REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zostać egzaminatorem? To nie takie proste…

Jak zostać egzaminatorem? To nie takie proste…
Jak zostać egzaminatorem? To nie takie proste…
Jerzy Bitner

REKLAMA

REKLAMA

Egzaminator nauki jazdy musi świetnie znać przepisy i powinien umieć je interpretować. Jak jednak uzyskać uprawnienia do prowadzenia egzaminów państwowych na prawo jazdy? Już odpowiadamy.

Aby zostać egzaminatorem prawa jazdy, należy przejść kurs kwalifikacyjny. Zanim jednak kandydat przystąpi do niego, powinien się upewnić że spełnia wymogi określone w Ustawie z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami. O czym konkretnie mowa? A więc egzaminator musi:

REKLAMA

  • mieć ukończone 23 lata,
  • posiadać przez okres co najmniej 3 lat prawo jazdy kategorii B,
  • posiadać wykształcenie średnie,
  • posiadać ważne orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania czynności egzaminatora,
  • posiadać ważne orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania czynności egzaminatora,
  • dać rękojmię należytego wykonywania swoich obowiązków,
  • nie być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za: przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, przestępstwo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka, przestępstwo umyślne przeciwko życiu i zdrowiu lub przestępstwo przeciwko wolności seksualnej i obyczajności.

Jak zostać egzaminatorem w WORD? Lista wymogów jest dość długa, ale tak naprawdę najbardziej zaporowe są dwa. Egzaminator prawa jazdy nie może być świeżo upieczonym kierowcą. Musi być w odpowiednim wieku i mieć doświadczenie za kierownicą. Poza tym pod żadnym pozorem nie może być karany!

Ile kosztuje kurs na egzaminatora prawa jazdy?

Kurs na egzaminatora prawa jazdy składa się ze 154 godzin zajęć teoretycznych. Dodatkowo kandydat musi odbyć minimum 15 godzin zajęć praktycznych. Zazwyczaj kurs jest podzielony na 10 zjazdów i odbywa się w wybranym Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Polsce. Ile kosztuje udział w kursie? W niektórych WORD-ach koszt jest uzależniony od liczby uczestników. Gdy udział w ośrodku w Warszawie deklaruje maksymalnie 25 osób, cena sięga 4200 złotych. Powyżej tej liczby spada do 4000 złotych. Wpłaty można dokonać jednorazowo, ewentualnie nawet w trzech ratach.

Zobacz również: Kiedy egzaminator przerwie egzamin na prawo jazdy? Nowe przepisy

Po ukończeniu kursu w WORD-zie z wynikiem pozytywnym, kandydat na egzaminatora prawa jazdy otrzymuje zaświadczenie. Z tym powinien zapisać się na egzamin państwowy. Ten odbywa się przed komisją weryfikacyjną powołaną przez ministra właściwego do spraw transportu. Pozytywny wynik egzaminu sprawia, że kandydat może zostać oficjalnie wpisany do ewidencji egzaminatorów oraz jest w stanie podjąć pracę w jednym z WORD-ów w Polsce. Egzaminator przeprowadza egzaminy dopuszczające osoby do kierowania pojazdów. Zadanie jest zatem mocno odpowiedzialne - dlatego też ścieżka do zdobycia uprawnień jest długa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ile zarabia egzaminator nauki jazdy?

Choć proces zdobywania uprawnień do egzaminowania na prawo jazdy jest długi i wymaga wnikliwej nauki prawa o ruchu drogowym, afrodyzjakiem przyciągającym potencjalnych kandydatów są dość dobre zarobki egzaminatorów. Na jakie wpływy mogą liczyć co miesiąc? To reguluje rozporządzenie ministra transportu z 11 października 2017 r. I tak zasadnicze wynagrodzenie dla:

  • egzaminatora z jedną kategorią: 2500 - 3500 zł
  • egzaminatora z dwiema kategoriami: 3000 - 4000 zł
  • egzaminatora z trzema kategoriami: 3500 - 4500 zł
  • egzaminatora z czterema kategoriami: 4000 - 5000 zł

Pomijając fakt, ze osoba posiadająca cztery kategorie prawa jazdy znajdzie się na szczycie hierarchii zarobkowej, dodatkowo egzaminatorom przysługuje tzw. dodatek zadaniowy. Ten sięga od 1000 do nawet 3000 złotych miesięcznie (w zależności od ilości egzaminowanych kategorii). Na mocy rozporządzenia mają oni też prawo m.in. do nagród jubileuszowych za wypracowane lata (już od 10 lat), nagród za szczególne osiągnięcia w pracy czy dodatków za kategorię E (100 złotych za każdą kategorię z B+E, C+E, D+E). Według wyliczeń serwisu Szkoła-jazdy.pl, średnie wynagrodzenie egzaminatora w Polsce wynosi 7400 złotych brutto. A to oznacza, że egzaminator prawa jazdy choć piastuje stanowisko w sektorze publicznym, nie jest osobą źle zarabiającą.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Od stycznia 2025 r. nowe obowiązki właścicieli i zarządców niektórych budynków. Wysyp stacji ładowania aut elektrycznych już się zaczął

W ewidencji Urzędu Dozoru Technicznego widnieje już ponad 10 200 punktów ładowania aut elektrycznych. Tylko w listopadzie ich liczba wzrosła o przeszło 760! Tak gwałtowne przyspieszenie w budowie infrastruktury dla elektryków ma związek z przepisami, które wchodzą w życie 1 stycznia – oceniają eksperci Powerdot. Jest też inna przyczyna.

CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

REKLAMA

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

REKLAMA

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

REKLAMA