REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów i paliwa

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym wprowadza zmiany w zasadach rozliczeń VAT od paliwa i samochodów. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. podatnicy zostali pozbawieni prawa do pełnego odliczenia VAT od tzw. samochodów z kratką. Nie odliczymy również VAT od paliwa do tych samochodów. Leasingobiorca, aby zachować pełne prawo do odliczenia, musi zarejestrować umowę (zawartą do końca 2010 r.) do 31 stycznia 2011 r.

Samochody uprawniające do odliczenia 100% VAT

REKLAMA

Od samochodów, które nie spełniają żadnych z warunków określonych w kolumnie 2 i 3, możemy odliczyć tylko 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. VAT od paliwa odliczymy natomiast, gdy będzie ono przeznaczone do samochodów wymienionych w kolumnie 2. Rejestracja umowy leasingu, o której mowa w kolumnie 3, nie powoduje, że możemy odliczać VAT od paliwa do wymienionych w niej samochodów.

Podatnik może odliczać 100% VAT od leasingu samochodów wymienionych w kolumnie 3, gdy zarejestrował w terminie umowę zawartą przed 1 stycznia 2011 r. Prawo do odliczenia przysługuje bez uwzględniania zmian tej umowy po 1 stycznia 2011 r. Co oznacza to określenie? Ustawodawca posługuje się nim zawsze przy zmianie przepisów dotyczących samochodów. Dlatego przykładowo możemy odnieść się do interpretacji wydanych na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów przejściowych.

Przede wszystkim zmiana umowy automatycznie nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT (pismo z 26 sierpnia 2005 r. Małopolskiego Urzędu Skarbowego, nr DP1/443-33/05/PG/61102):

REKLAMA

Z brzmienia w/w przepisu wynika, iż nie ma on zastosowania do zmian umowy dokonanych po wejściu w życie ustawy. Nie oznacza to jednak, że w przypadku wprowadzenia zmian przepis ten nie znajdzie w ogóle zastosowania do umowy – będzie on w dalszym ciągu stosowany do tej części, która nie została zmieniona. Powyższe oznacza, że w sytuacji zmian wprowadzanych do umowy (po dniu 20 kwietnia 2004 r., co w sytuacji opisanej przez Spółkę nastąpiło aneksami nr 2/2004, 1/2005 i 2/2005), Podatnik jest uprawniony do korzystania z odliczenia podatku z tytułu umowy najmu samochodów ciężarowych tylko w takim zakresie, w jakim korzystał z tego odliczenia przed ich wprowadzeniem. Jeżeli w wyniku aneksów do umowy, sporządzonych po dniu wejścia w życie ustawy, nastąpiłoby zwiększenie liczby wynajmowanych samochodów lub zwiększenie wysokości obciążeń z tytułu opłat czynszowych, przedłużenie czasu trwania umowy, to czynniki te nie wywołują skutku prawnego dla zakresu odliczenia podatku z tytułu uprawnień wynikających z art. 154 w/w ustawy, tj. Podatnik zachowuje prawo do obniżenia podatku z tyt. usług najmu pojazdów w takim zakresie, w jakim prawo to przysługiwało przed zmianą umowy.

Za zmianę umowy urząd nie uznał zmiany harmonogramu spłaty rat, gdy taka możliwość była przewidziana w umowie (pismo z 24 listopada 2005 r. Urzędu Skarbowego w Olsztynie, nr US IV/III/443-81/05):

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zmiana wysokości rat była przewidziana w ogólnych warunkach umowy leasingu w dniu jej podpisania. Zmiana harmonogramu spłacanych rat poprzez zwiększenie wysokości raty leasingu o kwotę 37,58 zł brutto, którą przewidziano przedmiotową umową, nie jest zmianą umowy leasingu. Zatem stosownie do art. 154 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od całej raty czynszu.

REKLAMA

Według organów prawo do pełnego odliczenia VAT nie przysługuje podatnikowi, na którego rzecz dokonano cesji umowy leasingu, mimo że umowa została zarejestrowana (pismo z 6 maja 2005 r. Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu, nr 1425/021/443/30/06/IW):

Jednakże, zdaniem tut. Urzędu, wskutek przejęcia umowy leasingu nastąpi zmiana tej umowy po stronie biorącego w leasing. Zatem nie zostaną spełnione wymogi określone w art. 154 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT. Bezsprzecznie po dniu 01.06.2005 r. nastąpi zmiana jednej ze stron umowy – leasingobiorcy. Zatem przejmującemu umowę leasingu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych. Zgodnie z art. 86 ust. 7 ww. ustawy o VAT spółce będzie przysługiwało odliczenie 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania przedmiotowego samochodu nie może przekroczyć kwoty 6000 zł. Zatem stanowisko przedstawione przez spółkę w złożonym zapytaniu jest nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Jak z tego wynika, w takiej sytuacji podatnik musi dokładnie przeanalizować umowę oraz aneks do niej, aby ocenić, czy zostanie pozbawiony prawa do odliczenia pełnego VAT od rat leasingowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Strefa czystego transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Jest nowa mapa i kilka poprawek

  Strefa Czystego Transportu w Warszawie powstanie 1 lipca 2024 r. Uchwała w tej sprawie została przegłosowana 7 grudnia 2023 r. przez radę miasta. Zmiany? Wbrew wcześniejszym zapowiedziom strefa okaże się nieco mniejsza.

  Benzyną E10 tych aut nie zatankujesz. Długa lista! Co mają zrobić kierowcy od 1 stycznia 2024 r.?

  Na stacjach pojawi się nowa benzyna E10. Do jakich samochodów lepiej jej nie tankować? Przygotowaliśmy listę pojazdów. Tak, jest też wyszukiwarka opracowana przez ministerstwo klimatu. Ale w tym przypadku najlepiej polegać przede wszystkim na deklaracjach producentów.

  Postęp projektu Izery: fabryka i nowy SUV już w 2025 roku?

  Na konferencji prasowej 7 grudnia 2023 r. prezes spółki ElectroMobility Poland (EMP), Piotr Zaremba, ogłosił znaczący postęp projektu Izery (pierwszego polskiego samochodu elektrycznego), informując o zrealizowaniu planów w 39 procentach. Wizja fabryki w Jaworznie i pierwszych samochodów z niej zjeżdżających staje się coraz bardziej realna. Produkcja samochodów ma ruszyć w tej fabryce pod koniec 2025 roku.

  Toyota Hilux Mild Hybrid 48V. Diesel w pick-up`ie z zastrzykiem 16 koni

  Toyota zdecydowała się poszerzyć gamę silnikową Hiluxa. Teraz 2,8-litrowy diesel w jednej z wersji może otrzymać elektryczne wsparcie. Za to odpowiedzialny jest 16-konny układ Mild Hybrid 48V.

  REKLAMA

  Ile kosztuje elektryczna Astra? Cennik modelu Electric startuje od 197 500 zł

  Pierwsza elektryczna Astra w historii modelu oficjalnie wchodzi do sprzedaży w Polsce. Za model trzeba zapłacić co najmniej 197 500 zł. Co kompaktowy Opel oferuje w zamian?

  Elektryczny SUV Mitsubishi? Japończycy uderzą w segment C

  Mitsubishi, zamiast zwijać biznes w Europie, najwyraźniej planuje go rozwijać. Po dwóch kluczowych debiutach w segmencie aut miejskich Japończycy szykują się do prezentacji elektrycznego SUV-a segmentu C.

  Czy paliwo w samochodzie może zamarznąć?

  Paliwo zamarzło w samochodzie. To hasło podczas porannej próby rozruchu silnika brzmi dla kierowcy jak wyrok. Czy to jest w ogóle możliwe? I jak radzić sobie w takiej sytuacji? O tym właśnie opowiemy w tym poradniku.

  Jaki będzie 2024 rok w branży TSL?

  Sektor TSL przechodzi przez istotne zmiany, które odzwierciedlają ewolucję całej branży. Nowe regulacje oraz kierunki rozwoju, wprowadzone w 2023 roku, jeszcze mocniej uwydatniły dynamiczny charakter branży. Jakie wyzwania i szanse z perspektywy prawa przyniesie ze sobą rok 2024? 

  REKLAMA

  Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

  Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

  Wyższe opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek. Skok cen sięga nawet 86 proc.!

  Opłaty za autostrady w Niemczech dla ciężarówek wzrosły nawet o 86 proc. To poważny problem dla firm z branży transportowej. I nie tylko Polskich, ale także pochodzących z innych krajów europejskich.

  REKLAMA