REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Portugalii?

Portugalia to piękny kraj, graniczący z jednej strony z oceanem spokojnym, a z drugiej z Hiszpanią. Jest to dobrze rozwinięte państwo z dużą bazą noclegową i ogromnym zapleczem zabytków, dlatego podróż do tego kraju zapewni nam wiele wrażeń i pozytywnych emocji.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Mołdawii?

Podróżując po Mołdawii powinniśmy zapoznać się z podstawowymi regulacjami prawnymi i przepisami drogowymi obowiązującymi na terenie tej republiki. Pamiętajmy , że na terytorium separatystycznej Republiki Naddniestrzańskiej istnieje inne ustawodawstwo i panują zupełne inne regulacje prawne.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Liechtensteinie?

Kiedy odwiedzamy Szwajcarię możemy wybrać się samochodem do księstwa Liechtenstein, który dzieli od niektórych miast szwajcarskich zaledwie kilkadziesiąt minut drogi. Warto poznać przed tym panujące tam zwyczaje i przepisy drogowe, aby uniknąć trudności w podróżowaniu.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Rumunii?

Rumunia to kraj, który od pewnego czasu coraz bardziej rozwija się turystycznie. Ponadto posiada zapychające dech w piersiach krajobrazy: wspaniałe góry i piękne równiny czy też miejski wizaż rodem z Bukaresztu.

REKLAMA

Śladami Sommelierów – Niemcy


Jeżeli jesteśmy koneserami niemieckich win albo chcemy poznać podstawowe gatunki wytwarzane w tym kraju to powinniśmy wybrać się na wycieczkę objazdową po różnych regionach tego kraju.

Śladami Sommelierów – Grecja

Podróżując samochodem po Grecji możemy zagłębić się w świat winiarskiej symfonii smaku. Kraj ten może poszczycić się doskonałymi Muskatami czy też sztandarowym winem o nazwie Retsina.

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. II


Podróżując po Grecji kontynentalnej poznamy obyczaje, prawa i system funkcjonowania tego śródziemnomorskiego kraju. Grecka kuchnia pozwoli nam na degustację śródziemnomorskich smaków a dziedzictwo kulturowe przeniesie nas do starożytnych czasów.

Jak opisać hałasy mechanikowi?


Hałas to niewątpliwie pierwsza oznaka psucia się jakiegoś elementu samochodu. Dobry mechanik potrafi zdiagnozować usterkę na podstawie charakterystycznego dla niej odgłosu, dlatego podpowiadamy, jak mu w tym pomóc.

REKLAMA

Podpowiadamy co warto wiedzieć przed wyjazdem – Grecja kontynentalna cz. I

Mimo, iż podróż samochodem do Grecji – kolebki europejskiej myśli i architektury może trwać nawet kilka dni to podczas niej będziemy mieli okazję pozwiedzać mniej znane bałkańskie kraje, które dla wielu ludzi pozostają jeszcze nieodkryte.

Samochodem po wyspie Guernsey

Wyspa Guernsey jest jedną z wysp normandzkich i znajduje się w odległości 35 km od wybrzeży Francji. Na jej terenie ścierają się angielsko-francuskie wpływy.

Jak szukać wycieków oleju silnikowego?

Olej w silniku to jeden z witalnych płynów naszego samochodu. Jego wycieki mogą być niebezpieczne dla silnika, mogą też wskazywać na jego usterkę. Podpowiadamy, jak zlokalizować wyciek.

Jak sprawdzić kondycję amortyzatorów?

Amortyzatory to element zawieszenia, który zapewnia nam przyczepność. Dzięki niemu koło, mimo wybojów, ciągle styka się z ziemią. Podpowiadamy, jak sprawdzić ich stan.

Jak sprawdzić stan kontrolek deski rozdzielczej?

Kontrolki są bardzo ważnym elementem, informują nas o usterce samochodu. Nic jednak nie poinformuje nas o tym, że to właśnie one nie działają, dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić ich stan.

