REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto porady

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Awarie silnika B47 - jest się czego bać?

Trzon sprzedaży w przypadku marek premium nadal stanowią… diesle! Nie ma się zatem co dziwić, że w roku 2014 Bawarczycy zaprezentowali nową jednostkę. Silnik B47 jest obecny na rynku już kilka lat. Jak zatem wypada jego awaryjność?

Zestawienie żarówek: Opel Insignia A

Opel Insignia A jest jednym z sukcesów sprzedażowych niemieckiej marki. Model był chętnie wybierany przez kierowców. Tym bardziej zasadnicze pytanie jest o to, jakie żarówki zastosował w tym aucie producent. Oto zestawienie.

Oznaczenia silników: Audi A4 B8 - z dieslami mu do twarzy!

Niemcy tworząc gamę silnikową Audi A4 B8 przyłożyli się! Stworzyli paletę składającą się z 22 motorów, przy czym 12 to diesle, a 10 benzyniaki. Moce wynoszą od 120 do 450 koni mechanicznych, a pojemności mają wartość od 1.8 do 4.2 litra. Oto oznaczenia silników Audi A4 B8.

Silnik 1.2 MPI: wałki wyrównoważające i ich awarie

Silnik 1.2 MPI produkowany przez Grupę Volkswagena w teorii miał gwarantować oszczędną jazdę w mieście. W praktyce nie był wcale ekonomiczny, a do tego awaryjny. Problemy? Te dotyczyły łańcucha rozrządu i wałków wyrownoważających.

REKLAMA

Jak wymienić żarówkę H7? Podpowiadamy.

Pytanie może wydawać się banalne. Banalne jednak czasami nie jest. Szczególnie w sytuacji, w której dostęp do źródła światła jest mocno utrudniony. A więc jak wymienić żarówkę H7? Już odpowiadamy.

Zestawienie żarówek Passat B5

Pojawił się na rynku w lipcu roku 1996 i tak naprawdę z miejsca zdobył serca kierowców. Dziś omówimy jeden z ważniejszych aspektów eksploatacyjnych Volkswagena Passata B5. Przedstawimy schemat żarówek zastosowanych w tym aucie.

Silnik 1.2 TSI: pasek czy łańcuch rozrządu?

Małolitrażowy benzyniak miał 4 cylindry, doładowanie i wtrysk bezpośredni. A do tego był produkowany w fabryce w Mlada Boleslav. I choć osiągnął sukces sprzedażowy, na polu bezawaryjności radził sobie dużo gorzej.

Jaki olej do skrzyni biegów? Podpowiadamy.

Czy w manualnej skrzyni należy wymieniać olej? Wbrew obiegowej opinii jak najbardziej! Interwał jest rzadki, mimo wszystko to procedura, o której należy pamiętać. Zatem jaki olej do skrzyni biegów wybrać?

REKLAMA

Objawy uszkodzonej cewki? Benzyna szczególnie narażona!

Cewki zapłonowe są bardzo ważnym elementem układu rozruchowego w samochodach wyposażonych w silnik benzynowy. Jakie są objawy ich uszkodzenia i ile może kosztować naprawa?

Skoda Fabia 1.2 MPI: rozrząd specjalnej troski!

Jeden problem trapi wszystkich kierowców Skody Fabii 1.2 MPI. Rozrząd łańcuchowy ma zdecydowanie krótszą trwałość od paska. Z czego to wynika i jak uniknąć problemów?

Tankowanie AdBlue - zrób to sam!

Silnik diesla to nie tylko filtr cząstek stałych. Obecnie standardem w jednostkach wysokoprężnych stały się konwertery katalityczne SCR. A te wymagają tankowania AdBlue. Jak to zrobić?

Ekonomizer paliwa. Do czego służy?

Kierowcy od lat zadają sobie jedno pytanie: jak sprawić żeby samochód palił jak najmniej? Z odpowiedzią też od lat przychodzi im właśnie ekonomizer paliwa.

Bezkolizyjny silnik, czyli jaki?

Zerwanie paska rozrządu to jeden z czarniejszych, motoryzacyjnych scenariuszy. Na szczęście są jednostki, w których po uszkodzeniu paska nie trzeba wykonywać wartego kilka tysięcy złotych remontu.

