REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Moto

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy warto kupić droższe świece irydowe?

Świece zapłonowe mogą mieć elektrodę wykonaną z różnych materiałów. Najtańsze są świece z centralną elektrodą miedzianą lub niklowo-kadmową (Ni-Cd). Droższe są te z platynową lub irydową elektrodą. Czy warto w takie irydowe świece zainwestować?

Na co zwrócić uwagę przy kupnie nowego akumulatora?

Wartość napięcia i pojemność to tylko dwie cechy akumulatora. Kupując nowy warto pamiętać o rzeczy najważniejszej - czy zmieści się on pod maską.

Jak zapobiec zerwaniu się paska rozrządu?

Trwałość paska rozrządu uzależniona jest od wielu czynników. Teoretycznie powinien on wytrzymać przebieg rzędu 100 tysięcy kilometrów. Należy go jednak co pewien czas sprawdzać.

Kierowcy seniorzy: w jakim wieku należy zrezygnować z prowadzenia auta?

Nawet jeśli całe życie byłeś świetnym kierowcą z wiekiem możesz stracić swoje umiejętności. Naukowcy są zgodni, że po 75. roku życia siadanie za kółkiem staje się ryzykowne.

REKLAMA

Dlaczego nie działa spryskiwacz? Co mogło się popsuć?

Lista możliwych awarii spryskiwacza szyby jest bardzo długa. Jedne można usunąć niemal natychmiast i to często w zasadzie bez żadnych narzędzi, inne mogą być trudne w naprawie i kosztowne. Co zrobić jeśli spryskiwacz nie działa?

Jaki jest najlepszy sposób na zaparowane szyby w samochodzie?

Jednym z warunków bezpiecznej jazdy jest dobra widoczność. Zwłaszcza zimą nabiera to szczególnego znaczenia. Przyda się więc kilka wskazówek, jak dbać o to, by dobrze widzieć do przodu, do tyłu i na boki.

Dlaczego nie należy jeździć „na luzie”?

Jeśli chcesz się zatrzymać albo tylko zwolnić, tocz się na biegu bez naciskania na pedał sprzęgła. Ta metoda jest nazywana hamowaniem silnikiem i stanowi jedną z podstawowych zasad Ecodrivingu. W czasie hamowania silnikiem nie zużywamy nawet kropli paliwa - w przeciwieństwie do jazdy na luzie.

Jak naprawić tapicerkę materiałową, a jak skórzaną? Czy pranie może zniszczyć tapicerkę w samochodzie?

Wykładzina podłogi i pokrycia siedzeń narażone są na różne uszkodzenia, ale to wcale nie znaczy, że nie można ich uniknąć czy naprawić.

REKLAMA

Poradnik eksperta: 15 zasad ecodrivingu

Żeby jeździć taniej wcale nie trzeba inwestować w samochód. Lepiej, a na pewno taniej, poznać podstawowe zasady ekojazdy, czyli bardzo modnego w całej Europie ecodrivingu. Ile można zyskać? Umiejętnie posługując się pedałem gazu można na każde 100 kilometrów zaoszczędzić nawet ponad 10 złotych!

Jak działa Assistance? Czy można dokupić Assistance tylko na czas wyjazdu?

Samochody mają to do siebie, że potrafią się popsuć w różnych okolicznościach. Kiedy złośliwość przedmiotów martwych dopada nas w pobliżu miejsca zamieszkania, pół biedy, gorzej, jeśli jesteśmy akurat na wakacjach. Warto dlatego wykupić assistance.

Dlaczego turbodiesle są tak oszczędne?

Stosowanie zasad ekojazdy, czyli ecodrivingu, daje bardzo wymierne korzyści szczególnie w silnikach diesla z turbodoładowaniem. W przypadku najnowocześniejszych jednostek napędowych spalanie rzędu 4,5 litra ropy na 100 kilometrów jest osiągalne nawet dla średnio zaawansowanego kierowcy!

Jak zmieniać biegi, żeby zaoszczędzić na paliwie?

Zmieniaj bieg na wyższy tak wcześnie, jak to możliwe i bezpieczne dla silnika – to jedna z głównych zasad ekojazdy. W praktyce oznacza to, że jednostkę napędową należy rozkręcać do 2500 obr./min w przypadku silnika benzynowego lub 2000 obr./min w dieslu. To optymalny moment na zmianę biegu.

Poliftingowy Volkswagen Tiguan I


Marcowy salon samochodowy w Genewie będzie miejscem światowej premiery nowego Volkswagena Tiguana. Sprzedany w ilości 572 000 sztuk Tiguan jest jednym z najpopularniejszych Volkswagenów na świecie.

