REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Transport

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozliczenie importu usługi transportu towarów

Po jakim kursie wystawić fakturę wewnętrzną i z jaką datą, gdy nabywamy usługę importu (chodzi o transport towaru za granicę). Czy prawidłowo wystawiamy fakturę po kursie z dnia rozładunku, czyli obioru towaru, jeśli data wystawienia faktury przez zagraniczną firmę jest inna?

W jaki sposób alkohol wpływa na sprawność kierowcy

W Polsce obowiązują zaostrzone kary wobec pijanych kierowców. Warto pamiętać, że każda ilość wypitego alkoholu jest niebezpieczna, ponieważ obniża sprawność działania osoby prowadzącej pojazd i przez to istotnie zwiększa ryzyko wypadku. Obowiązkiem firmy jest przeciwdziałanie takim sytuacjom.

Czy można odliczać VAT od zakupu paliwa do samochodu

Czy w 2011 roku można odliczać VAT od paliwa do samochodów Mercedes Sprinter do 3,5 t oraz samochodów typu kombi, posiadające już w momencie zakupu homologację samochodów ciężarowych („z kratką”)?

Jak kwalifikować wypadek kierowcy

Kiedy wypadek kierowcy samochodu będzie wypadkiem przy pracy, a kiedy wypadkiem traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy?

REKLAMA

Rosja organicza transport ciężarówek w upały

Ciężarówki na drogach federalnych Rosji przy temperaturze powietrza powyżej 25 st. będą mogły jeździć tylko nocą - poinformowała Federalna Agencja Drogowa (Rosawtodor). Agencja nie podała od kiedy ograniczenia zaczną obowiązywać.

ULC: więcej ładunków w portach lotniczych

2 marca 2011. Polskie porty lotnicze w ubiegłym roku odprawiły prawie 81 tys. ton przesyłek cargo oraz poczty na trasach do Polski i za granicę - poinformowała rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego Katarzyna Krasnodębska. W porównaniu z 2009 r. jest to wzrost o ok. 14 proc.

Odliczenie VAT przy leasingu samochodów po 1 stycznia 2011 roku

Czy po 1 stycznia 2011 roku nadal przysługuje firmom prawo odliczania całego VATu od rat leasingowych samochodów ciężarowych i tych "z kratką"? Czy pozostaje prawo do odliczenia całości podatku przy wykupie tych samochodów? Jaką stawkę podatku należy zastosować w przypadku późniejszej sprzedaży samochodów?

Rząd: prywatyzacja PKP Cargo przez inwestora strategicznego

1 marca 2011 r. PKP Cargo powinno być sprywatyzowane przy udziale inwestora strategicznego, któremu będzie zaoferowany większościowy pakiet 50 proc. plus jedna akcja - zdecydował rząd. Rada Ministrów wysłuchała informacji ministra infrastruktury w tej sprawie.

REKLAMA

Największy kontenerowiec w historii gdyńskiego portu

26 lutego 2011 r. Do Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego (BCT) wpłynie największy w historii gdyńskiego portu kontenerowiec MSC Fortunate. Na jednostce mierzącej 275 metrów długości i 40 metrów szerokości zmieściłby się w pozycji leżącej Pałac Kultury i Nauki.

Portowcy zadowoleni z zerowej stawki VAT na usługi portowe

25 lutego 2011.  Zerowa stawka VAT na usługi portowe to dobra decyzja dla całej gospodarki morskiej - powiedział Rafał Zahorski z Rady Interesantów Portu Szczecin, skupiającej największe portowe spółki.

Związkowcy kolejowi skarżą się na polski rząd do Brukseli

17 lutego 2011 r. Federacja Związków Zawodowych Pracowników Polskich Kolei Państwowych wystąpiła do unijnych komisarzy z prośbą o interwencję. Chodzi o to, że rząd Donalda Tuska ok. 4,8 mld zł z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko na kolej przekazał na budowę dróg.

Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu może byc importem usług

Czy zakup usług krótkoterminowego wynajmu środków transportu wykazuję w deklaracji VAT-7 jako import usług?

Kiedy rozliczyć fakturę korygującą zmniejszającą obrót za usługi transportu na rzecz nabywcy z UE

Firma świadczy usługi transportu dla klientów z UE. W grudniu 2010 r. została wystawiona korekta „in minus” do faktur z czerwca (sprzedaż w czerwcu). Kiedy firma powinna ująć te korekty w informacji podsumowującej i VAT – w grudniu czy w czerwcu?

Jak określić miejsce pracy kierowcy

W jaki sposób określić miejsce pracy kierowcy stale obsługującego określony obszar kraju. Pracownik bardzo rzadko pojawia się w siedzibie firmy. W trasie bywa kilka dni. 

Transport międzynarodowy pod skrzydła Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego. Co się zmienia?

Uprawnienia przysługujące Biuru Obsługi Transportu Międzynarodowego przeszły na Główny Inspektorat Transportu Drogowego (dalej: GITD). Oznacza to, że przedsiębiorca, chcąc uzyskać licencję na przewozy międzynarodowe, będzie mógł złożyć odpowiednie formularze również w siedzibie terenowej jednostki GITD.

Zmiana przepisów VAT. Miejsce świadczenia usług transportu towarów

Od 1 stycznia 2011 r. przepisami ww. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. w sprawie wykonania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, określone zostało odmiennie, niż w art. 28b ustawy, miejsce świadczenia usług transportu towarów.

Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów i paliwa

Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym wprowadza zmiany w zasadach rozliczeń VAT od paliwa i samochodów. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. podatnicy zostali pozbawieni prawa do pełnego odliczenia VAT od tzw. samochodów z kratką. Nie odliczymy również VAT od paliwa do tych samochodów. Leasingobiorca, aby zachować pełne prawo do odliczenia, musi zarejestrować umowę (zawartą do końca 2010 r.) do 31 stycznia 2011 r.

Nowe zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów w 2011 r.

Obowiązują nowe zasady odliczania VAT od paliwa do samochodów firmowych. Przepisy nowelizujące ustawę o VAT weszły w życie 1 stycznia 2011 r.

Nowe kompetencje Inspekcji Transportu Drogowego

W 2011 roku obowiązują nowe przepisy regulujące kompetencje Inspekcji Transportu Drogowego. Teraz inspektorzy mogą karać za naruszenie przepisów ruchu drogowego i sprawdzać stan trzeźwości kierowcy.

Obligatoryjny, czy fakultatywny charakter reklamacji usług przewozowych ?

Reklamacja usług przewozowych - w potocznym rozumieniu - oznacza skierowaną do przewoźnika skargę w związku z niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem usług przewozowych, której najczęściej towarzyszy żądanie dobrowolnego naprawienia szkody spowodowanej owym niewykonaniem lub nienależytym wykonaniem usług. Kiedy więc reklamacja usług przewozowych ma fakultatywny a kiedy obligatoryjny charakter?

Główny Inspektorat Transportu Drogowego zajmie się transportem międzynarodowym

Główny Inspektorat Transportu Drogowego przejmie dotychczasowe kompetencje ministra infrastruktury w zakresie międzynarodowego transportu drogowego - poinformował wiceminister infrastruktury Tadeusz Jarmuziewicz. Przewoźnicy mają nie odczuć zmian.

Jaki VAT dla firmy transportowej działającej nie tylko w UE

Nowa firma transportowa zamierza świadczyć usługi przewozu drogowego towarów na trasach krajowych oraz międzynarodowych (unijnych i pozaunijnych). Usługi będą świadczone nie tylko dla firm polskich, ale również dla firm zagranicznych. Czy i kiedy usługi transportowe będą podlegać opodatkowaniu VAT w Polsce?

Jak udokumentować wewnątrzwspólnotową dostawę towarów

Czy w przypadku dostawy na rzecz podatnika mającego siedzibę w Luksemburgu, dostarczonej fizycznie do centrum logistycznego położonego na terenie Niemiec, dokumenty posiadane przez podatnika, czyli kopia faktury, specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku, karta dokumentu przewozowego CMR, potwierdzają wywóz towarów z terytorium kraju na teren innego państwa członkowskiego. Czy uprawniają podatnika do zastosowania stawki VAT 0 proc?

Jak rozliczać usługi transportu międzynarodowego

Czy wystawiając faktury dokumentujące usługi transportu, nadal należy dzielić je na odcinki krajowe i zagraniczne? Czy może w całości należy obecnie wystawiać faktury ze stawką 0 proc.

Jak wykazać na fakturze dodatkowy koszt poniesiony przy wykonywaniu usługi transportu towaru

Przy załadunku towaru we Włoszech kierowca zapłacił 38 euro za jego przechowanie. Otrzymał na to rachunek na kwotę 38 euro brutto, w tym VAT 0%. Teraz klient (polski przedsiębiorca) poprosił o doliczenie tego kosztu do faktury za transport. Jak powinienem to zrobić? Czy na fakturze powinienem napisać 38 euro jako kwotę netto + VAT? Jeżeli tak, to według jakiej stawki naliczyć VAT?

REKLAMA