REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Międzynarodowe prawo jazdy - kiedy będzie potrzebne?

Renault, Wakacje, Podróże
Renault, Wakacje, Podróże
Renault

REKLAMA

REKLAMA

W wielu państwach Polacy mogą posługiwać się prawem jazdy wydanym przez nasz kraj. Wyjaśniamy, kiedy taki dokument nie wystarczy i będzie potrzebne międzynarodowe prawo jazdy.

Można oczekiwać, że wakacje 2019 r. przebiegną pod znakiem rekordowej liczby zagranicznych wyjazdów naszych rodaków. Nietrudno podejrzewać, że część urlopowiczów pojedzie na eskapadę swoim samochodem.

REKLAMA

Do podróży zagranicznych z użyciem własnych „czterech” kółek zachęca między innymi brak problemów dotyczących akceptowalności polskiego prawa jazdy w wielu krajach Europy. Taki dokument bez żadnego problemu jest honorowany między innymi na terenie państw należących do Unii Europejskiej.

REKLAMA

Niektórzy nasi rodacy wybiorą się jednak do innych krajów, gdzie może być potrzebne międzynarodowe prawo jazdy. Właśnie dlatego eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl postanowili zaprezentować odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z takim dokumentem.

Warto pamiętać, że międzynarodowe prawo jazdy może okazać się potrzebne nie tylko osobom wybierającym się własnym autem za granicę. Niektórzy wycieczkowicze po podróży samolotem zamierzają bowiem wynająć samochód, który wykorzystają do zwiedzania odległego kraju.

Międzynarodowe „prawko” będzie potrzebne poza krajami UE

Tak jak już wspomnieliśmy, międzynarodowe prawo jazdy nie jest potrzebne osobom wyjeżdżającym turystycznie do krajów Unii Europejskiej. Te państwa honorują bowiem polskie dokumenty bez żadnych dodatkowych wymagań. Inna sytuacja dotyczy krajów, które nie należą do UE, ale są stroną co najmniej jednej z dwóch międzynarodowych konwencji dotyczących ruchu drogowego (tzn. Konwencji Wiedeńskiej albo Konwencji Genewskiej).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Przynajmniej jedną z dwóch wspomnianych konwencji podpisały między innymi następujące państwa:

  • Albania
  • Algieria
  • Armenia
  • Australia
  • Azerbejdżan
  • Białoruś
  • Bośnia i Hercegowina
  • Brazylia
  • Czarnogóra
  • Egipt
  • Filipiny
  • Gruzja
  • Indie
  • Iran
  • Islandia
  • Izrael
  • Japonia
  • Kanada
  • Kazachstan
  • Kenia
  • Korea Południowa
  • Kuba
  • Macedonia Północna
  • Maroko
  • Mołdawia
  • Norwegia
  • Nowa Zelandia
  • Rosja
  • RPA
  • Serbia
  • Stany Zjednoczone
  • Szwajcaria
  • Tajlandia
  • Tunezja
  • Turcja
  • Ukraina

Jeżeli w jakimś z wymienionych krajów nie obowiązują specjalne regulacje, to polski turysta na jego terenie będzie musiał posiadać międzynarodowe prawo jazdy (o ile chce prowadzić własny lub wypożyczony samochód albo motocykl). Dokładne informacje o wymaganiach poszczególnych państw związanych z prawem jazdy prezentuje między innymi Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej przeznaczonej dla turystów. Możemy się tam dowiedzieć choćby tego, że w Japonii uznawane jest tylko międzynarodowe prawo jazdy według wzoru określonego przez Konwencję Genewską. Taki dokument używany na terenie Japonii musi mieć termin ważności wynoszący jeden rok. W większości przypadków międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane na maksymalny okres 3 lat.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Kraje będące sygnatariuszami Konwencji Wiedeńskiej lub Konwencji Genewskiej mogą ustalać dodatkowe wymagania dotyczące akceptowalności międzynarodowego prawa jazdy.

Jak wyrobić międzynarodowe prawo jazdy?

REKLAMA

Do uzyskania międzynarodowego prawa jazdy zachęca prosta procedura jego wydawania. Taki dokument bez problemu otrzymają osoby posiadające ważne prawo jazdy wydane na terenie Polski. Wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy składa się w dowolnym starostwie powiatowym. Istnieje też możliwość wysłania wniosku listem albo dostarczenia go przez wskazanego pisemnie pełnomocnika.

Oprócz wypełnionego wniosku (dostępnego w Internecie m.in. na stronie obywatel.gov.pl) potrzebne jest jedno zdjęcie zgodne z wymaganiami dotyczącymi prawa jazdy. Urzędnik będzie chciał również sprawdzić nasze polskie prawo jazdy i potwierdzenie wniesienia opłaty za wydanie międzynarodowego dokumentu (35,50 zł). Jeżeli kierowca chce mieć dwa międzynarodowe prawa jazdy (według wzorów wyznaczonych przez Konwencję Wiedeńską oraz Konwencję Genewską), to opłata będzie dwa razy wyższa (71,00 zł). W takiej sytuacji wymagane są także dwa zdjęcia.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Osoba zamierzająca prowadzić samochód lub motocykl za granicą dla pewności może sobie wyrobić dwa międzynarodowe prawa jazdy (spełniające odpowiednio wymogi Konwencji Wiedeńskiej oraz Konwencji Genewskiej).

Ze względu na brak konieczności zdawania jakichkolwiek egzaminów, wydanie międzynarodowego prawa jazdy stanowi rutynową czynność. Nie powinna ona trwać dłużej niż 3 dni robocze. Czasem międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest „od ręki”.

Uwaga: w innym kraju obowiązują odmienne przepisy drogowe

Tak jak już wspomnieliśmy, wydanie międzynarodowego prawa jazdy nie jest poprzedzone żadną weryfikacją wiedzy kierowcy. Tym niemniej osoba, która zamierza kierować pojazdem mechanicznym na terenie obcego kraju, powinna dla własnego bezpieczeństwa dowiedzieć się więcej o zasadach tamtejszego ruchu drogowego. Dotyczy to nie tylko państw, w których obowiązuje ruch lewostronny. Ważne są również lokalne przepisy dotyczące np. ograniczeń prędkości oraz obowiązkowego wyposażenia samochodu.

ZWRÓĆ UWAGĘ: Na stronie internetowej MSZ - u znajdziemy pożyteczne informacje dotyczące zasad ruchu drogowego w odwiedzanym państwie. Ważne komunikaty i ostrzeżenia czasem podają także strony www polskich ambasad.

Źródło: Ubea.pl.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

Na egzaminie na prawo jazdy nie będzie placu manewrowego?

Obecny system szkolenia kierowców pochodzi z 60. i 70. lat. Najwyższy czas, żeby dokonać zmian. Czy Ministerstwo Infrastruktury rozważa usunięcie placu manewrowego z egzaminu na prawo jazdy? Ten element jest postrachem wielu kursantów. 

Siła wyższa w transporcie - co oznacza? [Przykłady]

Kiedy siła wyższa wyłącza odpowiedzialność przewoźnika? Czym jest siła wyższa w transporcie? Jak konwencja CMR odnosi się do wyłączenia odpowiedzialności przewoźnika? Czy warto zawrzeć klauzulę siły wyższej w umowie? Artykuł zawiera kilka przykładów.

QUIZ Skąd pochodzą te tablice rejestracyjne? Dopasuj miejscowość. Połowa dobrych odpowiedzi to sukces
Umiesz dopasować tablice rejestracyjną do miejscowości? A może kojarzysz tylko województwa? Sprawdź się w quizie. Ostatnie pytanie bonusowe.

REKLAMA

Aż 1200 zł za złe parkowanie: Kiedy taki mandat dostanie kierowca? Za jakie wykroczenia taka kara?

Mandat za parkowanie może wynosić nawet 1200 zł. Otrzyma go kierowca, gdy złamie dwa przepisy jednocześnie. Kara jest za nielegalne zaparkowanie pojazdu na miejscu dla osób niepełnosprawnych przy jednoczesnym posługiwaniu się kartą parkingową w sposób nieuprawniony.

Strefy Czystego Transportu w Polsce: połowa Polaków ich chce, a połowa nie, dlaczego

Zaledwie 14% Polaków słyszało o Strefach Czystego Transportu, wie na czym one polegają i gdzie zostały wprowadzone. Za to połowa, choć niewiele o nich wie, ich nie chce. Jak się sprawy więc dalej potoczą, poza Warszawą?

KGP: 93 584 interwencji, 326 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 584 interwencji. Byli wzywani do 326 wypadków drogowych.

Miała ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie, wjechała samochodem w dom

Pijana 36-latka wjechała reanult megane w ogrodzenie, a następnie w budynek. Właścicielka posesji, przebywająca w domu doznała obrażeń. Kierującej grozi do trzech lat więzienia.

REKLAMA

Jak zaoszczędzić na transporcie? Oto najbardziej ekonomiczne opcje

Wydatki na transport to często całkiem spora część domowego budżetu. Paliwo, ubezpieczenie pojazdu, koszty eksploatacji, parking stanowią duże obciążenie finansowe. Jak zoptymalizować wydatki w zakresie podróżowania? Czy nowoczesne środki transportu są dobrą opcją na oszczędności? 

KGP: 100 139 interwencji, 377 wypadków drogowych, 36 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 139 interwencji.

REKLAMA