REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Które auto miało jako pierwsze pasy bezpieczeństwa?

Volvo PV 444
Volvo PV 444
Volvo

REKLAMA

REKLAMA

Pasy bezpieczeństwa w samochodzie pojawiły się w 1947 roku kiedy to do produkcji seryjnej trafiło Volvo PV 444. Ten przełomowy model szwedzkiej marki ugruntował jej pozycje jako producenta przywiązującego ogromną wagę do bezpieczeństwa swoich samochodów.

Pierwsze auto z pasami bezpieczeństwa!

1 września 1944 roku w Royal Tennis Hall w Sztokholmie odbyła się premiera nowego modelu Volvo – PV 444. Nikt nie spodziewał się, że pokazany wówczas prototyp stanie się hitem sprzedażowym nie tylko w Szwecji, ale i w Stanach Zjednoczonych. Łącznie sprzedano ponad 200 tysięcy egzemplarzy tego modelu na całym świecie. W niektórych momentach na PV 444 klienci musieli czekać nawet rok.

REKLAMA

Prototyp Volvo PV 444

Podczas gdy na świecie toczyła się II Wojna Światowa, Volvo starało się patrzeć w przyszłość – na pokój, który wkrótce miał nadejść. 1 września 1944 roku szwedzki koncern motoryzacyjny, aby uświetnić obchody 18-lecia swojej działalności, zorganizował wielką wystawę w nowo wybudowanej Royal Tennis Hall w Sztokholmie. Odwiedzający mieli okazję zobaczyć na własne oczy największe osiągnięcia i wynalazki motoryzacyjne Volvo. Gwoździem programu były dwa nowe modele Volvo: PV 60 i PV 444, nazwane w magazynie klienckim „Ratten” – „gołębiami pokoju Volvo”. Ale to PV 444 wywołało największy zachwyt i podziw zgromadzonych w Royal Tennis Hall, pomimo, że był to wyłącznie prototyp, którego nie można było nawet uruchomić.

W prezentacji wzięło udział wielu znamienitych gości, m.in.: Premier Per Albin Hansson, Książę Gustaf Adolf, Książęta Carl i Eugen oraz Książę Carl Johan – wuj Króla Karola XVI Gustawa. Na zewnątrz budynku, wzdłuż Lidingövägen, przez 10 dni trwania wystawy wiły się kolejki chętnych do zobaczenia PV 444. Magnesem okazała się loteria, w której główną nagrodą było nowe auto. Pomimo, że bilety wstępu na wystawę dla osób posiadających abonament telefoniczny w Sztokholmie były darmowe, wielu z nich dobrowolnie uiszczało opłatę za wejście, w wysokości 1 korony. Volvo cały dochód ze sprzedaży biletów przekazało później na rzecz Czerwonego Krzyża. Wrześniową wystawę w Sztokholmie odwiedziło łącznie prawie 150 tys. osób.

Volvo PV 444: pierwsze auto z pasami bezpieczeństwa!

Prototyp PV 444 zaprezentowany w Royal Tennis Hall był efektem prac, które trwały jedynie kilka lat. Przez ten czas 40 projektantów opracowywało i udoskonalało projekt. Na początku, w marcu 1944 roku, powstał drewniany model PV 444 o rzeczywistych rozmiarach. Pomalowano go na czarno, a srebrną farbą wyrysowano miejsca na okna. Taki oto projekt zaprezentowano założycielom Volvo – Assarowi Gabrielssonowi i Gustafowi Larsonowi, którzy w krótkim czasie podjęli decyzje o produkcji auta, która stała się przełomowym momentem w historii Volvo.

REKLAMA

Już po zakończeniu wrześniowej wystawy Volvo podpisało aż 2300 umów sprzedaży nowego PV 444. Jednak minęło jeszcze trochę czasu zanim samochody zostały dostarczone nabywcom. Przez 3 lata, w trosce o bezpieczeństwo swoich klientów, Volvo poddawało nowy model ciężkim próbom i dopiero 3 lutego 1947 roku pierwszy samochód otrzymał pełną akceptację. Miesiąc później rozpoczęto produkcję.

Volvo PV 444 było nie tylko solidnym, lecz także bardzo bezpiecznym autem. Jako pierwsze na świecie miało pasy bezpieczeństwa, klejoną przednią szybę i spryskiwacze. W aucie zastosowano nowoczesny, czterocylindrowy silnik górnozaworowy. W tamtych czasach wiele aut nadal korzystało z mniej wydajnych jednostek dolnozaworowych. Silnik miał pojemność 1.4 litra. Jego pierwsza wersja miała moc 40 KM. Cena auta wynosiła 4800 koron. Każdy z modeli, określonych literą „A”, był pomalowany czarną farbą celulozową, natomiast metalowe części wewnątrz samochodu utrzymane zostały w kolorystyce jasnozielonej.

Rekordowa sprzedaż Volvo PV 444

REKLAMA

Magazyn „Ratten” napisał, że PV 444 „uczyni społeczeństwo w Szwecji szczęśliwe, a kiedy nastanie pokój również uszczęśliwi inne społeczeństwa poza granicami kraju”. Przepowiednia się spełniła. Volvo z PV 444 weszło na najważniejszy rynek eksportowy – Stany Zjednoczone. 15 sierpnia 1955 roku pierwsza próbna dostawa samochodów przybyła do Los Angeles. Rok później Volvo zajęło drugie miejsce wśród marek importowanych do Kalifornii.

Pierwotnie zamiarem Volvo było wyprodukowanie 8 000 PV 444. Było to dość odważne założenie, ponieważ nigdy wcześniej szwedzki koncern nie stworzył więcej niż 2 000 samochodów. Jednak z PV 444 trafiono w dziesiątkę. W 1958 roku wyprodukowano niemal 200 000 tych aut. Jeśli uwzględnić zmodernizowane PV 544, które było produkowane do października 1965 roku, łącznie wyprodukowano 440 000 samochodów, z czego 160 000 z nich zostało eksportowanych, a 280 000 sprzedanych w Szwecji.

Źródło: materiały prasowe Volvo

Volvo PV 444
Volvo
Volvo PV 444
Volvo
Volvo PV 444
Volvo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Powołanie samochodu do wojska w 2024 r. Temat powraca. Jest nowe rozporządzenie

    Temat powołania samochodu do wojska powraca. A wszystko za sprawą rozporządzenia ministra o groźnie brzmiącej nazwie. To mówi o rodzajach rzeczy ruchomych podlegających ewidencji dotyczącej świadczeń na rzecz obrony. Co to oznacza dla kierowców?

    Kara za brak przeglądu. Mandaty czy zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

    Samochód oznacza wygodę. To jednak też obowiązek. I kierowca musi pamiętać nie tylko o polisie OC, ale także ważnym przeglądzie technicznym. Jaka jest kara za brak przeglądu w samochodzie?

    Jakie diesle wjadą do strefy czystego transportu? Te silniki oznaczają spokój na lata

    Nie wszystkie diesle nie będą mogły wjechać do stref czystego transportu. Są takie, których właściciele nie muszą się obawiać zakazu wjazdu do SCT przez długie lata! Co jednak z cenami diesli?

    Zmiany dla kierowców w 2024 r. Lista jest długa. Szykuje się kolejna rewolucja w przepisach

    Pojawią się strefy czystego transportu, konfiskata samochodu pijanych kierowców oraz obowiązkowa kamera na kierownicy i czarna skrzynka w aucie. A to dopiero początek zmian dla kierowców, które przyniesie 366 dni 2024 r. W tym materiale znajdziesz pełną listę nowości.

    REKLAMA

    Mandat za brak płynu do spryskiwaczy w 2023 r. Czy płyn jest obowiązkowy?

    Czy mandat za brak płynu do spryskiwaczy jest jedynie mitem kreowanym przez kierowców? I czym sam płyn do spryskiwaczy jest obowiązkowy w aucie? To dwa kluczowe pytania, które zostały postawione przed tym materiałem.

    Jak zrobić odmrażacz do szyb w domu? To proste i tanie

    Odmrażacze do szyb samochodowych biją rekordy popularności wśród kierowców zimą. Temu nie można się dziwić. Jedno psiknięcie wystarczy, aby szron zniknął. Bez skrobania! Czy taki płyn można jednak zrobić w domu? Sposób jest bardzo prosty, ale i tani.

    Kondycja branży motoryzacyjnej. Kto będzie budować samochody przyszłości?

    Branżę motoryzacyjną czeka szereg wyzwań. Wraca do normalności po okresie pandemii, a do tego stoi u progu transformacji. I w tym punkcie warto spojrzeć na nią, ale od strony HR-u. Jak wygląda dostępność wykwalifikowanej kadry w tym sektorze?

    Jak odpalić silnik z kabli? Kierowca musi pamiętać o kolejności

    Jak odpalić silnik z kabli? To pytanie, które jest szczególnie aktualne o tej porze roku. A odpowiedź dotyczy kolejności podłączania przewodów do obydwu akumulatorów. Ta jest najważniejsza.

    REKLAMA

    MAN TGE po liftingu. Model 2024 otrzyma jakby luksusowe wnętrze

    MAN TGE przechodzi właśnie drobny lifting. I ten w stu procentach skupi się na kabinie pasażerskiej. Unowocześni multimedia, ale i systemy bezpieczeństwa. Stąd nazwa Next Level. Co konkretnie się zmieni po modernizacji?

    Paliwo E10. Wyszukiwarka z szeregiem błędów. Pozwala nawet na tankowanie benzyną... diesla

    W sieci pojawiła się rządowa wyszukiwarka, w której można sprawdzić, czy twój pojazd jest kompatybilny z paliwem E10. A lista jest naprawdę ciekawa! Czasami silnik 1,6 FSI znosi nowy typ benzyny, a czasami nie. Program zaleca nawet stosowanie benzyny E10 w... dieslu. A to nie koniec błędów.

    REKLAMA