REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kupujesz/sprzedajesz samochód – co z OC?

Ireneusz Szczęsny
Ireneusz Szczęsny, Kierownik Zespołu Wsparcia Operacyjnego w Link4
Kupujesz/sprzedajesz samochód – co z OC? Fot. Fotolia
Kupujesz/sprzedajesz samochód – co z OC? Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kupujesz lub sprzedajesz samochód? pamiętaj o OC. Kto i kiedy powinien zgłosić zmianę właściciela do towarzystwa? co dzieje się wtedy z polisą OC samochodu i co zrobić, aby nie zapłacić podwójnie?

Po spisaniu umowy kupna-sprzedaży obie strony zobowiązane są do zgłoszenia zmian własności auta we właściwym dla siebie wydziale komunikacji oraz urzędzie skarbowym.

REKLAMA

Zobacz też: Udział własny w AC – co warto z nim zrobić

Ubezpieczenie OC jest zawsze przypisane do samochodu, a nie jego właściciela. Wynika to z charakteru tej polisy, której celem jest ochrona poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Nabywając pojazd stajemy się właścicielami jego polisy OC.

Obowiązki sprzedającego

REKLAMA

Obowiązkiem sprzedającego samochód jest poinformowanie towarzystwa o tym fakcie. Rozumiemy przez to przekazanie danych nowego właściciela auta. Forma przekazania danych nabywcy bądź nabywców uzależniona jest od obowiązującej w danym towarzystwie procedury. Najczęściej wystarczy przekazanie informacji telefonicznie bądź przesłanie do ubezpieczyciela kopii umowy kupna-sprzedaży. Ustawowo na dopełnienie tego obowiązku mamy 30 dni od daty transakcji.

w przypadku zgłoszenia sprzedaży i dostarczenia oświadczenia o rezygnacji przez  nabywcę pojazdu w terminie do 30 dni od daty sprzedaży, otrzymamy zwrot niewykorzystanej składki. Kwota zwrotu liczona jest za każdy miesiąc polisowy pozostający do końca ochrony z tytułu umowy ubezpieczenia OC. Od zwrotu odliczany jest okres 30 dni przewidziany w ustawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Obowiązki kupującego

Jeśli kupujemy samochód pamiętajmy o tym, że mamy 30 dni na podjęcie decyzji o kontynuacji lub wypowiedzeniu umowy OC w towarzystwie, w którym zakupiony pojazd jest ubezpieczony (w tym czasie użytkując pojazd poruszamy się miedzy innymi z umowa kupna-sprzedaży). Okres ten jest krótszy, jeśli do końca aktualnej polisy pozostało mniej niż 30 dni. Wtedy oświadczenia o rezygnacji musi wpłynąć do ubezpieczyciela najpóźniej na dzień przed końcem ważności polisy.

Zobacz też: Suma ubezpieczenia w AC – stała czy zmienna

Jeśli zdecydujemy się wypowiedzieć umowę, oświadczenie o rezygnacji powinniśmy złożyć osobiście lub wysyłać pocztą w formie pisemnej. Niektóre towarzystwa dopuszczają też możliwość wysłania wypowiedzenia faksem lub emailem. Co istotne, na dokumencie musi widnieć własnoręczny podpis. Jeśli nie wypowiemy polisy, którą zawarł zbywca a jednocześnie kupimy OC w innej firmie, to – zgodnie z polskim prawem – staniemy się posiadaczami dwóch polis. Płacimy wtedy podwójnie za ochronę jednego pojazdu.

Wiążąca jest data wpłynięcia wypowiedzenia, a nie data wysłania dokumentu.    

Istotne jest to, że umowę OC może też rozwiązać sprzedający dostarczając rezygnację przed sfinalizowaniem umowy kupna-sprzedaży. Jeśli nas o tym nie poinformuje, bezwiednie możemy zostać bez ważnej polisy OC. Warto więc mieć pod kontrolą kwestię ubezpieczenia. Miedzy innymi po to by ustrzec się kar finansowych nakładanych przez Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za jego brak..

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA