REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Silnik 1.0 TSI VAG - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.0 TSI VAG - awarie, problemy, opinie
Skoda

REKLAMA

REKLAMA

Jest małolitrażowy, całkiem dynamiczny, a do tego oszczędny. Tylko czy montaż 3-cylindrowego silnika 1.0 TSI w takich modelach jak Fabia, Golf i Q2 to dobry pomysł? Oto raport dotyczący topowej jednostki niemieckiej grupy.

REKLAMA

W drugiej dekadzie XXI wieku jasne stało się to, że do osiągnięcia restrykcyjnych norm emisji spalin silników nie wystarczy samo ograniczanie pojemności. Konieczne jest też… ucinanie kolejnych cylindrów. I tak na tapetę powróciły jednostki dysponujące zaledwie trzema cylindrami. W ramach serii EA211 swój pomysł na tego typu motor jeszcze w roku 2015 zaprezentowała Grupa Volkswagena. Silnik 1.0 TSI charakteryzował się ograniczoną siłą tarcia, redukcją masy, dobrymi osiągami, ale też i niskim spalaniem. Niedługo po prezentacji zapadła decyzja o produkcji jednostki w czeskim zakładzie w Mlada Boleslav.

REKLAMA

Jeżeli chodzi o szczegóły techniczne, silnik 1.0 TSI ma 999 cm2 pojemności, 3 cylindry i 12 zaworów. Dodatkowo korzysta z elektronicznie sterownej turbosprężarki generującej ciśnienie dochodzące do 1,6 bara oraz wtryskiwaczy bezpośrednich dostarczających paliwo do cylindrów pod ciśnieniem sięgającym nawet 350 barów. A na tym innowacje nie kończą się. Bo litrowy benzyniak może zostać wyposażony w filtr cząstek stałych i ma pasek rozrządu o trwałości określonej nawet na 210 tysięcy kilometrów. Jak to możliwe? Decyduje o tym fakt, że napęd pracuje w tzw. kąpieli olejowej.

Zobacz również: Używany Volkswagen Golf VII (od 2012) – czy warto go kupić?

Silnik 1.0 TSI VAG - lekki i… innowacyjny!

REKLAMA

Blok i głowica nowego 3-cylindrowca Grupy Volkswagena zostały wykonane z aluminium. Ta i kolejne innowacje sprawiły, że masę wersji 95-konnej udało się utrzymać inżynierom na poziomie zaledwie 93 kilogramów. Kolejne ciekawostki? Wodna chłodnica powietrza została np. zintegrowana z kolektorem dolotowym. Dzięki temu twórcy mogli zredukować masę jednostki, a przy okazji skrócili czas potrzebny na osiągnięcie przez nią temperatury roboczej. Skutek? Silnik 1.0 TSI szybciej zaczyna dmuchać ciepłym powietrzem w kabinie zimą oraz szybciej… staje się oszczędny podczas jazdy zimą w mieście.

Silnik 1.0 TSI Grupy Volkswagena występuje w sumie w pięciu wariantach mocy. Na ich potrzeby inżynierowie przygotowali aż trzy przekładnie. Modele o mocy poniżej 95 koni mechanicznych są standardowo parowane ze skrzyniami dysponującymi pięcioma przełożeniami. Mocniejsze warianty otrzymują mechanizmy 6-biegowe. Opcjonalnie klienci Volkswagena, Seata, Skody i Audi mogą zdecydować się na przekładnię automatyczną. Mowa oczywiście o charakterystycznej dla niemieckiej grupy 7-biegowej dwusprzęgłówce typu DSG.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 1.0 TSI VAG - oznaczenia:

  • 86 KM - CHZK
  • 90 KM - CHZA, DKLC
  • 95 KM - CHZB, DKLD, CHZL
  • 110 KM - CHZC, DKRC
  • 115 KM - CHZJ, CHZD, DKJA, DKRF, DKRA

