REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak działa nowoczesne turbodoładowanie w silnikach TDI?

Nowoczesne turbosprężarki w sposób istotny różnią się od swoich protoplastów. Są znacznie bardziej zaawansowane i skomplikowane, co poprawia ich wydajność a tym samym moc i moment oborotwy silnika. Jak działa turbosprężarka w silniku 3.0 TDI opracowanym przez Audi?

Pompowanie opon azotem - czy warto?

Niektóre warsztaty samochodowe lub wulkanizacyjne oferują pompowanie kół azotem. Zdania o zasadności tej operacji są podzielone. Jakich argumentów używają zwolennicy tego rozwiązania?

Jak transportować delilaktną elektronikę samochodem?

Niektóre urządzenie elektryczne są bardzo wrażliwe na wyładowania elektryczne czy wstrząsy. Jak zatem je transportować autem, aby nie zostały uszkodzone?

Ciśnienie wtrysku Common Rail: dlaczego musi być coraz wyższe?

Każda kolejna generacja silników posiada coraz wyższe ciśnienie wtrysku paliwa Common Rail. Dlaczego?

REKLAMA

Jak zamówić ekologiczną taksówkę przez smartphone'a?

Ekologiczne taksówki jeżdżące po Warszawie można zlokalizować i zamówić za pomocą aplikacji dostępnej na telefon. Jakie są zalety takiego rozwiązania?

Jakich używanych części nie wolno montować w samochodzie?

Używane części z giełdy czy szrotu kuszą niską ceną. Niestety nie wszystkie nadają się do montażu w innym pojeździe. Jakich części z drugiej ręki nie można montować w aucie?

Opony samochodowe, lotnicze a nawet sterowce: oto firma Goodyear!

Koncern Goodyear produkuje nie tylko opony ale także sterowce. Popularne zeppeliny powstają w jej fabrykach już od ponad 100 lat!

Wpływ upałów na stan techniczny samochodu

Wysokie temperatury powietrza mają znaczny wpływ na działanie poszczególnych układów w samochodzie. Upał źle wpływa nie tylko na układ chłodzenia lecz również na akumulator.

REKLAMA

Czy akumulator może niedomagać latem?

Awaria akumulatora latem nie jest czymś niezwykłym. Warto zatem wiedzieć co zrobić aby akumulator nie zawiódł

Ile jest w Polsce przejazdów kolejowych? Jak uniknąć na nich wypadku?

Przejazdy kolejowe cieszą się w Polsce złą sławą. Jako miejsca ludzkich tragedii budzą uzasadniony strach. O czym należy pamiętać zbliżając się do przejazdu kolejowego? Jak pokonać go bezpiecznie?

Amortyzatory z regulacją do jazdy off-road

Amortyzatory o zmiennej sile tłumienia zwiększają uniwersalność i dzielność auta w zmiennych terenie. Firma Terrain Tamer przygotowała nowy typ takich amortyzatorów o nazwie Pro Shock Absorber. Czy się charakteryzują?

Podróż samochodem do Chorwacji

Wyjazdem samochodem do Chorwacji warto dobrze zorganizować. Znajomość najlepszych dróg dojazdowych i opłat drogowych pozwoli uniknąć przykrych niespodzianek.

Styl jazdy, a żywotność silnika

Zbyt dynamiczna jazda na nierozgrzanym jeszcze silniku znacznie skraca żywotność jednostki napędowej. Jakie jeszcze mogą być skutki stylu jazdy, który zazwyczaj stosują niecierpliwi kierowcy?

Przydatne rodzaje kluczy - niebędnik majsterkowicza

Klucze płaskie, oczkowe, fajkowe, nasadowe oraz nastawne. Do czego służą oraz dla kogo są przeznaczone? Jaki rodzaj kluczy przyda się każdemu kierowcy?

Sposoby na odkręcenie zapieczonej śruby

Zapieczona śruba to zmora wszelkich majsterkowiczów. Przedstawiamy sprawdzone sposoby na odkręcenie zapieczonej śruby.

Skoda Spartak: przebój powojennej Europy

Skoda Spartak odniosła duży sukces sprzedażowy. Po zakończeniu II Wojny Światowej była najchętniej wybieranym modelem z gamy czeskiego producenta.

Jakich produktów nie można wwieźć do UE?

Osoby spędzające urlop poza obszarem Unii Europejskiej muszą pamiętać, że przepisy zakazują wwozu na teren wspólnoty produktów spożywczych pochodzenia zwierzęcego (produkty mięsne i mleczarskie). Których konkretnie?

Centrum doskonalenia techniki jazdy BMW

BMW otworzyło nowe centrum doskonalenia techniki jazdy samochodem. Tym razem powstało ono w Azji, Korei Południowej.

Kiedy zdarza się najwięcej wypadków na drogach?

Wbrew obiegowej opinii, najwięcej wypadków na drogach zdarza się w okresach najlepszych warunków atmosferycznych. Piękna pogoda i długi dzień ośmielają kierowców do przekraczania granic zdrowego rozsądku.

Podróż zagraniczna autem - przepisy drogowe, wymagane dokumnety i wyposażenie

Przepisy drogowe za granicą, wymagane dokumenty czy wyposażenie samochodu różnią się od tych w Polsce.

Niesprawne oświetlenie auta - co zrobić aby nie stracić dowodu rejestracyjnego?

Zabezpieczenie samochodu przed cyberatakiem

Rozwój technologii i ich implementacja w motoryzacji sprawił, że samochody wyposażone w systemy operacyjne z dostępem do internetu stały się podatne na ataki hakerów. Jednak są już systemy gwarantujące zabezpieczenie samochodów przed cyberprzesępcami.

Kierowca pijany, czy chory na cukrzycę?

Samochód jadący "wężykiem" nie musi być prowadzony przez pijanego kierowcę. Często tego typu sytuacje są spowodowane chorobą. Jak odróżnić kierowcę, który zasłabł z powodu cukrzycy od kierowcy prowadzącego pod wpływem alkoholu?

Światła do jazdy dziennej trzeciej generacji - Philips Daylight 9

Najnowszy typ świateł ledowych do jazdy dziennej Philips Daylight 9 trafił właśnie na rynek. Czym charakteryzuje się nowe oświetlenie?

Karta ratownicza w kodzie QR

Mercedes-Benz wprowadza w swoich pojazdach karty ratownicze zapisane w kodach QR. Stosowne naklejki są umieszczane na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa oraz na słupku B.

Czy płyny eksploatacyjne mogą się przeterminować?

Czy oleje, płyny chłodnicze, hamulcowe, a także do spryskiwaczy mogą ulec przeterminowaniu? O ile w przypadku płynów hamulcowego i chłodniczego łatwo sobie wyobrazić, że z czasem mogą stracić swoje właściwości o tyle w przypadku letniego płynu do spryskiwaczy czy oleju, data przydatności do spożycia wydaje się być bardzo długa. Czy słusznie?

Gdy samochód nie przejdzie przeglądu

Co zrobić, gdy samochód nie przejdzie pozytywnie badania technicznego na stacji diagnostycznej? Czy w takim przypadku możemy wyjechać od diagnosty "na kołach"?

Daylight 9 - światła LED trzeciej generacji

Światła LED do jazdy dziennej spełniają podwójną rolę. Z jednej strony czynią pojazd lepiej widocznym w ruchu drogowym, z drugiej są ozdobą współczesnych modeli samochodów. Obecnie na rynku pojawiła się trzecia generacja świateł LED do jazdy dziennej. Czym różni się od poprzedniej?

Wyjazd samochodem na wakacje - o czym należy pamiętać?

Co warto zabrać do samochody na wakacje? Co skontrolować w aucie przed wyjazdem w drogę? Oto garść wskazówek.

Jak ustawić fotel kierowcy?

Podczas ustawiania fotela kierowcy należy wziąć pod uwagę nie tylko własną wygodę, lecz również zwrócić uwagę na przebieg pasów bezpieczeństwa i odległość od koła kierownicy.

Hakerstwo samochodowe

Wraz z rozwojem technologii i instalacją w samochodach otwartych systemów operacyjnych podłączonych do internetu, stało się możliwe zdalne sterowanie funkcjami pojazdów. Czy w dzisiejszych czasach hakerzy mogą "przejąć" pojazd?

Mobilne płatności za parkowanie

Płacąc za parkowanie poprzez aplikację dostępną na smartfony oszczędzamy nie tylko czas, również pozbywamy się problemu związanego z koniecznością posiadania bilonu i dokupywania czasu postoju w parkomacie.

Technika oszczędnej jazdy samochodem

Jak jechać oszczędnie? Żeby samochód zużył możliwie najmniej paliwa podczas jazdy należy stosować się do szeregu zaleceń. Jednymi z nich są sprawne przyspieszanie do dozwolonej prędkości oraz możliwie najrzadsze używanie hamulca.

Autostopem na wakacje

Podróż na wakacje autostopem jest przygodą, ale niestety niesie ze sobą duże ryzyko. W dzisiejszych czasach można jednak skorzystać z oferty podwiezienia przez obcą osobę dysponującą autem, a ryzyko z tym związane ograniczyć do minimum.

