REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

DB Schenker Rail Polska: Umowa o współpracy z kolejami litewskimi

REKLAMA

REKLAMA

Należąca do grupy kolei niemieckich spółka DB Schenker Rail Polska podpisała z kolejami litewskimi umowę o współpracy w ramach międzynarodowych przewozów towarowych przez polsko-litewską granicę. Planowane są połączenia z Litwy, przez Polskę, do Niemiec.

- Planujemy przewozy drewna ze wschodu do Niemiec, a w dalszej kolejności przewozy kontenerów w obu kierunkach" - poinformował dyrektor generalny DB Schenker Rail Polska, Hans-Georg Werner.

REKLAMA

Bezterminową umowę firmy z kolejami litewskimi podpisano podczas trwających w Monachium targów "Transport i Logistyka 2011”.

REKLAMA

Przewozy przez granicę, w korytarzach Wschód-Zachód i Północ-Południe, mają być realizowane w oparciu o infrastrukturę kolejową oraz zdolności przeładunkowe stacji Szesztokai. Strony umowy mają też wspólnie szukać możliwości poprawy technologii transportu, zapewniając jak najlepsze rozwiązania logistyczne dla przewozu towarów.

To pierwsza taka umowa, podpisana przez polskiego prywatnego przewoźnika kolejowego. Przedstawiciele spółki podkreślają, że rozwój przewozów w kierunku wschodnim stanowi jeden z istotnych elementów jej strategii. Strony porozumienia wyraziły też gotowość bliskiej współpracy przy organizacji przewozów kolejowych w korytarzu Rail Baltica, który jest obecnie tworzony.

Umowa z kolejami litewskimi to kolejny etap przygotowań DB Schenker Rail Polska do realizacji przewozów na Litwę. Wcześniej firma, po spełnieniu wielu formalności, uzyskała zgodę na używanie swojej lokomotywy o określonych parametrach na litewskich torach. Teraz zamierza zaoferować klientom kompleksową obsługę przewozów transgranicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

DB Schenker Rail Polska to obecnie największy, po PKP Cargo, towarowy przewoźnik kolejowy w Polsce. W 2009 r. firma przejęła grupy PCC i PTK Holding, stając się tym samym najpoważniejszym prywatnym podmiotem w tej branży w Polsce.

REKLAMA

W sumie firma skupiła 31 działających wcześniej osobno spółek kolejowych, wyspecjalizowanych przede wszystkim w przewozach węgla na Śląsku oraz obsłudze bocznic. W tym roku nastąpiła konsolidacja najważniejszych spółek, poprzez przejęcie ich podmiot wiodący - DB Schenker Rail Polska.

Grupa jest m.in. operatorem pociągów łączących Polskę z Niemcami. Zamierza rozwijać przewozy towarowe na dłuższych dystansach. Innym kierunkiem rozwoju spółki są inwestycje w portach w Szczecinie i Świnoujściu.

Zaplanowano także modernizację taboru - do 2015 r. do Polski trafi 40 używanych wcześniej na Zachodzie nowoczesnych lokomotyw spalinowych. Przedsiębiorstwo, którego siedziba znajduje się w Zabrzu, zatrudnia ponad 5 tys. pracowników i jest jednym z największych pracodawców w regionie.

(PAP)

ShutterStock
Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA