REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zapobiec zamarzaniu wody w przewodach paliwowych?

Czyszczenie zbiornika i przewodów paliwowych z wody można przeprowadzić ławo, wykorzystując wiedzę, że jej ciężar właściwy jest większy, niż ciężar powszechnie stosowanych paliw silnikowych. Podpowiadamy jak zapobiec zamarzaniu wody w układzie paliwowym.

Sharan nowej generacji już w salonach


VW Sharan nowej generacji został właśnie wprowadzony do sprzedaży na polskim rynku. Najtańsza wersja Trendline kosztuje 99 990 zł. Model ten wyposażony jest w silnik z serii TSI BlueMotion Technology, jego pojemność wynosi 1,4 litra, a moc 150 KM.

Nowe turbodiesle w Jeepie

Pod maską Jeepa pojawiły się nowe silniki aby zwiększyć sprzedać w Europie.

Elektryczne Infiniti w 2013

Infiniti planuje wprowadzić na rynek pierwsze auto o napędzie wyłącznie elektrycznym w 2013 roku.

REKLAMA

Czy wiesz jak sprawdzić stan ogumienia w aucie?

Stan ogumienia samochodu należy sprawdzać co najmniej raz na 2 tygodnie i koniecznie przed każdą dłuższą podróżą. Jazda z uszkodzonym oponami jest niezgodna z przepisami kodeksu drogowego i niebezpieczna. Jak należy sprawdzić stan ogumienia w aucie?

Przepisy drogowe w Chorwacji

Przepisy drogowe w Chorwacji są zbliżone do przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej. W poniższym poradniku przedstawiamy m.in. jak wysokie mandaty grożą nam za wybrane przewinienia.

Jak zdiagnozować różne niepokojące objawy w zachowaniu samochodu?

Kierując samochodem niejednokrotnie mamy uczucie, że zachowuje się on dziwnie. Po stwierdzeniu, że przyczyny tego nie leżą po stronie jakości drogi, oraz po stronie przyrody, usterek należy szukać w samochodzie.

Cięgło zacięło się w pancerzu. Co zrobić?

Blokowanie się cięgieł jest spowodowane dwiema przyczynami: korozją i przecieraniem się drutów w lince, stanowiącej owo cięgło.

REKLAMA

Jak ratować się po przypadkowym wjechaniu na miękkie pobocze?

W opowieściach kierowców w przydrożnych barach pojawia się czasem motyw „załapania pobocza” i ściągnięcia samochodu z jezdni do rowu lub w pole.

Jak usprawnić standardowy alarm samochodowy?

Firmy ubezpieczeniowe wymagają, aby jednym z zabezpieczeń przed kradzieżą samochodu był uznawany przez nie system alarmowy. Nie biorą przy tym pod uwagę, że ułatwiają w ten sposób zadanie złodziejom.

Jak ratować się z opresji po awarii hamulców?


Poważne awarie hamulców, objawiające się tym, że przestają ona działać, są na szczęście niesłychanie rzadkie. Mogą być spowodowane albo zerwaniem przewodów hamulcowych o jakiś wystający ponad drogę przedmiot.

Jak samodzielnie wymienić olej w skrzyni biegów?

Samodzielnie, nie dysponując specjalistycznymi narzędziami, można wymieniać olej tylko w takich skrzyniach biegów, które mają w dnie korki spustowe.

Niepokojące objawy w zachowaniu samochodu. Co oznaczają?


Kierując samochodem niejednokrotnie mamy uczucie, że zachowuje się on dziwnie. Po stwierdzeniu, że przyczyny tego nie leżą po stronie jakości drogi, usterek należy szukać w samochodzie.

Jak układać w przyczepie przewożone przedmioty?

Poprawne załadowanie przyczepy ma bardzo istotne znaczenie dla bezpieczeństwa kierowcy i pojazdu, ponieważ przemieszczający się swobodnie jej ładunek może doprowadzić do wężykowania, może także nadmiernie obciążyć hak.

Jak rozpoznać usterki w zawieszeniu?


Stan zawieszenia pojazdu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Najważniejsze jest zawieszenie kół przednich i ono najczęściej ulega różnym uszkodzeniom, a jego elementy zużywają się dość szybko.

Samodzielna wymiana oleju w skrzyni biegów


Samodzielnie, nie dysponując specjalistycznymi narzędziami, można wymieniać olej tylko w takich skrzyniach biegów, które mają w dnie korki spustowe. Wymiana jest czynnością prostą, ale mało przyjemną i niezupełnie bezpieczną.

Miejsce parkingowe – jak je wybrać?

W czasach, kiedy w miastach coraz trudniej o miejsca parkingowe, wybrzydzanie i wybieranie miejsca na postój samochodu może budzić co najwyżej zdziwienie u innych kierowców.

Kontrola ciśnienia w oponach - poradnik

Właściwie napompowane opony naszego pojazdu przyczyniają się nie tylko do zwiększonego komfortu ale również do poprawy bezpieczeństwa. Zwiększenie trwałości ogumienia i zmniejszone zużycie paliwa, również nie pozostają bez znaczenia.

Jak sprawdzić poziom oleju w skrzyni biegów i mechanizmie różnicowym?

Skrzynie biegów są w samochodach z przednim napędem, lub z silnikiem z tyłu, zintegrowane z mechanizmem różnicowym. W samochodach, w których napęd na tylne koła przenoszony jest wałem, mechanizm różnicowy znajduje się pośrodku tylnej osi w metalowej obudowie.

Jak zachowywać się na skrzyżowaniu w oczekiwaniu na zmianę świateł?

Nie wszyscy kierowcy wiedzą, jak zachowywać się w oczekiwaniu na zmianę świateł. Ogromna większość popełnia elementarne błędy.

Jak pokonywać zakręty na bardzo krętej drodze?

Jazda krętymi drogami, z licznymi zakrętami, czyli takich, jak większość dróg górskich, wymaga skupienia, wytężonej uwagi, a także pewnych umiejętności.

Jak po wyglądzie świec rozpoznać ewentualne usterki silnika?

Wygląd elektrod i wewnętrznego izolatora świec, wykręconych z silnika po dłuższej, co najmniej kilkunastominutowej jeździe poza miastem, może powiedzieć bardzo dużo na temat stanu silnika auta i jego regulacji oraz stopniu zużycia lub awariach.

Kiedy sprzedać samochód?


Gdy decydujemy się na kupno samochodu, zakładamy, że posłuży nam on wiele lat. Czasem jednak nadchodzi moment, kiedy powinniśmy się pozbyć naszej maszyny i wymienić ją na inną. Podpowiadamy, kiedy warto zdecydować się na taką zamianę.

Jak wyciągnąć łódź z wody na przyczepie podłodziowej?


Jeżeli nie ma żadnych urządzeń do slipowania, trzeba wepchnąć przyczepę do wody dostatecznie daleko, a następnie wciągnąć na nią łódkę i wyciągnąć obciążoną przyczepę z wody

Dłuższy buspas na Trasie Łazienkowskiej w Warszawie

Buspas na Trasie Łazienkowskiej jest dłuższy o odcinek od Dworca Zachodniego do ulicy Kopińskiej, poinformował Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Jak uniknąć zabrudzenia garderoby przez pasy bezpieczeństwa?

Pasy bezpieczeństwa mogą zabrudzić garderobę. Choć rodzaj tworzywa oraz splot nitek, tworzących pas, są tak dobrane, aby wnikało w nie jak najmniej brudu i aby łatwo go usuwać bez potrzeby demontowania mechanizmów pasów, to mogą jednak pobrudzić ciuchy.

Jak samodzielnie sprawdzić poprawność ustawienia reflektorów?

Po drogach jeździ bardzo wiele samochodów ze źle ustawionymi światłami, oślepiając innych uczestników ruchu, równocześnie nie zawsze dobrze oświetlając drogę.

Tuning - geneza

Tuning to z angielskiego strojenie, dostrajanie. Czyli dążenie do idealnej formy. Zwrot ten zaczął być powszechnie używany w społeczności motoryzacyjnej w Stanach Zjednoczonych w latach 50 i 60. Zwykle używany był w kontekście regulacji silników i gaźników, co było sztuką trudną niczym strojenie skrzypiec.

Silniki BMW trafią do Saaba?

Właściciel Saaba, holenderski Spyker potwierdził informację o prowadzonych z BMW rozmowach w sprawie dostarczania przez bawarskiego producenta silników do produkowanych w Szwecji aut.

Jak czyścić szyby z metaplexu?

Jednym z materiałów, używanych na szyby w przyczepach campingowych jest metaplex. Tworzywo to, używane od kilkudziesięciu lat w przemyśle lotniczym, znane jest także jako plexiglas lub szkło organiczne.

Jak ratować ofiary wypadków?


Życie osób, poszkodowanych w wypadku drogowym zależy w dużym stopniu od tego, czy i w jaki sposób zostanie im udzielona pierwsza pomoc. Nie chodzi tu o resuscytację, ponieważ wymaga ona bardzo specjalistycznej wiedzy. Chodzi o zachowanie na miejscu wypadku.

Jak zmienić koło w zimie?


Zmiana koła, zwłaszcza podczas deszczu lub zimą, nie należy do przyjemnych czynności. Często kończy się pobrudzeniem ubrania kierowcy i zanieczyszczeniem bagażnika.

Jak zapobiec „wężykowaniu” przyczepy?

Podczas holowania ciężkiej przyczepy może się zdarzyć, że zaczyna ona wyczyniać przeróżne „harce”, które są bardzo trudne do opanowania. Tor jazdy holowanej przyczepy nie pokrywa się zupełnie z torem jazdy ciągnącego ją samochodu.

Jak unikać stłuczek na skrzyżowaniach z sygnalizatorami?


