REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zbadać, czy dana prędkość jest bezpieczna?

„Prędkość bezpieczna” to określenie bardzo nieprecyzyjne. Bez względu na to, z jaką prędkością pojazd się porusza, ruch ten może stwarzać zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu.

Range Rover Evoque: najmniejszy w rodzinie


Najnowsze auto brytyjskiej firmy to produkcyjna wersja modelu Range Rover LRX Concept. Przedstawiciele firmy mówią o nim, że jest to „najmniejszy, najlżejszy i najbardziej wydajny Range Rover w historii marki.”

Jak jechać z zepsutym sprzęgłem?

Zdarza się czasem, na szczęście bardzo rzadko, awaria sprzęgła, polegająca na tym, że nie można wysprzęglić i silnik cały czas jest połączony ze skrzynią biegów.

Jak jechać w kolumnie pojazdów?

Zwykle pod pojęciem kolumny pojazdów rozumie się zorganizowaną grupę aut, należących często do jednego właściciela, które poruszają się drogą z jednakową prędkością i dążącą do wspólnego celu.

REKLAMA

Jak wydostać się z ciasnego miejsca parkingowego?

Wracając do zaparkowanego samochodu bywamy niemile zaskoczeni. Zdarza się, że właściciele sąsiadujących pojazdów zaparkowali auta w taki sposób, że skutecznie utrudnili nam wyjazd.

Jak zachowywać się wobec słabszych użytkowników dróg i poboczy?

Nie wszyscy kierowcy pamiętają o tym, że drogi służą także innym użytkownikom. Można na nich spotkać także rowerzystów, maszyny rolnicze, a nawet wozy konne i pieszych.

Jak zachować spokój po kolizji?

Kolizja to stres i wielkie nerwy. A kluczem do poprawnego zachowania w takiej sytuacji spokój. Oto kilka porad, jak opanować stres po stłuczce.

Jak uniknąć zderzenia z nieoświetloną furmanką?

Wozy konne to prawdziwa zmora polskich dróg. Nocą są najczęściej całkowicie niewidoczne: nie mają widocznego dla innych użytkowników drogi oświetlenia, ale najczęściej także nie są wyposażana nawet w światła odblaskowe.

REKLAMA

Pleśń w samochodzie, jak sobie z nią poradzić?

Pleśń w samochodzie może pojawić się zupełnie niespodziewane, przyczyną jej powstawania jest wilgoć. Zapach, który pozostawia w aucie jest bardzo nieprzyjemny, a jej drobinki są szkodliwe dla zdrowia. Radzimy, jak skutecznie się jej pozbyć.

Jak usunąć zapach papierosów z samochodu?

Zapach papierosów może być wyczuwalny w przedziale pasażerskim samochodu przez długi czas. Podpowiadamy, jak się go pozbyć.

Wymiana filtra paliwa w Renault Clio 1.5 dci – jak zrobić to samemu?


Filtr paliwa jest elementem, którego nie powinniśmy pominąć przy wymianie innych filtrów i oleju. Czystość benzyny również ma duży wpływ na wydłużenie żywotności silnika. Pokażemy, jak szybko i sprawnie dokonać wymiany filtra paliwa w tym modelu auta.

Jak ocenić stopień zużycia elementów korbowodu i wału korbowego silnika?

Wał korbowy jest jednym z najbardziej obciążonych elementów silnika spalinowego. Z korbowodami współpracuje nie poprzez łożyska kulkowe lub igiełkowe, jak ma to miejsce w małych silnikach dwusuwowych, ale przez panewki. Jak jednak ocenić stopień zużycia korbowodu i wału korbowego?

Bezpieczne podnoszenie auta

Podczas eksploatacja auta prędzej czy później będziemy zmuszeni podnieść auto lewarkiem lub podnośnikiem. Wystarczy, że złapiemy przysłowiową gumę. Aby bezpiecznie podnieść samochód, należy przestrzegać kilku podstawowych reguł.

Jak wymienić filtr paliwa w Hondzie Civic LSI?


Wymiana filtra paliwa w hondzie jest bardzo prosta. Montaż nie należy do skomplikowanych, same filtry zaś są łatwo dostępne, co pozwala na szybkie i sprawne wymienienie tego elementu własnoręcznie. Można w ten sposób zaoszczędzić czas i pieniądze.

Jak wymienić tylną szybę w Mitsubishi Lancer?


Niestety czasem zdarza się, że jakiś drobny odprysk lub pękniecie prowadzą do rozsypania się szyby, która nie jest zabezpieczona folią. Na szczęście szybko i sprawnie możemy wymienić ją sami.

Jak określić stan zaworów i gniazd zaworowych?

Zawory odgrywają w silniku spalinowych jedną z kluczowych ról: od ich jakości i od jakości współpracujących z nimi gniazd, zależy łatwość rozruchu silnika, jego moc i zużycie paliwa.

Jak precyzyjnie cofać?

Bardzo często cofanie wymaga dużej precyzji, np. gdy trzeba wjechać do warsztatu nad kanał rewizyjny, pomiędzy jakieś przedmioty, leżące na drodze itp.

