REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów i paliwa

Joanna Dmowska
Joanna Dmowska
Prawnik specjalizujący się w zagadnieniach dotyczących podatku VAT, redaktor naczelna Biuletynu VAT, autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych oraz kilkunastu specjalistycznych wydawnictw książkowych.
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ustawa z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o transporcie drogowym wprowadza zmiany w zasadach rozliczeń VAT od paliwa i samochodów. Od 1 stycznia 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. podatnicy zostali pozbawieni prawa do pełnego odliczenia VAT od tzw. samochodów z kratką. Nie odliczymy również VAT od paliwa do tych samochodów. Leasingobiorca, aby zachować pełne prawo do odliczenia, musi zarejestrować umowę (zawartą do końca 2010 r.) do 31 stycznia 2011 r.

Samochody uprawniające do odliczenia 100% VAT

REKLAMA

Od samochodów, które nie spełniają żadnych z warunków określonych w kolumnie 2 i 3, możemy odliczyć tylko 60% podatku naliczonego, nie więcej niż 6000 zł. VAT od paliwa odliczymy natomiast, gdy będzie ono przeznaczone do samochodów wymienionych w kolumnie 2. Rejestracja umowy leasingu, o której mowa w kolumnie 3, nie powoduje, że możemy odliczać VAT od paliwa do wymienionych w niej samochodów.

Podatnik może odliczać 100% VAT od leasingu samochodów wymienionych w kolumnie 3, gdy zarejestrował w terminie umowę zawartą przed 1 stycznia 2011 r. Prawo do odliczenia przysługuje bez uwzględniania zmian tej umowy po 1 stycznia 2011 r. Co oznacza to określenie? Ustawodawca posługuje się nim zawsze przy zmianie przepisów dotyczących samochodów. Dlatego przykładowo możemy odnieść się do interpretacji wydanych na podstawie poprzednio obowiązujących przepisów przejściowych.

Przede wszystkim zmiana umowy automatycznie nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia VAT (pismo z 26 sierpnia 2005 r. Małopolskiego Urzędu Skarbowego, nr DP1/443-33/05/PG/61102):

REKLAMA

Z brzmienia w/w przepisu wynika, iż nie ma on zastosowania do zmian umowy dokonanych po wejściu w życie ustawy. Nie oznacza to jednak, że w przypadku wprowadzenia zmian przepis ten nie znajdzie w ogóle zastosowania do umowy – będzie on w dalszym ciągu stosowany do tej części, która nie została zmieniona. Powyższe oznacza, że w sytuacji zmian wprowadzanych do umowy (po dniu 20 kwietnia 2004 r., co w sytuacji opisanej przez Spółkę nastąpiło aneksami nr 2/2004, 1/2005 i 2/2005), Podatnik jest uprawniony do korzystania z odliczenia podatku z tytułu umowy najmu samochodów ciężarowych tylko w takim zakresie, w jakim korzystał z tego odliczenia przed ich wprowadzeniem. Jeżeli w wyniku aneksów do umowy, sporządzonych po dniu wejścia w życie ustawy, nastąpiłoby zwiększenie liczby wynajmowanych samochodów lub zwiększenie wysokości obciążeń z tytułu opłat czynszowych, przedłużenie czasu trwania umowy, to czynniki te nie wywołują skutku prawnego dla zakresu odliczenia podatku z tytułu uprawnień wynikających z art. 154 w/w ustawy, tj. Podatnik zachowuje prawo do obniżenia podatku z tyt. usług najmu pojazdów w takim zakresie, w jakim prawo to przysługiwało przed zmianą umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za zmianę umowy urząd nie uznał zmiany harmonogramu spłaty rat, gdy taka możliwość była przewidziana w umowie (pismo z 24 listopada 2005 r. Urzędu Skarbowego w Olsztynie, nr US IV/III/443-81/05):

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że zmiana wysokości rat była przewidziana w ogólnych warunkach umowy leasingu w dniu jej podpisania. Zmiana harmonogramu spłacanych rat poprzez zwiększenie wysokości raty leasingu o kwotę 37,58 zł brutto, którą przewidziano przedmiotową umową, nie jest zmianą umowy leasingu. Zatem stosownie do art. 154 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, w przedstawionym stanie faktycznym, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od całej raty czynszu.

REKLAMA

Według organów prawo do pełnego odliczenia VAT nie przysługuje podatnikowi, na którego rzecz dokonano cesji umowy leasingu, mimo że umowa została zarejestrowana (pismo z 6 maja 2005 r. Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu, nr 1425/021/443/30/06/IW):

Jednakże, zdaniem tut. Urzędu, wskutek przejęcia umowy leasingu nastąpi zmiana tej umowy po stronie biorącego w leasing. Zatem nie zostaną spełnione wymogi określone w art. 154 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o VAT. Bezsprzecznie po dniu 01.06.2005 r. nastąpi zmiana jednej ze stron umowy – leasingobiorcy. Zatem przejmującemu umowę leasingu nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% kwoty podatku naliczonego od rat leasingowych. Zgodnie z art. 86 ust. 7 ww. ustawy o VAT spółce będzie przysługiwało odliczenie 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania przedmiotowego samochodu nie może przekroczyć kwoty 6000 zł. Zatem stanowisko przedstawione przez spółkę w złożonym zapytaniu jest nieprawidłowe. Mając powyższe na uwadze należało orzec jak w sentencji niniejszego postanowienia.

Jak z tego wynika, w takiej sytuacji podatnik musi dokładnie przeanalizować umowę oraz aneks do niej, aby ocenić, czy zostanie pozbawiony prawa do odliczenia pełnego VAT od rat leasingowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moto
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Test: Nissan X-Trail 1.5 VC-T MHEV. To niby tylko zwykły, benzynowy X-Trail. Jednak zwykły nie jest

  To miał być zwykły X-Trail, ale mimo wszystko taki zwykły nie jest. Bo standardowy benzyniak moim zdaniem stanowi soczewkę. Soczewkę, która uwydatnia tylko zalety tego SUV-a. Przy tym teście warto jednak zadać pewne pytanie. Czy rodzinny Nissan nie jest trochę zbyt drogi?

  Przypomnij sobie o tym pokrętle. Na zapominalskich już czeka patrol i mandat

  Motoryzacja XXI wieku oznacza elektroniczną wygodę. Bo np. samochód automatycznie włącza światła. Tyle że automat nie zawsze działa prawidłowo. Kierowca powinien kontrolować jego zachowania. W przeciwnym razie to on dostanie mandat.

  392 zł zamiast dotychczasowych 98 zł? Kierowców może czekać bolesna podwyżka

  Po raz kolejny wraca temat podwyżek cen przeglądów technicznych w Polsce. Tym razem interweniują senatorowie. Ile mógłby kosztować przegląd w 2024 r.? 392 zł zamiast 98 zł w przypadku osobówki i 644 zł zamiast 161 zł w przypadku osobówki z LPG.

  Pogoda się poprawiła? A więc... nie myj samochodu. Przynajmniej nie w pełnym słońcu

  Słoneczna pogoda to idealny moment na mycie samochodu? Właśnie, że nie. Rozgrzany lakier "nie przepada" za polewaniem zimną wodą. A to dopiero początek długiej listy problemów. O czym jeszcze musi pamiętać kierowca?

  REKLAMA

  Transport do Wielkiej Brytanii stał się ogromnym wyzwaniem. Po brexicie pojawił się szereg nowych procedur

  Wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej sprawiło, że branża transportowa działająca na tej trasie stanęła przed nowymi wyzwaniami. A procedury celne oraz wzmożenie kontroli granicznych to dopiero początek listy.

  W Polsce będą prześwietlać... drogi. GDDKiA chce sprawdzać stan nawierzchni i koleiny profilografami laserowymi

  Pod koniec kwietnia na polskich drogach pojawią się dziwnie wyglądające vany. Te nie będą jednak kolejną formą pułapki założonej na kierowców popełniających wykroczenia. One będą sprawdzać stan nawierzchni po zimie. A właściwie to badać sposób prowadzenia takich kontroli.

  Kara za radio w samochodzie? Rekordzista zapłacił w tym roku 187 tys. zł. To nie żart!

  187 tys. zł. Dokładnie tyle wynosi rekordowa kara za brak abonamentu RTV, która właśnie została ściągnięta w Polsce. Na kierowców padł zatem blady strach. Tylko czy taka kwota jest w ogóle możliwa w przypadku samochodu? Niestety po części tak...

  Opel Frontera 2024. To będzie crossover, a nie SUV. Niemiecka legenda schodzi o segment niżej

  Po 20. latach na rynek powróci Opel Frontera. Nowy model nie powróci jednak do segmentu D. "Spadnie" do klasy pojazdów o oczko niższej. Czy to oznacza degradację modelu? Zdaniem Niemców daje raczej nowe możliwości.

  REKLAMA

  Droższe OC za punkty karne. Ubezpieczyciele coraz chętniej pytają o wykroczenia kierowców

  W 2023 r. ubezpieczyciele podczas kalkulowania składek OC aż 283 mln razy pytali UFG o wykroczenia i uprawnienia kierowców. To oznacza, że hasło droższe OC za punkty karne wcale nie jest hasłem pustym. Zachowania kierowców już dziś mają wpływ na wysokość składki.

  Podmienił tablice rejestracyjne w aucie. Wpadł na przekroczeniu prędkości. Teraz grozi mu więzienie i 8,5 tys. zł kary za brak OC

  50-latek podmienił tablice rejestracyjne w aucie. Chciał bowiem "przyprowadzić Opla od mechanika po wykonanej naprawie". Teraz jego sprawa trafi do sądu. Nowe przepisy sprawiają, że grozi mu do 5 lat więzienia. A to jeszcze nie koniec kar dla kierowcy.

  REKLAMA