Fiat Palio: wymiana termostatu w silniku 1.2. Poradnik


Skoki temperatury silnika lub powolne nagrzewanie może świadczyć o konieczności wymiany termostatu. W poradniku tym przedstawimy sposób montażu nowego termostatu w Fiacie Palio 1.2.

Fiat: regulacja zaworów w silniku 1,2 75km. Poradnik


Poradnik ten jest skierowany do posiadaczy Fiatów Albea, Siena i Palio z silnikiem 1.2 75 KM. Cała operacja nie jest trudna i powinniśmy sobie poradzić bez żadnych problemów.

Fiat Palio: naprawa czujnika temperatury zewnętrznej – krok po kroku

Uszkodzony czujnik objawia się błędnymi wskazaniami temperatury. Jeżeli jedziemy autem w ciepły dzień, a temperatura na wyświetlaczu ma wartość ujemną, oznacza to konieczność naprawy. Oto jak naprawić czujnik temperatury zewnętrznej w Fiacie Palio.

Fiat Stilo: demontaż deski rozdzielczej. Poradnik

W poradniku tym pokażemy jak zdemontować deskę rozdzielczą w Fiacie Stilo. Operacja nie zabierze nam zbyt wiele czasu, trzeba tylko znać kolejność demontażu poszczególnych części.

Fiat Stilo: jak wyczyścić panel sterowania szybami – krok po kroku


Przyciski sterowania szybami są pokryte specjalną powłokę gumową, która po pewnym czasie wyciera się i wygląda tak, jakby panel był mocno zabrudzony. Oto opis jak poradzić sobie z tym problemem.

Fiat Panda II: jak wymienić pompę paliwa. Poradnik


W poradniku tym zaprezentujemy jak szybko i poprawnie wymienić pompę paliwa w Pandzie II. Cała operacja wymiany pompy paliwa nie jest trudna i poradzimy sobie z nią bez żadnych problemów.

Fiat Panda II: wymiana przednich klocków hamulcowych. Poradnik


Wymiana klocków hamulcowych nie jest trudna. Jeżeli mamy komplet podstawowych narzędzi, powinniśmy poradzić sobie z tą czynnością. Jak wymienić klocki w Fiacie Panda? - oto opis krok po kroku.

Fiat Stilo: regeneracja pompy hydraulicznej skrzyni biegów. Poradnik


W poradniku tym przedstawimy sposób, w jaki poradzić sobie z uszkodzoną pompą hydrauliczną skrzyni biegów selespeed. Całą operację będziemy przeprowadzać w Fiacie Stilo 2,4.

Jak krok po kroku dodać współwłaściciela do samochodu?

Poprzez dodanie współwłaściciela do samochodu możemy prawnie uregulować podział kosztów eksploatacji samochodu czy też przeniesiemy zniżki w ubezpieczeniu. Podpowiadamy jak dodać współwłaściciela do samochodu.

Test Lexus IS 250: Mocne równanie

Lexus ISF wygląda łagodnie, ale osiągami dorównuje najlepszym sportowym autom świata. Kogo jednak nie stać na wydanie prawie 340 tysięcy złotych, może wybrać pakiet stylizacyjny F-Sport do zwykłego IS-a.

Czy przy kolizji zawsze jest badana trzeźwość kierowców?

Badanie alkomatem nie jest koniecznym elementem badania przyczyn wypadku.

Samochodem na weekend: Kazimierz nad Wisłą

Kazimierz Dolny – malownicze miasta położone nad Wisłą, którego nikomu nie trzeba specjalnie przedstawiać. Znany jest z licznych festiwali i artystycznej duszy. Odwiedzimy klimatyczny Rynek ze stylowymi kamieniczkami oraz Kazimierzowski Zamek. W Wojciechowie zapoznamy się z tajnikami kowalstwa, a w Nałęczowie napijemy się źródlanej wody w pijalni, po drodze odpoczywając na ławce obok Bolesława Prusa.

Samochodem na weekend: Łeba


Proponujemy weekendowy wyjazd do Łeby, aby odnaleźć piękno i spokój. Ten kurort to nie tylko morze, ale i masa okolicznych atrakcji. Z Rąbki udamy się Słowińskim Parkiem Narodowym ku ruchomym wydmom. Po drodze zatrzymamy się na chwilę w Nowęcinie, małej miejscowości położonej 2 km na wschód od Łeby. Wycieczka samochodem po okolicach Łeby to doskonały pomysł spędzenia urlopu latem oraz zimą.

Śladami sommelierów: Rzeszów

W województwie podkarpackim odwiedzimy jedną z winnic, położoną na obrzeżach Rzeszowa. Będziemy mogli oddać się degustacji wina na wzgórzu Świętego Rocha, z którego rozciąga się wspaniały widok.

Śladami sommelierów: Jedlicze


Niedaleko Krosna w województwie podkarpackim znajdują się dwie winnice. Obie usytuowane są na przeciwległych krańcach miejscowości Jedlicze. Wyjeżdżając, warto jeszcze pospacerować po pobliskim Jarze i zatrzymać się w powojennych bunkrach.

BMW: turbodoładowanie dla wszystkich czterocylindrówek

Jak donosi brytyjski Autocar, firma BMW planuje zamontowanie turbosprężarek we wszystkich swoich benzynowych silnikach w czterocylindrowych.

Jak oszczędnie jeździć samochodem z automatyczną skrzynią biegów?

Nowoczesne automatyczne skrzynie biegów są na tyle inteligentne, że same potrafią maksymalnie oszczędzać paliwo. Ale jak jeździć najbardziej ekonomicznie autem wyposażonym w starszą skrzynię automatyczną?

Czy jest alternatywa dla łańcuchów na koła? Poradnik

Są auta, w których nie można stosować łańcuchów śnieżnych. Chodzi przede wszystkim o rozmiar felg, profil opony i wielkość przestrzeni między kołem a nadkolem. Jeśli jest ona za mała, łańcuchów nie założymy. A nawet jeśli się to uda, ich zerwanie może zdewastować drogie części zawieszenia. Jaka jest alternatywa?

Czy można myć samochód podczas mrozu? Ekspert radzi

Czy można myć samochód podczas mrozu? Wielu kierowców nie myje samochodu w zimie, bo mogą przymarznąć uszczelki lub zamki. Trzeba jednak pamiętać, że sól którą posypywane są drogi ma negatywny wpływ na podwozie i karoserię auta. Dlatego paradoksalnie w zimie auto powinno się myć częściej niż latem. Radzimy gdzie i jak właściwie umyć auto w czasie mrozu.

Jak działa dogrzewanie silnika i czym różni się od ogrzewania postojowego?

W samochodach przystosowanych do ciężkich warunków zimowych, między innymi sprowadzanych ze Skandynawii, często spotykamy funkcję dogrzewania silnika. To bardzo przydatna funkcja, która ułatwia rozruch auta w duży mróz. Dogrzewanie to jednak nie to samo, co ogrzewanie postojowe, w Polsce często nazywane też webasto.

Co się dzieje gdy geometria auta jest nieprawidłowa? Jak zachowuje się auto ze źle ustawioną geometrią?

Na zjawisko jednostronnego ściągania auta podczas jazdy wpływ ma zmiana ustawienia koła w stosunku do nawierzchni drogi. Kryją się za tym nieprawidłowości w geometrii koła.

Ekspert radzi: jak najlepiej korzystać z klimatyzacji?

Oto kilka wskazówek na temat bardziej efektywnego korzystania z systemu klimatyzacji.

Jak holować przyczepę? O czym trzeba pamiętać montując hak, ile kosztuje wypożyczenie przyczepy bagażowej?

Co zrobić, jeśli mamy do przewiezienia naprawdę dużą ilość bagażu i nieduży samochód do dyspozycji? Najrozsądniejszym rozwiązaniem dla przewozu dużej ilości bagażu jest wykorzystanie przyczepki bagażowej.

Jak rozpoznać "przekręcony" licznik? Czy każdy licznik można "cofnąć"?

Czy można wierzyć w niski przebieg w starym aucie? Niestety, prawda jest taka, że stan licznika to jedynie cyferki, których zmiana jest dziecinnie prosta. W rzeczywistości nawet "podwórkowy spec" potrafi poradzić sobie z niechcianymi tysiącami kilometrów.

Jak nie dać się oszukać w warsztacie samochodowym?

Oddając auto do naprawy zawsze narażeni jesteśmy na różne nieprzyjemne sytuacje w warsztatach. Pierwszy problem to skuteczne diagnozowanie usterek, drugi to fachowość napraw, trzeci - być może najpoważniejszy to... pieniądze. Jak nie dać się wpędzić w koszta?

Czy można przerobić normalne reflektory na ksenonowe?

Zwykłych reflektorów nie można przerobić domowym sposobem na ksenonowe. Reflektory ksenonowe różnią się bowiem nie tylko źródłem światła. Mają inne odbłyśniki lub w ogóle ich nie mają. W przypadków ksenonów niezbędny jest również system czyszczenia i samopoziomowania.

Jak przygotować auto, żeby spalało mniej paliwa?

Delikatne obchodzenie się z pedałem gazu - jedna z głównych zasad ecodrivingu - może dawać mizerne efekty, gdy nasze auto jest niesprawne. Żeby jeździć ekonomicznie i ekologocznie trzeba o samochód zadbać. Dawno nie serwisowane hamulce, brudny filtr powietrza, a nawet niedopompowane koła mogą negatywnie wpłynąć na spalanie.

Co to jest ecodriving – ile można zyskać jeżdżąc ekonomicznie i ekologicznie?

Eco Driving staje się coraz bardziej popularny nie tylko w krajach Europy Zachodniej, ale także w Polsce. Dlaczego? Ekojazda daje wymierne korzyści. Stosując się do szeregu zasad można oszczędzić nawet trzy litry paliwa na 100 kilometrów!

Czy do każdego silnika można zamontować turbosprężarkę albo kompresor?

Turbodoładowanie lub doładowanie mechaniczne, za pomocą kompresora łopatkowego, poważnie zwiększa moc silnika. Warto jednak wiedzieć, że montaż sprężarki nie wystarczy do podniesienia mocy auta. Przeróbki potrzebne są w układzie paliwowym, oprogramowaniu silnika, układzie smarowania i chłodzenia.

Jak dbać o silnik turbo - na co uważać, jak dbać o turbinę?

Silnik z turbodoładowaniem wcale nie musi być bardziej awaryjny niż jednostka bez doładowania. Tajemnica długowieczności silnika turbo tkwi w dobrej i systematycznej jego obsłudze. Warto również pamiętać o znanych od lat słabych punktach jednostek turbo.

Kluczyki - co zrobić, gdy się je zgubi, złamie, zostaną skradzione?

Czasy gdy kluczyk był zwykłym kawałkiem metalu minęły bezpowrotnie. W kluczyku zakodowanych jest wiele informacji, które mają utrudnić złodziejowi jego podrobienie. Niestety jeśli taki kluczyk zaginie lub zostanie skradziony, jego odtworzenie nie będzie operacją łatwą, ani tanią.

Jak walczyć z wilgocią w samochodzie?

Wilgoci w aucie nie da się uniknąć, również zimą. Można natomiast z nią skutecznie walczyć. Oto kilka przykładów.

Dlaczego samochód ściąga? Co mogło się popsuć?

Co powoduje, że auto samowolnie zbacza z wybranego kierunku jazdy? Przyczyny ściągania, bo tak nazywa się to zjawisko, są różne. Niektóre łatwo usunąć samemu. Za innymi kryją się koszty i to niekiedy znaczne. Oto mała ściągawka moto.wieszjak.pl.

Jak przejeżdżać samochodem przez głębokie kałuże?

Przejeżdżający z dużą prędkością przez kałużę samochód to widok, który często można zobaczyć na naszych drogach i ulicach. Wylatujące spod kół efektowne pióropusze fontann wody zalewają wszystko i wszystkich dookoła. Pokonywanie kałuż w ten sposób można wytłumaczyć zupełnym brakiem wyobraźni kierowcy, nie wspominając już o dobrych manierach.

Jak sprawdzić stan punktów karnych? – policyjne zaświadczenie to za mało

Chcesz wiedzieć ile punktów karnych wlepiła ci policja i kiedy się one niwelują. W takim razie lepiej prowadź własny dzienniczek. Policja przez przestarzałe procedury nie wie ile kierowcy mają punktów karnych na koncie. Opóźnienia w uzupełnianiu bazy danych sięgają około 5 dni.

Jak dbać o plastikowe części auta, jak nie połamać plastikowych zaczepów i zapinek?

We współczesnych autach tworzywa sztuczne są wszechobecne. Plastikowe obudowy skrywają urządzenia do grzania i chłodzenia wnętrza auta, przeróżnego rodzaju filtry, przekaźniki, bezpieczniki.

Jak często trzeba wymieniać filtr powietrza, czy można to zrobić samemu?

Żeby do cylindrów trafiało powietrze pozbawione zanieczyszczeń, wymyślono filtr powietrza. Warto o niego dbać, często sprawdzać, wymieniać, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba, ale też zwracać uwagę na wszystkie elementy, na które składa się układ zasysania powietrza.

REKLAMA