Silnik 1.4 TwinPort Opel - awarie, problemy, opinie

Ma 90 koni mocy, napędzał takie hity sprzedaży jak Corsa i Astra, a do tego… No właśnie, czy jest lubiany przez kierowców? Oto wszystko co musisz wiedzieć o silniku 1.4 TwinPort Opla o oznaczeniu Z14XEP.

Silnik 1.6 MIVEC 4A92 Mitsubishi - awarie, problemy, opinie

Ma rozsądną pojemność, zmienne fazy rozrządu i 117 koni mechanicznych. To też japoński hit sprzedaży montowany w tak popularnym aucie, jak Mitsubishi ASX. Co można powiedzieć o tej jednostce napędowej?

Ładowanie samochodu elektrycznego. Jak, gdzie, kiedy?

Ładowanie samochodu elektrycznego nie jest dziś dużym problemem. Jednym z ważniejszych pytań, które postawimy przed tym materiałem jest zatem: czy zawsze szybko to znaczy drogo, a wolno tanio?

Top 10: ID.Charger. Co powinieneś wiedzieć o ładowarce Volkswagena?

Najtańszy ID.Charger kosztuje 1729 złotych, w zasadzie nie ma większych wymogów dotyczących montażu, a do tego... może naładować 58-kWh baterię niemieckiego elektryka ID.3 już w 6 godzin. Co jeszcze warto wiedzieć o tym urządzeniu?

Jazda na rezerwie. Skutki prostego błędu kierowcy?

W Polsce nie brakuje kierowców, którzy lubują się w jeździe na rezerwie. Tylko czy takie zachowanie jest odpowiedzialne? Zobaczmy jakie skutki niesie dla nowoczesnych silników jeżdżenie w sytuacji, w której poziom paliwa w baku jest niezwykle niski.

Silnik 1.3 VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie

Małolitrażowy benzyniak, legendarne oznaczenie VVT-i i Yaris pierwszej generacji. Takie połączenie elementów sprawia, że silnik 1.3 VVT-i Toyoty już na starcie robi dobre wrażenie.

Top: Tani jak... elektryk. Co to może oznaczać?

Od dłuższego czasu w Europie mówi się o elektrycznej rewolucji. Tej jednak jak na razie nie widać na polskich drogach. Czemu e-auta mogą się stać technologicznym śpiewem przyszłości? Bo tak naprawdę ich eksploatacja może być bardzo tania! A koszt to uniwersalne słowo, które przemawia do każdego kierowcy.

Top 10: Silniki benzynowe i diesle, które kiedyś napędzały Europę!

Recepta na popularny silnik? Musi oferować przyzwoitą moc, rozsądne spalanie i przede wszystkim być… trwały! Na dzisiejszej liście pojawiają się takie legendy jak 1.9 TDI, 1.2 8v, 1.6 HDI, 1.0 VVT-i czy 1.9 MultiJet.

Silnik 1.4 TCe H4Jt Renault - awarie, problemy, opinie

Ma małą pojemność, sporą moc, cztery cylindry i wtrysk typu MPI. Dla Renault silnik 1.4 TCe H4Jt stał się receptą napęd w segmencie C. Czemu jednak motor został wycofany z produkcji już po 4 latach?

Zakup samochodu przez internet. Wymysł koronawirusa?

Siadasz w zaciszu własnego domu i przy użyciu komputera kupujesz… fabrycznie nowy samochód! Scenariusz odległy? Za sprawą koronawirusa trend ten stał się bliższy Polakom niż kiedykolwiek. Jak zatem kupić auto przez internet?

Wałek wyrównoważający - co to takiego?

Silnik to nie tylko moc i spalanie. Jednostka napędowa to przede wszystkim zestaw elementów, do których zaliczyć można np. wałek wyrównoważający. Dziś opowiem o tym skąd się wziął i jaką właściwie pełni rolę w motorze.

Co to jest numer VIN i gdzie go szukać?

Każdy samochód opuszczający fabrykę po 1981 roku musi otrzymać standaryzowany numer VIN. Dana kombinacja cyfr i liter jest przypisana tylko do jednego pojazdu. A to pozwala m.in. na precyzyjną identyfikację. Jak jednak zdekodować numer VIN?