Zobacz również: Używane: Skoda Rapid (2012 - 2019) - opinie i typowe usterki

Czy 3 cylindry oznaczają niską kulturę pracy? Nie w przypadku silnika 1.0 TSI Grupy Volkswagena. Jeździłem wieloma autami wyposażonymi w ten motor i w żadnym nie pojawiało się np. charakterystyczne szarpanie na wolnych obrotach.  O to zadbali jednak inżynierowie już podczas projektowania jednostki. A wszystko za sprawą obniżenia masy wału korbowego oraz zastosowania tłumika drgań skrętnych. W ten sposób wyeliminowane zostały dodające masę, obniżające sprawność i często przedwcześnie zużywające się wałki wyrównoważające.

Silnik 1.0 TSI VAG - a wszystko zaczęło się od Golfa i Octavii

Tak przygotowany motor praktycznie z miejsca trafił do topowych modeli segmentu C - mowa o Octavii III i Golfie VII. Niedługo później zapanował nad całą gamą modelową Grupy Volkswagena w takich segmentach jak A, B, C i crossover. Co można powiedzieć o jeździe nim? Jest idealny przede wszystkim w samochodach segmentu B, ewentualnie crossoverach pokroju Kamiqa i T-Crossa. Oferuje wtedy najlepsze osiągi. W modelach takich jak Golf czy Scala sprawdza się w mieście, a w trasie dostaje zadyszki. Zapotrzebowanie na paliwo? Podczas jednej z jazd testowych Polo 1.0 TSI 115 KM osiągnąłem spalanie w trasie wynoszące poniżej 5 litrów benzyny. W cyklu mieszanym było to mniej więcej 6,5 - 6,7 litra.

Silnik 1.0 TSI VAG - modele samochodów:

  • Volkswagen: Up!, Polo, Golf, T-Cross, T-Roc
  • Skoda: Fabia, Rapid, Scala, Octavia, Kamiq, Karoq
  • Seat: Ibiza, Leon, Arona, Ateca
  • Audi: A1, A3, Q2

Silnik 1.0 TSI VAG - dane techniczne producentów:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
VW Golf VII 86 KM 160 Nm 11,9 s. 179 km/h 4,9
VW Up! 90 KM 160 Nm 9,9 s. 185 km/h 4,4
Seat Ibiza 95 KM 175 Nm 10,5 s. 182 km/h 4,7
Skoda Fabia III 110 KM 200 Nm 9,5 s. 196 km/h 4,4
Seat Arona 115 KM 200 Nm 9,8 s. 182 km/h 5,0

Zobacz również: Używane: Volkswagen Up!, Skoda Citigo, Seat Mii (2011 - 2020) - opinie i typowe usterki

Grupa Volkswagena określiła czas życia silnika 1.0 TSI na mniej więcej 200 tysięcy kilometrów. I choć jednostka nie jest jeszcze mocno popularna na rynku wtórnym, a większość egzemplarzy nie pokonała potężnych przebiegów, spokojnie można założyć że benzyniak powinien bezawaryjnie pokonać dużo większy dystans. Po pierwsze wolnossąca wersja motoru bez bezpośredniego wtrysku, która również była wyliczana przez inżynierów na 200 tysięcy kilometrów, bez większych problemów pokonuje w rękach przedstawicieli handlowych nawet 360 - 400 tysięcy kilometrów.

Silnik 1.0 TSI VAG - awarie? Jakie awarie?

Po drugie - i dużo ważniejsze - benzyniak w zasadzie nie ma żadnych chorób wieku dziecięcego. Przygotowując się do napisania tego materiału przejrzałem fora, na których dyskutowane były aspekty eksploatacyjne silnika 1.0 TSI - wypowiadali się na nich w większości użytkownicy aut z tym motorem. Tak naprawdę wyłącznie w jednym miejscu znalazłem informację o tym, że czasami w 3-cylindrowym benzyniaku Grupy Volkswagena luzuje się cybant przy intercoolerze. Skutek? Auto nie staje na poboczu, a traci moc. Co więcej, usterka jest prosta w namierzeniu i jeszcze łatwiejsza w usunięciu.

