Dwóch sprawców wypadku: co z odszkodowaniem z OC?
REKLAMA
REKLAMA
Dwóch winnych: czy odszkodowanie z OC zostanie obniżone?
„Jeżeli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron”. - art. 362 Kodeksu Cywilnego.
REKLAMA
Na podstawie tego przepisu ubezpieczyciele mogą proporcjonalnie zmniejszyć wypłacone odszkodowanie z OC o stopień przyczynienia się do szkody. W przypadku współodpowiedzialności na poziomie 50 proc. obydwaj kierowcy otrzymają więc rekompensatę tylko połowy szkód.
Jeśli natomiast ubezpieczyciel oceni rozkład odpowiedzialności za wypadek na 60 proc. i 40 proc., to jeden kierowca otrzyma 40 proc. świadczenia, a drugi 60 proc. Oczywiście te procenty będą naliczane od innej kwoty - tłumaczy Paweł Kuczyński, prezes Ubea.pl
Obniżona wypłata z OC. Czy ubezpieczenie AC pomoże?
W przypadku współodpowiedzialności za wypadek bardzo użyteczne będzie ubezpieczenie AC. Z tej polisy można bowiem w całości naprawić szkodę w swoim aucie, niezależnie od tego w jakim stopniu przyczyniło się do niej.
Oczywiście, w przypadku naprawy szkody z AC trzeba się liczyć ze wzrostem składki autocasco w następnym roku. W razie współodpowiedzialności kierowców za wypadek podwyżka składki będzie jednak nieco ograniczona.
Ubezpieczyciel, który wypłacił odszkodowanie z AC, wystąpi bowiem z roszczeniem regresowym do ubezpieczyciela drugiego współsprawcy wypadku o częściowy zwrot poniesionych kosztów (z OC tego współsprawcy) - wyjaśnia Andrzej Prajsnar z Ubea.pl.
Źródło: Materiały prasowe Ubea.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.