REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.3 VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.3 VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.3 VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Toyota

REKLAMA

REKLAMA

Małolitrażowy benzyniak, legendarne oznaczenie VVT-i i Yaris pierwszej generacji. Takie połączenie elementów sprawia, że silnik 1.3 VVT-i Toyoty już na starcie robi dobre wrażenie.

W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych Toyota zintensyfikowała prace nad nowych hatchbackiem segmentu B. I choć jasne było to, że hitem sprzedaży pod maską auta stanie się litrowy benzyniak, Japończycy chcieli zaproponować kierowcom również mocniejszą wersję. I tak do palety Toyoty Yaris I trafił motor 1.3 VVT-i o oznaczeniu 2NZ-FE. Opis? Pojemność to dokładnie 1299 cm3. Na tą składają się 4 cylindry i 16 zaworów. Poza tym standardem jest bardzo charakterystyczny dla japońskich benzyniaków w latach 90. układ zmiennych faz rozrządu, a sam rozrząd został oparty o bezobsługowy łańcuch.

REKLAMA

Warto w tym punkcie odróżnić motor 1.3 VVT-i od 1.33 dual VVT-i. To dwie różne konstrukcje. Auto z drugą jednostką było oferowane dopiero od roku 2008.

Silnik 1.3 VVT-i Toyota - czy nadaje się do LPG?

Motor 2NZ-FE był w swoim czasie dość mocno zaawansowany technologicznie. A jako że wyważał to wszystko z dobrymi osiągami i rozsądnie wykalkulowanym spalaniem, w roku 2000 otrzymał tytuł Międzynarodowego Silnika Roku w kategorii o pojemności od 1.0 do 1.4 litra. Procedury serwisowe? Silnik 1.33 VVT-i Toyoty nie jest mocno wymagający. I tak naprawdę poza wymianą oleju i filtrów raz w roku lub co 15 tysięcy kilometrów kierowca powinien pamiętać też o regularnej kontroli luzu zaworowego. Jej interwał najlepiej ustawić na 100 tysięcy kilometrów. Luz jest regulowany mechanicznie, co oznacza że w razie wykrycia odchyleń, mechanik powinien wymienić sztywne, stalowe szklanki.

Zobacz również: Używana Toyota Yaris I i II: miejskie auto

REKLAMA

Kierowcy dysponujący lekką nogą mogli liczyć na wybitną wręcz oszczędność silnika 1.3 VVT-i Toyoty. Ci, którzy stawiali na bardziej dynamiczny styl, powinni spodziewać się spalania w mieście oscylującego w granicy 8,5 litra. Oszczędności? Montaż LPG to w przypadku jednostki 2NZ-FE szerszy temat. Bo choć Japończycy zastosowali w motorze wtrysk wielopunktowy pozwalający na tanie założenie instalacji gazowej, znane są przypadki szybkiego wypalenia gniazd zaworowych podczas jazdy na LPG. Jak ochronić silnik 1.3 VVT-i? Należy przede wszystkim skrócić interwał kontroli luzu zaworowego nawet o połowę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto powiedzieć to głośno. Toyota Yaris 1.3 benzyna może pracować na gazie. Mimo wszystko wymaga wzmożonej uwagi. A samochody eksploatowane w Polsce często nie są zadbane w takim stopniu jak powinny. Skutek? Gdy gaz już był przed zakupem zamontowany np. w Yarisie II, to może zwiastować kosztowne usterki. Co ważne, Yaris oferowany z fabrycznym gazem nigdy nie był.

