REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Auto i prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Grzywna za niewskazanie, kto popełnił wykroczenie

Trybunał konstytucyjny ponownie zajmie się oceną przepisu, zgodnie z którym właściciele pojazdów, którymi popełniono wykroczenie drogowe, są karani grzywną za niewskazanie, kto kierował samochodem lub motocyklem.

Odliczanie podatku VAT od paliwa

Od 1 lipca 2015 roku przedsiębiorcy mogą odliczać do 50% VAT od tankowanego paliwa. Co musi zrobić aby skorzystać z tej ulgi? Jakie korzyści może ona przynieść dla firmy i kraju?

Kiedy właściciel auta musi zapłacić odszkodowanie ubezpieczycielowi?

Są sytuacje, w których polisa ubezpieczeniowa przestaje obowiązywać z winy kierującego pojazdem. Wtedy za wszystkie wyrządzone szkody odpowiada i płaci kierowca będący ich sprawcą. Kiedy ubezpieczenie pojazdu przestaje obowiązywać?

Czy warto wykupować ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie OC lub AC to chętnie wybierane przez kierowców polisy. Często dokupują oni w pakiecie również ubezpieczenie NNW, nie wiedząc tak naprawdę w jakich sytuacjach się ono sprawdza. Jakie jest jego zakres?

REKLAMA

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych ważne do 1 lipca 2015 roku?

Karty parkingowe dla niepełnosprawnych wydane przed 1 lipcem 2014 roku ważne są do 30 czerwca tego roku. Aby dalej korzystać z uprzywilejowanych miejsc parkingowych należy wyrobić nową kartę parkingową w dowolnym powiatowym zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.

Zarządzanie flotą aut ciężarowych a osobowych - główne różnice

Sposób zarządzania flotą samochodów jest uzależniony od rodzaju pojazdów. Inne priorytety stawiane są flocie ciężarówek a inne autom osobowym. Skąd biorą się te różnice?

Odliczanie VAT od paliwa od 1 lipca 2015 r.

1 lipca 2015 r. przedsiębiorcy wykorzystujący samochody do celów prywatnych będą mogli odliczyć 50% kosztów VAT od zakupionego paliwa.

Koszt ubezpieczenia podróży dla całej rodziny - porównanie cen polis

Podróż wakacyjną warto ubezpieczyć, zabezpieczając tym samym jej uczestnikom odpowiedni poziom leczenia przy niskim udziale kosztów własnych. Zrezygnowanie z polisy może sporo kosztować, bowiem koszty opieki medycznej potrafią sięgnąć kilkuset tysięcy złotych!

REKLAMA

Przejazd autostradą kosztem w firmie

Służbowe podróże autostradami i zakup paliwa za granicą można wliczyć w koszty prowadzonej działalności. Trzeba tylko wiedzieć, w jakim wymiarze można odliczyć VAT od obu tych rzeczy.

Policja musi wyrobić normy dotyczące liczby mandatów

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju przekazało wytyczne dotyczące liczby wykroczeń jakie ujawnić mają funkcjonariusze Policji w 2015 roku! Ten absurdalny komunikat trafił pod naszą lupę.

Jak długo ważny jest egzamin teoretyczny na prawo jazdy?

Według starych przepisów egzamin teoretyczny na prawo jazdy ważny był przez 6 miesięcy. W tym czasie należało zdać egzamin praktyczny, aby otrzymać uprawnienia do kierowania pojazdem. W myśl nowych przepisów bariera 6 miesięcy została zniesiona!

Gdzie szukać pomocy po wypadku samochodowym?

Następstwa wypadku samochodowego okazują się bardzo poważne. Zaburzenia równowagi psychicznej, brak pełnej sprawności ruchowej, koszmary senne, napady lęku to tylko niektóre z nich. Jak radzić sobie w życiu po poważnym wypadku komunikacyjnym?

Likwidacja szkody komunikacyjnej krok po kroku

Jak szybko zlikwidować szkodę komunikacyjną? O czym pamiętać, by wypłata należnego odszkodowania przebiegła bez problemów?

Nowe rozporządzenie dotyczące trzeciej tablicy rejetracyjnej

Problem z zasłaniem tylnych tablic rejestracyjnych przez bagażniki rowerowe ma być rozwiązany. Niedługo wejdzie w życie zapis pozwalający na wydanie 3 tablicy rejestracyjne dla jednego pojazdu.

Od kiedy liczone są punkty karne z fotoradaru

Wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar obciąża kierowcę pojazdu karą finansową oraz punktami karnymi. Od kiedy punkty karne są aktywne na koncie kierowcy?

Mandat za zatrzymywanie autostopu

Czy za próbę zatrzymania autostopu można dostać mandat? Zależy od tego, w jakim miejscu polujemy na okazję.

Mandat zapłaci właściciel pojazdu, a nie sprawca wykroczenia?

Projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym zakłada m.in. że w przypadku przekroczenia prędkości udokumentowanego zdjęciem z fotoradaru, karą za przewinienie zostanie obarczony właściciel pojazdu, a przecież bardzo często kierowca łamiący przepisy nie jest właścicielem auta, które prowadzi.

Po wprowadzeniu nowych przepisów Policja zatrzymuje prawa jazdy

Po pierwszej dobie od wprowadzenia nowych przepisów, policjanci zatrzymali 144 prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. Co ciekawe prawo jazdy może być również zatrzymane na podstawie zdjęcia z fotoradaru.

Zmiany w przepisach dot. kierowców od 18 maja 2015 r.

18 maja 2015 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące m.in. prawa o ruchu drogowym. Łatwiej jest m.in. stracić prawo jazdy, co jeszcze się zmieniło?

Podatek akcyzowy za samochód- jak go wyliczyć i gdzie opłacić?

Zaraz po sprowadzenie samochodu do kraju, należy opłacić za niego podatek akcyzowy. Gdzie to zrobić? O czym warto pamiętać?

Odtajniona baza pytań na prawo jazdy jeszcze w tym tygodniu!

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zadeklarowało, że odtajni bazę pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy. Kiedy to zrobi? Co jest przyczyną takiej decyzji?

Bagażnik rowerowy zasłania tablicę – będzie 3 tablica rejestracyjna?

Ministerstwo Infrastruktury opracowuje projekt rozporządzenia, które umożliwi zakup i montaż trzeciej tablicy rejestracyjnej, przeznaczonej do bagażników rowerowych montowanych na hakach w samochodach. Obecnie większość tego typu konstrukcji zasłania tylną tablicę rejestracyjną auta, co jest niezgodne polskimi przepisami.

Zmiany przepisów dotyczących prędkości - jak nie stracić prawa jazdy?

18 maja wejdzie w życie nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, w myśl której, zaostrzone zostaną kary za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Co grozi za chwilę nieuwagi na drodze? Czy można

Kraje UE moga odmawiać prawa do prowadzenia pojazdów obywatelom innych krajów UE

Kraj członkowski UE może odebrać prawo do prowadzenia pojazdów na swoim terenie posiadaczowi prawa jazdy zarejestrowanego w innym kraju członkowskim.

Wysokość mandatu będzie zależna od średniej pensji?

Według projektu nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym wysokość mandatów ma być wyliczana na podstawie wysokości średniej pensji w Polsce. Na jakich zasadach?

Pijany kierowca zapłaci za leczenie siebie i swojej ofiary

Zgodnie z projektem noweli ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, kierowca, który spowoduje wypadek komunikacyjny będąc pod wpływem alkoholu bądź środka odurzającego będzie mógł zostać obciążony kosztami świadczeń medycznych udzielonych jemu i jego ofiarom.

Ubezpieczenia dla firm transportowych

Przedsiębiorstwa transportowe przewożące zazwyczaj ładunki o dużej wartości mogą skorzystać z różnego rodzaju produktów ubezpieczeniowych skierowanych właśnie do przewoźników.

Koniec opłaty recyklingowej przy rejestracji pojazdów?

Sejmowa komisja środowiska przyjęła projekt nowelizacji przepisów dot. recyklingu pojazdów. Zakłada on zrezygnowanie z opłaty 500 zł w przypadku samochodów sprowadzanych zza granicy.

Podatki, a samochód firmowy po 1 stycznia 2015 r

Od początku 2015 r. obowiązuje znowelizowana Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, która reguluje m.in. kwestię opodatkowania wykorzystania samochodów firmowych do celów prywatnych. Niestety, nowe prawo wciąż budzi wiele wątpliwości.

Kiedy nagranie z kamery nie będzie dowodem w sądzie?

Nagranie z kamery zainstalowanej w samochodzie może być dowodem w przypadku niejasności związanych z przebiegiem wypadku lub kolizji. Jakie cechy musi spełniać nagranie, by sąd go nie odrzucił?

Kreadyt czy leasing na zakup samochodu - co jest lepsze?

Kupując auto lepiej wybrać kredyt czy leasing? Które rozwiązanie wypada korzystniej i dla kogo jest adresowane?

Bezpośrednia likwidacja szkód w transporcie samochodowym - zmiany w OC

Od pierwszego kwietnia 2015 r. zacznie obowiązywać zasada bezpośredniej likwidacji szkód w przypadku ubezpieczenia OC. Oznacza to, że naprawę strat poszkodowanemu w przypadku kolizji lub wypadku będzie wypłacał zakład ubezpieczeń, w którym poszkodowany a nie sprawca ma wykupione ubezpieczenie OC. Co to zmieni?

Co grozi za jazdę po pijanemu w krajach europejskich?

Jakie kary za jazdę autem pod wpływem alkoholu grożą kierowcy w innych krajach Europy? Jak jest dopuszczalna zawartość alkoholu w wybranych państwach europejskich?

