REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obługa samochodu - co robić aby działał on bezawaryjnie?

diagnostyka, naprawa Fot. Fotolia
diagnostyka, naprawa Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zlekceważenie z pozoru błahej usterki może skutkować poważną awarią i wysokimi kosztami naprawy. Jak zatem prawidłowo obsługiwać auto aby było ono jak najdłużej sprawne?

Najważniejsze czynności obsługowe samochodu

Dbanie o prawidłową eksploatację to nie tylko usuwanie usterek i naprawy w sytuacjach, kiedy już coś się wydarzy. To przede wszystkim regularne działania zapobiegawcze.

REKLAMA

- Przegląd techniczny – traktujmy poważnie zalecenia producenta samochodu. Nie oszczędzajmy na oleju, filtrach oleju, paliwa i powietrza. Wymieniajmy je zgodnie z określoną w instrukcji liczbą kilometrów lub po określonym czasie. Podobnie traktujmy pasek rozrządu z pompą wodną oraz świece zapłonowe.

Zobacz też: Kiedy kupować części nowe, kiedy regenerowane, a kiedy używane?

REKLAMA

„Zaniedbania w tym zakresie, spowodowane zbyt długą eksploatacją, mogą doprowadzić do poważnej awarii silnika. Powinniśmy jeszcze pamiętać, że bardzo trudno jest podczas przeglądu ocenić stan tych części. Inaczej wygląda sytuacja z częściami, które można ocenić na podstawie badania technicznego. Diagnosta bez większych problemów powinien określić stan naszego zawieszenia, hamulców czy amortyzatorów. W takich sytuacjach, wymieniamy części świadomie, mając pewność, że są zużyte i nie spełniają swojej roli” - mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto ŠKODA.

- Codzienna obserwacja – czynności, które powinniśmy wykonywać regularnie, przynajmniej raz w miesiącu, to sprawdzanie poziomu oleju oraz sprawdzanie ciśnienia w oponach. Musimy pamiętać, że prawidłowo eksploatując samochód wydłużamy jego życie, ale także ograniczamy codzienne wydatki związane z jego użytkowaniem

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Trwałość przedniej szyby auta

Dbajmy także o to, by o uzupełniać płyn do spryskiwaczy. Zimą śnieg i błoto, latem kurz i roje owadów powodują, że ryzyko zabrudzenia szyby jest duże. Sprawne wycieraczki służą przede wszystkim bezpieczeństwu, z drugiej strony miejmy świadomość, że używanie wycieraczek na suchej szybie może spowodować, że szybko zostanie ona porysowana. Nie tylko wpłynie to na widoczność, ale w kolejnych latach będziemy zmuszeni do wymiany szyby.

Jeżdżąc samochodem, zwracajmy uwagę na jego zachowanie na drodze. Starajmy się jak najszybciej zdiagnozować potencjalne nienaturalne zachowanie, np. ściąganie. Wadliwa geometria, źle wyważone koła mogą spowodować szybsze zużywanie się podzespołów i pogorszenie właściwości jezdnych, a co za tym idzie bezpieczeństwa.

Jeśli tylko mamy taką możliwość garażujmy nasz samochód. Promienie słoneczne, deszcz czy śnieg mogą naruszyć karoserię i uszczelki w samochodzie.

Jazda z nierozgrzanym silnikiem

Dbajmy o silnik uwzględniając dwie charakterystyczne sytuacje. Chwilę po uruchomieniu nie szarżujmy. Silnik potrzebuje kilkunastu sekund na dokładne nasmarowanie, a na rozgrzanie do optymalnych warunków roboczych, kilka minut. Nie rozgrzewajmy również silnika na postoju. Zaraz po odpaleniu silnika powinniśmy już jechać.

Zobacz też: Diagnostyka komputerowa auta w ASO

REKLAMA

Dla prawidłowej eksploatacji pojazdu, warto stosować nowoczesny styl jazdy. Taki, który bazuje na zaleceniach producenta, ale również obejmuje techniki i taktyki ekojazdy. Odpowiednie przygotowanie pojazdu do drogi, unikanie przewożenia niepotrzebnych rzeczy, poruszanie się w duchu eco drivingu zagwarantuje nam przede wszystkim spokój i bezpieczeństwo na drodze. Dodatkowo zaoszczędzimy na paliwie i częściach.

Prawidłowa eksploatacja to szereg codziennych czynności przy samochodzie. To również wyobraźnia i chęć podjęcia odrobiny wysiłku, by uczestnicząc w ruchu drogowym być ambasadorem świadomego, dostosowanego do warunków drogowych stylu jazdy.

Źródło: materiały prasowe Szkoła Auto Skoda

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA