REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Silnik 1.4 TCe H4Jt Renault - awarie, problemy, opinie

Silnik 1.4 TCe H4Jt Renault - awarie, problemy, opinie
Silnik 1.4 TCe H4Jt Renault - awarie, problemy, opinie
Materiały prasowe Renault

REKLAMA

REKLAMA

Ma małą pojemność, sporą moc, cztery cylindry i wtrysk typu MPI. Dla Renault silnik 1.4 TCe H4Jt stał się receptą napęd w segmencie C. Czemu jednak motor został wycofany z produkcji już po 4 latach?

REKLAMA

Pod koniec roku 2008 Francuzi przygotowali niezwykle ważną premierę. To wtedy światło dzienne ujrzała trzecia generacja hitowego Megane. Kompakt otrzymał nowoczesną stylizację oraz nową bazę technologiczną. A jej elementem stał się benzyniak 1.4 TCe. Silnik ma 4 cylindry, 16 zaworów i doładowanie. Turbosprężarka mimo niewielkiej pojemności daje mu optymalną moc 130 koni mechanicznych. Francuski, downsizingowany motor ma wysoką kulturę pracy i rozsądne spalanie. Jednocześnie nie otrzymał np. bezpośredniego wtrysku. Paliwo do cylindrów dostarcza układ pośredni typu MPI.

REKLAMA

Silnik 1.4 TCe H4Jt Renault choć zaprezentowany pod koniec roku 2008, tak naprawdę z pełną parą wszedł do produkcji w roku 2009. Jego kariera niestety nie trwała długo. Zaczął być wycofywany z linii produkcyjnej w roku 2011 i ze sprzedaży w roku 2012. Serwisowanie? Renault zaleca wymianę oleju co 2 lata, ewentualnie 30 tysięcy kilometrów. Tak długi interwał w nowoczesnym silniku doładowanym to jednak raczej… żart! Lepiej skrócić okresy międzyprzeglądowe. Olej w silniku 1.4 TCe lepiej zmieniać maksymalnie raz w roku lub co 10 - 15 tysięcy kilometrów.

Zobacz również: Używane Renault Megane III (2008 - )-nowe otwarcie

Silnik 1.4 TCe Renault - modele samochodów:

  • Renault Megane III
  • Renault Scenic III
  • Renault Grand Scenic II

Silnik 1.4 TCe Renault - dane techniczne:

Model Moc Moment obrotowy Przyspieszenie 0 - 100 km/h Prędkość maksymalna Średnie spalanie w litrach na 100 km
Megane III 130 KM 190 Nm 9,6 s. 200 km/h 6,6
Scenic III 130 KM 190 Nm 10,5 s. 190 km/h 7,3

REKLAMA

Silnik 1.4 TCe Renault jest bez wątpienia nowoczesny. Mimo wszystko Francuzi nie postawili na bezpośredni wtrysk paliwa. Informacja jest świetna z punktu widzenia kierowców. Szczególnie że w ten sposób istnieje możliwość stosunkowo taniego przerobienia motoru za zasilanie LPG. Zalety? W takim przypadku koszty tankowania spadają o połowę! Aby gaz nie zniszczył silnika 1.4 TCe warto pamiętać o dwóch rzeczach. Pierwszą jest zakup instalacji zawierającej dobre komponenty i wybór właściwego gazownika. Sposób dogrania instalacji z silnikiem jest tym, na czym nigdy nie warto oszczędzać.

Dynamiczny silnik benzynowy przerobiony na gaz, a do tego często modele posiadające bogate wyposażenie. Czyli w takiej konfiguracji kierowca może stworzyć naprawdę idealny samochód dla rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Silnik 1.4 TCe: co z regulacją luzu zaworowego?

Po drugie kierowca powinien pamiętać o regulacji luzu zaworowego. W silniku 1.4 TCe Renault regulacja jest mechaniczna. Interwał? Producent nie określa go w oficjalnej specyfikacji. Procedurę należy zatem wykonać wtedy, gdy staje się konieczna. Mechanicy na ogół kontrolują luz zaworowy i takie elementy jak wałki czy szklanki w silniku 1.4 TCe podczas wymian rozrządu. I doświadczenie pokazuje, że w samochodach z przebiegiem na poziomie 200 - 250 tysięcy kilometrów na ogół stan szklanek jest dobry. Nie ma zatem konieczności ich wymiany.

Zobacz również: Używane: Renault Scenic III (2009 - 2016) - opinie i typowe usterki

W silnikach 1.4 TCe Renault znane są przypadki wydmuchiwania uszczelek pod głowicą. Uszkodzenie sprawia, że przez uszczelkę płyn chłodzący przedostaje się do bloku i prowadzi do pęknięcia jednej z jego ścian - na ogół między 3 a 4 cylindrem. Powód występowania usterki? Część kierowców wskazuje na wadę materiałową - niskiej jakości uszczelkę. Mechanicy uważają jednak, że awaria ma dużo wspólnego z nawykami kierowców - konkretnie intensywną eksploatacją na zimnym silniku. Pękanie bloku występuje raczej sporadycznie. W Polsce było zaledwie kilka przypadków. Mimo wszystko z obowiązku warto wspomnieć o tym problemie - szczególnie że naprawa kosztuje kilka tysięcy złotych.

Samochody z silnikiem 1.4 TCe nie są przesadnie problematyczne. Mimo wszystko w skrajnym przypadku może w nich pęknąć blok silnika. Kupujący o takich przypadkach powinien wiedzieć i powinien sprawdzić przed zakupem np. kompresję.

Silnik 1.4 TCe Renault - korozja gruszki turbiny?

Lektura opowieści kierowców samochodów Renault wpisywanych na forach sprawia, że na listę potencjalnych usterek silnika 1.4 TCe wpisać można np. uszkodzenia gruszki turbiny. Element koroduje i staje się nieszczelny, a w efekcie podczas jazdy zdecydowanie powiększa się turbodziura. Aby silnik zaczął chętniej przyspieszać przy niskich obrotach, gruszkę należy wymienić. Ta jednak występuje w zestawie w turbiną… Na szczęście do dyspozycji kierowców pozostają warsztaty poza ASO. A te często mają już wypracowane sposoby na rozebranie modułu doładowania i wymianę samej gruszki.

Francuzi podczas projektowania silnika 1.4 TCe Renault postawili na łańcuch rozrządu. I choć łańcuch kojarzy się z wybitną trwałością, w przypadku tego benzyniaka hasło nie zawsze jest aktualne. Przeciętnie napęd wyciąga się co jakieś 150 - 180 tysięcy kilometrów. Objaw? Po odpaleniu silnika pojawia się metaliczny hałas - tzw. dieslowski rozruch. Całe szczęście łańcuch rozrządu nie jest skomplikowany w wymianie. Z zadaniem poradzi sobie praktycznie każdy mechanik. Nieco mniej optymistyczny jest koszt zakupu części zamiennych. Zestaw konieczny podczas prac kosztuje co najmniej 655 złotych.

Silnik 1.4 TCe H4Jt Renault - podsumowanie:

Silnik 1.4 TCe Renault może mieć pewne problemy techniczne. Te nie są jednak pewnikiem i w dużej mierze zależą od tego, jak benzyniaka będzie traktował kierowca. Optymistyczna informacje? Nie brakuje zadowolonych użytkowników, a w tym takich, którzy Megane z silnikiem 1.4 TCe pokonali nawet przeszło 400 tysięcy kilometrów - przy czym 300 tysięcy kilometrów na LPG. A to prowadzi do prostego wniosku - jednostka jest godna zainteresowania, szczególnie że po przeróbce na gaz pozwala poważnie obniżyć koszty eksploatacji, a do tego dynamiczny silnik daje frajdę w czasie jazdy.

Silnik 1.4 TCe Renault - ceny części zamiennych:

  • filtr oleju - od 10 zł
  • filtr powietrza - od 22 zł
  • filtr paliwa - od 13 zł
  • zestaw łańcucha rozrządu - od 655 zł
  • zestaw paska wielorowkowego - od 293 zł
  • sprzęgło komplet - od 524 zł
  • koło zamachowe - od 1716 zł
  • świeca zapłonowa - od 12 zł
  • cewka zapłonowa - od 157 zł
  • sonda lambda - od 141 zł
  • turbosprężarka - od 3711 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CANARD: Uruchomiono dwa nowe odcinkowe pomiary prędkości

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o uruchomieniu dwóch kolejnych odcinkowych pomiarów prędkości. Jeden z nich został uruchomiony na trasie A1, a drugi na DW935. 

KGP: 100 285 interwencji, 385 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 100 285 interwencji. Byli wzywani do 385 wypadków drogowych.

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza [Projekt ustawy]

Zmienią się zasady nakładania opłat drogowych: opłata infrastrukturalna, opłata nakładana ze względu na emisję CO2, opłata nakładana ze względu na zanieczyszczenie powietrza. Projekt ustawy trafił do uzgodnień i konsultacji.

Jak zarządzać flotą pojazdów elektrycznych

Badania rynkowe pokazują, że główne obawy, potrzeby i oczekiwania użytkowników elektromobilności, zarówno w firmach, jak i wśród indywidualnych konsumentów, dotyczą infrastruktury ładowania, zasięgu pojazdów elektrycznych oraz kosztów ich eksploatacji. To właśnie te kwestie stanowią obecnie największe wyzwania techniczne w procesie elektryfikacji flot. Dodatkowym wyzwaniem jest przekonanie pracowników do adaptacji nowych technologii.

REKLAMA

Dlaczego bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam?

Dobre opony to podstawa bezpiecznej jazdy. Warto wiedzieć, że bieżnik w oponach na tej samej osi musi być taki sam. To ważne, zwałszcza w przypadku decyzji o wypłacie ubezpieczenia. Ostatnio Rzecznik Finansowy wydał interpretację dla wszystkich ubezpieczycieli odnośnie do wysokości bieżnika na tej samej osi pojazd. Jak to jest więc z tymi bieżnikami?

KGP: 82 680 interwencji, 327 wypadków drogowych, 23 ofiary śmiertelne. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 82 680 interwencji. Byli wzywani do 327 wypadków drogowych.

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. [Projekt ustawy]

Śródmiejska strefa płatnego parkowania nie tylko w dużych miastach! Posłowie mają plan. Projekt nowelizacji ustawy o drogach publicznych zakłada, że nie tylko miasta powyżej 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy parkowania.

Badania techniczne pojazdów: opłaty za badanie techniczne, waloryzacja wysokości opłaty. Szykują się zmiany

Badania techniczne pojazdów: mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie, waloryzacja. W resorcie infrastruktury trwają prace nad przygotowaniem projektu ustawy. W projekcie znajdzie się m.in. mechanizm ustalania wysokości opłaty za badanie techniczne pojazdu.

REKLAMA

Ważne! Rząd szykuje kolejne zmiany w prawie drogowym: surowe kary za brawurową jazdę, konfiskata za powadzenie bez prawa jazdy

W odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych Rząd ogłosił szereg zmian w prawie, w odpowiedzi na alarmujące statystyki dotyczące wypadków drogowych. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jakie zmiany rząd planuje w 2025 roku.

Czy można mieszać różne rodzaje płynów chłodniczych? O tym powinien wiedzieć każdy kierowca!

Każdy kierowca wie, że płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w samochodzie. Odpowiada on za prawidłową pracę układu chłodzenia, chroniąc silnik przed przegrzewaniem się i korozją. Na co należy zwrócić uwagę, wybierając płyn chłodniczy do samochodu?

REKLAMA