Czas na przerejestrowanie samochodu: 30 czy 180 dni?
REKLAMA
REKLAMA
W styczniu 2020 roku kierowców zaczęły obowiązywać nowe przepisy. A te wyznaczyły czas na przerejestrowanie samochodu z zagranicy. Na ich mocy właściciel auta importowanego musi zgłosić się do wydziału komunikacji celem rejestracji w terminie maksymalnym wynoszącym 30 dni. Co oznacza spóźnienie? Przede wszystkim karę pieniężną. Na mocy decyzji starosty właściciel - oraz wszyscy inni właściciele pojazdu w Polsce - mogą otrzymać grzywnę wynoszącą nawet 1000 złotych.
REKLAMA
Jaki jest czas na przerejestrowanie samochodu?
REKLAMA
Z tego punktu widzenia kluczowe są dwie kwestie. Po pierwsze od kiedy liczony jest termin. A więc urzędnik przyjmujący wniosek kontroluje datę dotarcia do oznaczonego miejsca przeznaczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Po drugie 30 dni to czas wystarczający, jednak w normalnych warunkach. A te w czasie pandemii bez wątpienia takie nie są - praca urzędów jest ograniczona i nie tak łatwo dostać się do wydziału komunikacji. Rząd na szczęście postanowił coś na to poradzić. Przepisy zostały zaktualizowane przez Ministerstwo Środowiska.
Czas na przerejestrowanie samochodu z zagranicy obejmuje nie każdego z właścicieli z osobna, a wszystkich razem. Tj. jeżeli handlarz zdąży sprzedać auto, obowiązek przechodzi na nowego właściciela, ale nadal jest liczony od daty przywozu!
Ile czasu na przerejestrowanie samochodu? Teraz aż 180 dni!
Nowelizacja przepisów sprawiła, że czas na przerejestrowanie samochodu z zagranicy został wydłużony. Teraz wynosi on 180 dni od momentu przywiezienia pojazdu. To bez wątpienia dobra informacja i dla handlarzy, i kupujących. Nabywcy mimo wszystko powinni zachować czujność. Może się bowiem okazać, że kupią auto sprowadzone np. 170 dni wcześniej. A w ten sposób pozostanie im tylko 10 dni na rejestrację.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.