Czy płyny eksploatacyjne mogą się przeterminować?
REKLAMA
REKLAMA
Czy płyn do spryskiwaczy ma datę przydatności do spożycia?
Zasadniczo bez względu na to, czy mamy do czynienia z letnim czy zimowym płynem do spryskiwaczy okres, w którym środek czyszczący będzie skuteczny wydaje się być długi. Tak jest w rzeczywistości, dlatego producenci na opakowaniach płynów do spryskiwaczy określają nie tyle okres, po którym środek straci swoje właściwości, ale okres w którym jego właściwości czyszczące się nie pogorszą.
W zależności od producenta płynu zazwyczaj jest to termin do 3 lat. Później ciecz może mniej skutecznie usuwać nieczystości z szyby, a w przypadku gdy mamy do czynienia ze środkiem przeznaczoną do użytku zimą, może dodatkowo zmararzać w wyższej temperaturze niż podana na opakowaniu.
REKLAMA
Zobacz też: Gdy samochód nie przejdzie przeglądu
Jak szybko zużywać olej silnikowy?
Biorąc pod uwagę zaawansowaną technologię, którą się wykorzystuje przy produkcji środków smarujących, zaskakuje stosunkowo krótki okres, w którym płyn zachowuje pożądane właściwości.
Raczej nie ma na rynku oleju, którego producent zalecałby stosowanie w okresie dłuższym niż pięć lat od daty produkcji. Data przydatności do użytku oleju znacznie skraca się w przypadku otwarcia opakowania. W takim przypadku mamy rok na wykorzystanie zawartości butelki.
Zobacz też: Badanie grubości powłoki lakierniczej - koszty w ASO
Trwałość płynów – chłodniczego i hamulcowego
Datę przydatności do użycia płynów hamulcowego i chłodniczego każdy producent określa indywidualnie. Przeważnie nie jest to dłużej niż pięć lat. Podobnie do przypadku oleju, ciecze o wiele szybciej tracą swoje właściwości w sytuacji, gdy są przechowywane w otwartych opakowaniach. Wtedy mogą nie nadawać się do użycia już po dwóch, trzech tygodniach.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.