REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ford

Ford Motor Company to amerykańska spółka akcyjna, produkująca samochody osobowe, ciężarowe, autobusy i maszyny rolnicze. Obecnie do koncernu Ford należy również marka Lincoln.

Fiat

Fiat to grupa przemysłowa, skoncentrowana na motoryzacji. Produkuje zarówno samochody osobowe, jak i użytkowe, ciężarówki, autobusy i traktory, a ponadto oferuje szereg usług dla innych przedsiębiorstw związanych z motoryzacją.

Ferrari

Ferrari to włoska marka samochodów sportowych, należąca do koncernu FIAT. Jako Grupa Ferrari Maserati, de facto jest niezależnym producentem. Producent ma w swojej ofercie auta sportowe m.in. modele California, SA APERTA, 599 GTO i GTB Fiorano, 458 Italia i 612 Sciaglietti. Siedziba Ferrari znajduje się w Maranello we Włoszech, tam też znajduje się jeden z zakładów produkcyjnych. Drugi znajduje się w Modenie.

Dacia

Dacia to rumuńska marka samochodów, należąca do koncernu Renault. Obecnie fabryka Dacii znajduje się w rumuńskim mieście Mioveni.

REKLAMA

Citroen

Marka Citroen należy do francuskiego koncernu PSA Peugeot Citroen. W ofercie producenta znajdują się samochody z różnych segmentów rynku, począwszy od aut miejskich (modele DS3, C1, C2 i C3), auta kompaktowe (C4) poprzez auta klasy średniej (C5) i wyższej (C6), SUV’y (C-Crosser), auta użytkowe i dostawcze. Obecnie fabryki Citroena znajdują się we Francji, Czechach, Hiszpanii, Portugalii, Argentynie, Egipcie i Iranie.

Chrysler

Chrysler to amerykańska marka samochodów. Udziały w Chrysler Holding LLC ma między innymi FIAT i rządy USA i Kanady. W gamie modelowej znajdują się m.in. modele 300C, 300C Touring, Sebring Cabrio oraz model Grand Voyager.

Chevrolet

Amerykańska marka samochodów, należąca do Grupy General Motors. Produkuje modele miejskie (Spark i Aveo), auta kompaktowe (Lacetti, Cruze), SUV’y (Captiva) oraz minivany (Orlando).

BMW

Firma BMW (Bayerische Motoren Werke) rozpoczęła swoją działalność w Monachium, jako producent silników lotniczych w 1916 roku. Do 1923 roku BMW produkowało silniki do samolotów, a następnie zmieniło branżę i rozpoczęła budowę motocykli.

REKLAMA

Audi

Niemiecki koncern samochodowy, należący do grupy Volkswagen. Pod znakiem tej marki produkowane są samochody dla każdego segmentu rynku, czyli zarówno małe (A1 i A2), kompaktowe (A3), klasy średniej (A4 i A5), wyższej (A6, A7) oraz luksusowej (A8).

Alfa Romeo

Alfa Romeo to włoska marka samochodów osobowych i wyścigowych, należąca do koncernu FIAT. Obecnie oferuje mały model miejski (MiTo), kompaktowy (Giulietta), auta klasy średniej (modele 159) oraz sportowe (Brera i Spider). Produkowane są we Włoszech: w Modenie, Turynie i Neapolu.

Więcej biopaliwa w biopaliwie?

Już wkrótce wlejemy do baku paliwo o zwiększonej do 7% ilości biokomponentów, o czym będziemy musieli zostać poinformowani przez właścicieli stacji. Limit został zwiększony z dotychczasowych 5%.

Volvo Concept Universe

Volvo Car Corporation przedstawiło na targach w Szanghaju nowy model koncepcyjny: Concept Universe. To duży, luksusowy sedan skoncentrowany nie tylko na potrzebach kierowcy, ale i pasażerów.

Vademecum bezpiecznego spedytora - zalecenia dla branży TSL przy organizacji przewozów

Jak uchronić się przed wyłudzeniem towarów wyłudzenia towarów na fałszywe licencje drogowe oraz kradzieżami na tzw. fałszywego przewoźnika? Prezentujemy podstawowe zasady bezpiecznej organizacji przewozów.

Jaka jest wartość polskiego rynku palet

Niestety nie ma informacji o całkowitej wielkości produkcji produkcji palet. Trudno oszacować prawdziwą wartość rynku w Polsce. Ilość znajdujących się w obrocie palet zwrotnych typu EUR szacuje się na ok. 40-50 mln sztuk o wartości ok. 250 mln Euro.

Technika prowadzenia auta przy silnym wietrze

Silne podmuchy wiatru przyczyniły się do wielu groźnych, często śmiertelnych wypadków. Boczny wiatr potrafi zepchnąć auto z drogi do rowu albo je przewrócić. Może także zmienić wbrew woli kierowcy tor jazdy jego pojazdu tak, że znajdzie się on na drodze innych samochodów, w tym nadjeżdżających z przeciwka.

Jak nie dać się wmanewrować w niebezpieczną sytuację na drodze?

Wśród kierowców trafiają się tacy, którzy najczęściej świadomie doprowadzają do groźnych sytuacji, z którymi użytkownicy drogi o niewielkim stażu za kierownicą nie potrafią sobie radzić. Dochodzi wówczas do groźnych wypadków, a ci, którzy się do nich przyczynili, pozostają bezkarni.

Jak bezpiecznie wykryć śliską nawierzchnię?

Dostatecznie wczesne wykrycie śliskości nawierzchni drogi jest niesłychanie ważne z punktu widzenie bezpieczeństwa jazdy, bowiem pozwala na dostosowanie prędkości do sytuacji oraz przygotowanie się na konieczność ewentualnego wyprowadzanie samochodu z poślizgu.

Dziurawa jezdnia: zmora polskiego kierowcy. Jak sobie radzić na dziurawych nawierzchniach?

Wiele dróg znajduje się w fatalnym stanie technicznym i jazda nimi do przyjemnych nie należy. Zwykle kierowca nie ma większego wyboru i musi taką drogą przejechać. Oto kilka rad, jak to zrobić w miarę bezpiecznie dla siebie i pojazdu.

Jak bezpiecznie cofać?

Cofanie należy do bardzo trudnych manewrów, głownie z uwagi na bardzo ograniczoną widoczność, nie pozwalającą na pełne kontrolowanie sytuacji za cofającym pojazdem.

Jak walczyć ze snem podczas jazdy?

Sen za kierownicą jest jednym z największych i najbardziej podstępnych wrogów każdego bez wyjątku kierowcy. Może przyjść nagle, niespodziewanie, często wyłączając tylko częściowo świadomość kierowcy, który cały czas jest przekonany, że w pełni panuje nad swoim pojazdem.

Jak bezpiecznie przejeżdżać przez małe miejscowości?

Jazda przez wioski, zarówno leżące przy drogach przelotowych o dużym natężeniu ruchu, jak i przy bocznych, po których przejeżdżą zaledwie kilka pojazdów w ciągu godziny, nie należy do przyjemnych i bezpiecznych. Przyczyn jest wiele.

Jak się zachować wobec jednośladów?

Pojazdy jednośladowe, a więc rowery, motorowery, motorynki, skutery i motocykle stanowią dla wielu kierowców utrapienie, inni nie zawsze respektują ich prawa, wielu nie wie, jak się wobec nich zachować.

Jak się zachowywać wobec pieszych?

Należy pamiętać, że pieszy, mimo, że porusza się w bezpośredniej bliskości drogi lub czasem na niej (przejścia dla pieszych), nie musi znać przepisów ruchu drogowego. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo spada zatem na kierowcę, dlatego w okolicach, gdzie często poruszają się piesi, należy zachować wyjątkową ostrożność. Na co zwrócić uwagę?

Dealerzy chcą rejestrować auta w salonach


Związek Dealerów Samochodowych zgłosił postulat do przygotowywanego przez MSWiA projekcie ustawy zmieniającej m.in. sposób rejestracji aut. Chodzi o możliwość rejestracji nowych samochodów bezpośrednio w salonach sprzedaży.

Test Peugeot 308 SW: Liczy się przestrzeń


Peugeot 308 SW ma 4,5 m długości i przestrzeń bagażową o pojemności od 520 l. Prawdę mówiąc niewiele jest rodzin, dla których to auto było by zbyt małe. Tym bardziej, że można nim przewieźć 7 osób.