Silnik 1.0 TSI VAG - awarie, problemy, opinie

Jest małolitrażowy, całkiem dynamiczny, a do tego oszczędny. Tylko czy montaż 3-cylindrowego silnika 1.0 TSI w takich modelach jak Fabia, Golf i Q2 to dobry pomysł? Oto raport dotyczący topowej jednostki niemieckiej grupy.

Oznaczenia silników BMW serii 3 E46. Diesel czy benzyna?

Paleta silnikowa BMW serii 3 E46 to w sumie 16 jednostek napędowych. W sześciu przypadkach mowa o silnikach diesla. W dziesięciu sercem auta stał się motor benzynowy.

Klucz udarowy a dokręcanie koła. Czy to dobre połączenie?

Sezonowa wymiana ogumienia w pełni. A to najlepszy moment na to, aby przyjrzeć się pracy warsztatów wulkanizacyjnych. W większości z nich do dokręcenia kół używane są klucze udarowe. To jednak poważny błąd... Sprawdź czemu.

Silnik 1.4 Turbo Ecotec Opel - awarie, problemy, opinie

W roku 2010 w gamie Opla coraz swobodniej czuł się… downsizing. Dowód? Idealnym jest silnik 1.4 Turbo Ecotec. To doładowana konstrukcja z wielopunktowym wtryskiem, która niestety ma jedną, ale dość poważną wadę…

Silnik 1.8 VVT-i 1ZZ-FE Toyota - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.8 VVT-i 1ZZ-FE Toyoty jest dość mocny, ma rozsądną pojemność i przyzwoite spalanie. Ideał? Z całą pewnością nie. Motor ma bowiem też jeden, ale dość kluczowy problem z trwałością. Może się zatrzeć!

Silnik 1.0 MPI VAG - awarie, problemy, opinie

W roku 2012 Niemcy zaprezentowali silnik 1.0 MPI. Ten ma tylko 3 cylindry, wolnossącą konstrukcję i maksymalnie 75 koni mechanicznych mocy. Potworna jednostka? Nic z tych rzeczy. Benzyniak ma bowiem serię naprawdę mocnych zalet!

Indeks nośności opony: co powinieneś o nim wiedzieć?

Ogumienie samochodowe to nie tylko rozmiar i technologia. Ogumienie to także indeksy. Jednym z kluczowych jest indeks nośności. Co on tak właściwie oznacza i jaki powinien mieć wpływ na decyzję o wyborze nowych opon?

Indeks prędkości - bierzesz go pod uwagę przy zakupie?

Podczas zakupu opon znaczenie ma nie tylko rozmiar. Kluczowy jest też indeks prędkości! Zmiana wartości określonej przez producenta może doprowadzić w czasie jazdy do sytuacji potencjalnie niebezpiecznej!

Silnik N54 BMW - awarie, problemy, opinie

6-cylindrowe, rzędowe benzyniaki są głęboko wpisane w DNA bawarskiej marki. I dziś taką właśnie jednostką się zajmiemy. Oto silnik N54 BMW. Jak spisuje się w toku eksploatacji? Można go kupować w ciemno czy raczej należy go unikać na rynku wtórnym?

Oznaczenia silników Audi A3 8L. Diesel czy benzyna?

To jeden z pierwszych luksusowych hatchbacków na świecie! Samochód powstał na świetnie znanej dziś płycie podłogowej PQ34, a do tego korzysta z uznanych jednostek Grupy Volkswagena. Jakie są oznaczenia silników Audi A3 8L?

Zamykanie bloku silnika. Co to takiego?

Producenci oszczędzają na potęgę. Przykład? Tuleje cylindrów są odsunięte od czoła bloku, przez co mają słabsze podparcie. Skutek? Ścianki pękają, a motor wymaga remontu. Jak skutecznie usunąć uszkodzenie? Tylko poprzez zamykanie bloku silnika.

Hybryda Fiata - 70 KM i układ mild hybrid

Od elektryfikacji uciec się nie da. Zrozumieli to wreszcie również Włosi. W cenniku modelu 500 i Panda na rok 2020 pojawiła się nowa jednostka napędowa. Jaka jest zasada działania silnika 1.0 70 KM Hybrid Fiata?

Silnik 2.5 Turbo Ford Volvo - awarie, problemy, opinie

Ma 5 cylindrów, plakietkę made in Sweden, a do tego… kipi mocą! To dzięki silnikowi 2.5 Turbo Volvo Focus RS dostarcza na asfalt 305 koni mechanicznych. To także ta jednostka napędza topową wersję Mondeo IV.

Spalanie superstukowe. Co to takiego?

Niekontrolowany zapłon mieszanki może doprowadzić do zniszczenia downsizingowanego silnika. Na czym polega spalanie superstukowe i jaka jest istota zjawiska LSPI?

Silnik 2.0 Valvematic 3ZR-FAE Toyota - awarie, problemy, opinie

Japończycy nie chcieli turbodoładowania, bezpośredniego wtrysku i filtrów. Oni chcieli prostej technologii, która mimo wszystko przyniesie zamierzony skutek. I taki właśnie był silnik 2.0 Valvematic 3ZR-FAE Toyoty.

Silnik 1.0 T-GDi G3LC Kia, Hyundai - awarie, problemy, opinie

Ma 3 cylindry, doładowanie i 120 koni mocy. A więc silnik 1.0 T-GDi jest idealnym pomysłem na trudne czasy ograniczania emisji szkodliwych związków. Czy motor Kii i Hyundaia to jednak dobra konstrukcja?

Filtr kabinowy. Koronawirus SARS-CoV-2 zostanie zatrzymany?

Koronawirus staje się realnym zagrożeniem w Polsce. Jak się przed nim chronić? Coraz częściej wśród kierowców padają pytania o filtr kabinowy. Czy osadnik może skutecznie chronić prowadzącego i pasażerów przed wirusami? W pewnym stopniu bez wątpienia tak!

Test opon letnich ADAC 2020

Inżynierowie niemieckiego automobilklubu każdego roku przeprowadzają wielki test ogumienia sezonowego. W tym roku wzięli na warsztat opony letnie w rozmiarze 235/55 R17 oraz 225/40 R18.

Nissan ProPILOT - coś między aktywnym tempomatem a autonomią jazdy

Nissan jest jedną z tych marek, które coraz mocniej stawiają na technologię wspomagającą kierowcę w czasie podróży. ProPILOT to coś więcej niż aktywny tempomat i mniej niż system autonomicznej jazdy.

Silnik 1.6 turbo N13 BMW - awarie, problemy, opinie

To pierwszy doładowany benzyniak, który pojawił się w gamie BMW od lat siedemdziesiątych! A to sprawiło, że oczekiwania kierowców w stosunku do tej konstrukcji były spore. Czy bawarski silnik N13 sprostał wymaganiom? Przekonajmy się.

Reflektory laserowe. Czy warto za nie dopłacać?

Ich zasięg to nawet 700 metrów! I choć reflektory laserowe bez wątpienia są ważną innowacją na rynku motoryzacyjnym, zasada ich działania prowadzi tylko do jednego pytania. Czy warto się nimi w ogóle interesować?

Skrzynia biegów w elektryku? Tak, ma tylko 1 bieg!

Elektryfikacja napędów zmienia nie tylko sposób "tankowania" pojazdów. Przynosi też zasadnicze zmiany w kwestii działania napędu. Przykład? Jednym z lepszych jest fakt iż w elektryku stosowana jest przekładnia o jednym biegu.

Silnik 4.4 V8 B8444S Volvo - awarie, problemy, opinie

Silnik B8444S Volvo to V-ósemka, jednak dość nietypowa. I nie chodzi tylko o to, że została zaprojektowana przez Yamahę. Czy jednak motor zagraża poważnymi awariami? Jeżeli kierowca dobrze wybierze, z całą pewnością nie!

Twindosing TDI w Volkswagenie. Czyli spaliny jeszcze czystsze!

Diesle stają się coraz czystsze. Przykład? Technologia Twindosing stosowana w silnikach TDI Volkswagena. Ta zakłada podwójny wtrysk AdBlue i zastosowanie dwóch filtrów SCR.

Top 10: Opony całoroczne - główne wady i zalety wielosezonówek!

Jak coś jest do wszystkiego, to jest do... niczego? No właśnie okazuje się, że nie. I choć opony całoroczne sprawdzają się w naprawdę zróżnicowanych warunkach, nadal nie są dobrym pomysłem dla wszystkich kierowców. Zatem kiedy warto kupić wielosezonówki?

REKLAMA