Mazda 323 IV: wymiana oleju silnikowego
REKLAMA
REKLAMA
Pierwszy krok to sprawdzenie poziomu oleju. Od wyniku tej obserwacji dużo zależy - jesteśmy w stanie określić, w jakiej kondycji jest nasz silnik. Niewielkie ubytki oleju są dopuszczalne, jednak jego częste dolewki mogą oznaczać nadmierne zużycie jednostki napędowej.
REKLAMA
Ustawiamy samochód na równej nawierzchni. Kiedy silnik jest dostatecznie rozgrzany, czyli osiągnął swoją normalną temperaturę pracy, możemy go wyłączyć. Odczekujemy pięć minut - wszystko po to, żeby cały olej ściekł do miski olejowej.
Zobacz też: Jak dbać o silnik turbodoładowany? Na co uważać?
Bardziej dokładna jest kontrola na zimnym silniku, przed pierwszym uruchomieniem. Wyjmujemy miarkę, wycieramy ją czystą szmatą lub papierowym ręcznikiem i ponownie wkładamy ją do oporu. Czekamy chwilę i wyjmujemy. Górne nacięcie na bagnecie (F) oznacza maksymalny poziom oleju, (L) minimalny. Różnica między tymi poziomami to 0,8 l. W przypadku, kiedy osiągnęliśmy dolną granicę, wystarczy dolać 0,5 l oleju lub wymienić na nowy, co nie jest konieczne. Poziom pomiędzy dwoma znacznikami nie zobowiązuje nas do uzupełnienia jego stanu.
Wymiana oleju
Decydując się na zmianę oleju, musimy wiedzieć, który z nich wybrać. Do Mazdy 323 kwalifikują się następujące oleje:
• 5W20
• 5W30
• 10W30
• 10W40
• 10W50
• 20W40
• 20W50
REKLAMA
Ceny wyżej wymienionych olejów zależą od producenta, jakiego wybierzemy. Polecamy zalewanie silnika pełnym syntetykiem, jednak wszystko jest uzależnione od jego zużycia. Zdecydowana większość tych aut z początków produkcji zapewne jeździ na półsyntetyku lub oleju mineralnym. My polecamy wybierać produkty zachodnich producentów. To samo dotyczy filtra oleju. Dla silników SOHC 1.4, 1,6, 1.9 jak i DOHC 1.9 ilość oleju z wymianą filtra to 3,17 l.
Olej wymieniamy raz do roku lub co 10 000 kilometrów. Właściciele aut z dużym przebiegiem całkowitym, około 200 000 km powinni wymieniać olej co 10 0000 km. Poruszając się tylko po mieście, jesteśmy zmuszeni do dwukrotnej zmiany, wiosną i jesienią, aby usunąć ślady paliwa występujące w oleju po okresie zimowym.
Co będzie potrzebne do wymiany oleju?
• Olej silnikowy
• Filtr oleju
• Nowy pierścień uszczelniający pod korek spustowy
• Puste naczynie na zużyty olej
• Klucz taśmowy lub specjalny klucz do filtru
Przed wymianą oleju silnik musi być dostatecznie rozgrzany. Pracę wykonujemy z pozycji podnośnika warsztatowego lub kanału. Zaczynamy od odkręcenia korka spustowego. Patrząc w stronę kierunku jazdy, korek znajduje się z prawej strony. Podkładamy naczynie i odkręcamy go do końca. W teorii po wykręceniu korka spustowego powinno się wymienić jego uszczelkę lub nawet cały korek.
Olej jest bardzo gorący i wycieka łukiem.
Odkręcamy filtr oleju, znajdujący się obok alternatora. Demontujemy go specjalnym kluczem, a następnie pokrywamy uszczelkę nowego filtru niewielką ilością smaru. Można wykorzystać do tego olej, jednak istnieje możliwość pomyłki z wyciekiem przy końcowej kontroli. Wkręcamy filtr do oporu w kołnierz uszczelniający i na koniec wykonujemy jeszcze jeden obrót.
Zobacz też: Jak rozpoznać przekręcony licznik?
Czyścimy korek spustowy i zakładamy przed montażem nowy pierścień. Zalewamy nowy olej w ilości 3,17 l i odpalamy auto. Zanim pompa olejowa napełni filtr, zaświeci nam się lampką kontrolna ciśnienia oleju. Nie wolno w tym czasie dodawać gazu! Na koniec wyłączamy silnik i sprawdzamy ewentualne wycieki.
REKLAMA
REKLAMA