Silnik 1.3 VVT-i Toyota - modele samochodów:

  • Toyota Yaris I
  • Toyota Yaris II
  • Toyota Yaris Verso

Silnik 1.3 VVT-i Toyota - dane techniczne producenta:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
Yaris I 86 KM 124 Nm 10,7 s. 175 km/h 6,0
Yaris Verso 86 KM 124 Nm 11,9 s. 165 km/h 6,5

Zobacz również: Używane: Toyota Yaris II (2005 - 2011) - opinie i typowe usterki

Silnik 2NZ-FE jest chwalony za naprawdę dobre osiągi, a do tego wyjątkową trwałość. Mimo wszystko jednostka ma dwie wady. Pierwsza? Ta dotyczy kultury pracy. O ile na wolnych obrotach kierowca może odnieść wrażenie, że silnik nie pracuje w ogóle, o tyle na wysokich hałas bywa nieznośny! Najgłośniej benzyniak zachowuje się np. podczas jazdy po trasach szybkiego ruchu. Po drugie mimo iż silnik 1.3 VVT-i ma japoński rodowód, trapi go pewna powtarzalna usterka. Dotyczy ona wycieków oleju spod dekla pod zaworami, czyli jest drobiazgiem. Naprawa? Nowa uszczelka kosztuje jakieś 40 złotych, robocizna maksymalnie 100 złotych. I to chyba najsłabszy punkt, jaki ma Toyota Yaris 1 3 benzyna.

Silnik 1.3 VVT-i Toyota - podsumowanie:

Małolitrażowy benzyniak to przykład japońskiego silnika w starym stylu. Oferuje dość dobre osiągi, a do tego jest w stanie pokonać setki tysięcy kilometrów bez zasadniczych usterek. A to najlepsza laurka, na jaką mógł liczyć silnik Toyota Yaris 1.3 VVT-i. Opinie nie są bezpodstawne, choć motor ma też pewne wady. Okazuje się hałaśliwy na wysokich obrotach i wymaga mechanicznej regulacji luzu zaworowego. To jednak nie zmienia faktu, że zadbany egzemplarz Toyoty Yaris napędzany silnikiem 1.3 VVT-i 2NZ-FE nie będzie długo czekał na nowego właściciela! A żeby się przekonać ile prawdy jest w naszym podsumowaniu, wystarczy zrobić prostą rzecz. Należy wpisać w wyszukiwarkę hasło: Toyota Yaris 1.3 opinie forum. Wyniki będą zaskakująco pozytywne.

Zobacz również: Silnik 1.33 Dual VVT-i Toyota - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.3 VVT-i Toyota - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 8 zł
  • filtr paliwa - od 24 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 246 zł
  • pasek wielorowkowy - od 12 zł
  • sprzęgło komplet - od 210 zł
  • świeca zapłonowa - od 7 zł
  • cewka zapłonowa - od 85 zł
  • sonda lambda - od 129 zł

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości

Wyższe kary dla kierowców, dożywotnie zakazy prowadzenia samochodów, nowe wykroczenia. Propozycje resortu sprawiedliwości. Co jeszcze zawierają założenia projektu nowelizacji mające na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu?

Czym kierujemy się przy zakupie samochodu? Marką, ceną, rocznikiem, przebiegiem? Na co zwracamy uwagę w pierwszej kolejności? Przedstawiamy wyniki badania przeprowadzonego na zlecenie Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA

Strefy Czystego Transportu obowiązkowe. Przed jakimi wyzwaniami stoją polskie miasta?

Jeden z kluczowych zapisów nowelizacji ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych, podpisanej w grudniu przez Prezydenta RP mówi o tym, że samochody spalinowe będą mogły poruszać się po centrach miast tylko wtedy, gdy spełnią określone normy emisji spalin. To wymaga stworzenia Stref Czystego Transportu. Jakie wyzwania czekają polskie miasta?

Bezpieczeństwo na polskich drogach: Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Wciąż jest wiele do zrobienia. Kluczowe rekomendacje

Liczba wypadków śmiertelnych na drogach spadła aż o 74%. Znacząca poprawa bezpieczeństwa na polskich drogach – ale wciąż jest wiele do zrobienia. Rekomendacje ukierunkowane na realną poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach.

REKLAMA