Polscy kierowcy w ogromnej większości przypadków zachowują się na skrzyżowaniach skandalicznie. Tylko jeden zmotoryzowany na stu, na widok zapalającego się żółtego światła natychmiast zaczyna hamować. Reszta – gwałtownie przyspiesza.

Jak dbać o hamulce w przyczepie?


Duże i ciężkie przyczepy, ciągnięte przez auta osobowe muszą być wyposażone w hamulec najazdowy, wspomagający działanie samochodowego hamulca zasadniczego.

Jak korzystać z kamery cofania?


Cofanie przy ograniczonej widoczności do tyłu, np. w samochodach typu van, albo dostawczych, jest rzeczą bardzo trudną. Najlepsze lusterka wsteczne nie zastąpią w takich pojazdach kamery cofania.

Jak jechać drogą nieutwardzoną?

Nieraz, aby dojechać do zaplanowanego celu, trzeba opuścić asfaltową lub betonową szosę i zjechać na drogę gruntową. Takie drogi, odpowiednie dla pojazdów konnych, nie są przyjazne samochodom.

Jak wykopać samochód z zaspy lub błota?


Gdy samochód ugrzęźnie w zaspie śnieżnej, błocie lub w innym miejscu, jednym ze sposobów, aby wyprowadzić go z tej sytuacji jest podłożenie pod jego koła desek, gałęzi itp.

Jak oszczędzać hamulce?

Dwa rodzaje elementów, biorących udział w hamowaniu pojazdu, zużywają się znacznie szybciej, niż pozostałe. Są to tarcze lub bębny hamulcowe oraz nakładki cierne na klockach lub szczękach hamulcowych.

Jak ułatwić ratownikom kontakt z rodziną poszkodowanego w wypadku?

W większości krajów o rozwiniętej motoryzacji policjanci, strażacy, medycy i ratownicy, biorący udział w akcji ratowniczej, dysponują łatwą możliwością skontaktowania się z rodziną ofiary wypadku. Możliwość ta to system ICE. Czym jest ICE i jak go stosować?

Jak prawidłowo ustawić fotel kierowcy?

Nie wszyscy kierowcy dbają o własną wygodę za kierownicą. A nie jest to wcale trudne. Po prostu trzeba dopasować do siebie miejsce, w którym każdego dnia spędza się ponad godzinę. Pozycja za kierownicą jest jednym z istotnych elementów bezpiecznej jazdy.

Złodzieje samochodów: jakie są ich ulubione sposoby?

Złodzieje mają wypracowane i opanowane do perfekcji różne techniki okradania podróżujących kierowców. Oto opis kilku sytuacji, które są najczęściej przez nich wykorzystywane.

Prędkość ekonomiczna, jak ją obliczyć?

Prędkość ekonomiczna – w teorii - to taka, przy której samochód zużywa najmniej paliwa na każde 100 km. Nie jest to do końca prawda. Na koszt podróży ma także wpływ wiele innych czynników, wśród których wartość zużytego paliwa nie jest najważniejsza.

Jak zabezpieczyć podwozie przed rdzą?

Różne elementy znajdujące się pod karoserią narażone są na oddziaływanie różnych agresywnych substancji, jakie znajdują się na drogach, zwłaszcza w porze zimowej. Warto je zabezpieczyć przed korozją.

Jak podłączyć CB radio?

CB radio to urządzenie, pozwalające na kontakt głosowy z innymi kierowcami w trasie. Pozwala na szybkie zdobycie informacji z ostatniej chwili o korkach, wypadkach i innych utrudnieniach oraz o objazdach.

Jak przewozić zwierzęta w samochodzie?

Sporo osób zabiera ze sobą w samochodową podróż ulubione zwierzątko. Jedne znoszą jazdę samochodem całkiem dobrze, inne są zdenerwowane, przerażone.

Jak jechać podczas ulewy?

Ulewny deszcz jest sporym utrudnieniem. Nie zawsze wycieraczki nadążają z usuwaniem wody z szyby. Często na jezdni powstają kałuże, po wjechaniu w które można zalać silnik.

Usterki w układzie hamulcowym – jak ich szukać?

Układ hamulcowy jest tak istotnym elementem, mającym wpływ na bezpieczną, jazdę, że nie można dopuścić na istnienie w nim nawet najmniejszych usterek. Najczęstszą z nich jest nieszczelność układu.

Jak wyjmować akumulator?

Akumulator jest ciężki, niewygodny i bardzo zamontowany w miejscu, z którego trudno go wyjąć. A czasem trzeba to zrobić, choćby podczas wymiany na nowy.

Jak wyregulować napięcie ładowania w elektromagnetycznym regulatorze?

W starszych modelach samochodów, takich jak polonez czy fiat 125 p, za wartość napięcia, ładującego akumulator i zasilającego całą instalację pojazdu odpowiadał regulator elektromagnetyczny.

REKLAMA