Ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy?
REKLAMA
REKLAMA
Podczas egzaminu na prawo jazdy kandydat na kierowcę musi wykonać szereg zadań w ruchu miejskim. Niektóre są dość oczywiste - jak np. jazda drogą dwukierunkową o różnej licznie wyznaczonych i niewyznaczonych pasów ruchu. Niektóre jednak mogą nastręczać pewnych trudności - jak np. przejazd przez skrzyżowanie równorzędne czy parkowanie. A jako że cała formuła egzaminu jest mocno sformalizowana, powstaje dość zasadnicze pytanie. Konkretnie: ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy? Na tak sformułowane zapytanie niestety ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź.
REKLAMA
Ile można mieć błędów na egzaminie teoretycznym kat B? Maksymalna nota to 74 punkty. Minimalnie należy zdobyć 68. Jako że poszczególne pytania mają różną "wagę", ciężko wskazać konkretnie ile błędów można zrobić na egzaminie teoretycznym na prawo jazdy.
Ile błędów można popełnić na egzaminie na prawo jazdy? Już odpowiadamy!
Przepisy mówią dość jasno, że kandydat na kierowcę ma prawo popełnić jeden błąd podczas każdego zadania egzaminacyjnego. Tym samym ma możliwość popełnienia dokładnie tylu błędów, ile zadań egzaminacyjnych musi wykonać. A ilość zadań bywa różna w przypadku poszczególnych prób drogowych. To oczywiście nie oznacza, że każdy błąd zostanie zignorowany przez egzaminatora. Bo ten ma prawo przerwać egzamin w części praktycznej z dwóch powodów:
- po popełnieniu drugiego błędu w tym samym zadaniu egzaminacyjnym,
- gdy błąd popełniony przez kandydata na kierowcę stwarza zagrożenie w ruchu drogowym.
Najczęstszym powodem spowodowania zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego na egzaminie praktycznym jest nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu lub zignorowanie sygnalizacji świetlnej. A w takim przypadku odpowiedź na pytanie ile można mieć błędów na egzaminie praktycznym brzmi... zero!
Błędy - nie jedyny powód negatywnego wyniku egzaminu
Prawo do popełniania błędów w czasie egzaminu na prawo jazdy oczywiście nie jest bezwarunkowe. Bo nawet jeżeli próba drogowa nie została przerwana, po powrocie do WORD-u egzaminator i tak może orzec, że egzamin kończy się wynikiem negatywnym. Może o tym zadecydować nie tylko nagromadzenie błędów popełnionych w czasie wykonywania zadań egzaminacyjnych, ale również uwarunkowania związane z techniką jazdy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.