REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Zakaz prowadzenia a wózki widłowe
Zakaz prowadzenia a wózki widłowe

REKLAMA

REKLAMA

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy też wózków widłowych? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Czy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych obejmuje wózek widłowy?

Odpowiedź jest jasna i brzmi: jak najbardziej tak! Wózka widłowego nie da się zaliczyć do kategorii pojazdów niemechanicznych, bo takowe są napędzane głównie siłą mięśni. Wózek widłowy spełnia tym samym wszystkie przesłanki pojazdu mechanicznego - korzysta z umieszczonego w nim silnika. A prowadzenie go oznacza wprawienie go w ruch, kierowanie nim, nadawanie prędkości i hamowanie.

REKLAMA

Zakaz prowadzenia pojazdów a wózek widłowy - jakie są przypadki?

Czasami zdarza się tak, że sąd orzekając zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych ogranicza go np. do wybranej kategorii. W ten sposób może się udać ograniczyć jego obowiązywanie na tyle, aby możliwe było prowadzenie wózków widłowych. Wniosek w tej sprawie można wnieść w czasie postępowania sądowego - motywując np. faktem, że prowadzący wykonuje pracę zarobkową na wózku widłowych, a jest jedynym żywicielem rodziny.

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów a wózek widłowy - jakich dróg dotyczy?

Sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych dotyczy co do zasady ruchu lądowego. Czym jednak jest ten ruch lądowy? To w dużej mierze zależy od interpretacji konkretnego organu. Jeden może uznać ruch lądowy za drogę publiczną, a drugi wyjdzie z założenia, że prywatna posesja również pełni rolę ruchu lądowego. Jak rozstrzygnąć tą kwestię?

  • prowadzący może zwrócić się do sądu w kwestii rozstrzygnięcia wątpliwości interpretacyjnych - w takim przypadku będzie miał informację na piśmie, którą może się wspierać np. podczas kontaktu z policją - aby udowodnić, że pomimo zakazu prowadził wózek widłowy poza ruchem lądowym,
  • prowadzący może odwołać się do wyroku Sądu Najwyższego (5.05.2009 r., IV KK 432/08, OSNwSK 2009/1, poz. 1068), który stwierdza że kryterium ruchu lądowego nie odnosi się do statusu drogi, ale dostępności i rzeczywistego wykorzystania dla ruchu pojazdów - w skrócie plac przed firmą będzie ruchem lądowym, ale np. wnętrze hali już nie.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

REKLAMA

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

Chińskie samochody podbijają rynki – teraz także polski, Czy decyduje tylko cena

Chińskie auta nie bez powodu są znacznie tańsze od europejskich. Oczywiście chodzi tutaj przede wszystkim o zdobycie rynku, a najlepszym argumentem do tego jest przystępna cena. Dla nabywcy zresztą przyczyny są najmniej ważne, liczy się dobra cena.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu – fakty, analiza i konsekwencje

Warszawa już wprowadziła Strefę Czystego Transportu (SCT), Kraków się do tego przygotowuje, a kolejne miasta analizują możliwość wdrożenia podobnych rozwiązań. Ale czy SCT to rzeczywiście skuteczna metoda na poprawę jakości powietrza? A może to kolejny projekt, który w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce może przynieść więcej problemów niż korzyści?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej?

Od 29 marca 2025 r. Panek zawiesza na czas nieokreślony usługę Panek CarSharing. Chodzi o realia biznesowe. Co dalej? Zarząd Panek S.A. wydał oświadczenie w tej sprawie. Jakie są kluczowe powody zawieszenia usługi współdzielenia samochodów?

REKLAMA