REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakup samochodu przez internet. Wymysł koronawirusa?

Zakup samochodu./ Fot. Fotolia
Zakup samochodu./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Siadasz w zaciszu własnego domu i przy użyciu komputera kupujesz… fabrycznie nowy samochód! Scenariusz odległy? Za sprawą koronawirusa trend ten stał się bliższy Polakom niż kiedykolwiek. Jak zatem kupić auto przez internet?

Polacy w pewnych kwestiach nadal są tradycjonalistami. Nowe auta najchętniej kupowaliby za gotówkę bezpośrednio z salonów. Niestety pandemia wielu z nich pokrzyżowała szyki. Na szczęście rynek nie znosi próżni. Skutek? Dziś nowy pojazd z powodzeniem można kupić bez wychodzenia z domu. Oczywiście i w tym przypadku pojawia się pewne "ale". Bo w czasie koronawirusa - czyli w momencie, w którym większość firm motoryzacyjnych wstrzymała produkcję - lepiej decydować się na samochody, które są dostępne na placu dealerskim.

REKLAMA

Nowy samochód? W dobie wirusa trzeba będzie czekać…

REKLAMA

Oczywiście kierowca nadal ma możliwość skorzystania z konfiguratora i stworzenia najbardziej pasującej mu specyfikacji pojazdu. Musi się jednak liczyć z tym, że czas oczekiwania na odebranie takiego auta może nawet przekroczyć rok. Raczej trudno spodziewać się, że marki motoryzacyjne wstrzymają produkcję aż na 12 miesięcy. Z drugiej strony już mają zamówienia, które muszą zrealizować w pierwszej kolejności. A to - w połączeniu z mrożeniem produkcji w zakładach składających auta, jak i komponenty do aut - prowadzi do przytłoczenia mocy produkcyjnych fabryk.

Jakie samochody czekają na kupujących na placach? Dealerzy jak nikt znają rynek motoryzacyjny w kraju. Właśnie dlatego w ramach pre-orderów kompletują parki, które sprzedadzą się z pewnością. To oznacza pośrednie wersje mocy, pośrednie wersje wyposażenia i bezpieczne palety kolorystyczne. Skutek? Praktycznie każdy kierowca wybierze coś dla siebie. Żeby kupić nowy samochód przez internet, najlepiej skorzystać z jednego z dwóch kanałów. Pierwszym są portale z ogłoszeniami - nie brakuje w nich ofert wstawianych bezpośrednio przez dealerów.

Zobacz również: Sprzedaż aut online? Koronawirus może zmienić nawyki kierowców!

Zakup samochodu przez Internet wprost z… placu dealera

REKLAMA

Na tym jednak możliwości nie kończą się, bo dostępne są również portale uruchamiane przez producentów. W salonach online kierowca może sprawdzić jakie pojazdy znajdują się w ofercie najbliższego przedstawicielstwa, ewentualnie wszystkich innych przedstawicielstw. Odległość nie zawsze musi mieć bowiem duże znaczenie - część pojazdów jest bowiem sprzedawana wraz z ofertą dostarczenia "pod drzwi" kupującego. Internetowe salony dają możliwość wyboru auta, ale też skontaktowania się ze sprzedawcą online - w formie wideokonferencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakup samochodu przez internet to oczywiście nie tylko poznanie specyfikacji auta. Nabywca może poprosić konsultanta online o przygotowanie spersonalizowanych filmików czy zdjęć. W ten sposób na żywo zobaczy jak wygląda nadwozie interesującego go pojazdu. A to mu da dużo dokładniejszy obraz sytuacji niż obrazek stanowiący elektroniczny szkic. Materiały multimedialne mogą również dotyczyć wnętrza czy sposobu działania elementów wyposażenia. Co z samym zakupem samochodu przez internet? Możliwe jest nabycie za gotówkę, w kredycie lub leasingu. Forma zależy od kupującego.

Samochód online. Główni gracze już idą w tym kierunku!

Dziś sprzedaż samochodu przez internet jest możliwa w przypadku większości marek motoryzacyjnych - ofertę taką ma chociażby Skoda, Volkswagen, Opel czy Toyota. To jednak nie koniec, bo do trendu mocniej niż kiedykolwiek włączają się też firmy zajmujące się multibrandową sprzedażą. W ich przypadku zakup jest jednak możliwy głównie w formie wynajmu długoterminowego czy leasingu. Inne zalety? Oferty pośredników multibrandowych często mają atrakcyjne ceny. Co więcej, w ratę wliczona może być nie tylko opłata za użytkowanie, ale też serwisowanie, ubezpieczenie czy nawet sezonową wymianę ogumienia.

Zobacz również: Koronawirus a samochody używane? Kierowcy szukają mniejszych i... tańszych!

