REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwecji?

Szwedzi bardzo dbają o porządek i przestrzeganie przepisów na swoich drogach. Nie bez przyczyny od wielu lat statystycy notują tam najmniejszą liczbę wypadków w całej Europie. Spotkanie ze Szwedzką policją nie zawsze musi być jednak nieprzyjemne - warto jednak wiedzieć czego się spodziewać podczas kontroli.

Audi R8 Spyder

Audi R8 Spyder 5.2 FSI Quattro ma nadwozie z włókna węglowego i umieszczony centralnie silnik V10. Ten pobudzający zmysły, dwuosobowy roadster dysponuje mocą 525 KM i według danych producenta rozpędza się od 0 do 100 km/h w 4,1 s. Prędkość maksymalna to 313 km/h. Materiałowy dach rozkłada się w czasie 19 s. i waży zaledwie 30 kg. Cennik Audi R8 Spyder 5.2 FSI otwiera kwota ok. 790 000 zł.

DSV Air & Sea przejmuje Wasa Logistics

Lotniczo-morska spółka DSV w Finlandii zawarła porozumienie w sprawie przejęcia wszystkich udziałów w firmie Wasa Logistics.

Prezydent podpisał ustawy rozszerzające uprawnienia inspekcji drogowej

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizacje ustaw o transporcie drogowym i o drogach publicznych, dostosowujące uprawnienia inspektorów transportu drogowego do nowych zadań związanych z poborem e-myta.

REKLAMA

BMW seria 3 E46: sprawdzanie ciśnienia sprężania

Wzrokowe oględziny silnika nie przedstawią nam jego autentycznego stanu. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać pomiaru ciśnienia sprężania w BMW serii 3 E46.

BMW seria 3 E46: wymiana żarówek

Znajomość wymiany żarówek we własnym aucie jest wiedzą podstawową. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić wszystkie żarówki zewnętrzne i wewnętrzne w BMW serii 3 E46.

BMW seria 3 E46: kontrola układu kierowniczego i zawieszenia przedniego

W poradniku tym pokażemy jak szybko i sprawnie skontrolować stan naszego zawieszenia przedniego oraz układu kierowniczego BMW serii 3 E46

BMW seria 3 E46: wymiana płynu hamulcowego

W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić płyn hamulcowy w BMW serii 3 E46. Cała operacja nie jest trudna i z powodzeniem wykonamy ją we własnym zakresie.

REKLAMA

BMW seria 3 E46: kontrola układu hamulcowego

O tym jak ważne są hamulce nie trzeba nikomu przypominać. W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu hamulcowego w BMW serii 3 E46.

BMW seria 3 E46: kontrola skrzyni biegów

W poradniku tym dokonamy przeglądu skrzyni biegów w BMW serii 3 E46. Nie potrzebujemy do tego specjalnych narzędzi. Wstępne oględziny możemy wykonać we własnym zakresie.

BMW seria 3 E46: wymiana filtru paliwa w silniku Diesla

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać wymiany filtru paliwa w silniku wysokoprężnym w BMW E46 serii 3. Cała operacja nie jest trudna i wykonamy ją we własnym zakresie.

BMW seria 3 E46: wymiana filtru powietrza

Wymiana filtrów jest bardzo ważna w każdym samochodzie. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić filtr powietrza w BMW serii 3 E46.

BMW seria 3 E46: wymiana świec zapłonowych

Regularna wymiana świec zapłonowych w BMW 3 E46 jest ważna. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić świece zapłonowe we wszystkich modelach BMW E46.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Grecji?

Wybierając się do Grecji samochodem warto wiedzieć jak zachować się przy spotkaniu z lokalną policja. Chodzi głównie o specyficzne przepisy i wymagania oraz o procedury, które – gdy spotkamy się z nimi po raz pierwszy – mogą dziwić.

Historia motoryzacji: Francja - od powozów z silnikami do pojazdów wojskowych

W 1887 roku dwaj Francuzi, René Panhard i Émile Levassor, przyjaciele ze szkolnej ławy, uruchomili swoją wytwórnię samochodów. Wcześniej rodzina Panhard’ów zajmowała się produkcją powozów i dyliżansów, a od 1867 roku także maszyn do obróbki drewna. W 1876 roku Panhard do spółki z Jean-Loisem Périn’em uruchomił produkcję silników spalinowych na licencji firmy Otto&Langen, ale widocznie okazały się one niezbyt dobre, ponieważ już 10 lat później firma Panhard-Périn uruchomiła produkcję silników na licencji Daimlera.

Historia motoryzacji: początki motoryzacji we Francji

Francuski potentat motoryzacyjny zaczynał bardzo skromnie, od produkcji rowerów. W 1810 roku w Herimoncourt Jean Pierre Peugeot uruchamia produkcję rowerów, nie marząc nawet o tym, że już 100 lat później jego nazwisko stanie się znane niemal na całym świecie.

McLaren M6 GT

McLaren M6 GT to pierwszy i jeden z niewielu pojazdów producenta, który mógł poruszać się po drogach publicznych. Wyścigowa wersja auta powstała w latach 60 XX w. i była napędzana centralnie zamontowanym silnikiem Chevroleta o pojemności 5,9 litra i mocy 530 KM. Oprócz mocnego silnika auto charakteryzowało się niską masą, która wynosił jedynie 620 kg. "Cywilne" egzemplarze M6 GT były wyposażone w nieco słabsze silniki Chevroleta i Forda.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Czechach?

Policjanci w Czechach doskonale wiedza o jakich przepisach Polacy zazwyczaj nie wiedzą i zazwyczaj nie mają skrupułów przy wypisywaniu mandatów. Dlatego dobrze wiedzieć jakie niespodzianki czekają na polskiego kierowcę u naszych południowych sąsiadów.

Historia motoryzacji: przedwojenne początki aut Bonda

Pewnego dnia 1914 roku dwaj handlowcy, zajmujący się sprzedażą aut marki Singer doszli do wniosku, że warto rozpocząć produkcję swoich samochodów, bez wad, od których nie były wolne sprzedawane przez nich automobile.

Alfasud Sprint: zapomniana Alfa z Neapolu

Alfasud Sprint to usportowiona wersja małego miejskiego Alfasuda produkowanego w fabryce Alfy Romeo w Neapolu. Stąd zresztą też wzięła się nazwa: Alfasud, czyli Alfa z południa.

Czeski resort transportu chce wprowadzić nowe opłaty drogowe

Czeskie ministerstwo transportu planuje wprowadzić winiety dla pojazdów, które korzystają z głównych tras krajowych, a także podwyżki opłat za jazdę autostradami i drogami ekspresowymi.

Cena najnowszej Toyoty Yaris

Nowa Toyota trafi do salonów w całej Polsce pod koniec września 2011 roku. Auto będzie dostępne w cenie od 39 900 złotych. W gamie jednostek napędowych znajdziemy zarówno silniki benzynowe jak i jednostki wysokoprężne. Yaris ma wyróżniać się dużą ilością dostępnego wyposażenia dodatkowego.

Serwis Premio w Olsztynie najlepszym serwisem w Polsce

Od 18 kwietnia do 20 maja 2011 roku ankieterzy podający się za klientów przeprowadzali badanie pomagające ocenić poziom obsługi klientów w serwisach samochodowych w Polsce.

Opel GT 2007

Opel GT to jeden z najciekawszych modeli w historii firmy. Pierwszy GT zadebiutował w 1968 r. Druga odsłona modelu GT została pokazana światu w 2006 r., a oficjalna produkcja rozpoczęła się rok później. Najnowszego GT napędza benzynowy, turbodoładowany silnik o pojemności 2 l, rozwijający moc 260 KM. Auto przyspiesza od 0 do 100 km/h w 5,7 s, a napęd przekazywany jest na tylną oś. Malkontenci po pierwszych jazdach prezentowanym na zdjęciach modelem narzekali na niską jakość wykończenia, praktycznie brak schowków oraz zaskakującą nawet jak na rasowego roadstera ciasnotę wnętrza. Nie zmienia to faktu, że Opel GT to jeden z najtańszych fun carów na rynku. A prowadzenie tego samochodu to prawdziwa frajda!

KE: Będą tachografy z GPS

Od 2017 r. kierowcy ciężarówek będą mogli korzystać z bardziej nowoczesnych tachografów. W przyjętym we wtorek pakiecie KE proponuje wprowadzenie na rynek tachografów zgranych
z satelitami nawigacyjnymi i zastąpienie kart do tachografów zawodowym prawem jazdy kierowcy.

Jak zachować się podczas kontroli drogowej w Szwajcarii?

Na temat szwajcarskiej policji usłyszeć można wiele historii. Część z nich to wymysły, trzeba jednak przyznać, że tamtejsza drogówka należy do najbardziej restrykcyjnej i sformalizowanej na świecie. Jak zachować się w czasie kontroli drogowej za granicą – czego nie robić żeby nie popaść w konflikt z prawem?

BMW seria 3 E46: wymiana cieczy chłodzącej

Regularna wymiana płynu chłodzącego zapewnia prawidłowe funkcjonowanie całego układu. Dobre chłodzenie silnika jest bardzo ważne. Oto opis krok po kroku jak wymienić płyn chłodzący we wszystkich modelach BMW E46.

BMW seria 3 E46: kontrola układu chłodzenia

W poradniku tym pokażemy jak samemu dokonać kontroli układu chłodzenia w BMW E46. Cała operacja nie jest trudna i nie wymaga od nas posiadania żadnych specjalnych narzędzi.

BMW seria 3 E46: wymiana oleju silnikowego

Regularna wymiana oleju silnikowego w BMW E46 pozwala nam zachować silnik w odpowiedniej kondycji. W poradniku tym pokażemy jak samemu wymienić olej silnikowy we wszystkich modelach BMW serii 3 E46.

McLaren MP4-12C GT3

McLaren MP4-12C GT3 został zbudowany na bazie standardowego 12C. Auto jest w trakcie testów i być może już w 2012 roku będzie można go zobaczyć w wyścigowej serii FIA GT3. Producent nie podał osiągów auta, wiadomo, że 12C GT3 jest napędzany podwójnie doładowanym silnikiem V8 o pojemności 3,8 litra.

Jazda na lekach a bezpieczeństwo

Miliony kierowców codziennie przemieszczają się po polskich drogach. Część z nich jest alergikami, inni są przeziębieni, a jeszcze inni wspomagają swoją wytrzymałość lekami z guaraną. Czy wsiadanie za kierownicę po zażyciu leków jest bezpieczne?

Volkswagen Golf IV/Bora: przegląd układu wspomagania

Układ wspomagania jest już zazwyczaj wyposażeniem standardowym. W poradniku tym pokażemy jak dokonać kontroli układu wspomagania w modelu Golf IV i Bora.

Volkswagen Golf IV/Bora: wymiana łożyska koła tylnego

Wymiana łożyska koła tylnego w Volkswagenie Golf IV i Volkswagenie Bora. nie jest trudnym zadaniem. Poszczególne kroki opisaliśmy w poniższym poradniku.

Volkswagen Golf IV/Bora: demontaż przedniej kolumny zawieszenia

W poradniku tym pokażemy jak samemu przeprowadzić demontaż przedniej kolumny zawieszenia w modelu Golf IV i Bora.

I twoje dziecko może zostać Robertem Kubicą

Okres wakacyjny kojarzy się nam z odpoczynkiem i nieograniczoną ilością wolnego czasu. Czasem prowadzi to do braku pomysłów na jego rozsądne wykorzystanie, a nawet tęsknoty do dawnych obowiązków. Rozwiązanie dla dzieci i młodzieży przygotowało Centrum Grand Prix, zakładając Wakacyjną Szkołę Kierowców Wyścigowych.

Ził-130: gaszenie ognia po sowiecku

Jeśli istnieją wozy pożarnicze godne miana „nieśmiertelnych”, to na pewno wśród nich znajduje się Ził 130. Dlaczego?

Lincoln MKZ

Lincoln MKZ, zwany dla firmy powrót do przeszłości. Historia tego luksusowego sedana rozpoczęła się jeszcze w 1936 roku., pod nazwą „Zephyr”.

