REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od kiedy liczone są punkty karne z fotoradaru

fotoradar Fot. Fotolia
fotoradar Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wykroczenie zarejestrowane przez fotoradar obciąża kierowcę pojazdu karą finansową oraz punktami karnymi. Od kiedy punkty karne są aktywne na koncie kierowcy?

Ważność punktów karnych na koncie

Przeciętny polski kierowca przyzwyczajony jest do sytuacji, w której po popełnieniu wykroczenia drogowego zostaje ukarany mandatem oraz punktami karnymi. Punkty karne zostały wprowadzone w celu zdyscyplinowania kierowców nagminnie nieprzestrajających przepisów drogowych. Kary finansowe są bowiem mniej dotkliwe, gdyż siła ich działania ma krótki wymiar czasowy. Zupełnie inaczej jest w przypadku punktów karnych.

REKLAMA

Zobacz też: Przekroczony limit 24 punktów karnych - nowe przepisy od 2016 roku

Każdy kierowca sklasyfikowany w CEPiKU ma swoje indywidualne konto punktowe. Im bardziej krewki lub nierozgarnięty kierowca, tym częściej zdarza mu się łamać przepisy drogowe. Tym samym jego konto punktowe zaczyna się nimi zapełniać. Jeśli ich suma przekroczy liczbę 24, jego prawo jazdy zostaje zatrzymane. Później starosta powiatu na drodze administracyjnej obiera kierującemu uprawnienia do kierowania pojazdami. Taka decyzja dotyczy najczęściej wszystkich kategorii jakie posiada kierowca.

Punkty karne za zdjęcie z fotoradaru: od kiedy liczona jest ich ważność?

REKLAMA

Problem z punktami karnymi dotyczy przede wszystkich terminu ich ważności. W przypadku kontroli drogowej sprawa jest raczej jasna – w chwili wypisania mandatu za wykroczenie punkty trafiają na konto kierowcy. Od tej chwili są one ważne i aktywne na koncie kierowcy przez 365 dni. Po tym czasie zostają one wykreślone z bazy.

W przypadku fotoradarów sprawa wydaje się trudniejsza. W końcu od chwili zarejestrowania wykroczenia często mija kilkadziesiąt dni, potem dochodzi czas niezbędny do ustalenia rzeczywistego kierowcy pojazdu. W rezultacie od dnia wykonania zdjęcia przez fotoradar mija nawet kilka miesięcy. Co wtedy? Od kiedy będą liczone punkty?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Punkty z fotoradarów liczone są od chwili zarejestrowania wykroczenia, czyli od dnia wykonania zdjęcia przez fotoradar. Jeśli sprawa trafiła na wokandę sądową to nie zmienia to faktu, że po wydaniu wyroku skazującego, termin ważności punktów będzie upływał od dania zarejestrowania wykroczenia a nie wydania wyroku.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA