REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak radzić sobie z upałem za kierownicą?

Jak radzić sobie z upałem za kierownicą?
Jak radzić sobie z upałem za kierownicą?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Upał nie jest sprzymierzeńcem kierowcy. Podwyższona temperatura powietrza jest m.in. pośrednią przyczyną poddenerwowania i nadmiernego zmęczenia.

Wysokie temperatury potrafią sprawić, że kierowcy są bardziej podenerwowani, szybciej się męczą, tracą koncentrację, a ich czas reakcji wydłuża się nawet o 22%. Według raportu Policji w zeszłym roku najwięcej wypadków miało miejsce właśnie w miesiącach letnich - między czerwcem a wrześniem*. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, jak radzić sobie z upałami.

REKLAMA

Zobacz też: Niewyspany kierowca to pijany kierowca?

Większa irytacja, mniejsza koncentracja

Upał pod wieloma względami jest uciążliwy dla kierowców. Przede wszystkim jednak potrafi bardzo niekorzystnie wpłynąć na ich zdolności motoryczne i psychiczne podczas prowadzenia pojazdu. – Wysokie temperatury osłabiają skupienie kierowców i powodują ich rozdrażnienie, przez co często w nieuzasadnionych sytuacjach używają sygnałów dźwiękowych i wymuszają pierwszeństwo – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault. – Ponadto spadek koncentracji znacząco wpływa na szybkość reakcji kierowców, co w konsekwencji przekłada się na mniejsze bezpieczeństwo na drodze – dodaje Zbigniew Weseli.

Przeprowadzone badania pokazują, że czas reakcji kierowcy wydłuża się do 22%, gdy prowadzi on pojazd, w którym temperatura powietrza wynosi 27°C, zamiast optymalnych 21°C**.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Technika jazdy podczas i po nawałnicy

Zbawienna klimatyzacja

REKLAMA

W lecie, podczas wysokich temperatur wskazane jest używanie klimatyzacji zarówno ze względu na komfort jazdy, jak i bezpieczeństwo. Optymalna temperatura wewnątrz auta to od 20 do 22°C, ale podczas upałów różnica temperatur pomiędzy powietrzem na zewnątrz i wewnątrz samochodu nie powinna wynosić więcej niż kilka stopni, ponieważ w innym wypadku często dochodzi do przeziębień.

Nie wszystkie auta są jednak wyposażone w klimatyzację. Co wtedy możemy zrobić, aby jazda nie była dla nas bardzo uciążliwa? – Mając auto bez klimatyzacji, planujmy każdą podróż i uwzględnijmy częstsze postoje na to by się nieco schłodzić. Kluczowe jest także, aby przed podróżą wywietrzyć wnętrze auta, a podczas jazdy mieć uchylone okna, tak by zapewnić stały dopływ powietrza do kabiny – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz też: Limity prędkości na polskich drogach

Na co zwrócić uwagę podczas jazdy w upale?

Gdy wysokie temperatury dają o sobie znać, pamiętajmy o kilku prostych zasadach, które pomogą nam uniknąć wielu niedogodności. Trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault radzą, aby:

• używać klimatyzacji,
• w przypadku braku klimatyzacji uchylać okna i wietrzyć kabinę,
• parkować w miarę możliwości w zacienionych miejscach,
• podczas postojów pić dużo wody,
• wozić w aucie okulary przeciwsłoneczne,
• zaplanować przerwy podczas podróży,
• sprawdzać regularnie poziom układu chłodzenia i płynu.

* policja.pl
** National Institute of Occupational Health, Dania

Źródło: Materiały prasowe Renault

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA