REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Mazda 323 IV: kontrola luzu zaworowego

Robert Kuśpiel
Odpowiednie luzy zaworowe znacznie przedłużają żywotność silnika.
Odpowiednie luzy zaworowe znacznie przedłużają żywotność silnika.

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie luzy zaworowe znacznie przedłużą żywotność naszego silnika. W poradniku tym dowiesz się wszystkiego o luzach zaworowych i ich regulacji.

Kiedy silnik jest rozgrzany, elementy mechanizmu zaworowego wydłużają się. Najbardziej podatne na taki efekt są trzonki zaworów. Wniosek jest taki, że przy ciepłym silniku zawory muszą być odpowiednio szczelne, dlatego pomiędzy nimi a dźwigniami zaworowymi powinno być trochę luzu.

REKLAMA

Jakie są objawy nieprawidłowego luzu?

Zbyt mały luz zaworowy powoduje, że zawory nie przylegają do gniazd. Bardzo mocno rozgrzane zawory wydechowe nie mają wówczas możliwości przekazania ciepła pierścieniom gniazda zaworu. Konsekwencją tego jest ich spalenie wraz z gniazdami, ponieważ obok gniazd nieustannie przepływają gorące spaliny. Zawory zostają zdeformowane, co powoduje brak uszczelnienia oraz wypalenie gniazd. Odczuwalny efekt takiego uszkodzenia to obniżenie ciśnienia sprężania, spadek mocy, większe spalanie i problemy z odpalaniem.

Zobacz też: Czym skutkuje pęknięcie paska rozrządu?

Za duży luz zaworowy powoduje późniejsze otwieranie się zaworów. Co za tym idzie, cylindry są słabiej napełniane, a silnik nie ma możliwości osiągnięcia pełnej mocy. Efektami ubocznymi takiej konfiguracji jest większe zużycie dźwigni zaworowych i wałka rozrządu. Towarzyszą temu również efekty akustyczne, ponieważ mechanizm zaworowy pracuje znacznie głośniej.

Jak przeprowadzić kontrolę luzu zaworowego?

Do przeprowadzenia całej operacji będą nam potrzebne następujące rzeczy:
• Klucz oczkowy 12
• Szczelinomierz
• Płaski śrubokręt (wąski)

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kontrolę luzu zaworowego należy przeprowadzać przy rozgrzanym silniku.

REKLAMA

Za pomocą klucza oczkowego zdejmujemy pokrywę głowicy cylindrów. Cały pomiar będzie się opierał na kontroli zaworów ssących, jak i wydechowych danego cylindra. Luz, jaki powinien być na wlocie i wylocie to 0,3 mm. Podczas pomiaru zawory muszą być odciążone. W tym celu obracamy wał korbowy silnika tak, aby pierwszy cylinder był ustawiony na górny punkt zwrotny (górne maksymalne położenie) na kole pasowym.

Robimy to w następujący sposób. Włączamy 5 bieg i popychamy auto w przód i w tył (manualna skrzynia) lub wykręcamy świece (automat). W prawym nadkolu, bezpośrednio przy osłonie silnika demontujemy plastikową pokrywkę. Za pomocą klucza nasadowego 21 obracamy wałem korbowym.

Zobacz też: Dlaczego warto dbać o olej w skrzyni biegów?

W celu sprawdzenia luzu zaworowego wsuwamy szczelinomierz pomiędzy trzonek zaworu a dźwignię zaworową. Powinien się on przesuwać z lekkim oporem. Do regulacji musimy odkręcić nakrętkę zabezpieczającą na dźwigni zaworowej. Za pomocą śrubokręta kręcimy śrubą do momentu aż będzie odpowiedni luz. Należy uważać, żeby nie zacisnąć i uszkodzić szczelinomierza.

Na koniec przeprowadzamy ostateczny pomiar. Należy pamiętać, że nigdy nie wykonuje się pomiaru luzu pomiędzy wałkiem rozrządu a dźwignią zaworową. Na koniec zamykamy pokrywę głowicy cylindrów.