Szyberdach, jak sprawdzić jego kondycję?

Szyberdach to bardzo przydatny element wyposażenia samochodu w szczególności, gdy lubimy delikatnie wietrzyć wnętrze podczas deszczu lub po prostu chcemy wpuścić więcej słońca do auta. Niestety, tak jak każdy, dodatkowy element, szyberdach może przysporzyć problemów. Podpowiadamy więc, jak go sprawdzić.

Jak określić stopień zużycia silnika?

Określenie stopnia zużycia silnika samochodowego jest ważne z dwóch powodów. Po pierwsze pozwala na dostatecznie wczesne wykrycie możliwości wystąpienia usterek i awarii. Po drugie – podczas kupna używanego samochodu umożliwia stwierdzenie jego stanu, związanego z przebiegiem lub z rodzajem eksploatacji.

Jak często wymieniać olej w silniku?

Jak często wymieniać olej w silniku? Dołączone do każdego samochodu instrukcje obsługi podają częstotliwość, z jaką należy wymieniać olej w silniku i w przekładniach, oraz jakie jego gatunki można stosować. Jednak nie wszyscy użytkownicy samochodów respektują te zalecenia.

Jak bezpiecznie cofać do garażu i w bramy posesji?

Chyba nie ma podczas eksploatacji samochodu manewru równie trudnego, jak cofanie. Dlatego na kursach, poprzedzających egzamin na prawo jazdy poświęca mu się bardzo dużo czasu.

Car audio: początki - krok po kroku

Zazwyczaj seryjne głośniki w drzwiach samochodu nie powalają brzmieniem ani dynamiką dźwięku. Czy możemy coś zrobić żeby auto brzmiało lepiej? Rozpoczynamy przygodę z car audio.

Jak parkować na pochyłościach?

Czasem nie ma innego wyjścia i trzeba zapakować samochód na drodze o dużym spadku. W takim przypadku samo użycie hamulca postojowego i włączenie najniższego biegu może nie wystarczyć.

Wymiana alternatora w Seacie Cordoba Vario silnik ALM - jak zrobić to we własnym zakresie?


W zaciszu własnego garażu, przy odrobinie chęci i wiedzy motoryzacyjnej, możemy z powodzeniem sami wykonać wiele napraw swojego pojazdu. Wymiana alternatora należy do dość prostych. Powiemy, jak szybko i sprawnie jej dokonać.

Manualna skrzynia biegów, jak o nią dbać?

Używanie manualnej przekładni, która daje całkowitą kontrolę nad przełożeniami zwłaszcza w mocnym samochodzie daje sporo przyjemności kierowcy. Oto kilka porad, jak utrzymać ją w dobrej kondycji.

Wymiana termostatu w Oplu Omega MV6


Awaria termostatu może wiązać się z poważnymi uszkodzeniami silnika, jeśli zaniedbamy konieczność jego naprawy lub wymiany. Powiemy, jak w zaciszu własnego garażu poradzić sobie z tym problemem.

Jak jeździć po nierównościach i dziurawych drogach?

Polskie drogi słyną w całej Europie ze swoich dziur, wyrw, nierówności asfaltu, oraz głębokich kolein. To efekt jazdy po nich przeładowanych ciężarówek.

Interesujące i praktyczne gadżety samochodowe

Długie podróże samochodem mogą być nudne, dlatego producenci gadżetów pomyśleli o kierowcach i pasażerach, zapewniając im gamę ciekawych dodatków. Możemy dzięki nim umilić sobie podróż, przedstawiamy więc kilka z nich.

Jak jeździć z przyczepą w mieście?

Jazda z przyczepą nie należy do łatwych zadań. Jednak prawdziwe problemy zaczynają się pojawiać, gdy trzeba z takim dodatkowym obciążeniem przejechać przez miasto.

Usterka mechanizmu otwierania dachu w Mercedesie SLK

Problemy z mechanizmem otwierania dachu zdarzają się często w Mercedesie SLK. Na szczęście nie jest to usterka, której wyeliminowanie wiąże się z wymianą całego mechanizmu oraz dużymi kosztami.

Odświeżony maluch


Zmodernizowano najmniejszego Hyundaia w ofercie koreańskiego producenta. Odnowiony i10 zostanie zaprezentowany na zbliżających się targach w Paryżu. Zmiany dotyczą wyposażenia i stylizacji auta.

Jak jechać podczas silnego deszczu i po głębokich kałużach?

Spośród trudnych warunków, jakie mogą nękać kierowcę na drodze do najmniej dokuczliwych należą opady deszczu.

Skrzynia biegów – jaką wybrać, automatyczną, czy manualną?

Która skrzynia biegów jest lepsza - manualna czy automatyczna? Przed zakupem samochodu warto się zastanowić czy chcemy użytkować auto ze skrzynią biegów manualną, czy automatyczną. "Automaty" i "manuale" mają swoje plusy i minusy.

