Zakup samochodu bez karty pojazdu. Czy to duży problem?
REKLAMA
REKLAMA
Zakup auta bez karty pojazdu - kiedy to nie jest problem?
Karta pojazdu miała się stać czymś na kształt CV samochodu. To w niej znajdują się informacje dotyczące danych identyfikacyjnych i specyfikacyjnych, poprzednich właścicieli czy zmian konstrukcyjnych. Warto jednak pamiętać, że choć jej historia jest już długa, nie była obecna na rynku polskim zawsze. Karta pojazdu została wprowadzona do Prawa o ruchu drogowym 1 lipca 1999 roku. Co to oznacza? Że pojazdy rejestrowane po raz pierwszy przed tą datą (z wyjątkiem tych importowanych), mogą nie posiadać wydanej karty pojazdu.
REKLAMA
Kluczowe w tym punkcie jest zatem to, że właściciel samochodu rejestrowanego po raz pierwszy przed 1 lipca 1999 roku, jest zobligowany do posiadania nie tylko dowodu rejestracyjnego. Jego obowiązkiem jest też posiadanie karty pojazdu.
Brak karty pojazdu. Co w tej sytuacji?
REKLAMA
W przypadku zniszczenia lub zgubienia karty pojazdu właściciel ma obowiązek jej ponownego wyrobienia. Gdy została zgubiona, do wniosku posiadacz auta musi złożyć stosowne oświadczenie. W sytuacji w której uległa zniszczeniu, należy dołączyć zniszczony dokument. Jako że karta pojazdu jest potrzebna głównie w czasie odsprzedaży, właściciele na ogół nie wyrabiają nowych przed sprzedażą - aby uniknąć kosztów. Wydaje dokumentu kosztuje bowiem 75 złotych.
W sieci nietrudno natknąć się na zapytanie: kupiłem auto bez karty pojazdu, co wtedy? Na początek kupujący powinien jednak ustalić czy karta pojazdu musiała być wydana, a jak tak to z jakiego powodu jej nie ma. Najtrudniejszym scenariuszem jest ten, w którym internauta wskaże: kupiłem auto ze zgubioną kartą pojazdu.
Zakup samochodu brak karty pojazdu to problemy z rejestracją?
REKLAMA
Kupno auta bez karty pojazdu jest jak najbardziej możliwe. Ważne jest jednak właściwe przygotowanie dokumentów - tak żeby urzędnik nie zakwestionował wniosku. Co należy mieć ze sobą? Zakup pojazdu bez karty jest możliwy wtedy, gdy do wniosku nowy właściciel dołączy zaświadczenie wystawione przez poprzedni urząd, który rejestrował samochód, zawierające potwierdzenie danych, zawartych w zgubionym dokumencie oraz oświadczenie o zgubieniu karty.
W tym punkcie warto zatem zaznaczyć, że bez zaświadczenia wystawionego przez urząd poprzedniej rejestracji, brak karty pojazdu przy zakupie stanowi przesłankę uniemożliwiającą przerejestrowanie. Sprzedaż auta bez karty pojazdu najpewniej zakończy się zatem jego zwrotem z uwagi na wadę prawną. Jak uniknąć wszelakich problemów? Najlepszą metodą jest wyrobienie nowej karty pojazdu. Tak, to oznacza dodatkowy koszt. Z drugiej strony oszczędza wielu formalności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.