REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy warto wykupować ubezpieczenie NNW?

Polisa NNW najczęściej wchodzi w skład pakietu ubezpieczeniowego pojazdu.  Fot. Fotolia
Polisa NNW najczęściej wchodzi w skład pakietu ubezpieczeniowego pojazdu. Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Ubezpieczenie OC lub AC to chętnie wybierane przez kierowców polisy. Często dokupują oni w pakiecie również ubezpieczenie NNW, nie wiedząc tak naprawdę w jakich sytuacjach się ono sprawdza. Jakie jest jego zakres?

Dlaczego warto zdecydować się na ubezpieczenie NNW?

REKLAMA

Nieszczęśliwe wypadki mogą przydarzyć się na każdym kroku i często w najmniej oczekiwanym momencie. Skradziony bagaż podczas długo wyczekiwanego urlopu, kontuzja w trakcie uprawiania sportu, czy wypadek w pracy. Nie możemy uniknąć tych sytuacji, ale warto ubezpieczyć się od ich przykrych następstw. Ekspert towarzystwa ubezpieczeniowego Compensa – Andrzej Paduszyński radzi, jak najlepiej dopasować zakres ubezpieczenia NNW tak, by zyskać maksymalną ochronę
i poczucie bezpieczeństwa np. podczas wakacji.

REKLAMA

Do najczęstszych wypadków, które są odnotowywane przez ubezpieczycieli należą urazy kończyn górnych, dolnych oraz urazy głowy i twarzy. Nie trzeba uprawiać ekstremalnych sportów – wystarczą codzienne prace domowe, jak wieszanie firanek. Podczas tej prozaicznej czynności bardzo łatwo można np. złamać obie ręce i być wyłączonym z aktywnego życia przez kilka tygodni. Wypłacone świadczenie w postaci kilku tysięcy złotych tylko lekko uśmierzy ból, ale dodatkowe środki pomogą
w rehabilitacji i uzupełnieniu domowego budżetu. Zdarzają się jednak groźniejsze sytuacje powodujące nie tylko trwały uszczerbek na zdrowiu. W Polsce, według  statystyk Policji Państwowej,
w 2014 roku w drogowych wypadkach zginęły 3202 osoby, a ponad 42,5 tysiąca osób zostało rannych.

Dla kogo przeznaczone jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW jest polisą dobrowolną i uzupełniającą. Powinien mieć ją każdy, gdyż jej zakres nie sprowadza się wyłącznie do zabezpieczenia w razie doznanego urazu. Polisa stanowi także ochronę dla osób najbliższych. Jeśli ubezpieczony dozna nieszczęśliwego wypadku, w wyniku którego będzie potrzebował stałej opieki, wówczas może otrzymać świadczenie pokrywające koszty leczenia
i rehabilitacji. Natomiast w przypadku śmierci poszkodowanego, wykupiona polisa zabezpieczy przyszłość najbliższych. W tragicznym wypadku na placu budowy, w którym zginął pracownik, jego rodzina otrzymała świadczenie w wysokości 200 000 zł. Wystarczyło ono na spłatę kredytu mieszkaniowego, a dzieci mogły dokończyć edukację. Ubezpieczenie NNW to konieczne zabezpieczenie dla wszystkich – dla osób pracujących w domu czy w biurze. Jednak przede wszystkim dla tych, którzy prowadzą różnego rodzaju przedsięwzięcia –  od e-biznesu po zarządzanie firmami budowlanymi.

Zakres ochrony NNW

REKLAMA

Istotną kwestią przy wyborze ubezpieczenia NNW jest zakres ochrony oferowany przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Warto upewnić się, czy można go kształtować wedle własnych potrzeb. Należy dowiedzieć się także, jakie sumy ubezpieczenia gwarantuje nam towarzystwo. Warto również zorientować się, jakie wyłączenia odpowiedzialności zawarte są w umowie – na przykład jeśli ubezpieczony prowadzi aktywny tryb życia, powinien upewnić się, czy towarzystwo obejmuje ochroną sporty amatorskie, które być może wymagają dodatkowej opłaty. To samo dotyczy sportu wyczynowego. Zazwyczaj nie jest on objęty ochroną, ale  można go włączyć do zakresu polisy, opłacając dodatkową składkę. Warto również sprawdzić, jak kształtuje się wysokość świadczenia gwarantowanego przez ubezpieczyciela. Przykładowo Compensa oferuje odrębne sumy ubezpieczenia na każde ryzyko. Oznacza to, że każde wypłacone świadczenie może maksymalnie wynosić tyle, ile  suma ubezpieczenia ustalona dla tego ryzyka. Niektóre towarzystwa zakładają jednak limity w ramach głównej sumy ubezpieczenia.

Zakres polisy kształtowany jest zazwyczaj zgodnie z indywidualnymi potrzebami klienta. Compensa posiada szeroką i przede wszystkim elastyczną ofertę ubezpieczenia NNW – można ubezpieczyć się zarówno od trwałego uszczerbku na zdrowiu, jak również od śmierci w skutek nieszczęśliwego wypadku. Ponadto klient ma do wyboru szereg dodatkowych opcji, do których zaliczają się między innymi zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, nabycia środków specjalnych takich jak wózek inwalidzki czy kule.  Klienci mogą także otrzymać dziennie świadczenie za minimum 5-dniowy pobyt w szpitalu. Istotnym rozszerzeniem, które warto dokupić zwłaszcza w sezonie wakacyjnym, jest ubezpieczenie od kradzieży bagażu lub jego zaginięcia (pod warunkiem, że został powierzony profesjonalnemu przewoźnikowi). Oferujemy również unikalną na rynku klauzulę polegającą na dostosowaniu mieszkania do potrzeb osoby, która w wyniku wypadku doznała trwałego inwalidztwa. Należy jednak pamiętać, że na każde rozszerzenie kształtowana jest odrębna suma ubezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wysokość składki w przypadku polisy NNW