Jak sprawdzić śruby w kołach?

Koła to jeden z elementów samochodu, który jest absolutnie niezbędny do poruszania się. Wraz z zawieszeniem są łącznikiem pomiędzy drogą a samochodem. Podpowiadamy więc, jak sprawdzić czy są poprawnie przymocowane.

Jak poprawnie mocować koła?

Poprawne mocowanie kół jest kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Źle przykręcone śruby mogą spowodować nieprawidłowe zużycie elementów kół, a w najgorszym przypadku odłączenie się któregoś z nich od samochodu. Podpowiadamy, jak przykręcić je poprawnie.

Jak wymienić zderzaki?


Każdemu może się przydarzyć drobna stłuczka, lub zniszczenie zderzaka o zbyt wysoki krawężnik. Mając już naprawione zderzaki lub nowe elementy, przekonamy się iż samodzielna wymiana, nie jest taka straszna jak przysłowiowy wilk.

Jaki płyn chłodniczy wybrać do wymiany?

Wymiana płynu chłodzącego nie należy do skomplikowanych. Bez względu na przyczynę, warto zastanowić się, jakim płynem zalać ponownie układ spośród ogólnie dostępnych.

Profesjonalna zabudowa głośników w drzwiach

Samo zainstalowanie lepszych przetworników (głośników), to połowa sukcesu. Bez odpowiedniego wygłuszenia efekt będzie, co najwyżej, średni. Podpowiadamy, jak poprawnie zamontować głośniki w drzwiach.

Car audio – montaż wzmacniacza

Podczas rozbudowy systemu audio, jest jednym z podstawowych elementów – wzmacniacz. Podpowiadamy, jak go poprawnie zamontować.

Budowa systemu audio

Przedstawiamy, na co należy zwracać uwagę podczas wyboru i zakupu elementów systemu audio w samochodzie.

Jak wymienić chłodnicę?

Chłodnica jest niezbędnym elementem samochodu. Dzięki niej ciepło jest odbierane z silnika, który z kolei generuje ogromne jego ilości podczas pracy. Podpowiadamy, jak samodzielnie wymienić ten element.

Jak przepłukać układ chłodzenia?

Układ chłodzena jest jednym z niezbędnych układów samochodu. Bez niego nasz silnik przegrzałby się i zatarł lub zakleszczył. Jego części mogłyby się powyginać, a remont byłby kompletnie nieopłacalny. Podpowiadamy więc, jak zadbać o ten ważny element.

140 km/h na autostradzie i mniej fotoradarów


Podwyższenie maksymalnej dopuszczalnej prędkości do 140 km/h, o 10 km/h więcej niż obecnie, proponuje w nowelizacji Prawa o Ruchu Drogowym Senat RP. Prędkość maksymalna, do 120 km/h, miałaby wzrosnąć też na dwujezdniowych drogach ekspresowych.

Saab 9-3

Saaba nie kupuje się przypadkiem, szukając auta w dobrym stanie w konkretnym przedziale cenowym. By go zdobyć, trzeba się w nim zakochać.

Samochodem na Jersey

Jersey jest to jedna z wysp normandzkich, na którą możemy dostać się samolotem lub promem. Wybierając tę drugą możliwość zyskamy szansę przemierzenia tej uroczej wyspy i poznania jej specyfiki.

Wyjazd samochodem do Rzymu

Rzym naszpikowany jest muzeami, klimatyczną architekturą oraz świetnie rozwiniętą bazą turystyczną tj. restauracje, kluby, hotele. Włochy to jeden z najbardziej atrakcyjnych turystycznie krajów Europy i każdy obywatel UE powinien choć raz odwiedzić to miasto.

