REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie mogą być przyczyny drgań kierownicy podczas jazdy?

Jakubowski Ryszard
Najczęściej występującą przyczyną drgań kierownicy, przenoszonych często na cały pojazd, jest wadliwe wyważenie przednich kół lub brak ich wyważenia. Fot. Subaru
Najczęściej występującą przyczyną drgań kierownicy, przenoszonych często na cały pojazd, jest wadliwe wyważenie przednich kół lub brak ich wyważenia. Fot. Subaru

REKLAMA

REKLAMA

Jakie mogą być przyczyny drgań kierownicy? Ich amplituda wcale nie musi być duża, aby po dłuższym czasie doprowadzić prowadzącego pojazd do rozstroju nerwowego. Mogą świadczyć o drobnych, jak i poważnych usterkach. Na pewno nie można ich ignorować.

Najczęstsze przyczyny drgań kierownicy

Najczęściej występującą przyczyną drgań kierownicy, przenoszonych często na cały pojazd, jest wadliwe wyważenie przednich kół lub brak ich wyważenia. Zdarza się czasem, że ciężarek wyważający z jakiegoś powodu spadnie z felgi. W tym należy w pierwszej kolejności szukać przyczyn tych denerwujących drgań i wibracji.

REKLAMA

REKLAMA

Kolejną przyczyną jest uszkodzenie opony, polegające na jej niewielkim, często trudnym do zauważenia wybrzuszeniu lub miejscowym wytarciu bieżnika, jakie może się zdarzyć po zablokowaniu koła. Staranne oględziny przy podniesionym kole lub sprawdzenie na przyrządach u wulkanizatora pozwoli na szybkie wykrycie tej usterki.

W przypadku coraz powszechniejszego napędu na przednie koła wibracje może powodować źle pracujący przegub napędowy, może także być ich przyczyną nawet niezauważalne wygięcie półosi. Co prawda półosie są wykonywane z twardej stali, odpornej na uszkodzenia mechaniczne, nie można jednak wykluczyć wady materiałowej lub innej przyczyny, powodującej mierzone zwykle w ułamkach milimetra wygięcie półosi. Można to jednak sprawdzić dopiero w stacji serwisowej.

Zobacz również: Jak wymienić tuleje wahacza przedniego?

Ponieważ nawierzchnie dróg nie zawsze są czyste, może się zdarzyć, na szczęście bardzo rzadko, że do bieżnika opony coś się przyklei, np. bryłka masy asfaltowej, pozostawiona przez niechlujnych drogowców po niedawnej naprawie dziury w jezdni. Nie zawsze siła odśrodkowa, jaka występuje podczas szybkiej jazdy, \spowoduje oderwanie takiego zanieczyszczenia od bieżnika. Trudno je zauważyć, gdyż pod ciężarem samochodu zostaje ono głęboko wciśnięte w rowki bieżnika i nie jest ponad nimi widoczne podczas pobieżnych oględzin. Nieraz można je wykryć, przetaczając samochód przez podłożoną pod koło kartkę cienkiego papieru. Gdy to nie przyniesie rezultatu, trzeba obejrzeć starannie bieżnik, najlepiej po zdjęciu koła, i usunąć z niego wszystkie obce przedmioty, także drobne kamyki i inne zanieczyszczenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak wymienić zwrotnicę przednią?

Drgania, przenoszone z koła na układ kierowniczy mogą być powodowane także przez niedokręcenie lub niewłaściwe dokręcenie koła. Gdy wszystkie śruby, które je mocują, są niedokręcone, można to wykryć po przejechaniu kilka metrów – słychać wówczas charakterystyczny klekot. Jeżeli niedokręcona jest jedna śruba, nie ma wówczas na tyle silnych efektów dźwiękowych, aby je usłyszeć. Sprawdzenie poprawności dokręcenia śrub w jednym kole zajmuje niecałą minutę. Można to zrobić równocześnie z oględzinami koła w poszukiwaniu jego niewyważenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pościg za kierowcą BMW. Zatrzymany posiada dożywotni zakaz kierowania wszelkimi pojazdami mechanicznymi

Tuż po północy (26.07) w Siedlcach doszło do pościgu za kierowcą BMW. Policjanci Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach prowadzili pościg za samochodem jadącym bez tablic rejestracyjnych. Kierowca pomimo poleceń policjantów nie reagował i podjął próbę ucieczki.

Potracił rowerzystę, który zaczepił się o dach auta, pojechał dalej

Do niecodziennego zdarzenia doszło na przedmieściach Walencji. Kierowca furgonetki potrącił rowerzystę, który następnie ugrzązł na dachu samochodu. Mężczyzna nie zatrzymał się, aby pomóc poszkodowanemu, uciekł z miejsca wypadku. Chwilę później został zatrzymany przez funkcjonariuszy hiszpańskiej żandarmerii (Guardia Civil).

Więcej płatnych dróg i autostrad? Rząd pracuje nad nowymi przepisami

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną, oraz wysokości stawek opłaty elektronicznej. Chodzi o rozszerzenie sieci dróg płatnych.

Zmiany dotyczące obowiązkowej konfiskaty pojazdów nietrzeźwych kierowców najwcześniej po wakacjach

We wtorek, 23 lipca rząd miał zająć się przygotowanym przez resort sprawiedliwości projektem nowelizacji Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego oraz ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Chodzi o zmianę przepisów dotyczących konfiskaty aut prowadzonych przez nietrzeźwych kierowców.

REKLAMA

Czy samochód powypadkowy może być odpadem?

Jakie są przesłanki aby uznać, że jakiś przedmiot lub substancja jest odpadem? Co w przypadku importu elektrośmieci np. samochodów powypadkowych?

Od 1 lipca 2024 r. nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Od 1 lipca 2024 r. obowiązują nowe zasady przywozu samochodów osobowych do Polski zarejestrowanych na Białorusi. Sprawdź, jakie warunki muszą spełniać pojazdy, które mogą wjeżdżać do Polski.  Chodzi o rozporządzenie Rady Unii Europejskiej dotyczące poszerzenia zakresu i katalogu podmiotów środków ograniczających w związku z sytuacją na Białorusi i udziałem Białorusi w agresji Rosji wobec Ukrainy.

Dwaj bracia zginęli w wypadku motocyklowym, nie mieli kasków

Do tragicznego wypadku doszło w Jemiołowie (woj, lubuskie). Dwaj bracia jechali motocyklem i uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj mężczyźni nie żyją. Okoliczności bada policja i prokuratura. 

Parkując uszkodziła 10 samochodów

Pech, nieostrożność, a może nietrzeźwość? 41-letnia mieszkanka Olsztyna, usiłując zaparkować samochód na osiedlowej uliczce uszkodziła… 10 samochodów. Kobieta nie chciała przebadać się alkomatem.

REKLAMA

Czy w aucie trzeba mieć przy sobie dowód rejestracyjny?

Zostałeś zatrzymany do kontroli? Sprawdź, jakie dokumenty musisz przy sobie posiadać. Dowód rejestracyjny, prawo jazdy i aktualne ubezpieczenie OC są jednymi z najważniejszych dokumentów każdego kierowcy.

Badanie: 72 proc. przy zakupie używanego samochodu kieruje się jego ceną

Przy wyborze używanego auta, każdy kupujący bierze pod uwagę inne czynniki. Niezależnie od tego jaki model jest w centrum zainteresowania kupującego, i tak najczęściej branym czynnikiem przy wyborze auta jest jego cena. Model i marka samochodu schodzą na dalszy plan.

REKLAMA