REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak OC a kolizja. Jakie konsekwencje czekają na kierowców?

Brak OC a kolizja
Brak OC a kolizja

REKLAMA

REKLAMA

Brak OC a kolizja, czyli dziś opowiemy o tym co się stanie, gdy brak obowiązkowej polisy zostanie ujawniony podczas zdarzenia drogowego.

Kolizja: brak OC sprawcy

REKLAMA

W roku 2019 w Polsce doszło do blisko 500 tysięcy kolizji. Proste zdarzenia kierowcy mogą zakończyć wymieniając się danymi i oświadczeniem. Co jednak w sytuacji, w której okaże się, że samochód sprawcy nie ma ważnej polisy OC? W takim przypadku najlepiej poprosić o pomoc policję. Funkcjonariusze ocenią zdarzenie i przygotują raport. Na jego podstawie poszkodowany będzie mógł łatwiej dochodzić swoich praw. Jak tych praw powinien dochodzić? Zgłasza szkodę do dowolnie wybranej firmy ubezpieczeniowej - ta przekazuje sprawą do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wypłaca odszkodowanie.

REKLAMA

Co ze sprawcą? Ten nie uniknie odpowiedzialności. W pierwszej kolejności będzie musiał wycofać pojazd z ruchu. Nie spełnia on w końcu przesłanek pozwalających na eksploatację na drogach publicznych. Poza tym będzie musiał zwrócić całą kwotę wypłaconą poszkodowanemu - UFG zgłosi się z roszczeniem. A na tym nie koniec konsekwencji. Bo sprawcę czeka jeszcze kara za brak OC z UFG. Ile jest kary za brak OC? To zależy. Stawki przedstawiamy poniżej.

Kolizja: brak OC poszkodowanego

Może się okazać, że podczas pokolizyjnej kontroli dokumentów wyjdzie na jaw iż to samochód poszkodowanego nie miał ważnej polisy OC. Co w takim przypadku? Poszkodowany nadal oczywiście może liczyć na wypłatę z ubezpieczenia sprawcy. Niestety w tym samym czasie naraża się na karę. W razie kolizji brak OC poszkodowanego wiąże się z otrzymaniem grzywny wystawionej przez UFG.

Brak OC: kara w 2020 r. - samochód osobowy

  • kara za brak OC do 3 dni - 1040 zł
  • kara za brak OC do 14 dni - 2600 zł
  • kara za brak OC do 7 dni - 5200 zł

Kto odpowiada za brak OC? Kierowca czy właściciel?

Jeżeli się okaże, że w chwili zdarzenia drogowego to nie właściciel był kierowcą, odpowiedzialność zarówno w ramach wypłaty odszkodowania, jak i zapłaty kary ponoszą solidarnie kierowca i właściciel. Oznacza to mniej więcej tyle, że z punktu widzenia UFG nie ma znaczenia, który z nich zapłaci większość czy nawet całą kwotę. Fundusz ściągnie pieniądze z tej osoby, która w danym momencie będzie miała akurat większe możliwości finansowe.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

19-letni motocyklista bez uprawnień potrącił policjanta i zbiegł

19-nastolatek z Międzyrzecza (Lubuskie) stanie przed sądem za zarzut spowodowania wypadku, niezatrzymanie się do kontroli i ucieczkę z miejsca wypadku.

Nowe przepisy fotoradarowe: Właściciel pojazdu jako kozioł ofiarny?

Ustawodawca szykuje kolejną rewolucję w przepisach drogowych. Tym razem uderzy ona nie tylko w kierowców łamiących przepisy, ale także w właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej pojazd w chwili popełnienia wykroczenia. Jeśli fotoradar uchwyci pojazd przekraczający prędkość, a właściciel odmówi podania danych kierowcy, nie tylko zapłaci karę, ale również straci dowód rejestracyjny swojego samochodu.

Pijany senior uciekał przed policją po polach uprawnych. Auto dachowało

72-latek jechał bez zapiętych pasów, więc policja chciała zatrzymać go do kontroli. Rzucił się w pościg, który zakończył się dachowaniem. Okazało się, że jest pijany.

REKLAMA

Otrzymałeś wiadomość ws. zaległych płatności w e-TOLL? KAS ostrzega przed oszustami

Krajowa Administracja Skarbowa w przesłanym we wtorek, 25 marca 2025 r. komunikacie prasowym ostrzega przed oszustami wysyłającymi fałszywe wiadomości w sprawie zaległych płatności w e-TOLL. Publikujemy przykładową fałszywą wiadomość.

Już nie tylko diesel czy benzyna. I nawet nie zawsze samochód. Jak Polacy wybierają środek transportu?

W dzisiejszych czasach wybór środka transportu to nie tylko decyzja między samochodem z silnikiem benzynowym a dieslem. Możliwości jest więcej, a kierowcy mają różne oczekiwania. Jak Polacy wybierają codzienny środek lokomocji?

KGP: 93 352 interwencji, 312 wypadków drogowych, 17 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 93 352 interwencji. Byli wzywani do 312 wypadków drogowych.

Mandat za przeładowaną ciężarówkę, a zaniżona waga w CMR. Kto za to ponosi odpowiedzialność?

Przeładowanie pojazdu w transporcie drogowym to częsty problem, który może prowadzić do poważnych konsekwencji prawnych i finansowych, w tym mandatów nałożonych na przewoźnika. W sytuacjach, gdy błędne dane o wadze towaru zostały przekazane przez spedytora lub nadawcę towaru, pojawia się pytanie o podział odpowiedzialności między przewoźnika a spedytora czy nadawcę. Najczęściej problem dotyczy mandatów zagranicznych, dlatego kluczowe znaczenie w tej kwestii mają przepisy Konwencji o umowie międzynarodowego przewozu drogowego towarów (CMR).

REKLAMA

Przestraszył się policjantów, więc uciekał samochodem, łamiąc przepisy

Nocy pościg ulicami Białegostoku zakończył się zatrzymaniem 32-letniego kierowcy. Mężczyzna najpierw przekroczył prędkość, a potem - zamiast zatrzymać się do kontroli - zaczął uciekać.

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. 2 000 zł mandatu i 15 punktów karnych

Kolejne skrzyżowania i przejazdy kolejowo-drogowe z systemem RedLight. Kiedy zaczną działać nowe systemy RedLight? Gdzie zostaną rozlokowane? Jakie mandaty obowiązują w przypadku przejazdu na czerwonym świetle?

REKLAMA