Wyjazd samochodem do Czarnogóry

Czarnogóra – to republika proklamowana w 2006 roku, która charakteryzuje się pięknymi widokami i bałkańską specyfiką. Jako kraj byłej Jugosławii pozostały w nim postkomunistyczne naleciałości objawiające się m.in. w restrykcyjnych przepisach dotyczących wwożenia określonych towarów do kraju.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Luksemburgu?


Kraje Beneluksu mają wiele do zaoferowania turystom odwiedzającym ich terytorium. Przepisy drogowe Luksemburga, Belgii i Holandii są odrębne, dlatego warto się z nimi zapoznać przed podróżą.

Jak przygotować się do wyjazdu do Pragi? Cz.I

Do Czech możemy się wybrać samolotem i w mgnieniu oka dostać się z nad Wisły nad Wełtawę. Inną możliwością jest przejazd pociągiem z czeskiego Cieszyna prosto do stolicy, która była niegdyś areną I etapu wojny trzydziestoletniej.

Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do dalekiej podróży?

Przed każdą podróżą powinniśmy, jak najlepiej się do niej przygotować, tak aby przy relatywnie niskim zmęczeniu pokonać, jak najdłuższy odcinek trasy.

Skutki zapowietrzenia układu chłodzenia

Układ chłodzenia jest niezbędny do pracy silnika, który generuje ogromne ilości ciepła. Motor wymaga jednak pewnej stałej temperatury dla efektywnej pracy. Podpowiadamy, jakie mogą być skutki zapowietrzenia układu chłodzenia.

Jak odpowietrzyć układ chłodzenia?

Regularne odpowietrzanie układu chłodzenia może być konieczne w celu zapewnienia jak najlepszej efektywności jego pracy oraz pracy silnika. Nie jest to trudne, a my podpowiadamy, jak samodzielnie odpowietrzyć układ chłodzenia?

Jak sprawdzić przewody układu chłodniczego?

Układ chłodniczy to jeden z najważniejszych elementów samochodu, niemal równoważny z silnikiem i napędem. Podpowiadamy, jak sprawdzić stan kabli i połączeń w tym układzie.

Jak wymienić przewody chłodnicy?

Jeśli przewody chłodnicy są nieszczelne, powinniśmy je wymienić, gdyż usterka może bardzo niekorzystnie wpływać na pracę silnika. Podpowiadamy, jak zrobić to samodzielnie.

Jak działa termostat w układzie chłodzenia?

Termostat to jedna z części układu chłodzenia, która odpowiada za prawidłową temperaturę silnika. Podpowiadamy, jak działa i dlaczego tak ważne jest, aby utrzymać go w dobrej kondycji.

Jak sprawdzić termostat układu chłodzenia?

Termostat to jedna z części samochodu, która decyduje o jego poprawnym funkcjonowaniu. Jeśli się zepsuje, nasz silnik może się przegrzać w trakcie pracy. Podpowiadamy, jak zdiagnozować taką usterkę.

Jak wymienić łączniki stabilizatora w Oplu Zafirze?


Wyraźne stuki w zawieszeniu sugerują konieczność wymiany części zawieszenia. Najczęściej wystarczy wymienić łącznik stabilizatora. W tym poradniku przedstawimy wymianę w Oplu Zafira.

Opel Corsa B: wymiana filtra kabinowego

W większości przypadków, w celu wymiany filtra wystarczy odchylić podszybie i wyjąć stary filtr. W przypadku Corsy B jest inaczej. W poradniku tym pokażemy, jak wymienić filtr kabinowy w Oplu Corsie.

Opel Astra F: demontaż tunelu środkowego

Przy niektórych wymianach wymagany jest demontaż tunelu środkowego. W tym artykule pokażemy, jak szybko i sprawnie wymontować tunel środkowy w Astrze F.

Czy przy sprzedaży miejsca parkingowego trzeba zapłacić 7%, czy 22% VAT?

