REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jazda bez prawa jazdy po egzaminie. Co za to grozi?

Jazda bez prawa jazdy po egzaminie
Jazda bez prawa jazdy po egzaminie
pointb.pl

REKLAMA

REKLAMA

Jazda bez prawa jazdy po egzaminie w teorii jest możliwa. Konsekwencje są jednak minimalne dopiero od momentu, wpisania prowadzącego do CEPiK.

Jazda bez prawa jazdy po zdanym egzaminie? Dane w CEPiK kluczowe!

REKLAMA

Funkcjonariusze po zatrzymaniu kierowcy, który nie posiada prawa jazdy przy sobie, mają obowiązek sprawdzenia jego danych w ewidencji kierowców. Jeżeli od zdanego egzaminu minęło zbyt mało czasu, starosta mógł nie zdążyć wpisać adnotacji o uprawnieniach do systemu. A to oznacza, że zatrzymany de facto prowadzi pojazd bez uprawnień. W takim przypadku grozi mandat o wysokości 500 złotych (obecnie 1500 zł). Gdy dane dotyczące nadania uprawnień znajdują się w bazie CEPiK, jazda bez prawa jazdy po egzaminie, ale przed odebraniem prawa jazdy zakończy się mandatem za brak dokumentu - ten wynosi 50 złotych.

REKLAMA

Brak dokumentu prawa jazdy dziś na szczęście nie stanowi już problemu. Po 5 grudnia 2020 roku do prowadzenia pojazdów nie jest konieczne posiadanie blankietu prawka - kierowcy mogą zostawić w domu też dowód rejestracyjny. Wystarczy dowód osobisty. Na jego podstawie funkcjonariusze sprawdzają w bazie CEK czy kierujący ma uprawnienia. Zatem czy można jeździć bez prawa jazdy po zdanym egzaminie 2020 r.? Niestety nie. Zasada jest identyczna jak w poprzednim akapicie. Adnotacja musi trafić do bazy CEPiK. Samo wydanie dokumentu nie ma tu większego znaczenia. A tym samym ciężko jest precyzyjnie wskazać kiedy można jeździć samochodem po zdanym egzaminie.

Prawo jazdy do odbioru: czy mogę jeździć? 2021 r. i w każdym kolejnym taka sytuacja jest możliwa (z uwagi na brak konieczności wożenia ze sobą dokumentu). Wydrukowanie dokumentu oznacza bowiem, że informacja o uprawnieniach została zapisana przez starostę w bazie CEK. A to oznacza, że osoba po zdanym egzaminie oficjalnie staje się kierowcą. Dziś odbiór prawa jazdy można obejść na jeszcze jeden sposób. Wystarczy elektroniczna wersja prawa jazdy ściągnięta w aplikacji mObywatel. Czy można jeździć bez plastiku (czyli potocznie prawa jazdy)? W takim przypadku jak najbardziej tak.

Kiedy można jeździć po zdanym egzaminie?

REKLAMA

Osoby, które właśnie ukończyły egzamin w WORD z wynikiem pozytywnym zawsze pytają o to, czy można jeździć jak się czeka na prawo jazdy. A więc czy mogę jeździć bez odebrania prawka? Po zdaniu egzaminu lepiej przez kilka dni się wstrzymać. Szczególnie że lista konsekwencji może być długa. Pierwsza kontrola drogowa zakończy się 500-złotowym mandatem (a od roku 2022 nawet 1500 zł) za jazdę bez uprawnień. Podczas kolejnych kierujący może skończyć w sądzie nawet z wyrokiem pozbawienia wolności w zawieszeniu. A więc odpowiedź na pytanie: czy można jeździć bez odebranego prawa jazdy, powinna być raczej negatywna. Wydanie prawa jazdy sprawia, że kierowca ma 100 proc. pewności, że informacja o jego uprawnieniach trafiła do bazy CEK. A w takim przypadku pojawiają się pełne uprawnienia do kierowania pojazdami.

Zasadniczo inne pytanie brzmi: czy można jeździć samochodem jeśli nie odebrałem prawa jazdy? W takim przypadku odpowiedź może być twierdząca. W świetle obecnie obowiązujących przepisów w takim przypadku dokumentem uprawniającym do kierowania staje się bowiem dowód osobisty. Czemu prowadzenia pojazdu jest wtedy możliwe? Jako że kierowca dostał informację o możliwości odebrania prawa jazdy, ma 100 proc. pewności, że wpis o uprawnieniach pojawił się już w bazie CEK. W razie kontroli policyjnej nie będzie miał zatem problemów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jazda bez prawka: konsekwencje

Odpowiedź na pytanie co grozi za jazdę bez prawa jazdy nie kończy się jednak na samym mandacie. Bo może się okazać, że jazda bez prawka po zdanym egzaminie zakończy się kolizją. Jeżeli prowadzący nie znalazł się jeszcze w CEPiK, a jest sprawcą zdarzenia, zostanie zobowiązany przez ubezpieczyciela do zwrotu wypłaconego poszkodowanym odszkodowania. Inaczej sytuacja będzie wyglądać jak w poprzednim punkcie, czyli po pojawieniu się pytania czy mogę jeździć bez odebrania prawka. W takim przypadku kierujący ma uprawnienia, a więc ewentualna kolizja będzie objęta ochroną ubezpieczeniową.

W przypadku jazdy bez prawka konsekwencje nie kończą się na prowadzącym. Mogą spotkać również właściciela pojazdu - dotyczy to przypadku, w którym adnotacja o zdanym egzaminie jeszcze nie trafiła do bazy kierowców. Art. 96. § 1 Kodeksu Wykroczeń pozwala ukarać go za dopuszczenie do prowadzenia osobę niemającą wymaganych uprawnień. A to oznacza grzywnę o wysokości 300 złotych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA