REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie mogą być przyczyny drgań kierownicy podczas jazdy?

Jakubowski Ryszard
Najczęściej występującą przyczyną drgań kierownicy, przenoszonych często na cały pojazd, jest wadliwe wyważenie przednich kół lub brak ich wyważenia. Fot. Subaru
Najczęściej występującą przyczyną drgań kierownicy, przenoszonych często na cały pojazd, jest wadliwe wyważenie przednich kół lub brak ich wyważenia. Fot. Subaru

REKLAMA

REKLAMA

Jakie mogą być przyczyny drgań kierownicy? Ich amplituda wcale nie musi być duża, aby po dłuższym czasie doprowadzić prowadzącego pojazd do rozstroju nerwowego. Mogą świadczyć o drobnych, jak i poważnych usterkach. Na pewno nie można ich ignorować.

Najczęstsze przyczyny drgań kierownicy

Najczęściej występującą przyczyną drgań kierownicy, przenoszonych często na cały pojazd, jest wadliwe wyważenie przednich kół lub brak ich wyważenia. Zdarza się czasem, że ciężarek wyważający z jakiegoś powodu spadnie z felgi. W tym należy w pierwszej kolejności szukać przyczyn tych denerwujących drgań i wibracji.

REKLAMA

REKLAMA

Kolejną przyczyną jest uszkodzenie opony, polegające na jej niewielkim, często trudnym do zauważenia wybrzuszeniu lub miejscowym wytarciu bieżnika, jakie może się zdarzyć po zablokowaniu koła. Staranne oględziny przy podniesionym kole lub sprawdzenie na przyrządach u wulkanizatora pozwoli na szybkie wykrycie tej usterki.

W przypadku coraz powszechniejszego napędu na przednie koła wibracje może powodować źle pracujący przegub napędowy, może także być ich przyczyną nawet niezauważalne wygięcie półosi. Co prawda półosie są wykonywane z twardej stali, odpornej na uszkodzenia mechaniczne, nie można jednak wykluczyć wady materiałowej lub innej przyczyny, powodującej mierzone zwykle w ułamkach milimetra wygięcie półosi. Można to jednak sprawdzić dopiero w stacji serwisowej.

Zobacz również: Jak wymienić tuleje wahacza przedniego?

Ponieważ nawierzchnie dróg nie zawsze są czyste, może się zdarzyć, na szczęście bardzo rzadko, że do bieżnika opony coś się przyklei, np. bryłka masy asfaltowej, pozostawiona przez niechlujnych drogowców po niedawnej naprawie dziury w jezdni. Nie zawsze siła odśrodkowa, jaka występuje podczas szybkiej jazdy, \spowoduje oderwanie takiego zanieczyszczenia od bieżnika. Trudno je zauważyć, gdyż pod ciężarem samochodu zostaje ono głęboko wciśnięte w rowki bieżnika i nie jest ponad nimi widoczne podczas pobieżnych oględzin. Nieraz można je wykryć, przetaczając samochód przez podłożoną pod koło kartkę cienkiego papieru. Gdy to nie przyniesie rezultatu, trzeba obejrzeć starannie bieżnik, najlepiej po zdjęciu koła, i usunąć z niego wszystkie obce przedmioty, także drobne kamyki i inne zanieczyszczenia. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak wymienić zwrotnicę przednią?

Drgania, przenoszone z koła na układ kierowniczy mogą być powodowane także przez niedokręcenie lub niewłaściwe dokręcenie koła. Gdy wszystkie śruby, które je mocują, są niedokręcone, można to wykryć po przejechaniu kilka metrów – słychać wówczas charakterystyczny klekot. Jeżeli niedokręcona jest jedna śruba, nie ma wówczas na tyle silnych efektów dźwiękowych, aby je usłyszeć. Sprawdzenie poprawności dokręcenia śrub w jednym kole zajmuje niecałą minutę. Można to zrobić równocześnie z oględzinami koła w poszukiwaniu jego niewyważenia.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przewoźnik nie zmieni tachografu do końca 2024 r. Kara to 10 tys. zł

W Polsce ponad 300 tys. aut będzie musiało otrzymać nowy tachograf. Kiedy jest on konieczny i ile kosztuje jego montaż? To kluczowe pytania. Zwłaszcza że kara za nieprzystosowanie pojazdu do nowych wymogów to nawet 10 tys. zł.

