REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana tylnych klocków i tarcz

Robert Kuśpiel
Volkswagen Golf V/Jetta/Touran wymiana tylnych klocków i tarcz
Volkswagen Golf V/Jetta/Touran wymiana tylnych klocków i tarcz

REKLAMA

REKLAMA

W poradniku tym pokażemy jak dokonać wymiany tylnych tarcz i klocków w Golfie V, Jetta i Touran.

Przeprowadzając wymianę tylnych tarcz i klocków hamulcowych w Volkswagenie Golfie we własnym zakresie zaoszczędzimy pewną kwotę, którą możemy przeznaczyć na zakup lepszych tarcz lub klocków hamulcowych. W modelu Golf V, Jetta i Touran zostały zastosowane dwa typy zacisków C-38 i C-II41. Wszystkie operacje, które będą różniły oba zaciski zostaną przedstawione w tym poradniku. Zalecamy kupić klocki i tarcze sprawdzonych producentów. Materiały eksploatacyjne z dolnej półki mogą się okazać średniej jakości, co się przełoży na działanie całego układu.

REKLAMA

Zobacz też: Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana przednich klocków i tarcz

REKLAMA

Przystępujemy do wymiany. Na początku podnosimy samochód. Wykonujemy to za pomocą platformy warsztatowej lub tradycyjnego lewarka razem z podstawkami. Należy zachować wszelkie środki ostrożności podczas pracy. Zdejmujemy koło i przystępujemy do demontażu zacisku. Najpierw odkręcamy górną i dolną śrubę zacisku przytrzymując prowadnik płaskim kluczem. W zacisku C-38 wyjmujemy klocki z korpusu zacisku. W zacisku C-II41 wyjmujemy klocki hamulcowe ze sprężynami mocującymi z korpusu zacisku.

Sam zacisk hamulcowy podwieszamy do nadwozia za pomocą drutu. Przechodzimy do montażu nowych klocków. Na początku musimy wepchnąć tłoczki. Robimy to za pomocą specjalnego narzędzia do wkręcania tłoczków. Możemy wkręcić je za pomocą innego klucza, który będzie nam umożliwiał obracanie tłoczka w prawo. Jest to dosyć czasochłonne zajęcie jeśli nie dysponujemy dedykowanym sprzętem.

Instalujemy klocki w zaciskach i mocujemy je na swoje miejsce. Należy solidnie przykręcić wszystkie mocowania. Pamiętajmy, że wymianę przeprowadzamy po obu stronach. Nie dopuszczalna jest wymiana tylko i wyłącznie przy jednym kole. To samo tyczy się zmiany miejsc wkładek hamulcowych. Takie postępowanie doprowadza do nieprawidłowego działania układu hamulcowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Volkswagen Golf V/Jetta/Touran: wymiana amortyzatorów i sprężyn

Przechodzimy do wymiany tarczy hamulcowej. Początek jest taki sam jak do wymiany klocków hamulcowych. Tarcza przykręcona jest śrubą zabezpieczającą, którą należy wykręcić. Zdejmujemy tarczę i czyścimy dokładnie powierzchnie przylegania. Nie może być tam żadnych zabrudzeń i rdzy. Odtłuszczamy nową tarczę za pomocą rozpuszczalnika nitro i instalujemy na swoim miejscu. Przykręcamy śrubę zabezpieczającą i montujemy klocki hamulcowe razem z zaciskiem.

Pamiętajmy, że na nowe tarcze montujemy nowe klocki.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

REKLAMA

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

KGP: 97 506 interwencji, 260 wypadków drogowych, 13 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 97 506 interwencji. Byli wzywani do 260 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zmiany dla młodych kierowców. Jakie są najważniejsze założenia projektu?

Do konsultacji i opiniowana został skierowany projekt zmieniający przepisy w zakresie ruchu drogowego. Celem nowelizacji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym, oraz mobilności młodych osób.

Prawo jazdy dla nastolatka coraz bliżej

Projekt resortu infrastruktury zawierający m.in. propozycję możliwości uzyskania prawa jazdy przez osoby mające 17 lat trafił do konsultacji publicznych.

REKLAMA