REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak naprawić wycieraczki szyby przedniej? Część I

Jakubowski Ryszard
wycieraczka wycieraczki szyba Fot. Fotolia
wycieraczka wycieraczki szyba Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wartość poprawnej pracy wycieraczek przedniej szyby docenia się dopiero podczas opadów atmosferycznych. Zwykle dopiero wtedy ujawniają się ich drobniejsze lub poważniejsze uszkodzenia.

Jeżeli wycieraczki nie działają na żadnym biegu, przyczyną może być uszkodzenie wyłącznika albo przepalenie bezpiecznika, który obsługuje ich silnik. Pierwszą czynnością powinno być, więc sprawdzenie bezpiecznika i ewentualne zastąpienie przepalonego nowym. Naprawa wyłącznika nie jest możliwa. Można próbować, po zdjęciu osłon kolanka kierownicy, wtrysnąć do niego odrobinę „Elektrosolu”, który pomoże tylko wtedy, gdy styki są zanieczyszczone. Wcześniej warto sprawdzić działanie silnika, opukując go lekko np. rękojeścią wkrętaka. Bywa, że zawieszająca się szczotka nie podaje napięcia do wirnika.

REKLAMA

Zobacz też: Jakie wycieraczki wybrać na zimę?

Doraźna naprawa wycieraczek w sytuacji, gdy nastąpiła awaria wyłącznika lub programatora, polega na zbocznikowaniu dodatkowym przewodem wyłącznika. Potrzebna jest do tego wiedza elektrotechniczna. Niezbędne będą kawałki przewodu miedzianego w izolacji do zbocznikowania wyłącznika. Najpierw należy sprawdzić, czy do silnika wycieraczek dochodzi napięcie. Zwykle wyłączniki montowane są po stronie masy, czyli napięcie zasilające silnik utrzymuje się na nim stale od chwili włączenia stacyjki. W niektórych typach samochodów jest odwrotnie – wyłącznik znajduje się po stronie zasilania. Takie rozwiązanie stosuje się w przypadku silników wzbudzanych magnesem trwałym i jest coraz rzadziej spotykane, dlatego nie będziemy się nim zajmowali.

Zobacz też: Jak podłączyć programator wycieraczek w pojeździe do tego niedostosowanym?

Wyłącznik wycieraczek należy ustawić w pozycji „Włączone”. Odszukać przy pomocy próbnika żarówkowego przewód, który podaje zasilanie do silnika, nie odłączając żadnych przewodów. Żarówka próbnika będzie po podłączeniu do niego świeciła najjaśniej. Końcówkę, podłączoną do drugiego z przewodów należy zewrzeć na chwilę kawałkiem przewodu z masą pojazdu. Silnik powinien zacząć pracować. Aby nie uszkodzić ramion wycieraczek próba powinna trwać nie dłużej, niż ułamek sekundy. Jeżeli silnik nie zacznie pracować to trzeba połączyć z masą trzecią z wolnych końcówek. W ten sposób zostanie zbocznikowany na stałe uszkodzony wyłącznik. Aby móc wyłączać wycieraczki, przewód ten powinien być dostatecznie długi, aby po wciągnięciu go do kabiny kierowca mógł go podłączać lub odłączać od masy pojazdu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz też: Jak znaleźć przyczynę złej pracy wycieraczek szyb?

Opisana naprawa nie da w rezultacie poprawnej pracy wycieraczek. Trzeba pamiętać, że po wyłączeniu będą zatrzymywały się w przypadkowym miejscu. Jeżeli opisana metoda zawiedzie, prawdopodobnie silnik należy wymienić na nowy. Przedtem poprosić o opinię zaufanego elektryka samochodowego.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Moto
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża TSL w 2025 r. - najważniejsze trendy. Transformacja cyfrowa, regionalizacja łańcuchów dostaw, restrukturyzacja

W 2025 r. spodziewane jest ożywienie polskiej gospodarki. Według prognoz PKB wzrośnie do 3,7 proc. wobec 3,1 proc. w 2024 roku. – Aby wykorzystać prognozowane przyspieszenie firmy muszą wziąć pod uwagę trendy, które będą kształtować sektor transportu, spedycji i logistyki w 2025 roku, jednocześnie zmieniając oblicze całej branży – mówi Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Szajka złodziei samochodów rozbita. Łącznie odzyskano 19 pojazdów

Policjanci z Małopolski zatrzymali dwie osoby, które zajmowały się kradzieżą samochodów w województwach małopolskim, podkarpackim i śląskim. W wyniku ich działań odzyskano 19 pojazdów warte około 2 milionów złotych, a także skradzione części samochodowe.

Paraliż na ulicach miast? Samorządowe pułapki planistyczne

Korki w polskich miastach: infrastruktura niedostosowana do potrzeb, uleganie aktywistom miejskim, likwidacja miejsc parkingowych i zwężanie ulic. Czy buspasy są dobrym rozwiązaniem? Samorządowe pułapki planistyczne.

KGP: 99 601 interwencji, 286 wypadków drogowych, 26 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 601 interwencji. Byli wzywani do 286 wypadków drogowych.

REKLAMA

Zaniedbana zieleń - milionowe straty i zagrożenie dla życia. Czy samorządy obudzą się na czas

Regularne kontrole stanu drzewostanu, inwestycje w pielęgnację zieleni oraz zastępowanie starych, spróchniałych drzew nowymi nasadzeniami to minimum, które możemy i musimy zrobić. To nie wydatek – to inwestycja w przyszłość.

Nowy program dopłat do samochodów elektrycznych. Kiedy start? Kto może otrzymać dopłatę?

Wiceminister klimatu Krzysztof Bolesta poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchamia nowy program dopłat do zakupu i leasingu samochodów elektrycznych. Budżet to 1,6 mld zł, a otrzymać będzie można 40 tys. zł. Kto będzie mógł się ubiegać?

KGP: 99 551 interwencji, 306 wypadków drogowych, 28 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Komenda Główna Policji opublikowała najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend. Poniżej znajduje się podsumowanie ostatniego tygodnia. Policjanci w ubiegłym tygodniu przeprowadzili 99 551 interwencji. Byli wzywani do 306 wypadków drogowych.

Kontrole na granicy polsko-niemieckiej 2025 - do kiedy?

Do kiedy przewidywane są kontrole na granicy polsko-niemieckiej w 2025 roku? Okazuje się, że dłużej niż się spodziewano. Branża transportowa traci czas i pieniądze. Największe zatory są w lubuskim, ale zachodniopomorskie już obawia się poważnych utrudnień.

REKLAMA

Kto musi wymienić prawo jazdy w 2025 r.? Co z bezterminowymi prawami jazdy?

Część kierowców w 2025 r. będzie musiała wymienić prawa jazdy na nowe. Kto musi je wymienić jeszcze w tym roku? W jakich sytuacjach należy wymienić prawo jazdy? Co z bezterminowymi prawami jazdy, czy trzeba je wymieniać?

W pyle drogowym w centrum Warszawy wysokie stężenie rakotwórczych substancji. Nowatorskie badania PAN

Im większe natężenie ruchu, szczególnie w centrum miasta, tym wyższe stężenia wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), które są substancjami rakotwórczymi – wynika z przeprowadzonych w Warszawie badań dr Sylwii Dytłow z Instytutu Geofizyki (IGF) Polskiej Akademii Nauk.

REKLAMA