Kolizja z dzikiem. Czy kierowca dostanie odszkodowanie? Jedyną nadzieją AC

Kolizja ze zwierzęciem wcale nie jest rzadkim scenariuszem na polskich drogach. Jak się zachować w takim przypadku i czy kierowca może liczyć na odszkodowanie na naprawę auta? Sprawdźcie.

Sprzedaż auta bez aktualnego przeglądu. Możliwa czy nie?

Brak ważnego przeglądu oznacza brak dopuszczenie do ruchu. Tylko czy to jest jednoznaczne z brakiem możliwości sprzedaży takiego auta? Przepisy nie mówią "nie", ale nie do końca mówią też "tak". Taka sytuacja oznacza kilka wyzwań.

Samochód z zagranicy w polskiej strefie czystego transportu. Jak kierowca ma zdobyć zieloną naklejkę na szybę?

Zielona naklejka w SCT w Polsce zniknęła? Nie do końca. Obowiązek jej stosowania nadal będą mieli kierujący autami zarejestrowanymi za granicą. Jak zatem ją zdobyć? I co jeszcze warto wiedzieć na jej temat?

REKLAMA

Konfiskata samochodów nietrzeźwym: w majówkę 2024 auta straci dwa tysiące kierowców, jak uniknąć kary

Choć zapowiadane jest cofnięcie drastycznych przepisów, nadal obowiązuje nowe prawo według którego nietrzeźwemu kierowcy konfiskuje się auto. Gdyby obowiązywał już w ubiegłoroczną majówkę, samochody straciłoby prawie2 tys. kierowców. Jednak jeśli nawet przepisy zostaną złagodzone, to kary dla nietrzeźwych kierowców pozostaną nadal surowe.

Nowe kary dla kierowców przyjęte. Masowo polecą prawa jazdy

Kierowców czeka rewolucja w karaniu za wykroczenia. Przepisy przyjęte przez Parament Europejski niosą poważne zmiany. Reforma ma przyczynić się do zmniejszenia liczby zabitych na europejskich drogach. Oto szczegóły…

Majówka może przynieść spadek cen paliw. Za benzynę Pb 95 możemy zapłacić od 6,61 do 6,72 zł za litr, a za Pb98 od 7,28 do 7,39 zł

W nadchodzący majowy weekend, kierowcy mogą spodziewać się korzystniejszych cen paliw. Eksperci portalu e-petrol.pl prognozują spadek kosztów tankowania, a to z powodu promocji oferowanych przez stacje benzynowe.

Minister zapowiadał rejestrację aut przez internet. Kiedy to będzie możliwe? Data jest znana

Rejestracja auta online będzie. To dobra informacja. Gorsza jest taka, że trzeba będzie na nią poczekać. Wstępnie szefostwo CEPiK mówi nawet o terminie 30 miesięcy. Czy taka rejestracja będzie wymagać wizyty w wydziale komunikacji?

REKLAMA

Pożar samochodu elektrycznego. Co zrobić? Jak się zachować?

Pożar Luciad Air w Warszawie sprawił, że na tapet powrócił temat pożarów samochodów elektrycznych. Jak w razie pojawienia się ognia powinien zachować się kierujący pojazdem i inni użytkownicy drogi? Jak gasić ogniwa zawarte w baterii?

Jazda na rolkach i wrotkach a przepisy drogowe. Rolkarz to pieszy czy kierujący? Jakie ma obowiązki?

Sezon na rolki i wrotki startuje wraz z pierwszymi objawami wiosny. A to oznacza, że warto przypomnieć zasady poruszania się tymi "środkami transportu". Bo ich również dotyczą przepisy drogowe. Na jakie konkretnie zasady wskazują?

REKLAMA