DB Schenker Rail Polska: Umowa o współpracy z kolejami litewskimi
REKLAMA
REKLAMA
- Planujemy przewozy drewna ze wschodu do Niemiec, a w dalszej kolejności przewozy kontenerów w obu kierunkach" - poinformował dyrektor generalny DB Schenker Rail Polska, Hans-Georg Werner.
REKLAMA
Bezterminową umowę firmy z kolejami litewskimi podpisano podczas trwających w Monachium targów "Transport i Logistyka 2011”.
REKLAMA
Przewozy przez granicę, w korytarzach Wschód-Zachód i Północ-Południe, mają być realizowane w oparciu o infrastrukturę kolejową oraz zdolności przeładunkowe stacji Szesztokai. Strony umowy mają też wspólnie szukać możliwości poprawy technologii transportu, zapewniając jak najlepsze rozwiązania logistyczne dla przewozu towarów.
To pierwsza taka umowa, podpisana przez polskiego prywatnego przewoźnika kolejowego. Przedstawiciele spółki podkreślają, że rozwój przewozów w kierunku wschodnim stanowi jeden z istotnych elementów jej strategii. Strony porozumienia wyraziły też gotowość bliskiej współpracy przy organizacji przewozów kolejowych w korytarzu Rail Baltica, który jest obecnie tworzony.
Umowa z kolejami litewskimi to kolejny etap przygotowań DB Schenker Rail Polska do realizacji przewozów na Litwę. Wcześniej firma, po spełnieniu wielu formalności, uzyskała zgodę na używanie swojej lokomotywy o określonych parametrach na litewskich torach. Teraz zamierza zaoferować klientom kompleksową obsługę przewozów transgranicznych.
DB Schenker Rail Polska to obecnie największy, po PKP Cargo, towarowy przewoźnik kolejowy w Polsce. W 2009 r. firma przejęła grupy PCC i PTK Holding, stając się tym samym najpoważniejszym prywatnym podmiotem w tej branży w Polsce.
REKLAMA
W sumie firma skupiła 31 działających wcześniej osobno spółek kolejowych, wyspecjalizowanych przede wszystkim w przewozach węgla na Śląsku oraz obsłudze bocznic. W tym roku nastąpiła konsolidacja najważniejszych spółek, poprzez przejęcie ich podmiot wiodący - DB Schenker Rail Polska.
Grupa jest m.in. operatorem pociągów łączących Polskę z Niemcami. Zamierza rozwijać przewozy towarowe na dłuższych dystansach. Innym kierunkiem rozwoju spółki są inwestycje w portach w Szczecinie i Świnoujściu.
Zaplanowano także modernizację taboru - do 2015 r. do Polski trafi 40 używanych wcześniej na Zachodzie nowoczesnych lokomotyw spalinowych. Przedsiębiorstwo, którego siedziba znajduje się w Zabrzu, zatrudnia ponad 5 tys. pracowników i jest jednym z największych pracodawców w regionie.
(PAP)
REKLAMA
REKLAMA