REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak są zbudowane zawory w wysilonych silnikach?

Zawory w silnikach samochodowych pracują w bardzo ciężkich warunkach, głównie ze względu na bardzo wysoką temperaturę oraz na dużą częstotliwość udarów mechanicznych, spowodowanych uderzaniem grzybka zaworu w przylgnię.

Jak często sprawdzać poziom oleju w silniku?

Olej w silniku samochodowym odgrywa bardzo ważną rolę. Nie tylko służy do smarowania obracających się lub przesuwających elementów, ale także odprowadza do miski olejowej dużą część ciepła, wytwarzanego podczas spalania paliwa.

Jak regulować luzy zaworowe w starszych typach silników?

Aby zawory pracowały prawidłowo, muszą być odpowiednio wyregulowane. Jedyną wielkością podlegającą regulacji, jest luz zaworowy czyli luz, który występuje pomiędzy dźwignią zaworu lub krzywką wałka rozrządu, a trzonkiem zaworu.

Jak zdiagnozować drobne usterki samochodu?

Drobne usterki, choć nie zawsze powodują unieruchomienie pojazdu, są dla kierowcy uciążliwe i denerwujące. Znając ich przyczyny, można je bardzo szybko i łatwo usunąć w każdych warunkach.

REKLAMA

Jak sprawdzić czy płyny eksploatacyjne w samochodzie nie zamarzną?

W popularnych samochodach są używane tylko dwa płyny eksploatacyjne, które mogą przy niskich temperaturach mieć tendencję do zamarzania: płyn do spryskiwania szyb i ciecz chłodząca silnik.

Jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze (Segera)?

Pierścienie osadcze sprężynujące, zwane także pierścieniami Segera lub segeringami służą do zabezpieczanie przed osiowym przesuwaniem się różnych sworzni, łożysk i podobnych do nich części maszyn. Oto jak zdejmować i zakładać pierścienie osadcze.

Mercedes CLS CGI. Kolaż klasyki i elegancji

Podczas salonu paryskiego zaprezentowano drugą generację Mercedesa CLS. Równie klasyczny i elegancki jak jego poprzednik nie zawiódł entuzjastów 'stylowej sportowości'.

Jak wymienić linkę licznika prędkościomierza?

Wymiana linki licznika prędkościomierza nie jest czynnością skomplikowaną, choć wymaga demontażu deski rozdzielczej, aby zapewnić sobie dostęp do tylnej części licznika. Demontaż należy przeprowadzić przy odłączonej ujemnej klemie akumulatora z uwagi na potencjalną możliwość zwarcia przewodów podczas wymiany linki licznika prędkościomierza.

REKLAMA

Jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera (simmeringi)?

Istotną rolę w uszczelnieniu zarówno silnika, jak i skrzyni biegów oraz innych podzespołów, w których elementami pracującymi są wałki lub czopy obrotowe, są pierścienie Simmera, zwane też simmeringami. Oto jak wymieniać uszkodzone lub zużyte pierścienie Simmera?

Porada eksperta: Jak poznać rzeczywisty przebieg samochodu?

Wśród osób sprzedających używane samochody niezwykle rozpowszechnionym zwyczajem jest zaniżanie ich faktycznego przebiegu poprzez odpowiednie manipulacje z drogomierzami (licznikami przejechanych kilometrów) zainstalowanymi zwykle w prędkościomierzach.

Co to jest kawitacja i jak jej przeciwdziałać?

Kawitacja, a ściślej jej oddziaływanie na zanurzone w cieczy przedmioty, nie jest jak dotąd w pełni poznanym zjawiskiem. Oddziaływanie to polega na tym, iż w chwili gdy ciecz w sposób gwałtowny zamienia się w gaz, powstaje fala uderzeniowa zdolna drążyć nawet bardzo twarde metale.

Jak uniknąć zderzenia czołowego?

Czołowe zderzenie dwóch pojazdów jest najgroźniejszym ze wszystkich wypadków na drodze. Rzadko kończy się bez ofiar śmiertelnych. Nawet przy bardzo małej prędkości uczestniczących w nim samochodów, zawsze są ranni.

Jak działa wtryskiwacz?

Wtryskiwacze i pompowtryskiwacze zostały wynalezione mniej więcej w tym samym czasie, w którym powstawały pierwsze silniki o zapłonie samoczynnym, czyli wysokoprężne. Od kilkudziesięciu lat są stosowane także w silnikach benzynowych jako alternatywa dla gaźnika.

Jak postępować po zagotowaniu płynu w chłodnicy?

Jedną z częstszych awarii zgłaszanych w upalne dni, lub podczas mrozów jest zagotowanie się wody w układzie chłodzenia silnika. Jak poradzić sobie z taką sytuacją?

Jak używać zewnętrzne światła pojazdu?

Wydawać by się mogło, że umiejętność używania zewnętrznych świateł samochodu ma każdy przeciętny kierowca i nie musi się niczego uczyć. Jest to pogląd skrajnie błędny, co widać na naszych drogach każdego dnia.

Jak wykonywać poważniejsze naprawy?

Nie święci garnki lepią, więc i nie święci naprawiają samochody. Są tacy, którzy to robią nie w ramach służbowych obowiązków, ale dla siebie, remontując i naprawiając swoje auto, często traktując je jak przedmiot kultu, do którego nie mają dostępu postronne osoby, czyli – mechanicy.

Jakie są negatywne skutki hamowania silnikiem?

Hamowanie silnikiem jest w wielu sytuacjach konieczne, zwłaszcza gdy w ten sposób odciąża się hamulce, np. podczas zjazdów po drogach o dużym spadku lub w czasie jazdy z dużym obciążeniem, np. z kompletem pasażerów z bagażami i przyczepą nie posiadającą hamulców.

Jak rozpoznać spalanie stukowe?

Spalanie detonacyjne, zwane w technice spalaniem stukowym, jest jednym z ważniejszych powodów poważnych uszkodzeń silnika, dlatego należy mu przeciwdziałać wszelkimi sposobami. Aby było to skuteczne, trzeba poznać przyczyny i objawy zjawiska spalania stukowego.

Jak przewozić ładunki przyczepą bagażową lub campingową?

Układając ładunki należy pamiętać o ich równomiernym rozmieszczeniu, aby koła przyczepy były jednakowo obciążone (z tolerancją do kilku kilogramów) oraz aby nacisk na hak nie był ani zbyt mały ani zbyt duży.

Pojeździj Mitsubishi ASX przez internet


Mitsubishi Motors North America przeprowadzi pierwsze na świecie jazdy testowe samochodem kierowanym zdalnie, poprzez internet. System zdalnego sterowania zainstalowano w Mitsubishi ASX (w USA sprzedawany pod nazwą Outlander Sport).

Ford Probe czy Opel Calibra?

W połowie lat 90. ubiegłego wieku Opel i Ford wypuściły na rynek bardzo podobne w stylu auta. Które wygra pojedynek po latach?

Jak poradzić sobie z parowaniem szyb?

W czasie jazdy zimą nasza widoczność jest ograniczona przez częste opady śniegu i deszczu, szybko zapadający zmrok i niestety..parujące szyby. Podpowiadamy jak radzić sobie z tym problemem.

Co może być przyczyną hałasu w kabinie kierowcy?

Tak naprawdę źródeł drażniących i niepokojących nasz aparat słuchowych dźwięków może być wiele. Często przypisuje się to nieprawidłowej pracy lub usterkom amortyzatorów.

Myć silnik, czy nie myć – oto jest pytanie?

Czystość silnika to dla wielu osób powód do zadowolenia. Przesadna troska o czystość naszego samochodu może sprawić, że po myciu silnika mogą pojawić się usterki łożysk alternatora, pompy wodnej, wspomagania kierownicy lub napinaczy pasków.

Jak dbać o przewody zapłonowe?

Budowa przewodu zapłonowego nie jest skomplikowana, ale ważne jest by jego poszczególne elementy były wykonane z najlepszych surowców. Niewiele osób wie, że dla przedłużenia ich żywotności może zrobić coś więcej.

Czym różni się „ręczny” od elektrycznego hamulca postojowego?

Kupiłeś samochód i nie możesz w nim znaleźć tradycyjnej dźwigni hamulca ręcznego? To znak, że stałeś się posiadaczem auta z EPB.

Jakie przepisy drogowe obowiązują w Kosowie?

Republika Kosowa została proklamowana 17.02 2008 roku. Obywatele polscy nie są zobligowani do posiadania wizy podczas przekraczania granicy z tym państwem.

Jak przygotować się do wycieczki do Bułgarii?

Wybierając się do Złotych Piasków czy też do Słonecznego Brzegu powinniśmy pamiętać o kilku ważnych wskazówkach, które ułatwią nam wypoczynek w kraju słynącym z urokliwych kurortów i taniej krajowej tequili.

Obowiązkowe potwierdzenie zapłaty VAT za nowe auto kupione w krajach UE

Osoby, które nabyły auta w innym kraju UE mają obowiązek uzyskać zaświadczenie VAT-25 potwierdzające uiszczenie VAT (w przypadku nowych samochodów) lub potwierdzające brak obowiązku uiszczenia podatku od towarów i usług (samochody używane) z tytułu nabycia środka transportu.

Czy wiesz jak dzieci znoszą długie podróże?

Długa podróż z dzieckiem jest trudnym wyzwaniem, ale może też być ciekawą przygodą. Wszystko zależy od tego, jak dobrze zorganizujemy wyprawę.

Czy warto tankować wysokooktanowe paliwo?


Podjeżdżając pod dystrybutor na stacji benzynowej zastanawiamy się zawsze, jakie paliwo wybrać, droższe czy tańsze. Poniżej kilka cennych wskazówek, które paliwo tankować.

Jak odśnieżyć auto aby nie uszkodzić lakieru?

Większość kierowców w odśnieżaniu auta nie widzi nic trudnego. Jednak wykonanie tej czynności bez uszkodzenia lakieru jest już trudniejsze. Oto kilka porad jak nie porysować samochodu podczas odśnieżania.

Czy wiesz jak zadbać o dobre oświetlenie?

Prawidłowe oświetlenie gwarantuje nam bezpieczeństwo w aucie podczas podróży. Oto kilka porad, jak prawidłowo zadbać o naszą widoczność, gdy zapada zmrok.

Jak zdjąć przedni zderzak w Seacie Ibiza?

Demontaż zderzaka w Seacie Ibizie jest podobny do demontażu w Seacie Cordobie. Nie należy do trudnych czynności, jednak należy uważać na pewne szczegóły. W poradniku tym dowiesz się, jak samemu zdemontować zderzak w tych modelach.

Jak usunąć zamek z klamki?


Są kierowcy, których zamek w klamce wyjątkowo drażni. Co więcej w ogóle z niego nie korzystają. Z pomocą przychodzi nasz poradnik, który pokaże, jak usunąć zamek z klamki.

Jak zmienić dysze spryskiwaczy w Seacie Toledo?

W poradniku tym, wykonamy wymianę dyszy spryskiwaczy. W miejsce oryginalnych zamontujemy dysze od Skody Octavii II. Nie wiesz jak to zrobić? Przeczytaj nasz poradnik.

Chevrolet Spark: w miejskim stylu

Na atrapie chłodnicy Sparka dumnie błyszczy znak Chevroleta – marki nie kojarzonej z autami miejskimi. Tymczasem okazuje się, że producent amerykańskich krążowników szos bardzo dobrze radzi sobie również z konstrukcją samochodów do miasta.

Co można robić w Karyntii zimą?

Karyntia jest starsza niż Austria. Wprawdzie nie jest to największy, ani też najbogatszy spośród Krajów Związkowych Austrii, ale z całą pewnością jest wśród nich najpiękniejszy.

Jakie sporty zimowe w Styrii?

Styria rozciąga się od Salzkammergut poprzez główny grzbiet Alp (Alpenhauptkamm) aż do pagórkowatego Przedgórza Alpejskiego. Krajobraz wysokogórski, masywy lodowców, malownicze przełęcze i głębokie doliny kształtują obraz tego kraju na równi z rozległymi łąkami i pasmami łagodnych wzgórz.

