Jak wykazać na fakturze dodatkowy koszt poniesiony przy wykonywaniu usługi transportu towaru
REKLAMA
REKLAMA
W opisanym przypadku najlepszym rozwiązaniem jest powiększenie ceny netto usługi transportowej o przeliczoną na złote (według ustalonego z klientem kursu) kwotę 38 euro, a następnie naliczenie od całości VAT według stawki właściwej dla usług transportu towarów, tj. według stawki podstawowej 22%.
REKLAMA
Podstawą opodatkowania VAT jest obrót, tj. kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy (art. 29 ust. 1 ustawy o VAT).
REKLAMA
W konsekwencji, jeżeli w przedstawionej sytuacji klient (nabywca usługi) jest obowiązany do zwrócenia Panu poniesionego we Włoszech kosztu przechowania towaru, zasadne jest uwzględnienie tego kosztu w podstawie opodatkowania (cenie netto) świadczonej na jego rzecz usługi transportowej. Koszt ten stanowi bowiem element świadczenia należnego od nabywcy.
A zatem najlepszym rozwiązaniem jest w przedstawionej sytuacji powiększenie ceny netto usługi transportowej o przeliczoną na złote (według ustalonego z klientem kursu) kwotę 38 euro, a następnie naliczenie od całości VAT według właściwej dla usług transportu towarów stawki podstawowej 22%. Z pytania wynika, że Pana klient jest polskim podmiotem, a w konsekwencji przedmiotowa usługa transportowa podlega opodatkowaniu VAT w Polsce.
Należy podkreślić, że wyliczony w powyższy sposób VAT powinien zostać doliczony również w sytuacji, gdyby kwota 38 euro (przeliczona na złote lub nie) miała zostać wykazana w odrębnej pozycji faktury. Wykazanie na fakturze kwoty euro przeliczonej od razu na złote (według ustalonego z klientem kursu) jest lepszym rozwiązaniem, gdyż nie wymaga przeliczania faktury dla celów VAT (zwłaszcza że kwota podatku musi być wykazana na fakturze w złotych, nawet jeżeli kwota należności na fakturze jest wyrażona w walucie obcej – § 5 ust. 6 rozporządzenia o fakturach).
• art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 54, poz. 535; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 107, poz. 679
• § 5 ust. 6 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług – Dz.U. Nr 212, poz. 1337; ost.zm. Dz.U. z 2009 r. Nr 222, poz. 1760
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.