wypadku?

Zmęczenie to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków

Szacuje się, że aż 30% śmiertelnych wypadków drogowych jest spowodowanych zmęczeniem kierowcy. Co ciekawe w grupie ryzyka są kierowcy młodzi, poniżej 30 roku życia.

REKLAMA