Wysokość składki uzależniona jest od wielu czynników, jak na przykład okres ubezpieczenia, zakres ochrony, czy rodzaj wykonywanej pracy. Zdefiniowane są trzy klasy ryzyka zawodowego – do pierwszej zalicza się prace umysłowe i biurowe. Druga klasa to prace lekko fizyczne typu fryzjer, kelner czy kucharz. Trzecia natomiast obejmuje zawody niebezpieczne, wymagające dużego wysiłku fizycznego jak na przykład praca w kopalni czy przy wycince drzew. Wykonywanie zawodu przynależnego do trzeciej grupy ma największy wpływ na wysokość składki. Zależna jest ona także od sumy ubezpieczenia na poszczególne ryzyka oraz klauzule, a także ewentualne dodatkowe rozszerzenia. Nie bez znaczenia jest też wiek klienta.

Najważniejsze zalety ubezpieczenia NNW

  1. Nieszczęśliwy wypadek może zdarzyć się w najmniej oczekiwanym momencie, a jego następstwa są niekiedy wyjątkowo uciążliwe.
  2. Ubezpieczenie NNW przeznaczone jest dla wszystkich – niezależnie od wieku, czy rodzaju wykonywanej pracy.
  3. Już niewielka składka gwarantuje szeroką ochronę.
  4. Ubezpieczenie zapewnia ochronę  finansową członkom rodziny.
  5. Ubezpieczenie gwarantuje ochronę nie tylko w pracy, ale również w życiu prywatnym.

Źródło: materiały prasowe Compensa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Cud na rynku nowych samochodów w kwietniu 2024: sprzedaż rośnie, auta tanieją

Zazwyczaj zwiększony popyt na określony towar winduje jego cenę w górę. Tymczasem na rynku nowych samochodów, zwłaszcza dostawczych i z segmentu premium, mimo dużej dynamiki sprzedaży obserwujemy obniżkę cen.

Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Polacy zdecydowali

Według badania przeprowadzonego przez SW Research dla "Wprost", prawie połowa Polaków (48,1 proc.) popiera zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach paliw. Jednakże, 35 proc. respondentów jest przeciwnego zdania, a niespełna 17 proc. nie ma wyrobionego zdania na ten temat.

Prawo jazdy dla czternastolatka? Tak, ale tylko kategorii AM: na jakie pojazdy

Prawo jazdy kategorii AM to pierwszy krok dla młodzieży do aktywnego uczestnictwa w ruchu drogowym. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu młodzi ludzie mogą nie tylko czerpać korzyści z nowych form transportu, ale również robić to w sposób bezpieczny i świadomy.

Szykują się przeceny na stacjach paliw. Ile zapłacimy za paliwo?

Analitycy z e-petrol.pl przewidują, że przeceny na stacjach paliw w Polsce przyśpieszą w najbliższych dniach. W nadchodzącym tygodniu kierowcy mogą spodziewać się niższych cen zarówno dla benzyny 95, jak i oleju napędowego.

REKLAMA

Kiedy można, a kiedy nie można holować auta? I jak zrobić to w zgodzie z przepisami?

Przepisy regulują praktycznie każdy aspekt życia kierowcy. W tym także holowanie. Opisują jak oznaczyć pojazd holowany i holujący oraz do jakich zasad stosować się w czasie jazdy. Wszystkie zebraliśmy w tym materiale.

Zatrzymał się na chwilę i ruszył. On ma pierwszeństwo na drodze czy ty?

Kierowca zatrzymał się, żeby wysadzić pierwszego. Chciał ponownie ruszyć z miejsca, ale inny pojazd zaczął go omijać. Kto tu ma pierwszeństwo w takiej sytuacji? Przepisy pozwalają na jasną interpretację w tym przypadku.

Lewy pas to pas do jazdy szybkiej? Nie, ale i tak nie możesz z niego korzystać

Przepisy są jasne. Królowie lewego pasa popełniają wykroczenie. Ma on bowiem przypisaną konkretną rolę. Warto o tym pamiętać, bo jazda lewym pasem może się okazać drogą przyjemnością drogową.

Policjant pokazuje jedno, ty robisz drugie. Mandat do 5000 zł i 15 punktów karnych

Kierowca ma obowiązek stosowania się do poleceń wydawanych przez policjanta. I warto o tym pamiętać. Ignorowanie komend może się bowiem skończyć naprawdę surowym mandatem.

REKLAMA

Pieszy ma pierwszeństwo na pasach. To pierwszeństwo nie jest jednak bezgraniczne

Nietrudno odnieść wrażenie, że piesi uważają się w Polsce za święte krowy. To jednak poważny błąd myślenia. Bo jest pewien przypadek, w którym pierwszeństwa na pasach nie mają. Warto o nim pamiętać.

Czy na zakazie wyprzedzania można wyprzedzić rowerzystę?

Przy drodze ustawiony jest znak B-25 "zakaz wyprzedzania". Przed pojazdem jedzie jednak rowerzysta. Czy za tą tablicą można wyprzedzić cyklistę? Czy kierujący powinien poczekać do miejsca, w którym zakaz przestaje obowiązywać?

REKLAMA