Toyota Yaris – jaką wybrać? Poradnik kupującego


Nabywca Toyoty Yaris nie ma dużego manewru jeśli chodzi o wybór wersji – dwie wersje nadwoziowe, trzy silniki i cztery standardy wyposażenia. Jednak zróżnicowanie jest na tyle duże, że każdy znajdzie auto adekwatne do potrzeb i możliwości finansowych. Oto nasz poradnik kupującego.

Test Toyota Yaris – niezawodność w cenie


Toyota Yaris zadebiutowała na rynku w 1999 roku. Nowy model błyskawicznie zdobył uznanie klientów i ekspertów - został wybrany samochodem roku 2000. W 2005 roku pojawiła się druga generacja auta. Producent nie ryzykował – samochód urósł, ale linia nadwozia nie uległa dużym zmianom.

Test Fiat Bravo – czy warto kupować auta na F?


Pierwsza generacja Fiata Bravo była produkowana w latach 1995 – 2001 jako 3-drzwiowy hatchback (w ramach rodziny Bravo/Brava/Marea). W 1996 roku otrzymał tytuł samochodu roku. Niestety, włoskie auto było ponadprzeciętnie awaryjne, przez co zyskało niezbyt przychylną ocenę w środowisku kierowców. W efekcie jego następca otrzymał nie tylko nowy wygląd, ale i nową nazwę (Stilo).

Branża TSL przygotowuje się do Wielkanocy

Branża TSL przeżywa kolejny logistyczny szczyt - Wielkanoc. To wyzwanie dla wszystkich uczestników łańcucha dostaw i szansa na budowanie przewagi konkurencyjnej na rynku, a tym samym sprostanie wyzwaniu jakim jest staranna i terminowa realizacja złożonych zamówień. -mówi Jerzy Markow, Dyrektor Krajowego Biznesu Lądowego Schenker Sp. z o.o.

Cayenne 2011 z nowym dieslem i pakietem sportowym

Porsche wprowadziło kilka zmian do modelu Cayenne na rok 2011. Najważniejszą z nich jest nowy silnik diesla. W Cayenne Turbo pojawił się też nowy pakiet sportowy.

Fotoradary będą pomalowane na żółto, "puste" będą zasłonięte

Pierwsze szczegóły nowego rozporządzenia o fotoradarach. Maszty będą pomalowane na żółto, nie będą też mogły być ustawiane zbyt często.

Oto nowy "Garbus"

Na targach w Shanghaju Volkswagen zaprezentował nową, trzecią już generację VW Beetle. Auto odchodzi od stylistyki swojego poprzednika, nawiązując za to mocniej do oryginału.

Podatek od środków transportowych - kara za niezłożenie deklaracji

15 lutego minął ustawowy termin do złożenie deklaracji na podatek od środków transportowych DT1. Duży odsetek podatników nie wypełnia obowiązku i nie składa deklaracji w wymaganym terminie. Organy podatkowe dysponują jednak środkami, które mogą zdyscyplinować podatników.

CX-5 nowym crossoverem Mazdy

Mazda Motor Corporation zdecydowała się na wypuszczenie najmniejszego crossovera. Samochód powstał na bazie koncepcyjnego Minagi, zaprezentowanego podczas targów motoryzacyjnych w Genewie. Nowe CX-5 trafi do salonów w 2012 roku.

Jak omijać pojazdy komunikacji publicznej stojące na przystankach?

Stojący na przystanku tramwaj lub autobus często stwarza spore zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Polega ono głownie na tym, że wysiadający z niego pasażerowie nie zawsze znają i szanują zasady ruchu drogowego, a często zapominają o instynkcie samozachowawczym.

Jak zachowywać się na rondach?

Pokonywanie rond jest utrapieniem i zmorą nie tylko dla kierowców początkujących, ale także dla tych, którzy mają już za sobą przejechane wiele tysięcy kilometrów. Wszystkiemu winna zasada, na podstawie której ruch pojazdów dojeżdżających do ronda jest w Polsce najczęściej podporządkowany ruchowi pojazdów już znajdujących się na rondzie. Jest to przyczyna wielu stłuczek i poważnych wypadków.

Jak się zachowywać wobec tramwajów i autobusów komunikacji publicznej?

Pojazdy komunikacji miejskiej korzystają z pewnych przywilejów zagwarantowanych im przez przepisy odpowiednich ustaw, w tym Kodeksu Drogowego. Nie oznacza to, że kierujący innymi pojazdami powinni respektować wyłącznie te ustawowe przywileje.