Oczywiście to nie oznacza, że klasyczne salony sprzedaży są zamknięte. Nadal przed podjęciem ostatecznej decyzji kupujący może postanowić zobaczyć auto na żywo i wybrać się na ewentualną jazdę testową. Z drugiej strony sprzedaż samochodów online zdaje się być tendencją, która zacznie nas coraz mocniej dotyczyć w przyszłości. Szczególnie że oznacza jeszcze mocniejsze zaznaczenie dwóch dość kluczowych na rynku motoryzacyjnym trendów. Po pierwsze internetowy kanał daje większe pole do popisu w kwestii rabatowania. Firmy mają mniejsze koszty marketingowe i osobowe - to pozwala minimalizować marże.

Zakup samochodu przez Internet. Klientom nie zawsze zależy…

Po drugie sprzedaż online może się okazać niezwykle wygodna - głównie dla tych klientów, którzy dominują. O kim mowa? Już dziś jakieś 70 proc. polskiego rynku nowych samochodów należy do klientów flotowych, a w pozostałych 30 proc. nadal zawierają się jednoosobowe działalności. Czemu to ma znaczenie? Podczas zakupu auta w ramach leasingu czy wynajmu długoterminowego nabywca jest mniej szczegółowy. Zależy mu na konkretnej specyfikacji, a nie wnikliwym oglądaniu egzemplarza stojącego na placu przed salonem dealerskim.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mandat za korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych? Policja nie zawsze może go wystawić

Korzystanie z telefonu lub innych urządzeń elektronicznych rozpraszających przechodnia przekraczającego drogę lub torowisko – co do zasady – jest zabronione i zagrożone mandatem. Nie jest to jednak zakaz bezwzględny. W jakich sytuacjach, policja nie może ukarać pieszego korzystającego z telefonu komórkowego na przejściu dla pieszych?

KGP: 102 799 interwencji, 437 wypadków drogowych, 30 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji do godz. 11:20 nie opublikowała danych za niedzielę ( 25 sierpnia)  dotyczących interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia z wyłączeniem ostatniej niedzieli. Policjanci od poniedziałku do soboty przeprowadzili 102 799 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 343 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób

Sprzedawali wynajmowane samochody. Zatrzymano siedem osób zamieszanych w przestępczy proceder. Wynajmowali samochody, podrabiali dokumenty do samochodów, a następnie je sprzedawali. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Zalany samochód. Zostawić czy próbować uruchomić?

W ostatnim tygodniu, w związku z panującymi warunkami atmosferycznymi, doszło do wielu zalań i podtopień. Co zrobić w przypadku zalanego samochodu? Zostawić, czy próbować uruchomić? Ekspertka z Polskiej Izby Ubezpieczeń radzi co zrobić w przypadku zalania samochodu.

REKLAMA

Przebywasz w szpitalu i zapomniałeś wykupić ubezpieczenie OC samochodu? Możesz zostać obciążony wysoką karą. Jest stanowisko UFG po interwencji RPO: taka opłata, pobierana jest w interesie poszkodowanego

W związku z ostatnią interwencją Rzecznika Praw Obywatelskich do Ministra Finansów w sprawie wysokich i niezaskarżalnych kar za brak ważnego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych, którymi – jak wynika z interwencji – niekiedy karane są nawet osoby nie ponoszące winy za niewykupienie na czas ubezpieczenia, ponieważ np. przebywały w tym czasie w szpitalu – mówi się przede wszystkim o kwestiach problematycznych z punktu widzenia ukaranych. Stawiając się w roli poszkodowanego w wypadku z udziałem nieubezpieczonego pojazdu – można jednak spojrzeć na sprawę z nieco innej perspektywy. UFG przedstawiło swoje stanowisko w sprawie interwencji Rzecznika. 

Więcej czasu dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. M.in. przedłużono okres przejściowy dla Ośrodków Szkolenia Kierowców i wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

Od 1 listopada 2024 r. obowiązek rejestracji w systemie SENT. Ważne zmiany w delegowaniu kierowców w transporcie drogowym

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt nowelizacji ustawy o delegowaniu kierowców w transporcie drogowym. Chodzi o obowiązek rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi.

KGP: 122 607 interwencji, 479 wypadków drogowych, 45 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie całego ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 122 607 interwencji. Od początku tegorocznych wakacji policjanci odnotowali 306 wypadków na drogach ze skutkiem śmiertelnym.

REKLAMA

Samochody elektryczne z dotacją Mój elektryk: już 18 tys. w leasingu. Czy wkrótce także elektryczne rowery

Kończą się pieniądze przeznaczone na dotacje w ramach programu Mój elektryk. Na szczęście rząd zapowiada kolejną edycję. Można będzie skorzystać z dofinansowania do zakupy, ale także leasingu aut elektrycznych. Być może ta forma dofinansowania będzie miała zastosowanie także w programie Mój rower elektryczny.

Kary za brak ubezpieczenia OC w 2025 r. – czeka nas kolejny wzrost. Ogromne kwoty i brak możliwości zaskarżenia

W związku z pewnym już wzrostem płacy minimalnej od 1 stycznia 2025 r. – wzrosną również kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Spóźnialski posiadacz samochodu osobowego, będzie mógł zostać obciążony karą sięgającą nawet 9250 zł. Ostatnią szansą na zahamowanie ich wzrostu, jest interwencja Rzecznika Praw Obywatelskich.

REKLAMA