REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak szybko schłodzić wnętrze samochodu? Opis krok po kroku

Lato, wysokie temperatury i… upał panujący w kabinie pasażerskiej. Dziś opowiemy o tym jak szybko schłodzić wnętrze samochodu i jak spotęgować pracę pokładowej klimatyzacji. Zobaczcie naszą instrukcję krok po kroku.

Urwana świeca żarowa. Co z nią zrobić?

Bez sprawnej świecy żarowej nie ma sprawnego silnika diesla. Stąd konieczność ich wymiany. Niestety procedura nie jest prosta. Bo w jej trakcie może dojść do urwania świecy żarowej. Co wtedy?

Hamowanie silnikiem: co to jest i co daje?

Nie od dziś wiadomo, że kluczowe znaczenie dla spalania ma nie tylko wybór właściwej jednostki napędowej, ale i technika jazdy. A jedną z ważniejszych umiejętności jest hamowanie silnikiem. Co to właściwie jest i jakie korzyści przynosi?

Jazda bez prawa jazdy 2021 r. Co musisz wiedzieć?

Elektronizacja zarówno profili kierowców, jak i danych pojazdów sprawia, że niedługo kierowca będzie musiał posiadać przy sobie wyłącznie dowód osobisty. Kiedy to jednak stanie się faktem?

REKLAMA

Omijanie, wymijanie, wyprzedzanie, czyli podstawowe manewry na drodze

Każdy z manewrów wykonywanych na drodze ma swoją nazwę. Co one oznaczają i jak prawidłowo się posługiwać pojęciami znanymi w prawie? Dziś zajmiemy się podstawą, czyli omijaniem, wymijaniem i wyprzedzaniem.

Najczęściej kupowane auta używane: czy Polacy wybierają marki bezawaryjne?

Polacy mają swoje upodobania zakupowe. Tylko czy te zgrywają się np. z obiektywnymi kryteriami w postaci bezawaryjności aut?

Top 10: Najbardziej niezawodne marki samochodów 2020 r.

Dowiedz się, jakie są najbardziej niezawodne samochody używane. Poznaj, w jaki sposób oceniano ich niezawodność oraz dlaczego warto przed zakupem auta zobaczyć ranking marek samochodowych.

Hulajnoga elektryczna: czy jest bezpieczna? Raport UOKiK

Na polskich ulicach dosłownie wybuchła moda na elektryczne hulajnogi. Bezpieczeństwo zaraz obok wygody jest ich najważniejszą cechą? To postanowiła sprawdzić Inspekcja Handlowa. Jej wnioski nie są jednak optymistyczne...

REKLAMA

Test: Dacia Lodgy 1.3 TCe 130 KM Stepway - mało płacisz, skandalicznie mało!

Choć auto pochodzi z Rumunii, tak naprawdę jest zestawem elementów znanych ze starszych modeli Renault. Czy to uwłacza Dacii Lodgy Stepway? W żadnym razie. Szczególnie że minivan ma asa w rękawie. Jest wybitnie tani!

Sposoby na rentowne frachty w transporcie drogowym. O czym pamiętać, szukając cargo?

Jak podaje Eurostat, od momentu przystąpienia Polski do UE do 2017 r. tonaż ładunków transportowanych przez ciężarówki na polskich tablicach rejestracyjnych zwiększył się ponad sześciokrotnie.

Kabotaż i cross-trade w 2022 r. - nowe zasady

W transporcie międzynarodowym w 2022 r. zaczną obowiązywać nowe zasady kabotażu i cross-trade. Co to oznacza dla polskich przewoźników? Dlaczego trzeba przygotować się na pakiet mobilności?

EQV – największa gwiazda wśród elektryków

Mercedes-Benz EQV to największe – dosłownie! – osobowe auto na prąd na rynku. W pakiecie z czystym napędem otrzymujemy też nareszcie duży zasięg – aż 356 km. Od lipca EQV można kupić w Polsce!

Pies w rozgrzanym samochodzie - co można, a co należy zrobić?

Sezon wakacyjny w pełni. I pomimo wielu akcji społecznych informujących o zagrożeniach czyhających na zwierzaki zamknięte w autach, nadal zdarza się znaleźć psa w rozgrzanym samochodzie. Co należy wtedy zrobić?

Nakaz jazdy a kierunkowskaz - co mówią przepisy?

Znaki nakazu pokazują kierowcy kierunek, w którym może się poruszać. Skoro zatem prowadzący nie otrzymuje możliwości wyboru, powinien wrzucić kierunkowskaz do zasygnalizowania manewru? Choć związek między nakazem jazdy a kierunkowskazem jest mało oczywisty, nadal występuje!

Mycie auta na posesji: mandat jest realnym scenariuszem?

Ładna aura słonecznego, sobotniego popołudnia może sprawić, że kierowca postanowi umyć auto przed domem. Zanim jednak weźmie do ręki wiaderko i gąbkę, powinien wiedzieć, że za mycia auta na posesji grozi mandat. I to naprawdę wysoki!

Prawo jazdy: kod 95 - co oznacza?

Wszyscy Ci, którzy chcieliby zostać kierowcami zawodowymi, powinni wiedzieć co oznacza kod 95 wpisany do prawa jazdy. To nic innego jak potwierdzenie kwalifikacji kierowcy. Co zrobić, aby go uzyskać?

Test: Mitsubishi Outlander PHEV Instyle Plus - elektryk dodaje mu charakteru!

Ekologiczny znaczy mało pociągający? No właśnie nie. Mitsubishi Outlander PHEV udowadnia, że napęd spalinowo-elektryczny jest wyłącznie dodatkiem do całkiem przystojnego, rodzinnego krążownika. Zobaczcie relację z naszej jazdy.

Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów: definicja mówi jasno...

Prawo o ruchu drogowym dotyczy uprawnień i obowiązków kierowców. A uprawnienia to pojęcia odnoszące się m.in. do wagi pojazdu. Dziś zajmiemy się dopuszczalną masą całkowitą zespołu pojazdów i określimy co oznacza ta definicja.

Prawo jazdy: kod 96 - co oznacza, jakie uprawnienia daje i ile kosztuje?

Prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania pojazdami wyposażonymi w przyczepę lekką. Jak rozszerzyć te uprawnienia? To właśnie zadanie postawione przed kodem 96. Dziś o nim właśnie opowiemy.

Zaświadczenie o przeglądzie technicznym: ile jest ważne?

Może się okazać, że w dowodzie rejestracyjnym skończyło się miejsce na pieczątki potwierdzające ważność badania technicznego. W takim przypadku diagnosta wyda zaświadczenie o przeglądzie technicznym. Ile jest ono ważne?

Jazda na rowerze po alkoholu 2020 r. Co za to grozi?

Jeszcze kilka lat temu jazda na rowerze po alkoholu mogła zostać uznana za przestępstwo. Dziś jej kategoria prawna została zmieniona na wykroczenie. To oznacza łagodniejszą, choć nadal nie łagodną karę.

Jak wymienić baterie w kluczyku VW? Scyzoryk starego i nowego typu

Kluczyk to dziś pilot centralnego zamka i system identyfikujący kierowcę. A takie urządzenie wymaga zasilania - bateryjnego zasilania. Co gdy akumulator zużyje się? Dziś powiemy o tym, jak wymienić baterie w kluczyku VW.

Instalacja LPG do diesla - czy to jest wykonalne?

O instalacjach gazowych mówi się głównie w kontekście silników benzynowych. A co z dieslem? Ten również może być zasilany LPG. Czemu zatem nie jest? Bo problem dotyczy nie tyle rodzaju paliwa, co... technologii wtryskowej.

Uszkodzona gruszka turbiny: objawy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Turbosprężarka to nie tylko zestaw dwóch wirników. To także gruszka, a właściwie zawór podciśnieniowy. Element ten podlega usterkom. A dziś opowiemy o tym, jak rozpoznać że jest uszkodzona gruszka turbiny.

Uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji. Jak rozpoznać usterkę?

Wyobraźcie sobie upał i klimę w samochodzie, która… nie działa! Powód usterki? Bardzo często decyduje o niej uszkodzone sprzęgło kompresora klimatyzacji. Jak powstaje usterka i ile kosztuje jej usunięcie? Już odpowiadamy.

Jak wymienić baterie w kluczyku BMW? Modele E60, E90, E87, E70

Pilot do samochodu z biegiem lat stał się zaawansowanym urządzeniem technicznym. A to oznacza, że wymaga swojego źródła zasilania. Baterie niestety mają to do siebie, że z czasem wyładowują się. Warto zatem wiedzieć jak wymienić baterie w kluczyku BMW.

Test: Toyota RAV4 2.5 Hybrid AWD-i - czteropędna i hybrydowa

Mieliśmy w zeszłym roku okazję jeździć nową Toyotą RAV4. Czemu zatem auto powróciło na plac przed naszą reakcją? Bo ta wersja jest mocniejsza i… czteropędowa. Czy to oznacza, że stała się lepsza? To właśnie sprawdzaliśmy.

Jak sprawdzić, czy samochód nie był kradziony?

Dowiedz się, jak skutecznie sprawdzić samochód przed zakupem pod kątem tego, czy nie był kradziony. Sprawdź dlaczego warto użyć wyszukiwarki numerów VIN i dlaczego należy zapoznać się z historią pojazdu.

Zmatowiały lakier na samochodzie. Jak poprawić wygląd auta?

Bardzo często widać na ulicach miast auta, które czerwone… to kiedyś były. Teraz mają kolor bardziej przypominający malinę. Czy zmatowiały lakier na samochodzie da się naprawić i jak to zrobić?

Objawy pustej klimatyzacji. Kiedy konieczne jest dobicie odczynnika?

Klimatyzacja poprawia komfort podróżowania. Jej problem polega jednak na tym, że kierowcy wykrywają problemy związane z jej pracą dopiero wtedy, gdy jest naprawdę potrzebna. Dziś opowiemy o tym jakie są objawy pustej klimatyzacji i z czego ubytek odczynnika może wynikać.

Test: Renault Koleos dCi 190 X-Tronic 4x4 Initiale Paris - stary niedźwiedź… głośno brzmi!

Jest potężny, luksusowy i przestronny. A czy da się oczekiwać czegoś więcej od SUV-a? To postanowiliśmy sprawdzić podczas testu Renault Koleosa dCi 190 X-Tronic 4x4 Initiale Paris.

Klimatyzacja nie chłodzi na postoju. Co to oznacza?

Podczas jazdy z kanałów wentylacyjnych wydobywa się chłodne powietrze. Natomiast po zatrzymaniu się przed światłami staje się ledwie letnie? Gdy klimatyzacja nie chłodzi na postoju, może to oznacza poważną usterkę. Jednak nie zawsze!

Zatarta sprężarka klimatyzacji: objawy usterki schładzacza

Letnie upały i samochodowy schładzacz, który… nie działa. To jeden z najczarniejszych scenariuszy kierowców. Opis staje się jeszcze bardziej dramatyczny, gdy winna jest zatarta sprężarka klimatyzacji. Objawy tego uszkodzenia są dość oczywiste.

Zdjęcie do prawa jazdy 2020 r. Jak powinno wyglądać?

Osoby starające się o uprawnienia do kierowania pojazdami, ewentualnie wymieniające dokument, powinny wiedzieć jak ma wyglądać zdjęcie do prawa jazdy w 2020 r. Już odpowiadamy.

Płatność za autostradę? Z Yanosikiem opłata będzie pobrana automatycznie!

Z aplikacją Yanosik podjeżdżacie do bramki na autostradzie i zamiast zatrzymać się w kolejce do okienka, możecie skorzystać z systemu automatycznego poboru opłat. To wygodniejsze i sporo... tańsze!

Zelektryfikowane auta za chwilę wyprzedzą diesla

Zaostrzone normy emisji dwutlenku węgla i epidemia koronawirusa zmieniły upodobania kierowców. W czerwcu udział diesla w sprzedaży nowych aut w Europie spadł do zaledwie 28 proc. Tymczasem elektryki, plug-iny i hybrydy mają już 16 proc. rynku.

Oferta SEAT for Business. Dlaczego warto wybrać SEAT-a?

SEAT dla firm czyli atuty, których nie sposób pominąć

Zakup samochodu - podatek PCC

Wyjaśniamy w jakich przypadkach kupna samochodu trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podpowiadamy ile trzeba zapłacić, w jakim terminie i na kim ciąży obowiązek podatkowy.

Jazda bez prawa jazdy - nowelizacja przepisów z poparciem Sejmu

Posłowie głosowali w piątek za nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Nowe przepisy wprowadzą kilka nowości. Jedną z najważniejszych jest brak obowiązku posiadania przy sobie prawa jazdy w czasie prowadzenia auta.

Angielskie światła: jak rozpoznać wyspiarskie reflektory?

Angielskie światła niestety nie są homologowane do użytkowania e kontynentalnej Europie. A to szczególnie kluczowe z punktu widzenia zakupu samochodu, który jest eksploatowany np. w Polsce, ale kilka lat temu przeszedł przeróbkę, ewentualnie podczas zakupu używanych lamp.

Jak sprawdzić czy intercooler jest sprawny? Podpowiadamy

Obecnie w samochodach stosowane są nie tylko turbosprężarki, ale i intercoolery. Jakie jest zadanie tego drugiego i jak sprawdzić czy intercooler jest sprawny? Oto pytania, na które poszukamy dziś odpowiedzi.

Felgi aluminiowe używane: warto w nie inwestować?

Nic tak nie dodaje uroku autu jak... lakier metalic i felgi aluminiowe. Te drugie niestety mogą stanowić spory wydatek. Jak szukać oszczędności? Część kierowców wybiera felgi aluminiowe używane. Tylko czy to dobry pomysł?

Uszkodzona sonda lambda: objawy, które powinny zwrócić uwagę

Silnik w samochodzie od lat staje się precyzyjną aparaturą służącą do spalania paliwa. A jednym z pierwszych nowoczesnych wynalazków stosowanych w nim była sonda lambda. Jakie są jej uszkodzenia i jak się objawiają? Dziś o tym opowiemy.

Pieszy bez odblasków straci odszkodowanie?

Zgodnie z przepisami, piesi w pewnych sytuacjach powinni posiadać odblaski. Warto zdawać sobie sprawę, że ubezpieczyciel może uwzględnić brak elementów odblaskowych.

Jak zamontować bagażnik rowerowy na klapę? Opis krok po kroku

A gdyby tak na wyjazd wakacyjny zabrać rowery? To niezwykle proste szczególnie w przypadku, w którym kierowca zdecyduje się na montaż bagażnika rowerowego na klapę. Cały proces można tak naprawdę opisać w kilku punkach.

Jak wymienić żarówkę H7 w Peugeocie 207? Instrukcja krok po kroku

Kontynuujemy nasz cykl porad motoryzacyjnych. Tym razem na warsztat wzięliśmy francuski hit sprzedaży. Zadanie na dziś? Opowiemy o tym jak wymienić żarówkę H7 w Peugeocie 207.

Pasek wielorowkowy: co ile wymiana?

Jeżeli w silniku są elementy, których rola jest niedoceniana przez kierowców, z pewnością jest to pasek wielorowkowy. Co ile wymiana tego napędu powinna być standardem? To właśnie sprawdziliśmy.

Uszkodzona turbina: objawy, na które musisz zwrócić uwagę!

Doładowanie powoli staje się rynkowym standardem. A to oznacza, że każdy kierowca prędzej lub później będzie dotknięty takim problemem jak uszkodzona turbina. Objawy awarii są jednak dość oczywiste.

Zużyte tuleje tylnej belki: objawy pozna każdy kierowca

Zawieszenie ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. A jedną z popularniejszych usterek w samochodach używanych są zużyte tuleje tylnej belki. Objawy i sposób naprawy tylnej osi to temat, który poruszymy w dzisiejszym materiale.

Pierwsza jazda: Opel Corsa-e - elektryczny i po prostu... fajny!

Ma 136 koni, wpina w fotel po naciśnięciu gazu, a do tego kosztuje 100 tysięcy złotych. Nie, to nie sportowa wersja hatchbacka z Russelsheim, a model… elektryczny. Zobaczcie nasz raport z pierwszej jazdy Oplem Corsą-e.

REKLAMA