Jak jechać w przypadkowych kolumnach pojazdów?

Na wąskich i krętych drogach, szczególnie w górach, tworzą się bardzo często kolumny przypadkowych pojazdów, na czele których zawsze jedzie pojazd wolny, o małej mocy silnika lub bardzo mocno obciążony ładunkiem. Jada w takiej kolumnie nie jest ani łatwa, ani przyjemna.

Jak unikać zakorkowanych tras?

Każdy kierowca ma swoje ulubione trasy i trasy, których stara się unikać. Ma to związek zarówno z jakością drogi, jej lepszą nawierzchnią, większą szerokością i z wieloma innymi, często irracjonalnymi powodami. Ponieważ liczni kierowcy mają podobne preferencje, niektóre drogi są obciążone do maksimum, podczas gdy inne, wiodące w tym samym kierunku, świecą pustkami.

Jak poprawnie określić prędkość ekonomiczną?

Prawie każdy doświadczony kierowca na pytanie „Co to jest prędkość ekonomiczna” odpowie, że jest to taka prędkość, przy której pojazd zużywa najmniej paliwa, co oznacza że w przypadku silników czterosuwowych odpowiada ona mniej więcej obrotom wału korbowego równym lub minimalnie mniejszym od obrotów maksymalnego momentu obrotowego. Jest to pogląd błędny.

Jak dziękować innym kierowcom albo ich przepraszać?

Do podstawowych elementów savoir vivre’u należą, także na drodze, podziękowania i przeprosiny. Ponieważ podczas jazdy są one w praktyce nie wykonalne, z uwagi na brak bezpośredniego kontaktu miedzy zainteresowanymi, przyjęło się okazywanie ich w sposób szczególny – za pomocą gestów lub samochodowych urządzeń sygnalizacyjnych.

Consafe Logistics: Control Transport do zarządzania transportem

ControlTransport to zestaw inteligentnych narzędzi, które automatyzują wszystkie aspekty zarządzania transportem — od przetwarzania zamówień, przez kontrolę nad flotą pojazdów, aż po uproszczenie księgowości i fakturowania.

Szybkie naprawy w stacjach S PLUS

Po zimie wielu kierowców musi odrobinę podrasować swoje auta i zdecydować się na kilka napraw. Warsztaty S PLUS obiecują swoim klientom wysoką jakość i niskie koszty likwidowania drobnych uszkodzeń.

Stulecie Chevroleta

Na przestrzeni ostatnich 100 lat Chevrolet opracował kilka ważnych modeli uznawanych za przełomowe w historii motoryzacji. Od typowo użytkowych, ale często stylowych pick-upów, poprzez model Corvette, aż po samochody takie jak BelAir, które wyznaczały nowe standardy w swoich czasach, Chevrolet stał się ważnym graczem na rynku motoryzacji.

Nowy, oszczędny Ford Focus ECOnetic

Ekologiczny i ekonomiczny - taki jest nowy Ford Focus ECOnetic. Według zapowiedzi producenta, pali tylko 3,5 litra na 100 kilometrów.

Nowy Peugeot 308 stawia na ekologię

Nowy Peugeot 308 został zmodernizowany pod kątem ekologii. Konstruktorzy zoptymalizowali elementy auta, które mają wpływ na zużycie paliwa. W gamie Peugeota 308 znajdzie się technologia mikro-hybrydowa e-HDI.

Sebastian Vettel, Infiniti i tor w Shanghaju

Mistrz świata w Formule 1, Sebastian Vettel, rozpoczął przygotowania do wyścigu w Shanghaju już w środę 13 kwietnia. Jednak nie za kierownicą swojego bolidu, lecz dwóch Infiniti.

Agencja celna: Ustanawianie przedstawiciela podatkowego

Z początkiem kwietnia 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie przedstawiciela podatkowego. Przepisy dają znacznie więcej uprawnień agencjom celnym.

Nowy Mercedes Actros

Nowy Mercedes Actros wkracza w ostateczną fazę testów. Auto będzie w sprzedaży już w drugiej połowie 2011 roku i spełniać będzie normy emisji spalin Euro VI.

Nowe silniki pod maską Jeepa Wranglera

Jeep Wrangler, ikona aut terenowych, otrzymał nowe silniki: jednego diesla i jedną benzynę.

REKLAMA