REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DB Schenker Rail Polska: Umowa o współpracy z kolejami litewskimi

REKLAMA

REKLAMA

Należąca do grupy kolei niemieckich spółka DB Schenker Rail Polska podpisała z kolejami litewskimi umowę o współpracy w ramach międzynarodowych przewozów towarowych przez polsko-litewską granicę. Planowane są połączenia z Litwy, przez Polskę, do Niemiec.

- Planujemy przewozy drewna ze wschodu do Niemiec, a w dalszej kolejności przewozy kontenerów w obu kierunkach" - poinformował dyrektor generalny DB Schenker Rail Polska, Hans-Georg Werner.

REKLAMA

Bezterminową umowę firmy z kolejami litewskimi podpisano podczas trwających w Monachium targów "Transport i Logistyka 2011”.

REKLAMA

Przewozy przez granicę, w korytarzach Wschód-Zachód i Północ-Południe, mają być realizowane w oparciu o infrastrukturę kolejową oraz zdolności przeładunkowe stacji Szesztokai. Strony umowy mają też wspólnie szukać możliwości poprawy technologii transportu, zapewniając jak najlepsze rozwiązania logistyczne dla przewozu towarów.

To pierwsza taka umowa, podpisana przez polskiego prywatnego przewoźnika kolejowego. Przedstawiciele spółki podkreślają, że rozwój przewozów w kierunku wschodnim stanowi jeden z istotnych elementów jej strategii. Strony porozumienia wyraziły też gotowość bliskiej współpracy przy organizacji przewozów kolejowych w korytarzu Rail Baltica, który jest obecnie tworzony.

Umowa z kolejami litewskimi to kolejny etap przygotowań DB Schenker Rail Polska do realizacji przewozów na Litwę. Wcześniej firma, po spełnieniu wielu formalności, uzyskała zgodę na używanie swojej lokomotywy o określonych parametrach na litewskich torach. Teraz zamierza zaoferować klientom kompleksową obsługę przewozów transgranicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

DB Schenker Rail Polska to obecnie największy, po PKP Cargo, towarowy przewoźnik kolejowy w Polsce. W 2009 r. firma przejęła grupy PCC i PTK Holding, stając się tym samym najpoważniejszym prywatnym podmiotem w tej branży w Polsce.

REKLAMA

W sumie firma skupiła 31 działających wcześniej osobno spółek kolejowych, wyspecjalizowanych przede wszystkim w przewozach węgla na Śląsku oraz obsłudze bocznic. W tym roku nastąpiła konsolidacja najważniejszych spółek, poprzez przejęcie ich podmiot wiodący - DB Schenker Rail Polska.

Grupa jest m.in. operatorem pociągów łączących Polskę z Niemcami. Zamierza rozwijać przewozy towarowe na dłuższych dystansach. Innym kierunkiem rozwoju spółki są inwestycje w portach w Szczecinie i Świnoujściu.

Zaplanowano także modernizację taboru - do 2015 r. do Polski trafi 40 używanych wcześniej na Zachodzie nowoczesnych lokomotyw spalinowych. Przedsiębiorstwo, którego siedziba znajduje się w Zabrzu, zatrudnia ponad 5 tys. pracowników i jest jednym z największych pracodawców w regionie.

(PAP)

ShutterStock
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komu, komu... Ostatnie egzemplarze GR Yaris do wzięcia w Polsce. Pula powoli się kończy

Nowa Toyota GR Yaris tania nie jest. Kosztuje co najmniej 214 900 zł. Powstaje jednak w limitowanej serii, a do tego oferuje 280-konny silnik. To prawdziwy sportowiec! Zakup tego auta może zatem stanowić gratkę. A jest ku temu jeszcze okazja. Być może ostatnia.

Kiedy pieszy nie ma pierwszeństwa na pasach?

Polskie przepisy przewidują przypadki, w których pieszy wcale nie ma pierwszeństwa na przejściu dla pieszych. Dziś je zatem omówimy. Wskażemy także, jaki pieszy może dostać mandat za wymuszenie pierwszeństwa na pasach.

Nissan Qashqai 2024. Lifting japońskiego hitu sprzedaży stawia na nowości technologiczne

Trzecia generacja Nissana Qashqaia po 3 latach obecności rynkowej otrzymuje delikatny lifting. Zmiany stylistyczne? To początek. Bo tu ważniejsza jest technologia. Auto dostanie m.in. nową kamerę 360 stopni 3D, asystenta głosowego Google czy możliwość zdalnych płatności Google Pay.

Zagraniczny kierowca taxi w Polsce. Wiecie, że ponad połowa posiada wyższe wykształcenie?

Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.

REKLAMA

Ile zarabiają kierowcy zawodowi w Polsce?

Dziś porozmawiamy o kierowcy samochodu ciężarowego lub autobusu w Polsce. Ile zarabiają? Oraz jak ich zarobki rosły na przestrzeni ostatnich lat?

AFIR już obowiązuje. I stanowi potężne wyzwanie. Całe szczęście nie dla kierowców

AFIR brzmi groźnie. Czy jednak kierowcy w Polsce mają się czego bać? Oni tak właściwie nie. Nowe rozporządzenie stanowi wyzwanie, ale dla operatorów pracujących na rynku elektromobilności. Stawia ambitne cele.

Dziś wielka akcja policji "Pomiar prędkości". Na drogi ruszy cały sprzęt pomiarowy. Noga z gazu!

Policja będzie dziś prowadzić wielką akcję "Pomiar prędkości". Na drogach pojawi się praktycznie cały dostępny sprzęt. Widać będzie mierniki stacjonarne, nieoznakowane i oznakowane radiowozy, a do tego będą prowadzone kaskadowe pomiary prędkości.

Im więcej samochodów elektrycznych w Polsce, tym więcej musi być stacji ładowania – nowe prawo już działa

Unia Europejska już dawno uznała, że główną barierą pożądanego tempa przyrostu samochodów elektrycznych jest gęstość stacji ładowania. W przeciwieństwie do konwencjonalnych pojazdów, dla których stacje paliw budowane są już od ponad stulecia, stacje obsługi dla elektryków trzeba zbudować błyskawicznie.

REKLAMA

Stacje ładowania elektryków (min. 400 kW) co 60 km do 2025 roku. Przepisy AFIR już weszły w życie - czy dadzą spodziewane efekty?

W sobotę 13 kwietnia 2024 r. weszło w życie unijne rozporządzenie ws. rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych (AFIR), które nakłada na państwa członkowskie obowiązek rozbudowy sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Nowe regulacje stawiają ambitne cele przed Polską i pozostałymi krajami UE oraz stanowią istotny krok w rozwoju zeroemisyjnego transportu. Aby dostosować się do nowych przepisów, działania Polski powinny być skoncentrowane na współpracy interesariuszy w taki sposób, aby zwiększać liczbę stacji ładowania o odpowiedniej mocy i zapewniać im szybkie przyłącze do sieci. 

Ile kosztuje hybrydowa Dacia Jogger? Rumuńska nowość w polskich salonach

Rumuńska marka stawia na technologię. To widać nie tylko po nowym Dusterze, ale i starszych modelach. Przykład? W Polsce debiutuje właśnie Dacia Jogger Hybrid 140. Ile kosztuje ta mocno rodzinna hybryda?

REKLAMA