Prawidłowe jest stanowisko, że kupując mieszkanie z miejscem parkingowym powinniśmy zapłacić 7% VAT od całej wartości transakcji. Natomiast jeżeli kupowalibyśmy tylko samo miejsce parkingowe, to stawka VAT powinna wynosić 22%.

Urząd celny może zakwestionować wartość sprowadzonego z zagranicy samochodu

Podatnik, deklarując wartość sprowadzanego samochodu do opodatkowania akcyzą, musi podać rzetelnie jego wartość rynkową. Jeżeli deklarowana wartość samochodu bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od średniej wartości, organ podatkowy wzywa podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub wskazania przyczyn podania kwoty znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej.

Kulinarne podróże – czyli co oferuje nam europejska kuchnia?


Podróżując samochodem po Europie poznajemy inne kultury, obyczaje oraz bogactwo fauny i flory najprzeróżniejszych regionów starego kontynentu. Nieodłącznym elementem podróży jest kosztowanie regionalnych specjałów różnych kuchni świata. Przedstawiamy charakterystykę najbardziej rozwiniętych kulinarnie regionów Europy.

Które Państwa najbardziej rygorystycznie egzekwują przepisy drogowe?

Są Państwa w Europie, które bardziej rygorystycznie podchodzą do respektowania przepisów – szczególnie w odniesieniu do obcokrajowców. Na ich terytorium możemy zostać ukarani mandatem za niezapięte pasy tudzież brudną szybę. Lepiej dostosowywać się do ich zwyczajów i przepisów, które często mogą się nam wydawać zupełnie absurdalne.

Jak uniknąć wypadku?

Podróżując samochodem pamiętajmy o najważniejszych zasadach bezpieczeństwa, które dadzą nam większą szansę uniknięcia wypadku. Jeśli już do niego dojdzie musimy przestrzegać kilku ważnych reguł, które mogą ocalić nas i innych pasażerów od pogorszenia stanu zdrowia czy nawet śmierci.

Samodzielna naprawa szyby w samochodzie

Czy naprawa szyby domowym sposobem jest możliwa do zrealizowania? W jakich przypadkach opłacalna jest własnoręczna naprawa, a w których kupno nowej szyby jest dużo lepszym rozwiązaniem?

Jak najlepiej przygotować sie do podróży? Poradnik

Przed dłuższą podróżą naszym samochodem musimy zadbać nie tylko o perfekcyjne przygotowanie techniczne pojazdu. Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miało wyznaczenie jak najkrótszej trasy podróży, optymalne rozplanowanie postojów czy też zadbanie o zmianę kierowcy po maksymalnie czterech godzinach prowadzenia samochodu.

Jak korzystać z promu samochodowego? Ekspert radzi

Wjeżdżając na prom furtą przeznaczoną dla pojazdów musimy wiedzieć o kilku przepisach. Uświadomi nam to zalety podróżowania tym środkiem komunikacji, stanowi on dużą konkurencję dla Euro tunelu.

Baza noclegowa w Europie – porady

Podróżując samochodem, pociągiem, autostopem mamy możliwość korzystania z taniego noclegu na terenie całej Europy. Przedstawiamy kilka propozycji przewodników oraz pomocnych stron internetowych, które ułatwią nam podróżowanie po Unii Europejskiej.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Węgrzech?

Najczęściej odwiedzanym miejscem w Republice Węgierskiej jest ciągle region znajdujący się w okolicach Jeziora Balaton – magicznego miejsca nazywanego węgierskim morzem.

Jakie przepisy drogowe obowiązują na Łotwie?

Łotwa jako jeden z krajów nadbałtyckich jest atrakcyjnym miejscem do podróżowania samochodem. Turystów przyciąga tu fenomenalny klimat ryskiej starówki, doskonała aura sosnowych lasów Jurmały, ruiny średniowiecznej rezydencji mistrza Zakonu Inflanckiego, usytuowanego w miejscowości Cesis.

REKLAMA