REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Leasing samochodu. Co daje i jakie ma zalety?

zakup samochodu. Fot. Fotolia
zakup samochodu. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Leasing stanowi doskonałe rozwiązanie, szczególnie gdy przedsiębiorca szuka sposobu na to, by przeznaczyć środki trwałe na rozwój swojego przedsiębiorstwa, a mimo wszystko chce eksploatować auto.

Na czym polega leasing finansowy?

Jeśli przedsiębiorca korzysta z leasingu finansowego, wtedy samochód wlicza się do środków trwałych leasingobiorcy. Dzięki temu koszty ponoszone w ramach zawartej umowy z leasingodawcą można wpisać do KUP. Jeżeli natomiast firma korzysta z leasingu operacyjnego, wtedy to leasingodawca może dokonać takiego odpisu, jako że przedmiot umowy stanowi jego własność.

REKLAMA

Jakie warunki musi spełnić leasing finansowy?

REKLAMA

Zgodnie z art.3 ust.4 ustawy o rachunkowości, leasing finansowy powinien spełnić co najmniej jeden z siedmiu możliwych warunków. Pierwszy warunek mówi o tym, że samochód będący własnością przedmiotu umowy leasingowej, po minięciu umowy leasingowej powinien stać się własnością leasingobiorcy. Drugi warunek odnosi się do tego, że leasingobiorca może kupić samochód, który był przedmiotem umowy leasingowej po niższej kwocie od wartości rynkowej pojazdu z dnia, w którym auto zostało kupione. Z kolei w trzecim warunku jest mowa o umowie leasingowej. Mianowicie, nie powinna ona trwać krócej, niż ¾ okresu ekonomicznej użyteczności samochodu.

Czwarty warunek dotyczy sumy opłat leasingowych. Suma ta, która zostanie pomniejszona o dyskonto, może przekraczać dziewięćdziesiąt procent wartości rynkowej samochodu będącego przedmiotem umowy na dzień, w którym doszło do podpisania umowy i w okresie, w którym przypada termin zapłaty. Suma opłat dotyczy wartości końcowej samochodu będącego przedmiotem umowy, którą leasingobiorca zobowiązuje się uiścić, jeśli zostanie na niego przeniesiona własność tego przedmiotu. Piąty warunek mówi o możliwości przedłużenia dotychczasowej umowy leasingowej na bardziej korzystnych warunkach, niż ta, która trwała dotychczas, bądź też o przyrzeczeniu leasingodawcy, że zawrze kolejną umowę z leasingobiorcą dotyczącą używanego do tej pory samochodu będącego przedmiotem umowy.

Szósty warunek informuje o tym, że leasingobiorca może w każdym momencie rozwiązań umowę z tym że wszelkie koszty i straty związane z tą decyzją, jakie musi ponieść leasingodawca pokryje osoba biorąca samochód w leasing. Ostatni warunek dotyczy samochodu będącego przedmiotem umowy. Powinien być on dostosowana do indywidualnych potrzeb osoby, która w ramach leasingu będzie korzystać z wybranego modelu pojazdu. Warto dodać, że warunek ten informuje również o tym, że z samochodu może korzystać wyłącznie osoba, która decyduje się zawrzeć umowę leasingową.      

Jakie są sposoby amortyzacji?

Leasingobiorca może zdecydować się na metodę liniową, która umożliwia zastosowanie stawki amortyzacyjnej w wysokości dwudziestoprocentowego podatku w skali roku. Ma to miejsce wtedy, gdy firma korzysta ze stawki amortyzacyjnej z załącznika o podatku dochodowym od osób fizycznych. Druga metoda - indywidualna - może być zastosowana do używanych lub ulepszonych samochodów osobowych. W tym przypadku maksymalna stawka amortyzacji może wynieść czterdzieści procent w skali roku. Trzecia metoda zakłada jednorazową opłatę w przypadku, gdy początkowa wartość auta nie jest większa, niż dziesięć tysięcy złotych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: Materiały firmy CLS

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Tyle muszą kosztować elektryki, żeby Polacy przesiedli się z aut spalinowych. Ważna wiadomość dla producentów

Prawie jedna czwarta Polaków rozważa przesiadkę na samochody elektryczne, co stanowi historyczny wynik. Jednak wysokie ceny i brak rozbudowanej infrastruktury ładowania stanowią przeszkodę.

Sensacje w sprzedaży nowych samochodów: Skoda zdetronizowała Toyotę, a nowe auta wciąż tanieją

Maj 2024 roku przyniósł niecodzienne zmiany na polskim rynku motoryzacyjnym. Podczas gdy sprzedaż nowych samochodów osobowych cały czas dynamicznie rośnie, to sprzedaż nowych samochodów dostawczych do 3,5 tony mocno zanurkowała. Cały czas przy tym spadają ceny, a Skoda Octavia przeskoczyła dominującą długo w sprzedaży Toyotę Corollę.

Wybór samochodu. Polacy zwracają uwagę na cenę, koszty eksploatacji i bezpieczeństwo

Niezależnie od wieku i poziomu zarobków, dla Polaków najważniejszym kryterium przy wyborze samochodu jest cena. Warto również zwrócić uwagę na koszty eksploatacji, zwłaszcza w starszych grupach wiekowych. Kobiety bardziej niż mężczyźni cenią sobie bezpieczeństwo - wynika z raportu Santander Consumer Multirent.

Seniorzy, zwłaszcza mieszkańcy terenów wiejskich, są bardziej skłonni zamienić auta na elektryczne niż pozostałe grupy Polaków

Kolejne badania pokazują jak błędny jest stereotyp emeryta przywiązanego do gotówki przynoszonej przez listonosza czy unikającego korzystania ze smartfonowych aplikacji. Seniorzy w większości są nowocześni i gotowi na daleko idące zmiany technologiczne. Kolejnym tego dowodem jest pozytywny stosunek do elektromobilności.

REKLAMA

Chińskie pojazdy elektryczne na celowniku Komisji Europejskiej. "Zagrożenie dla unijnych producentów"

Komisja Europejska podjęła decyzję o nałożeniu tymczasowych ceł na chińskie pojazdy elektryczne z powodu “nieuczciwego subsydiowania” przez chińskie firmy tego sektora. Subsydia te stanowią zagrożenie dla unijnych producentów. KE zwróciła się do władz ChRL w celu osiągnięcia porozumienia w tej kwestii. Jeśli negocjacje z Pekinem nie przyniosą rezultatów, tymczasowe cła wejdą w życie od 4 lipca.

Kierowco, do czwartku duże utrudnienia na autostradzie A1

Na autostradzie A1 pod Łodzią do czwartku 13 czerwca potrwają duże utrudnienia dla kierowców. Będzie wymieniana popękana betonowa płyta nawierzchni, zamknięty jest również prawy pas jezdni. 

Zniknie ponad siedem milionów aut. Sprawdź, kiedy ostatnio robiłeś te badania

W poniedziałek, 10 czerwca, z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostanie wykreślonych ponad siedem milionów aut. To wynika z szacunków Ministerstwa Cyfryzacji. Przede wszystkim chodzi o samochody, które fizycznie już od dawna nie istnieją, ale wciąż są obecne w bazach danych. 

Od 7,09/l za Pb98, od 6,36/l za Pb95, od 6,38/l za diesla i od 2,69/l za autogaz. Tyle możemy zapłacić za paliwa na stacjach

Eksperci z serwisu e-petrol.pl przewidują spadek cen detalicznych paliw w nadchodzącym tygodniu. Możemy oczekiwać, że benzyna Pb95 będzie kosztować od 6,36 do 6,48 zł/l, a diesel - od 6,38 do 6,49 zł/l. Zauważono, że cena ropy naftowej na giełdzie w Londynie była w tym tygodniu najniższa od lutego.

REKLAMA

Ciężar elektryfikacji transportu drogowego właśnie spadł na firmy logistyczne. Poradzą sobie z tym wyzwaniem?

Udział elektrycznych vanów, wykorzystywanych głównie w logistyce miejskiej przekracza zaledwie 1% unijnej floty pojazdów tej klasy. Napędzanych prądem ciężarówek jest jeszcze mniej, bo to wkład na poziomie 0,1%. W Polsce jest znacznie gorzej, na domiar złego, według najnowszych kalkulacji ACEA, aby sprostać celom dekarbonizacji transportu, infrastruktura ładowania w UE powinna być budowana osiem razy szybciej niż obecnie i to tylko w przypadku pojazdów lekkich do 3,5 t. Potrzeba miliardów na inwestycje, a rządowego wsparcia wystarczy na ułamek realnych potrzeb. Logistyka już wie, że transformację musi sfinansować sama, a zagrożeń i problemów wciąż przybywa.  

Od 17 czerwca 2024 roku polskie prawo jazdy - nowe przepisy dla kierowcy

Kierowcy muszą przygotować się na nowe przepisy, które wchodzą w życie już 17 czerwca 2024 roku. Od tej daty akceptowane będzie tylko polskie prawo jazdy. Jakie jeszcze zmiany będą obowiązywać?

REKLAMA