REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nissan Leaf: opinie o elektryku po dekadzie od premiery!

Subskrybuj nas na Youtube
Nissan Leaf opinie
Nissan Leaf opinie
Nissan

REKLAMA

REKLAMA

Nissan Leaf niedługo obchodzi 10 urodziny. Co z tej okazji można powiedzieć o e-hatchbacku? Dziś przyjrzymy się dekadzie elektrycznej historii.

16 grudnia 2020 roku Nissan Leaf będzie obchodzić 10 rocznicę debiutu wersji produkcyjnej. Zarówno dekadę temu, jak i dziś model jest niezwykle ważny. Magazyn Time uznał Leafa za jeden z 50 najlepszych wynalazków roku 2009. Dziś auto zasługuje na inny tytuł - to jeden z najchętniej kupowanych i najpopularniejszych elektryków w Europie. A rynek e-pojazdów na Starym Kontynencie stale rośnie. W trzecim kwartale roku 2020 odnotowano wzrost liczby rejestracji samochodów z napędem akumulatorowym o 132 proc.

REKLAMA

Zobacz również: Nowy JPK_VAT

Nissan Leaf pod wieloma względami był pionierem europejskiego rynku. A dekada historii i dwie generacje funkcjonujące w sprzedaży mogą się stać podstawą do pewnego podsumowania dotychczasowej historii elektrycznego hatchbacka. Co warto wiedzieć o tym aucie?

Zobacz również: Top: Tani jak... elektryk. Co to może oznaczać?

Nissan Leaf - zaszczytnych tytułów jest więcej!

W roku 2011 Nissan Leaf otrzymał nagrodę Europejskiego Samochodu Roku. Osiągnięcie jest o tyle ważne, że e-napędy nie były w tym czasie dominującym trendem na rynku. To raz. A dwa Leaf jako pierwszy samochód elektryczny w 47-letniej historii konkursu zdobył główną nagrodę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Nissan Leaf II

Nissan Leaf II

Top: Tani jak... elektryk. Co to może oznaczać?

Materiały prasowe Nissan

Nissan Leaf: dane techniczne - moc dwukrotnie większa!

Pierwsza generacja Nissana Leaf oferowała kierowcy 109 koni mechanicznych. Druga generacja w wariancie z pojemniejszym akumulatorem jest w stanie rozwinąć nawet 218 koni mechanicznych. Osiągi? Sprint do pierwszej setki w nowym modelu trwa tylko 7,3 sekundy.

Zobacz również: Nissan Leaf z rekordem sprzedaży. Powstało już 400 tys. sztuk!

Nissan Leaf: zasięg stale rośnie

Dekada to wystarczająco długi czas do rozwinięcia technologii napędu w zakresie akumulatorów. Przykład? Pierwszy Nissan Leaf był wyposażony w baterię o pojemności 24 kWh. To przekładało się na zasięg oscylujący w granicy 160 kilometrów (dane producenta). Druga generacja może otrzymać akumulator o pojemności nawet 62 kWh. Tym samym pokona nawet 528 kilometrów (dane producenta uzyskane w cyklu miejskim w oparciu o badanie według normy WLTP).

Nissan Leaf - deska rozdzielcza

Nissan Leaf - deska rozdzielcza

Nissan

Leaf: wydajność wyższa od napędu spalinowego

Sprawność energetyczna silnika jest jednym z kluczowych parametrów decydujących np. o zapotrzebowaniu na paliwo. Ile wynosi ten wskaźnik w przypadku napędów spalinowych? Dobrze gdy sięga 40 proc. Jak rośnie w sytuacji, w której zaczynamy mówić o jednostce elektrycznej? Potrafi przekroczyć 90 proc. A to nie koniec, bo we wszystkich fazach cyklu życia produktu samochody elektryczne generują nawet o 80 proc. mniej CO2.

Zobacz również: Nowy JPK_VAT

E-samochód z e-technologiami

Dobrym przykładem zaawansowania Leafa jest e-Pedal zapewniający możliwość ruszania, zwiększania i zmniejszania prędkości oraz zatrzymywania przy użyciu wyłącznie pedału przyspieszenia, system hamowania rekuperacyjnego czy tryb ECO.

Zobacz również: Zielone tablice rejestracyjne. Co dają i kiedy są stosowane?

Nissan Leaf: kierowcy są zadowoleni!

92 proc. europejskich kierowców Nissana Leaf poleciłoby przyjaciołom i rodzinie jazdę samochodem elektrycznym. A to nie koniec, bo 74 proc. posiadaczy Leafa deklaruje chęć zakupu kolejnego samochodu elektrycznego w przyszłości.

Nissan Leaf II

Nissan Leaf II

Top: Tani jak... elektryk. Co to może oznaczać?

Materiały prasowe Nissan

Akumulator Leafa ma więcej niż jedno życie

Nissan wykorzystuje zużyte baterie do budowania banków energii. Przykład? 148 akumulatorów pochodzących z Nissanów Leaf posłużyło do stworzenia największego na świecie systemu magazynowania energii, który został uruchomiony na stadionie Johan Cruijff Arena w Amsterdamie w 2018 roku.

Nissan Leaf: akumulator cechuje trwałość

W ciągu dziesięciu lat od wprowadzenia modelu na rynek i przy sprzedaży, która osiągnęła w Europie poziom 180 tysięcy egzemplarzy, nie zgłoszono poważniejszych przypadków awarii akumulatorów. Nissan LEAF jest objęty przedłużoną gwarancją na pojemność akumulatora trakcyjnego - do 8 lat lub 160 000 km przebiegu.

Źródło: Materiały prasowe Nissan

Zapisz się na newsletter
Wszystko, co ważne dla każdego kierowcy. Zmiany przepisów, mandaty, testy aut, moto porady i wiele innych. Bądź na czasie z tym, co dzieje się w świecie motoryzacji, zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża motoryzacyjna w kryzysie, coraz więcej restrukturyzacji

Branża motoryzacyjna w Polsce i Europie przeżywa poważny kryzys – w 2024 roku zlikwidowano 54 tys. miejsc pracy, najwięcej od czasu pandemii. Według raportu MGBI wzrosła też liczba postępowań restrukturyzacyjnych do 141, co pokazuje, że firmy coraz częściej szukają ratunku poza upadłością.

CANARD uruchomiło dwa nowe fotoradary [mapa fotoradarów, taryfikator mandatów, punkty karne]

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym uruchomiło w zeszłym tygodniu dwa nowe fotoradary. Gdzie znajdują się nowo uruchomione fotoradary? Jakie są ograniczenia na drogach? Z jakimi konsekwencjami powinni liczyć się kierowcy za przekroczenie prędkości?

Bezpłatna komunikacja zamiast biletów i rowerów miejskich? Czas na odważne decyzje w polskich miastach

Czy naprawdę warto utrzymywać system biletowy, skoro i tak w ponad 68% ( 2025 roku może to być jeszcze więcej) pokrywamy koszty transportu publicznego z budżetów miast? A może pora na poważną debatę o całkowicie bezpłatnej komunikacji miejskiej w Polsce?

KGP: 106 002 interwencji, 389 wypadków drogowych, 27 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 002 interwencji. Byli wzywani do 389 wypadków drogowych.

REKLAMA

Ekologiczny samochód może być droższy od normalnego, uważają teraz polscy posiadacze aut. O ile więcej za niego są skłonni zapłacić

Podejście Polaków do tego, czy ich nowe auto będzie miało rozwiązania ekologiczne czy też nie, widoczne jest w gotowości do poniesienia wyższych kosztów w imię bardziej przyjaznych środowisku technologii. Już co trzeci uważa, że samochód ekologiczny może być droższy niż standardowy.

Ekologiczne auto? Ponad połowa Polaków nie dopłaciłaby do niego

Czy ekologiczność samochodu to dla Polaków ważny czynnik i element decyzyjny przy zakupie? Ponad jedna trzecia ankietowanych w badaniu przeprowadzonym przez Santander Consumer Multirent byłaby w stanie dopłacić do takiego pojazdu.

Bezpieczeństwo na opak – dlaczego polskie drogi z pierwszeństwem są sztucznie spowalniane?

Na polskich drogach coraz częściej mamy do czynienia z sytuacją, w której bezpieczeństwo planowane jest wbrew logice inżynierii ruchu drogowego. Droga z pierwszeństwem powinna gwarantować płynność. Czas na rewizję praktyk inżynierii drogowej.

System e-TOLL - co zrobić w przypadku nieuzasadnionego mandatu?

Cyfryzacja w działalności transportowej to duże ułatwienie. Wciąż jednak zdarzają się pomyłki. Zdarzyło Ci się dostać mandat, pomimo uiszczonej opłaty za przejazd autostradą? Sprawdź, co należy zrobić w przypadku niesłusznego mandatu.

REKLAMA

KGP: 110 588 interwencji, 460 wypadków drogowych, 24 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 110 588 interwencji. Byli wzywani do 460 wypadków drogowych.

Transport ostatniego etapu – czy elektryczne pojazdy to klucz do efektywności?

Choć to tylko końcowy odcinek drogi, „ostatnia mila” bywa najdroższym elementem całego łańcucha dostaw – potrafi pochłonąć od 40[1] do nawet 53[2] procent jego kosztów. W erze błyskawicznego e-commerce i rosnących oczekiwań klientów dotyczących tempa oraz elastyczności dostaw, wyzwania logistyczne mnożą się. Dodatkowo nowe przepisy o Strefach Czystego Transportu ograniczają możliwość korzystania z pojazdów spalinowych, zmuszając firmy do modernizacji flot i inwestowania w nisko- lub zeroemisyjne rozwiązania. Wszystko to sprawia, że skuteczne zarządzanie dostawami na ostatnim etapie wymaga dziś nie tylko sprawności operacyjnej, ale także innowacyjnego podejścia i zrównoważonych technologii.

REKLAMA