M-35: ciężarówka amerykańskiej armii

Oto jeden z najdłużej użytkowanych pojazdów wojskowych w historii. Dwuipółtonowa ciężarówka M35 była tak dobra, że przez prawie 60 lat nikt nie myślał o zastąpieniu jej czymkolwiek innym.

Jak utrzymać na chodzie auto terenowe?

Auto terenowe jest bardziej narażone na awarie i problemy, zwłaszcza, jeśli dużo jeździmy w terenie. Przyczyna jest prosta: konstrukcja terenówki z napędem na cztery koła jest o wiele bardziej skomplikowana niż zwykłego auta osobowego.

Gama Goat: koza z napędem na sześć kół

Mawiają, że potrzeba jest matką wynalazku. Tak z pewnością było w przypadku pojazdu o nazwie Gama Goat.

Mini Moke

MINI Morris to samochód, który trudno brać na poważnie. Ilekroć pojawia się na ulicy, budzi zaciekawienie i uśmiech. Podobnie jak jego młodszy, upośledzony braciszek: Moke, który zaczął swoje życie jako machina wojenna, a skończył jako środek transportu dla surferów i plażowiczów.

KAMAZ 4911: maszyna do wygrywania rajdu Dakar

Przygotowując ciężarówkę Kamaz do pustynnych rajdów Rosjanie stworzyli prawdziwego potwora, nazwanego modelem 4911. I zwyciężyli nim w Rajdzie Dakar. Już siedem razy.

Volkswagen Country Buggy

Dla wielu osób klasyczny Volkswagen to Garbus – i nic poza nim. Jednak w czasach, kiedy w Europie i Ameryce „Herbie” urósł do rangi legendy, w Australii o sławę i pieniądze walczył Country Buggy.

Dune buggies: rama, silnik i mnóstwo zabawy

Prostota pojazdu zwanego zbiorczo "dune buggy" jest wręcz uderzająca: rama, silnik, zawieszenie, koła, fotel i kierownica- i to wszystko. Mimo to, mnogość konstrukcji i rozwiązań jest tak ogromna, że trudno jest znaleźć dwa takie same egzemplarze pojazdu tego typu.

Jeep Jeepster

Jeepster to próba rozwiązania ciekawego problemu: jak w czasach, kiedy nie było jeszcze SUV-ów, sprzedać samochód terenowy ludziom z miasta.

Gaz-66: koń pociągowy ZSRR

Ciężarówki zwykle nie budzą zbyt wielkich emocji poza niewielkim gronem zainteresowanych nimi osób. Wtajemniczeni jednak wiedzą, że Gaz 66 to coś więcej niż zwykła ciężarówka. To koń pociągowy nieistniejącego już imperium sowieckiego: ZSRR.

Tramontana: hiszpańskie auto sportowe za pół miliona euro

Po Katalońsku słowo „tramuntana” oznacza... wiatr. Jednak to nie wszystko. To także niewielka firma, która zajmuje się konstruowaniem na zamówienie ekskluzywnych samochodów sportowych.

Cadillac Eldorado

Cadillac Eldorado to najdłużej produkowany samochód osobowy w historii USA. Przy okazji był to też jeden z najdroższych i najbardziej luksusowych Cadillaców w ofercie firmy.

Mazda MX-5

Mazda MX-5 to jeden z ostatnich klasycznych roadsterów. Dostępna jest w dwóch wersjach silnikowych - 1.8l/126 KM oraz 2l/160 KM. W mocniejszej odmianie auto wyposażone jest standardowo w reflektory ksenonowe oraz elektrycznie rozkładany blaszany dach. Ten legendarny już model Mazdy charakteryzują rewelacyjne wręcz właściwości jezdne, które są efektem świetnego wyważenia samochodu, precyzyjnego układu kierowniczego oraz napędu na tylną oś. Zapraszamy do galerii zdjęć modelu MX-5.

Chevrolet Tahoe

Chevrolet Tahoe to spadkobierca jednej z motoryzacyjnych ikon Ameryki: Chevroleta Blazera, pierwszego prawdziwego SUV-a.

REKLAMA