Niemcy mieli w ostatnich dwóch dekadach kilka dość głośnych wpadek na czele z takimi hitami sprzedaży jak 2.0 TDI i 1.4 TSI. Na szczęście silnik 1.0 TSI Grupy Volkswagena nie wpisuje się do tej kategorii. To nowoczesna, ale też i dopracowana jednostka, która jak na razie nie budzi większych wątpliwości serwisowych. Jaka jest recepta na trwałość tego benzyniaka? Te są tak naprawdę dwie. Pierwszą jest dbałość konstrukcyjna niemieckich inżynierów. Drugą dbałość serwisowa podejmowana przez kierowców. Zachowanie interwałów podstawowych serwisów sprawi, że motor raczej nie powinien powodować większych problemów w czasie eksploatacji.

Silnik 1.0 TSI VAG - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 16 zł
  • filtr powietrza - od 33 zł
  • zestaw paska rozrządu - od 265 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 185 zł
  • sprzęgło komplet - od 870 zł
  • koło zamachowe - od 1496 zł
  • świeca zapłonowa - od 61 zł
  • cewka zapłonowa - od 121 zł
  • filtr cząstek stałych
  • sonda lambda - od 289 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1

Nowy fotoradar w Warszawie już działa. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego fotoradaru na Al. Jerozolimskich. W zeszłym tygodniu uruchomiono także nowy odcinkowy pomiar prędkości na A1.

REKLAMA

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. [Nowelizacja]

Zmiany w prawie o ruchu drogowym: prawo jazdy od 17. roku życia, ograniczenia możliwości redukcji punktów karnych, okres próbny, odbieranie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h poza obszarem zabudowanym. Resort Infrastruktury zaprezentował główne rozwiązania dotyczące nowelizacji przepisów na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

KGP: 94 973 interwencji, 352 wypadków drogowych, 25 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 94 973 interwencji. Byli wzywani do 352 wypadków drogowych.

Samochód elektryczny w firmie jak optymalizować koszty i sposób korzystania z ładowarek firmowych i publicznych

Z punktu widzenia zarządzania flotą, firmowe oraz publiczne stacje ładowania mają inne zadania, które są wobec siebie komplementarne. Ładowarki dostępne przy siedzibach firm służą pracownikom do codziennego użytku.

Polacy kupują coraz więcej samochodów z segmentu premium. Cena 222 tys. zł już nie zniechęca. Jakie marki są na topie

Polacy pokochali wręcz samochodowy segment premium. Wrzesień 2024 r. był najlepszym miesiącem pod względem liczby rejestracji nowych samochodów osobowych w Polsce od 19 lat. Rekordy notują auta segmentu premium, gdzie wzrost rejestracji jest sześć razy większy niż w przypadku aut popularnych.

REKLAMA

QUIZ Co oznaczają te znaki drogowe? Większość znasz na pewno, ale z niektórymi może być problem
Jesteś kierowcą? Sprawdź, czy na pewno znasz polskie znaki drogowe. Nie prowadzisz samochodu? Zobacz, czy dasz radę odpowiedzieć na pytania bezbłędnie.
Rynek nowych aut mocno przyspiesza, zwłaszcza samochodów premium. Rejestracje po październiku 2024 r.

Analiza danych rynku motoryzacyjnego za październik wskazuje na wyraźne ożywienie sektora, co potwierdza kontynuację trendu wzrostowego z ostatnich miesięcy. Pozycję lidera niezmiennie utrzymuje Toyota wśród nowych samochodów osobowych i Renault wśród nowych samochodów dostawczych o dopuszczalnej masie całkowitej – dmc do 3,5 tony. 

 

REKLAMA