REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup samochodu przez internet. Wymysł koronawirusa?

Zakup samochodu./ Fot. Fotolia
Zakup samochodu./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Siadasz w zaciszu własnego domu i przy użyciu komputera kupujesz… fabrycznie nowy samochód! Scenariusz odległy? Za sprawą koronawirusa trend ten stał się bliższy Polakom niż kiedykolwiek. Jak zatem kupić auto przez internet?

Polacy w pewnych kwestiach nadal są tradycjonalistami. Nowe auta najchętniej kupowaliby za gotówkę bezpośrednio z salonów. Niestety pandemia wielu z nich pokrzyżowała szyki. Na szczęście rynek nie znosi próżni. Skutek? Dziś nowy pojazd z powodzeniem można kupić bez wychodzenia z domu. Oczywiście i w tym przypadku pojawia się pewne "ale". Bo w czasie koronawirusa - czyli w momencie, w którym większość firm motoryzacyjnych wstrzymała produkcję - lepiej decydować się na samochody, które są dostępne na placu dealerskim.

REKLAMA

Nowy samochód? W dobie wirusa trzeba będzie czekać…

REKLAMA

Oczywiście kierowca nadal ma możliwość skorzystania z konfiguratora i stworzenia najbardziej pasującej mu specyfikacji pojazdu. Musi się jednak liczyć z tym, że czas oczekiwania na odebranie takiego auta może nawet przekroczyć rok. Raczej trudno spodziewać się, że marki motoryzacyjne wstrzymają produkcję aż na 12 miesięcy. Z drugiej strony już mają zamówienia, które muszą zrealizować w pierwszej kolejności. A to - w połączeniu z mrożeniem produkcji w zakładach składających auta, jak i komponenty do aut - prowadzi do przytłoczenia mocy produkcyjnych fabryk.

Jakie samochody czekają na kupujących na placach? Dealerzy jak nikt znają rynek motoryzacyjny w kraju. Właśnie dlatego w ramach pre-orderów kompletują parki, które sprzedadzą się z pewnością. To oznacza pośrednie wersje mocy, pośrednie wersje wyposażenia i bezpieczne palety kolorystyczne. Skutek? Praktycznie każdy kierowca wybierze coś dla siebie. Żeby kupić nowy samochód przez internet, najlepiej skorzystać z jednego z dwóch kanałów. Pierwszym są portale z ogłoszeniami - nie brakuje w nich ofert wstawianych bezpośrednio przez dealerów.

Zobacz również: Sprzedaż aut online? Koronawirus może zmienić nawyki kierowców!

Zakup samochodu przez Internet wprost z… placu dealera

REKLAMA

Na tym jednak możliwości nie kończą się, bo dostępne są również portale uruchamiane przez producentów. W salonach online kierowca może sprawdzić jakie pojazdy znajdują się w ofercie najbliższego przedstawicielstwa, ewentualnie wszystkich innych przedstawicielstw. Odległość nie zawsze musi mieć bowiem duże znaczenie - część pojazdów jest bowiem sprzedawana wraz z ofertą dostarczenia "pod drzwi" kupującego. Internetowe salony dają możliwość wyboru auta, ale też skontaktowania się ze sprzedawcą online - w formie wideokonferencji.

Zakup samochodu przez internet to oczywiście nie tylko poznanie specyfikacji auta. Nabywca może poprosić konsultanta online o przygotowanie spersonalizowanych filmików czy zdjęć. W ten sposób na żywo zobaczy jak wygląda nadwozie interesującego go pojazdu. A to mu da dużo dokładniejszy obraz sytuacji niż obrazek stanowiący elektroniczny szkic. Materiały multimedialne mogą również dotyczyć wnętrza czy sposobu działania elementów wyposażenia. Co z samym zakupem samochodu przez internet? Możliwe jest nabycie za gotówkę, w kredycie lub leasingu. Forma zależy od kupującego.

Samochód online. Główni gracze już idą w tym kierunku!

Dziś sprzedaż samochodu przez internet jest możliwa w przypadku większości marek motoryzacyjnych - ofertę taką ma chociażby Skoda, Volkswagen, Opel czy Toyota. To jednak nie koniec, bo do trendu mocniej niż kiedykolwiek włączają się też firmy zajmujące się multibrandową sprzedażą. W ich przypadku zakup jest jednak możliwy głównie w formie wynajmu długoterminowego czy leasingu. Inne zalety? Oferty pośredników multibrandowych często mają atrakcyjne ceny. Co więcej, w ratę wliczona może być nie tylko opłata za użytkowanie, ale też serwisowanie, ubezpieczenie czy nawet sezonową wymianę ogumienia.

Zobacz również: Koronawirus a samochody używane? Kierowcy szukają mniejszych i... tańszych!

Oczywiście to nie oznacza, że klasyczne salony sprzedaży są zamknięte. Nadal przed podjęciem ostatecznej decyzji kupujący może postanowić zobaczyć auto na żywo i wybrać się na ewentualną jazdę testową. Z drugiej strony sprzedaż samochodów online zdaje się być tendencją, która zacznie nas coraz mocniej dotyczyć w przyszłości. Szczególnie że oznacza jeszcze mocniejsze zaznaczenie dwóch dość kluczowych na rynku motoryzacyjnym trendów. Po pierwsze internetowy kanał daje większe pole do popisu w kwestii rabatowania. Firmy mają mniejsze koszty marketingowe i osobowe - to pozwala minimalizować marże.

Zakup samochodu przez Internet. Klientom nie zawsze zależy…

Po drugie sprzedaż online może się okazać niezwykle wygodna - głównie dla tych klientów, którzy dominują. O kim mowa? Już dziś jakieś 70 proc. polskiego rynku nowych samochodów należy do klientów flotowych, a w pozostałych 30 proc. nadal zawierają się jednoosobowe działalności. Czemu to ma znaczenie? Podczas zakupu auta w ramach leasingu czy wynajmu długoterminowego nabywca jest mniej szczegółowy. Zależy mu na konkretnej specyfikacji, a nie wnikliwym oglądaniu egzemplarza stojącego na placu przed salonem dealerskim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moto
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Gołoledź na drogach. IMGW ostrzega przed czarnym lodem. Jak go rozpoznać?

    Na drogach w Polsce pojawiła się gołoledź. IMGW ostrzega zatem kierowców z 12 województw przed naprawdę trudnymi warunkami. Co oznacza czarny lód na drodze? I jak zachować się podczas jazdy po oblodzonej drodze?

    Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

    Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

    Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

    Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

    Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

    Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

    REKLAMA

    Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

    Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

    Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

    Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

    Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

    Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

    Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

    Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

    REKLAMA

    Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

    Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

    Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

    Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

    REKLAMA