Poznaj urodę Szwajcarii

Na początku mówimy grzecznie »Hallo!« i zaraz czujemy się niezręcznie. Bo wprawdzie popularne jest przekonanie, że wszyscy Szwajcarzy pozdrawiają się serdecznym powiedzonkiem »Grüezi mitenand«, ale tak naprawdę jest ono legendą. Należy powiedzieć sobie raz na zawsze: oni tego nie robią! Mówią natomiast »tschou« i »tschüss«, »ciao« i »hoi«, »sali«, »salü zämä« – i tu tkwi problem! Bo nawet w niemieckojęzycznej części Szwajcarii nie mówi się po prostu szwajcarskim niemieckim, lecz bardzo wielu różnymi dialektami. Zapamiętanie stosownych form pozdrowień nie jest dla podróżujących proste, jednak każdy, kto uważnie słucha, zapewne prędko się przystosuje.

Narty we Włoszech: Lombardia i Dolina Aosty

Warto wybrać się na narty do Włoch w rejony Lombardii i Doliny Aosty. Lombardia jest jednym z największych i najważniejszych pod względem gospodarczym regionów Włoch. Ważną rolę w Lombardii odgrywa również turystyka: do najważniejszych ośrodków turystycznych należą Mediolan, jeziora Górnych Włoch oraz liczne zabytkowe miasta. Jeśli chodzi o zimowe narciarskie kurorty to królują tu niepodzielnie Bormio i Livigno.

Francja – Alpy zimą

Odkrywajcie Francję! Poznacie kraj, który ma tak wiele do zaoferowania.

Luka prawna umożliwi odliczenie VATu od aut z kratką


Jest sposób, aby w 2011 roku odliczyć 100 procent podatku VAT od samochodów z kratką. Wystarczy podpisać umowę leasingową do 31 grudnia 2010 roku i wnieść opłatę wstępną.

Francja – Sabaudia i Alpy Sabaudzkie

W południowej części Alp Sabaudzkich ulokowanych jest kilkadziesiąt znanych ośrodków narciarskich a w nich liczne tereny narciarskie. Jedynym mankamentem jest fakt, że nie są one jeszcze w większości sobą połączone, aby tworzyć „królestwo białego szaleństwa”. Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Albertville skłoniły Francuzów do poczynienia ogromnych inwestycji w infrastrukturę narciarską.

Czy można jeździć z uszkodzoną tablicą rejestracyjną?


Jeżeli w jakikolwiek sposób tablica rejestracyjna naszego samochodu uległa usterce nie powinniśmy się specjalnie tym faktem zamartwiać. No chyba, że nie będziemy w stanie naprawić jej samodzielnie.

Jak często wymieniać świece zapłonowe w samochodzie z LPG?

Na pewno częściej niż w samochodach bez instalacji gazowej. Przyczyną takiego stanu rzeczy są gorsze warunki pracy silnika niż podczas spalania benzyny.

Dolomity

Dolomity są najbardziej znanym regionem zimowym we Włoszech, słynnym na całą Europę. Połączone regiony narciarskie otoczone najsłynniejszymi szczytami Dolomitów rozciągają się od miejscowości Moena aż do Canazei.

Jak nie zostać naciągniętym podczas wymiany opon?

Na wstępie należy zaznaczyć, że nie wszyscy wulkanizatorzy są nieuczciwi.  Niestety część z nich tylko czeka aby wykorzystać okazję i naciągnąć nieświadomego użytkownika. W artykule prezentujemy na co zwrócić szczególną uwagę.

Jak nie dać się nabrać podczas wymiany opon?

To nie tak, że wszyscy wulkanizatorzy są nieuczciwi. Ale części z nich na pewno polecamy patrzeć na ręce. A może, na co innego?

Jak krok po kroku ocenić funkcjonalność samochodu?

Wcale nie musimy być wygodnymi szejkami, aby od samochodu wymagać regulowanych siedzeń czy uchwytu na napoje z możliwością dopasowania go do rodzaju butelki czy puszki. Przecież nasza podróż ma być przyjemnością.

REKLAMA