Aplikacje przydatne kierowcy

Najnowsze i coraz powszechniejsze technologie stosowane w transporcie ciężarowym służą nie tylko zwiększeniu efektywności, ale nareszcie stanowią wymierne wsparcie dla kierowcy.

Plasti Dip lub Plasti Lak – co to jest?

Preparaty typu Plasti Dip lub Plasti Lak są coraz powszechniejsze również na polskim rynku. To gumowe powłoki, którymi w łatwy sposób można zmienić kolor całego pojazdu lub wybranych elementów.

Poradnik dobrego kierowcy

Natężenie ruchu drogowego w polskich miastach rośnie dynamicznie. Czas, by kierowcy zdali sobie sprawę z faktu, że to najczęściej ich niekulturalne zachowanie potęguje powstawanie korków i stwarza ryzyko kolizji.

Osoby starsze za kierownicą - jaki wpływ na bezpieczeństwo ma wiek kierowcy?

Wiek kierowcy ma niebagatelny wpływ na jego styl jazdy. Z jednej strony nabiera on doświadczenia, z drugiej jego organizm traci na witalności. Kiedy należy zrezygnować z jazdy samochodem, aby nie stwarzać niepotrzebnego niebezpieczeństwa na drodze?

Zakup boksu dachowego

Wielu właścicieli samochodów przed rodzinnym wyjazdem wakacyjnym poważnie rozważa zakup boksu dachowego. Na co zwrócić uwagę, gdy zamierzamy kupić bagażnik dachowy?

Dwumasowe koło zamachowe – jak o nie dbać?

Dwumasowe koło zamachowe to element spotykany w coraz większej liczbie współczesnych samochodów. I jak wiele innych podzespołów podlega eksploatacyjnemu zużyciu. Na co zwrócić uwagę, by wydłużyć okres eksploatacji dwumasowego koła zamachowego?

Prawidłowa konserwacja klimatyzacji

W większości poradników możemy przeczytać, żeby co najmniej raz w roku przeprowadzać kompleksowy serwis układu klimatyzacji. Tego samego zdania jest większość działających na rynku serwisów. Czy słusznie?

Kontrola stanu opon

Świadomość kierowców odnośnie wpływu stanu opon na bezpieczeństwo ruchu drogowego wciąż jest niewielka. Bo jak tłumaczyć fakt, że po europejskich drogach jeździ aż 78% pojazdów wyposażonych w opony zagrażające bezpieczeństwu?

Znak STOP - jak się zachować?

Okazuje się, że połowa kierowców nie zatrzymuje się przed znakiem STOP. Tymczasem, w ten sposób są oznaczane skrzyżowania lub przejazdy kolejowe szczególnie niebezpieczne.

Wymiana rozrządu w Audi 3.0 TDI (A4, A6, A8, Q7) - ceny części i robocizny

Rozrząd w silniku 3.0 TDI jest bardzo rozbudowany a przez to kosztowny w naprawie. Zobacz jak jest on zbudowany i ile kosztuje jego wymiana.

Opel Leasing Mobilny - co to jest?

Leasingodawcy coraz bardziej urozmaicają swoją ofertę dostosowując ją do możliwości działających na rynku przedsiębiorców. Także Opel ma propozycję, która ułatwia efektywniejsze zarządzanie budżetem na eksploatację samochodu.

Z tymi silnikami mogą być problemy: Audi 3.0 TDI

Awarie silnika 3.0 TDI stosowanego w Audi zaczynają pojawiać się przy przebiegu powyżej 200 tys. km. Okazuje się, że konstrukcja tego silnika jest niedopracowana, a koszty naprawy bardzo wysokie.

Ekonomiczna podróż na wakacje

By podróż samochodem była najbardziej efektywna i jednocześnie ekonomiczna należy zwrócić uwagę na kilka szczegółów jeszcze przed wyjazdem. Po wyruszeniu w trasę kluczowy jest styl jazdy i rozsądne planowanie postojów.

Obowiązek pierwszej pomocy

Świadkowie wypadków drogowych mają obowiązek udzielenia pierwszej pomocy ofiarom. Jednak wielu z nas w sytuacji zagrożenia boi się podjąć działania. Główną przyczynami strachu jest brak podstawowej wiedzy z zakresu udzielania pomocy.

Alternatywne źródła napędu: co będzie paliwem przyszłości?

Co jest przyszłością motoryzacji: samochody elektryczne, hybrydowe czy wodorowe?

Skoda: co oznacza symbol RS?

Skoda oznacza najmocniejsze wersje modeli emblematem RS. Co kryje się pod tym skrótem oraz jaka jest jego geneza?

REKLAMA