Kontrolę luzu zaworowego można przeprowadzić co 40 tysięcy kilometrów, oczywiście można częściej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W sierpniu nowych samochodów przybyło nieznacznie, spadła sprzedaż dostawczaków

Z nowości wartych odnotowania w środku wakacji na rynku nowych samochodów, to rosnące zainteresowania pojazdami produkcji chińskiej, wśród tradycyjnych marek – nadzwyczaj duże zainteresowanie autami z logo Mazda. W sierpniu generalnie zainteresowanie kupnem nowych samochodów wyraźnie wyhamowało.

Zamiast jechać własnym autem w delegację, pracownicy coraz częściej korzystają z wynajmu samochodu. Dlaczego?

Wynajem samochodów staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem wśród polskich przedsiębiorców oraz pracowników wyjeżdżających w delegacje służbowe. Mobilność rozumiana jako zastępowanie własności wypożyczeniem lub wynajmem zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł

Jechał hulajnogą elektryczną 48 km/h. Dostał mandat w wysokości 900 zł. Jakie należy mieć uprawnienia, by móc jeździć hulajnogą elektryczną? Kiedy jazda po chodniku jest dopuszczalna? Jakie są zakazy dotyczące prowadzenia hulajnogi elektrycznej?

KGP: 106 383 interwencji, 394 wypadków drogowych, 33 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 106 383 interwencji.

REKLAMA

Kluczowe połączenie Polski z Ukrainą. Droga S17 się wydłuża: nowy odcinek coraz bliżej

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zakończyła przetarg na kolejny odcinek drogi ekspresowej S17. Odcinek Piaski Wschód - Łopiennik, o długości 16,6 km, stanie się ważnym elementem trasy łączącej Polskę z Ukrainą. Przetarg wygrało konsorcjum Aldesa Construcciones Polska oraz Aldesa Construcciones, które zrealizuje projekt za 810 mln zł. Inwestycja obejmuje nie tylko budowę nowej drogi, ale także rozwój infrastruktury dla bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Co oznacza ta inwestycja dla polskiej sieci drogowej i jak wpłynie ona na komunikację międzynarodową?

Koniec dopłat do leasingu e-aut: rynek elektromobilności w Polsce zagrożony?

Samochody elektryczne to bardziej ekologiczna wersja tradycyjnych aut. Osoby decydujące się na zakup takiego pojazdu dotychczas mogły liczyć na dofinansowanie. Leasing, będący jedną z najpopularniejszych form finansowania zakupu nowych pojazdów, cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród przedsiębiorców. To właśnie oni stanowią ponad 80% klientów nabywających elektryczne samochody osobowe w Polsce. Niestety od 1 września br. NFOŚIGW podjął decyzję dotyczącą wstrzymania dopłat. Jak to wpłynie na rynek elektryków?

Automatyczny zwrot prawa jazdy. Czy wszyscy z niego skorzystają? 10 września weszły w życie nowe rozwiązania

Zgodnie z opublikowanym komunikatem Ministra Cyfryzacji z 8 sierpnia 2024 r. od wtorku, 10 września 2024 r. zaczęły obowiązywać nowe rozwiązania techniczne dotyczące m.in. zwrotu zatrzymanego prawa jazdy.

Tesla zdetronizowana w Europie. Nowy lider rynku samochodów elektrycznych

Tesla, znana marka samochodów elektrycznych, w 2024 roku była znacznie rzadziej wybierana przez klientów z Europy. W porównaniu z 2023 rokiem, w którym to firma świętowała triumfy na europejskim rynku, ilość sprzedanych modeli była sporym rozczarowaniem. Co spowodowało taki spadek sprzedaży? Kto wyprzedził ubiegłorocznego lidera?

REKLAMA

Złamana ręka a prowadzenie auta. Czy można wsiąść za kółko z ręką w gipsie?

Urazy takie jak złamania, znacząco wpływają na codzienne funkcjonowanie. Nie tylko utrudniają, ale czasem wręcz uniemożliwiają wykonywanie niektórych czynności. Jedną z nich może być jazda samochodem. Czy prowadzenie pojazdu z ręką w gipsie jest legalne? Odpowiedź znajdziesz w tym artykule.

KGP: 119 918 interwencji, 545 wypadków drogowych, 41 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie pierwszego tygodnia września. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 119 918 interwencji.

REKLAMA