Zimowy Hyundai Solaris


Solaris to produkcyjna wersja koncepcyjnego modelu RB, który został zaprezentowany podczas targów motoryzacyjnych w Moskwie. Hyundai Solaris to odpowiednik Accenta na rynek rosyjski.

Jak uniknąć poślizgu?

Jak uniknąć poślizgu? Wielu kierowców nurtuje to pytanie, na które nie zawsze potrafią znaleźć odpowiedź. W poradniku radzimy jak postępować w razie poślizgu.

Jak zabezpieczyć się przed złodziejem w korku?

Złodzieje czyhający na pozostawione na przednim fotelu torebki, torby, kurtki, portfele, telefony komórkowe i inne drogocenne rzeczy są prawdziwą plagą. Można jednak się przed nimi zabezpieczyć.

Jak parkować w ciasnych miejscach?

Proporcjonalnie do wzrastającej liczby samochodów na drogach, zmniejsza się ilość miejsc parkingowych. Dlatego koniecznością staje się maksymalne wykorzystywanie już istniejących miejsc. Jak więc parkować na zatłoczonych parkingach tak, aby nie uszkodzić sobie i innym pojazdów, a przy tym móc wysiąść?

Test Ford Ka 1.2 Titanium: Inny bliźniak

Pierwsza generacja najmniejszego Forda była produkowana tak długo, że mimo szoku wywołanego w momencie debiutu, później zdążył się mocno znudzić. Na szczęście na rynku jest już nowa generacja modelu Ford Ka.

Jak nie należy dokręcać kół samochodowych?

Chyba nie ma kierowcy, który bez wysiłku odkręcał śruby mocujące koło samochodowe. Zawsze są z tym mniejsze lub większe problemy, a ich przyczyną jest nieumiejętne dokręcanie kół.

Jak ruszać pod górkę bez użycia hamulca ręcznego?


Bywa czasem, na szczęście rzadko, że trzeba ruszyć pod górę, a skorzystanie z pomocy hamulca ręcznego jest niemożliwe. Taka sytuacja ma miejsce w samochodach, w których hamulec postojowy zaciąga się naciskając lewą nogą specjalny pedał, zaś zwalnia przez pociągnięcie za odpowiednie cięgło.

Jak nie należy przeciwdziałać korozji?

Większość poradników dla kierowców zawiera rady, jak przeciwdziałać korozji elementów nadwozia samochodów. Prawie żaden nie informuje, jakie działania antykorozyjne są dla samochodu szkodliwe.

Jak jechać z rozbitą szybą przednią?

Jedną z najbardziej niemiłych przygód, jakie mogą spotkać kierowcę, jest rozbicie przedniej szyby. Przyczyną tego może być uderzenie kamieniem wyrzuconym spod kół innego pojazdu.

Nowe Mondeo: ewolucja poprawności

Po 3 latach od wprowadzenia na rynek nowej generacji Mondeo przyszedł czas na facelifting. Wybraliśmy się na jazdy testowe, aby zobaczyć, co nowego w trawie piszczy.

Jak uruchamiać silnik Diesla zimą?

Z uruchomieniem sprawnego silnika wysokoprężnego w temperaturach dodatnich lub nieco poniżej zera nie ma najczęściej żadnych problemów. Jednak na naszych drogach można spotkać mnóstwo aut z silnikami, które lata świetności mają już za sobą,. Podpowiadamy, jak uruchamiać silnik Diesla zimą.

Czy wiesz jak poznać gdzie jest wlew paliwa?

Podjeżdżasz na stację benzynową i znów zastanawiasz się po której stronie jest wlew paliwa? Odpowiedź poniżej - przyda się na pewno osobom często zmieniającym samochód.

Volvo z charakterem


Konstruktorzy Volvo przygotowali pakiet R-Design dla nowych modeli S60 i V60, który ma usportowić szwedzkie auta i nadać im dynamiczny charakter.

Kolejna rajdówka Renault

Megane RS N4 to nowy samochód rajdowy przygotowany przez Renault Sport Technologies. Zostanie on zaprezentowany podczas Rallye du Var (rundy rajdowych mistrzostw Francji), która odbędzie się między 26 a 28 listopada.

Dwuosobowy Duster

Dacia Duster w wersji van pojawiła się na rynku austriackim. Auto zostało opracowane wspólnie z firmą Fiskales LKW, która specjalizuje się w tego typu przeróbkach.

Czy wiesz jak zużywać mniej paliwa podczas jazdy?

Drożejące paliwo zmusza kierowców do oszczędnej jazdy. Nie chodzi jednak o to, aby jeździć rzadziej lub kupować gorsze jakościowo paliwo. Paliwo możesz oszczędzić umiejętnie używając pedału gazu, skrzyni biegów i hamulców. Jak to zrobić?

Jak holować inny pojazd? Technika holowania

Holowanie, zwłaszcza na holu miękkim, nie należy do zadań łatwych i bezpiecznych. Kierowca pojazdu holującego musi równocześnie dbać o bezpieczeństwo swoje, jak i osób w holowanym samochodzie.

REKLAMA