Wypadek pożyczonym autem bez polisy OC

Pożyczone auto nieposiadające polisy OC może przysporzyć ogromnych kłopotów jego kierowcy. Bardzo wysoki mandat to najmniejszy problem z jakim musi się liczyć. Jeśli dojdzie do wypadku z winy kierującego takim samochodem będzie musiał się on liczyć nawet z wielotysięcznymi karami.

Podatek od odszkodowania - kiedy trzeba go zapłacić?

Fiskus niechętnie rezygnuje z pobrania podatku od jakichkolwiek dochodów podatnika, nawet od przyznanego mu odszkodowania. Kiedy jednak nie trzeba płacić podatku od odszkodowania?

Jakie są zalety leasingu na samochód

Leasing jest jedną z form finansowania zakupu samochodu do firm. Dlaczego zakup w leasingu jest tak ceniony przez przedsiębiorców?

Będą zmiany w ubezpieczeniach OC

Projekt Ministerstwa Finansów ma na celu właściwe wdrożenie regulacji unijnej dyrektywy komunikacyjnej. Będą zmiany m.in. w ubezpieczeniach OC.

Ubezpieczenie dla warsztatów samochodowych

Właściciele warsztatów samochodowych i autoryzowanych stacji obsługi muszą zdawać sobie sprawę, że uszkodzenie pojazdu klienta może przynieść przykre finansowe konsekwencje. Na rynku są ubezpieczenia skierowane właśnie do właścicieli warsztatów i salonów samochodowych.

W Polsce powstanie więcej dróg 2 plus 1

Zgodnie z najnowszą nowelizacją przepisów techniczno-budowlanych dla dróg publicznych w Polsce powstanie więcej dróg w przekroju 2+1. To rozwiązanie popularne w Skandynawii przyczyni się m.in. do zwiększenia bezpieczeństwa ruchu drogowego w Polsce.

Nowe przepisy dotyczące przewozu dzieci w fotelikach weszły w życie

Według nowych przepisów czynnikiem decydującym o konieczności przewożenia dziecka w foteliku będzie jego wzrost a nie wiek. Sejm przyjął nowelizację ustawy Prawo o ruchu drogowym i trafi ona teraz do zaopiniowania przez Senat.

Nowe przepisy dotyczące stosowania pasów bezpieczeństwa

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zmienią się m.in. przepisy dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach oraz używania pasów bezpieczeństwa.

Zaostrzenie kar za prowadzenie bez prawa jazdy

Sejm zdecydował o przekazaniu projektu znacznie zaostrzającego karę za prowadzenie samochodu bez uprawnień do dalszych prac komisji. Co będzie groziło za prowadzenie bez prawa jazdy w strefie zamieszkania?

Zmiany w podatku od samochodów służbowych - tracą szeregowi pracownicy

Według ekspertów firmy Grant Thornton zmiany w podatkach od samochodów służbowych, które weszły w życie w 2015 r. są korzystne dla najbogatszych. Szeregowi pracownicy mogą na tych zmianach stracić.

Odliczenie 100% VAT od zakupu samochodu - środki nadzoru

Odpowiednie zapisy w regulaminie odnośnie użytkowania floty pojazdów przez pracowników (tylko na cele służbowe), mogą nie wystarczyć do pełnego odliczenia podatku VAT od zakupu pojazdu.

Przewożenie dziecka w foteliku nie będzie zależało od jego wieku

Według nowych przepisów o tym kto ma jeździć w foteliku nie będzie już decydował wiek danej osoby, tylko jej wzrost. Zmian jest więcej. Oto najważniejsze z nich.

Odebrania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h

Projekt zmian w przepisach drogowych zakłada m.in. odebranie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h. W jakich przypadkach zostanie zabrane nam prawo jazdy a w jakich utracimy uprawnienia do kierowania?

Czy można przejeżdżać przez skrzyżowanie na żółtym świetle?

Czy można przejechać przez skrzyżowanie na żółtym świetle? Można, ale tylko w jednej, określonej sytuacji. Każdy kierowca powinien pamiętać, że żółte światło to nie to samo co zielone.

Kierowca sprawdzi stan punktów karnych przez internet?

Rząd zajmie się propozycją zmian w Prawie drogowym. Dzięki wprowadzeniu e-usług kierowcy mogliby od stycznia 2016 r. przez internet sprawdzić m.in. stan punktów karnych na swoim koncie. Jakie jeszcze udogodnienia czekają na kierowców?

Czy ubezpieczenie AC chroni za granicą?

Wiele osób wybierających się samochodem za granicę zastanawia się, czy za granicą chroni ich ubezpieczenie AC? I czy w przypadku kolizji bądź awarii poza granicami Polski przyda nam się Assistance?

Koszty ubezpieczenia OC na przykładach

Stawki obowiązkowego ubezpieczenia OC wbrew powszechnej opinii maleją. Porównujemy ceny ubezpieczenia OC na przykładzie Opla Astry z silnikiem benzynowym 1,4 l o mocy maksymalnej 90 KM.

REKLAMA